Προς το περιεχόμενο

Πρόσω ολοταχώς για κατάργηση της αλλαγής ώρας η Ευρωπαϊκή Ένωση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
16 minutes ago, phanispal said:

Δε μου φαίνεται παράξενο, τα 'χουμε πει για την πλειοψηφία, τις απόψεις της και τα επακόλουθα.

Ναι, συνήθως το επικαλούμαστε αυτό όταν δεν συμβαδίζει με τις απόψεις μας. 😛 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 1/9/2018 στις 8:52 ΜΜ, Retromaniac είπε

Πάντως εμεις σε σχέση με χώρες με πολυ μεγαλύτερο πλυθησμό, είχαμε καλή συμμετοχή.

Καλά, εμείς φημιζόμαστε για το πάθος μας για να ψηφίσουμε και τα αποτελέσματα που βγάζουμε... 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, billdanos είπε

Ευτυχώς πάντως, αν κάνετε ένα μικρό γκάλοπ στους γύρω σας θα δείτε πως οι περισσότεροι προτιμούν τη θερινή ώρα.

Μένει να δούμε και τις επίσημες τοποθετήσεις όταν θα έρθει η ώρα της συζήτησης. :) 

Εχει να κανει με το ποιοι ειναι γυρω σου. Οι περισσοτεροι γυρω μου (για να μην πω ολοι) προτιμουν χειμερινη.

 Το λινκ που εδωσες πριν παντως, λεει για Ελλαδα 56% να διατηρηθει η χειμερινη-θερινη αλλαγη και μονο το 44% να εχουμε σταθερη ωρα.

Αν και στην Ελλαδα ψηφισε το 0.34% του πληθυσμου, οποτε ουτε για πλακα δεν εχει αξια το τι ψηφισαν αυτοι οι ελαχιστοι κοντα στο μηδεν, παρα μονο για να λεμε οτι πηραν ενα τυπικο μερος σε μια πανευρωπαικη σφυγμομετρηση για να υπαρχει μια πρωτη εικονα συνολικη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βέβαια εδώ έχουμε δει π.χ. τον CheOnWeb να επιχειρηματολογεί εις βάθος, κι απ' την άλλη μεριά έχουμε τις γνωστές αποψάρες περί βόλτας και αράγματος.

Ο άλλος λέει ότι δε θέλει να τρώει μεσημεριανό στις 17:00 και να είναι νύχτα. Η άποψή του έχει τόση βαρύτητα όσο η δική μου αν πω ότι σπάζομαι το καλοκαίρι που τρώω σουβλάκια για βραδινό στις 21:30 και είναι ακόμα μέρα. Δηλαδή αν κάνει μια ώρα υπερωρία και γυρίσει στις 18:00 και είναι πάλι νύχτα, θα του φταίει η θερινή ώρα.

Δηλαδή μιλάμε ότι έχουν ειπωθεί και γραφτεί τρελά μαργαριτάρια. Ένας κι ένας.

Επεξ/σία από phanispal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, matrixxx said:

Εχει να κανει με το ποιοι ειναι γυρω σου. Οι περισσοτεροι γυρω μου (για να μην πω ολοι) προτιμουν χειμερινη.

 Το λινκ που εδωσες πριν παντως, λεει για Ελλαδα 56% να διατηρηθει η χειμερινη-θερινη αλλαγη και μονο το 44% να εχουμε σταθερη ωρα.

Αν και στην Ελλαδα ψηφισε το 0.34% του πληθυσμου, οποτε ουτε για πλακα δεν εχει αξια το τι ψηφισαν αυτοι οι ελαχιστοι κοντα στο μηδεν, παρα μονο για να λεμε οτι πηραν ενα τυπικο μερος σε μια πανευρωπαικη σφυγμομετρηση για να υπαρχει μια πρωτη εικονα συνολικη.

Δεν περιορίστηκα σε φίλους μου κλπ που λίγο πολύ ταιριάζουν οι απόψεις μας, ούτε και σε συγκεκριμένες μόνο κατηγορίες (πχ γονείς).

Έτρεξα μια άτυπη έρευνα στο χώρο δουλειάς μου που έχουμε εργαζομένους από πάρα πολλές χώρες με ηλικίες από 27 εως 70 και οι 8 στους 10 προτιμούν τη θερινή. Και πάλι δεν λέει κάτι "επιστημονικό" αλλά είναι απλά μια παρατήρηση. :) 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, phanispal είπε

Βέβαια εδώ έχουμε δει π.χ. τον CheOnWeb να επιχειρηματολογεί εις βάθος, κι απ' την άλλη μεριά έχουμε τις γνωστές αποψάρες περί βόλτας και αράγματος.

Ο άλλος λέει ότι δε θέλει να τρώει μεσημεριανό στις 17:00 και να είναι νύχτα. Η άποψή του έχει τόση βαρύτητα όσο η δική μου αν πω ότι σπάζομαι το καλοκαίρι που τρώω σουβλάκια για βραδινό στις 21:30 και είναι ακόμα μέρα.

Δηλαδή μιλάμε ότι έχουν ειπωθεί και γραφτεί τρελά μαργαριτάρια. Ένας κι ένας.

Εφόσον μπαίνεις στη διαδικασία να με ρωτήσεις τί θέλω, τότε έχω το δικαίωμα να αποφασίσω, σύμφωνα με τα προσωπικά μου κριτήρια, τα οποία εσένα μπορεί να σου φαίνονται αστεία αλλά για εμένα αυτά είναι τα κριτήρια. Έχω το δικαίωμα να είμαι ηλίθιος. Εαν δεν συμφωνείς τότε μην μπαίνεις στη διαδικασία να με ρωτήσεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Εχει να κανει με το ποιοι ειναι γυρω σου.

Έτσι. Με όσους το έχω συζητήσει, εκείνοι που τάσσονται υπέρ της θερινής είναι κάτι ελαφρόμυαλοι που όταν τους λέω ότι θα ξημερώνει κατά τις 09:00 με κοιτάζουν λες και τους είπα να λύσουν κανά ολοκλήρωμα. Όταν τους εξηγώ το λόγο, είναι σε φάση «α ναι».

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, phanispal said:

Έτσι. Με όσους το έχω συζητήσει, εκείνοι που τάσσονται υπέρ της θερινής είναι κάτι ελαφρόμυαλοι που όταν τους λέω ότι θα ξημερώνει κατά τις 09:00 με κοιτάζουν λες και τους είπα να λύσουν κανά ολοκλήρωμα. Όταν τους εξηγώ το λόγο, είναι σε φάση «α ναι».

Όσους πέτυχα εγώ και προτιμούν τη χειμερινή ήταν αγχωμένοι και "σκασμένοι" από τους καθημερινούς ρυθμούς της οικογένειας και έβλεπα τον "τρόμο" στα μάτια τους στο ενδεχόμενο να μείνει η θερινή! Επιπλέον δεν μπορώ να πω πως είναι και οι πιο χαρούμενοι άνθρωποι γενικότερα που έχω γνωρίσει...

Άρα? Να το στρίψουμε? (το κέρμα, μην παρεξηγηθούμε...) 😛 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, VChris είπε

Εφόσον μπαίνεις στη διαδικασία να με ρωτήσεις τί θέλω, τότε έχω το δικαίωμα να αποφασίσω, σύμφωνα με τα προσωπικά μου κριτήρια, τα οποία εσένα μπορεί να σου φαίνονται αστεία αλλά για εμένα αυτά είναι τα κριτήρια. Έχω το δικαίωμα να είμαι ηλίθιος. Εαν δεν συμφωνείς τότε μην μπαίνεις στη διαδικασία να με ρωτήσεις ;)

Μάλιστα. Δηλαδή ο μόνος λόγος που ρωτάμε κάποιον κάτι, είναι για να συμφωνήσει μαζί μας.

Όχι ότι μου φαίνεται παράξενο, τόσα έχουν δει τα μάτια μας και εδώ στο forum.

Εγώ θα έλεγα ότι όπως εσύ έχεις το δικαίωμα να αποφασίσεις, έτσι έχω κι εγώ το δικαίωμα να εκφράσω την άποψή μου για την επιλογή σου.

12 λεπτά πριν, billdanos είπε

Άρα?

Άρα YOLO, φραπουτσίνα και Μύκονος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μάλιστα. Δηλαδή ο μόνος λόγος που ρωτάμε κάποιον κάτι, είναι για να συμφωνήσει μαζί μας.

Όχι ότι μου φαίνεται παράξενο, τόσα έχουν δει τα μάτια μας και εδώ στο forum.

Εγώ θα έλεγα ότι όπως εσύ έχεις το δικαίωμα να αποφασίσεις, έτσι έχω κι εγώ το δικαίωμα να εκφράσω την άποψή μου για την επιλογή σου.

δεν διάβασα καθόλου τα προηγούμενα posts και πιθανότατα να χάνω κάτι, απλά ήθελα να πω πως από τη στιγμή που η ευρωπαϊκή ένωση μπήκε στη διαδικασία να ρωτήσει είναι λογικό και επόμενο ο καθένας να αποφασίσει σύμφωνα με το τί θεωρεί σημαντικό.

Εννοείται πως όλοι μας έχουμε το δικαίωμα να κρίνουμε την κάθε επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, phanispal είπε

Ήλιος, βόλτα, διακοπές, φρέντο, Μύκονος.

Αυτά ξέρουμε, αυτά εμπιστευόμαστε!

Εγω Συρο ειμαι και γουσταρω με την θερινη!!!11ΕΝΑ!1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι ψηφιζω μονιμο σκοταδι και να σας βλεπω να πηδατε απο τα παραθυρα των γραφεια σας! YOLO

(η αλλαγη ωρας fyi  "κατασκευαστηκε" για τους γερμανους στρατιωτες τον Α ΠΠ. ΛΟΛ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια επειδη οσοι θελουν την θερινη ωρα τους θεωρουνε οι αλλοι η και αυτοι που θελουν την χειμωνιατικη ωρα τους λενε καλοπερασακιδες και παρτακιδες....δεν ειναι ετσι ομως,,,απλα η κοινη λογικη λεει οτι π.χ. εισαι σπιτι σου αραχτος γιατι γουσταρεις να εισαι του μεσα,,η εισαι της βολτας απο τους αλλους,,η εισαι οικογενιαρχης.. η δεν εισαι παντρεμενος,,η απο θεμα δουλειας οτι μπορει ο εργοδοτης να σε βαλει παραπανω ωρες να δουλεψεις...λες και τωρα δεν δουλευουμε παραπανω και περιμενουνε οι εργοδοτες την θερινη ωρα για παραπανω δουλεια,,,,,Απλα η θερινη ωρα μας βολευει ολους ασχετως απο οποια αλλη δικαιολογια πει ο καθενας μας λογω περισσοτερου ηλιου ακομα και το χειμωνα λογω ενεργειας ηλεκτρικης (φωτα αναμενα απο τις 5 τον χειμωνα και απο τις 9 το καλοκαιρι)...Προσωπικα νομιζω οτι δεν χαλαει κανενα μας να βλεπουμε οτι εστω τον χειμωνα να σκοτινιαζει απο τις 6 η ωρα και οχι απο τις 5 η ωρα ,εστω και αν ειμαστε  ανθρωποι του μεσα συνεχεια χωρις βολτες λογω κουρασης η βαρεμαρας σε αντιθεση με τους αλλους που τους αρεσουν οι βολτες παντρεμενοι με παιδια που τους λενε παρτακηδες...επειδη θα παρει τα παιδια και θα τα παει βολτα ειδικα το καλοκαιρι ο γονιος...λες και ειναι αμαρτημα να εχει χρονο καποιος το καλοκαιρι η και τον χειμωνα νωρις να παρει την οικογενεια του να παει βολτα...επειδη του αρεσει η θερινη ωρα,,και επισης οτι οι μικρες ηλικιες μονο θελουν την θερινη ωρα,  λες και οι αλλοι οι πιο μεγαλοι δεν εχουν ψυχη παντρεμενοι η οχι να θελουν την θερινη ωρα..Σαν μεσογειακη χωρα μας βολευει η θερινη ωρα και οχι μονο εμας αλλα και τις υπολοιπες νοτιες χωρες.....Η τουρκια απο το 2016 εχει μονιμα θερινη ωρα,,,και εχουν και αυτοι αρκετη ηλιοφανια σαν εμας.....απλα και απο θεμα τουρισμου ακομα και ετσι αν το πεις εχουν την θερινη ωρα,,,,,γιατι βλεπουν οτι τους βολευει...Αρα και εμεις αν το πας ετσι ενα προιον εχουμε για πωληση τον τουρισμο και ετσι ακομα αν το παμε μας βολευει η θερινη ωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...