Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ισοτιμία του XRP


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά η νοοτροπία μου ειναι να βάλω εφόσον το ποσό που θα βάλω αντέχω να το χάσω κιόλας. Επίσης ναι εχω σκοπό να πάνε ως το τέρμα δεν ευελπιστώ με το XRP να κάνω trading. Νομίζω δεν προσφέρεται γιαυτό το νόμισμα.

 

Επίσης κάποιοι εδώ ως πιο έμπειροι μπορούνε να μας λένε ποια περίοδος ειναι καλή για αγορα :)

Επεξ/σία από kosmasgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, FromMyAshesRRR είπε

Είναι οξύμωρο να λέω εγώ τέτοια πράγματα γιατί γκρινιάζω για περισσότερα αλλα.....εστω και 100 που έχεις καλά είναι....σκέψου τους κακόμοιρους που δεν έχουν καθόλου και δεν ξέρουν καν τα κρυπτο....

εγκυκλοπαιδικά, επειδη τα έχεις χώσει-απ'οσο καταλαβαίνω.

Φόρος τόκων 15%

Φόρος κερδών αμοιβαίων 15% (σωστά;)

Φόρος κρύπτο; 

Ρωτάω για τη περίπτωση που επενδεύει κανείς ένα σεβαστό ποσο σε κρύπτο με βάση το εφήμερο κέρδος. Οταν έλθουν αυτά τα χρήματα με τη μορφή εμβάσματος στον ελληνικο λογαριασμό, θα φορολογηθούν με 15% επι των κερδών; 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kosmasgr είπε

Γενικά η νοοτροπία μου ειναι να βάλω εφόσον το ποσό που θα βάλω αντέχω να το χάσω κιόλας. Επίσης ναι εχω σκοπό να πάνε ως το τέρμα δεν ευελπιστώ με το XRP να κάνω trading. Νομίζω δεν προσφέρεται γιαυτό το νόμισα.

Αυτό για τους νέους, πολύ σωστά, ποτέ χρήμα που το χρειάζεσαι, όχι πανικό, όχι υπερβολή σε ότι παίζει με τον κόπο σου.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Gouthas είπε

Δεν ξέρω για το revolut αλλά είναι ανταλλακτήριο για κινητά, πολύ εύχρηστο και με με καλές αποδόσεις, έχει και κάτι bonus, γνώμη μου καλό είναι και έχει και δικό του κρύπτο.

Στο οποίο (crypto) θα βάλω λεφτά μέσω κάρτας και αν θέλω να τα βγάλω μετά, πάλι μέσω κάρτας θα το κάνω;

Επίσης, βλέπω ότι έχει μόνο έναν 6ψήφιο κωδικό για να μπεις στην εφαρμογή. Κανονικά δεν θα έπρεπε να βάλεις username, ισχυρό κωδικό πρόσβασης κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, sarantatessera είπε

Στο οποίο (crypto) θα βάλω λεφτά μέσω κάρτας και αν θέλω να τα βγάλω μετά, πάλι μέσω κάρτας θα το κάνω;

Επίσης, βλέπω ότι έχει μόνο έναν 6ψήφιο κωδικό για να μπεις στην εφαρμογή. Κανονικά δεν θα έπρεπε να βάλεις username, ισχυρό κωδικό πρόσβασης κλπ;

Υποτίθεται έχουν ισχυρή προστασία, αφού είναι μόνο για κινητό το έχεις μόνιμα στην συσκευή σου, δεν έχει εφαρμογή για pc η ταυτοποίηση γίνεται με mail, ο κωδικός είναι για να μπαίνεις μόνο από την συσκευή σου, δεν έχω βγάλει ακόμα χρήμα να σου πω, αλλά λογικά με IBAN θα στα γυρνάνε, εννοώ ότι έχω χώσει και παίζω. Άκου, το καλύτερο είναι να το ψάξεις, εννοώ να δεις κριτικές. Προτείνω για τους νέους αυτόν εδώ τον τύπο, τα λέει όλα και σου δείχνει τον δρόμο για μια αρχή. https://mikemingos.gr/

 

Επεξ/σία από Gouthas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που ασχολείται με κρυπτο μου ειπε ότι το 60% των xrp τα έχει η εταιρεία και η sec στην κανονική τους έτρεχε δικαστήρια γιατί έκαναν manipulate to market ώστε να βγάλουν κέρδος κάποιοι.

Οπότε αυτές τις αυξήσεις παίζει να τις κάνουν και οι ίδιοι.

Τι λέτε εσείς για αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, VasilisMaril είπε

Κάποιος που ασχολείται με κρυπτο μου ειπε ότι το 60% των xrp τα έχει η εταιρεία και η sec στην κανονική τους έτρεχε δικαστήρια γιατί έκαναν manipulate to market ώστε να βγάλουν κέρδος κάποιοι.

Οπότε αυτές τις αυξήσεις παίζει να τις κάνουν και οι ίδιοι.

Τι λέτε εσείς για αυτό?

O φίλος δεν ξέρει τι του γίνεται.

Πρώτον, η Ripple κατέχει το 55% των XRP, αλλά είναι σε escrow που σημαίνει ότι κλειδωμένα σε smart contract στο blockchain και έτσι δεν μπορούν να τα πειράξουν. Μια φορά το μήνα βγαίνουν 1 δις αυτόματα και πουλάνε περίπου 100m και τα γυρνάνε πίσω σε escrow. Αυτά μπορεί να τα δει ο οποιοσδήποτε στο blockchain.

Και το SEC έχει υπόθεση για τη Ripple, επειδή θεωρούν ότι πουλούσε unregistered securities. 

Το ίδιο για τον Brad Garlinghouse (CEO) και Chris Larsen (πρώην CEO) ότι πουλούσαν δικά τους XRP που ήταν unregistered securities.

Δεν τους κατηγορεί για manipulation της αγοράς, γιατί δεν έφεραν κατηγορία για fraud.

Οπότε ας αλλάξεις πηγές καλύτερα, γιατί σε παραπληροφορεί.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

O φίλος δεν ξέρει τι του γίνεται.

Πρώτον, η Ripple κατέχει το 55% των XRP, αλλά είναι σε escrow που σημαίνει ότι κλειδωμένα σε smart contract στο blockchain και έτσι δεν μπορούν να τα πειράξουν. Μια φορά το μήνα βγαίνουν 1 δις αυτόματα και πουλάνε περίπου 100m και τα γυρνάνε πίσω σε escrow. Αυτά μπορεί να τα δει ο οποιοσδήποτε στο blockchain.

Και το SEC έχει υπόθεση για τη Ripple, επειδή θεωρούν ότι πουλούσε unregistered securities. 

Το ίδιο για τον Brad Garlinghouse (CEO) και Chris Larsen (πρώην CEO) ότι πουλούσαν δικά τους XRP που ήταν unregistered securities.

Δεν τους κατηγορεί για manipulation της αγοράς, γιατί δεν έφεραν κατηγορία για fraud.

Οπότε ας αλλάξεις πηγές καλύτερα, γιατί σε παραπληροφορεί.

Είναι μια ανακούφιση αυτά που λες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , 

Έχω αγοράσει κάποια XRP στα 0,40 και τώρα έχω βγάλει κάποιο κέρδος. Πότε θα είναι η κατάλληλη στιγμή ώστε να ξαναγοράσω; που μπορεί να πέσει η τιμή ; και αν η έκβαση του δικαστηρίου είναι θετική υπάρχει περίπτωση να δούμε τιμές bitcoin η ethereum σε βάθος χρόνου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekriksi είπε

παιδεία επειδή δεν έχω καταλάβει, γνωρίζει κάποιος που οφείλεται αυτή η ξαφνική άνοδος?

Αγορασα εγω, για αυτο😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

εγκυκλοπαιδικά, επειδη τα έχεις χώσει-απ'οσο καταλαβαίνω.

Φόρος τόκων 15%

Φόρος κερδών αμοιβαίων 15% (σωστά;)

Φόρος κρύπτο; 

Ρωτάω για τη περίπτωση που επενδεύει κανείς ένα σεβαστό ποσο σε κρύπτο με βάση το εφήμερο κέρδος. Οταν έλθουν αυτά τα χρήματα με τη μορφή εμβάσματος στον ελληνικο λογαριασμό, θα φορολογηθούν με 15% επι των κερδών; 

Εξωτερικό είμαι, για τα κρυπτο υπάρχει ξεχωριστός φόρος.  Δεν το έχω κοιτάξει. Θα το δω σύντομα πάντως. Θενκς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

εγκυκλοπαιδικά, επειδη τα έχεις χώσει-απ'οσο καταλαβαίνω.

Φόρος τόκων 15%

Φόρος κερδών αμοιβαίων 15% (σωστά;)

Φόρος κρύπτο; 

Ρωτάω για τη περίπτωση που επενδεύει κανείς ένα σεβαστό ποσο σε κρύπτο με βάση το εφήμερο κέρδος. Οταν έλθουν αυτά τα χρήματα με τη μορφή εμβάσματος στον ελληνικο λογαριασμό, θα φορολογηθούν με 15% επι των κερδών; 

 

4 λεπτά πριν, FromMyAshesRRR είπε

Εξωτερικό είμαι, για τα κρυπτο υπάρχει ξεχωριστός φόρος.  Δεν το έχω κοιτάξει. Θα το δω σύντομα πάντως. Θενκς 

Αυτό ισχύει για Ελλάδα. Έχει και κάποια παραδείγματα! Αλλά νομίζω ότι θα αλλάξει σύντομα... 
https://www.euro2day.gr/investments/crypto/article/2072143/pos-forologoyntai-ta-kryptonomismata-sthn-ellada.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...