Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ισοτιμία του XRP


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Να πουμε οτι δεν τα λεγαμε εγω και ο @FromMyAshesRRR

τα λεγαμε...

https://twitter.com/elonmusk/status/1392947696470659072

@thomasG4 και @FromMyAshesRRR για αυτό και πάντα προσέχουμε οι περισσότεροι φίλοι εδώ τι γράφετε κάθε φορά και δίνουμε ιδιαίτερη προσοχή. Ότι τα λέγατε, τα λέγατε, αλλά και ότι ο τύπος είναι ολίγον μ@λ@κ@ς.. είναι!! - Ο άνθρωπος έχει καταστρέψει όλη την κρυπτοαγορά. Μία με το κόπροκοιν (που γελοιοποιεί τα σοβαρά projects και εν γένει την αγορά, αφού αποτρέπει θεσμικούς, εννοώ σοβαρούς επενδυτές, να ρίξουν χρήμα σε σοβαρές δουλειές αφού κάνει την αγορά να φαίνεται "ασόβαρη"..)- και μία τώρα που κρέμασε "στεγνά" το Bitcoin - και ποιος ξέρει τη συνέχεια. Και εννοείται δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι κάνει το BTC ως project, ωστόσο, η άποψη μου είναι ότι δεν συμφέρει να κάνει τόσο απότομα κεριά προς τα κάτω γιατί επηρεάζει σχεδόν το σύνολο της αγοράς. Άποψη μου είναι ότι μας συμφέρει το BTC να κινείται πλαγίως με σχετική ηρεμία (είτε πάνω, είτε κάτω) ώστε τα υπόλοιπα coins να κάνουνε δουλίτσα και το XRP μας, μετά SEC εποχή να πάρει φωτιά.. Αμήν. 

Επεξ/σία από spyroseva
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ να πω την αμαρτία μου έκανα μία λάθος εκτίμηση χτες για το DOGE και πλήρωσα σχεδόν όσα είχα βγάλει την προηγούμενη εβδομάδα με σωστές εκτιμήσεις.

Όταν ξεκίνησε η κατηφόρα πίστεψα ότι θα φτάσει στο 0,26e, ελάχιστο πάνω από τη στιγμιαία κατατρύκαλα που είχε συμβεί πριν δέκα ημέρες, με αποτέλεσμα να αδειάσω όλο το χαρτί στα 0,31e, κατάφερα δηλαδή να πουλήσω σχεδόν στην κατώτατη τιμή που έφτασε. Τεράστια επιτυχία 🤕

Στο XRP περιμένω να μπω δυναμικά στα 0,90 (εάν φτάσει).

Για όποιους θέλουν να τζογάρουν ας κοιτάξουν λίγο το Siacoin. Είναι το πιο φτηνό νόμισμα στο Kraken και δεν έχει τρέξει τόσο τώρα όσο είχε τρέξει τον Γενάρη του 2018.

Επεξ/σία από Fan
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι λιγο πολυ την εχουν πατησει ετσι. Το Α και το Ω ως γνωστον ειναι το σωστο timing για buy και sell. Αυτος ειναι ο χωρος των κρυπτονομισματων. Αλλοι φανταζομαι θα σκεφτηκαν αντιστροφως αναλογα και στη κατωτατη τιμη που εσυ πουλησες αυτοι αγορασαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, spyroseva είπε

@thomasG4 και @FromMyAshesRRR για αυτό και πάντα προσέχουμε οι περισσότεροι φίλοι εδώ τι γράφετε κάθε φορά και δίνουμε οι περισσότεροι ιδιαίτερη προσοχή. Ότι τα λέγατε, τα λέγατε, αλλά και ότι ο τύπος είναι ολίγον μ@λ@κ@ς είναι!! Ο τύπος έχει καταστρέψει όλη την κρυπτοαγορά. Μία με το κόπροκοιν (που γελοιοποιεί τα σοβαρά projects και εν γένει την αγορά, αφού αποτρέπει θεσμικούς να επενδύσουν..), μία τώρα που κρέμασε "στεγνά" το Bitcoin. Και εννοείται δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι κάνει το BTC ως project, ωστόσο, η άποψη μου είναι ότι δεν συμφέρει να κάνει τόσο απότομα κεριά προς τα κάτω γιατί επηρεάζει σχεδόν το σύνολο της αγοράς. Άποψη μου είναι ότι μας συμφέρει το BTC να κινείται πλαγίως με σχετική ηρεμία (είτε πάνω, είτε κάτω) ώστε τα υπόλοιπα coins να κάνουνε δουλίτσα και το XRP μας, μετά SEC εποχή να πάρει φωτιά.. Αμήν. 

Νομιζω ξερει τι κανει ο Musk. Ανεβασε το awareness που υπαρχει για τα crypto, αν και ο τροπος που το εκανε ειναι ανορθοδοξος.

Πολλοι μπαινουν με το γρηγορο κερδος στο μυαλο, αλλα ενα μερος απο αυτους μετα το μαθημα που θα παρει απο το Doge, θα παει στα crypto που αξιζουν.

Τωρα βεβαια προσπαθει να φερει στο προσκηνιο τα προβληματα που εχει το Bitcoin. Ποια ειναι τα πραγματικα κινητρα, μενει να το δουμε, αλλα κατα τη γνωμη μου επρεπε να γινει αυτη η συζητηση σε πιο σοβαρο επιπεδο καποια στιγμη.

Η τιμη του XRP θα επηρεαζεται απο το Bitcoin, οσο δεν υπαρχει regulatory clarity στην Αμερικη (οπως και να το κανουμε ειναι μεγαλη αγορα) και utility σε μεγαλο βαθμο.

Με αυτο το γελοιο τροπο μπορει να μας φερει πιο κοντα ο Musk, αν ξυπνησουν οι νομοθετες και δωσουν επιτελους μια νομοθετικη σαφηνεια στην αγορα των cryptos.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thomasG4συν το ότι οι επενδυτές χρειάζονται προστασία του ΣΕΚ.γιατι αυτός είναι ο λόγος που το έχουν κάνει πιπίλα οι πολιτικοί περι "retail" invesor. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γράψω κι εγώ 2 λόγια, μιας και σας διαβάζω μόνο αυτόν τον καιρό. 

Σε οτι αφορά τον Musk, ο τύπος είναι εξαιρετικά ιδιάζουσα περίπτωση. Μπορεί να γράφονται τα χίλια μύρια, ωστόσο έχει αποδείξει ότι είναι πανέξυπνος σε όλα τα επίπεδα και η μεγαλύτερή του "επιτυχία" είναι ότι τους έχει μπερδέψει όλους και πλεον δεν ξέρουν αν αυτό που θα πει είναι μέρος ενός μεγαλύτερου σχεδίου ή απλά τρολιά. 

Καινοτομεί; Σίγουρα. Χειραγωγεί; Σίγουρα! Έχει καταφέρει να παιζει στα δάχτυλα ειδικούς, αναλυτές μέχρι και κυβερνήσεις; Ναι! 

Αν μας έλεγε κάποιος πριν 20 χρόνια ότι θα έχουμε επαναχρησιμοποιούμενους πυραύλους, αυτοδηγούμενα ηλεκτρικά οχήματα, υπόγεια τούνελ μεταφοράς, ακόμη και εταιρία που πουλάει φλογοβόλα, τι θα λεγαμε; 

Δεν είναι οραματιστής, είναι achiever. Το κεφάλαιο χρήματα νομιζω για αυτόν είναι πολύ μικρό πλέον. Τα έχει κάνει μπαλάκι όλα και διασκεδάζει. Παράλληλα όμως αναδεικνύει με τις τρολιές του σημαντικά κενά και προβλήματα σε διάφορους τομείς.  

Τα bitcoin/doge είναι ένα καλό παράδειγμα: χειραγώγησε την αγορά και έβγαλε προφανώς, αλλά παράλληλα ανέδειξε τα προβλήματα που υπάρχουν στα crypto σε ρεαλιστικά σενάρια χρήσης και το έκανε σε παγκόσμια κλίμακα. Τρολιά ή μέρος σχεδίου; Ποιος ξέρει;

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα crypto με την τωρινή τους μορφή/αγορά δεν μπορούν να θεωρηθούν απο κυβερνήσεις/οργανισμούς "sustainable" στο σύνολό τους, που είναι η λέξη κλειδί της δεκαετίας (τουλάχιστον) και που είναι μεταμφίεση της λέξης ελεγχόμενα.

Οπότε κατά την άποψή μου θα υπάρξει σίγουρα βίαιη διόρθωση/έλεγχος, το θέμα είναι το πότε.

Σε οτι αφορά το θέμα μας τώρα, που είναι το xrp, είναι ένα από τα λίγα crypto που μπορεί να θεωρηθεί "sustainable" και έχει proofs για αυτό. Το ζήτημα είναι το κατά πόσο θα ελεγχθεί στο επόμενο διάστημα και συμφωνώ με τον @FromMyAshesRRR σε αυτό που λέει ότι αν εντέλει επιλεχθεί, οι κάτοχοι θα πληρώνονται για χρήση των xrp τους. Αυτό όμως αν τελικά επιλεχθεί, και αυτή είναι και η ουσία. 

Όπως πάντα, εκτιμήσεις και σπεκουλες κάνουμε φυσικά και λέμε τη γνώμη μας!

 

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vins είπε

Ας γράψω κι εγώ 2 λόγια, μιας και σας διαβάζω μόνο αυτόν τον καιρό. 

Σε οτι αφορά τον Musk, ο τύπος είναι εξαιρετικά ιδιάζουσα περίπτωση. Μπορεί να γράφονται τα χίλια μύρια, ωστόσο έχει αποδείξει ότι είναι πανέξυπνος σε όλα τα επίπεδα και η μεγαλύτερή του "επιτυχία" είναι ότι τους έχει μπερδέψει όλους και πλεον δεν ξέρουν αν αυτό που θα πει είναι μέρος ενός μεγαλύτερου σχεδίου ή απλά τρολιά. 

Καινοτομεί; Σίγουρα. Χειραγωγεί; Σίγουρα! Έχει καταφέρει να παιζει στα δάχτυλα ειδικούς, αναλυτές μέχρι και κυβερνήσεις; Ναι! 

Αν μας έλεγε κάποιος πριν 20 χρόνια ότι θα έχουμε επαναχρησιμοποιούμενους πυραύλους, αυτοδηγούμενα ηλεκτρικά οχήματα, υπόγεια τούνελ μεταφοράς, ακόμη και εταιρία που πουλάει φλογοβόλα, τι θα λεγαμε; 

Δεν είναι οραματιστής, είναι achiever. Το κεφάλαιο χρήματα νομιζω για αυτόν είναι πολύ μικρό πλέον. Τα έχει κάνει μπαλάκι όλα και διασκεδάζει. Παράλληλα όμως αναδεικνύει με τις τρολιές του σημαντικά κενά και προβλήματα σε διάφορους τομείς.  

Τα bitcoin/doge είναι ένα καλό παράδειγμα: χειραγώγησε την αγορά και έβγαλε προφανώς, αλλά παράλληλα ανέδειξε τα προβλήματα που υπάρχουν στα crypto σε ρεαλιστικά σενάρια χρήσης και το έκανε σε παγκόσμια κλίμακα. Τρολιά ή μέρος σχεδίου; Ποιος ξέρει;

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα crypto με την τωρινή τους μορφή/αγορά δεν μπορούν να θεωρηθούν απο κυβερνήσεις/οργανισμούς "sustainable" στο σύνολό τους, που είναι η λέξη κλειδί της δεκαετίας (τουλάχιστον) και που είναι μεταμφίεση της λέξης ελεγχόμενα.

Οπότε κατά την άποψή μου θα υπάρξει σίγουρα βίαιη διόρθωση/έλεγχος, το θέμα είναι το πότε.

Σε οτι αφορά το θέμα μας τώρα, που είναι το xrp, είναι ένα από τα λίγα crypto που μπορεί να θεωρηθεί "sustainable" και έχει proofs για αυτό. Το ζήτημα είναι το κατά πόσο θα ελεγχθεί στο επόμενο διάστημα και συμφωνώ με τον @FromMyAshesRRR σε αυτό που λέει ότι αν εντέλει επιλεχθεί, οι κάτοχοι θα πληρώνονται για χρήση των xrp τους. Αυτό όμως αν τελικά επιλεχθεί, και αυτή είναι και η ουσία. 

Όπως πάντα, εκτιμήσεις και σπεκουλες κάνουμε φυσικά και λέμε τη γνώμη

Σωστη γενικευμενη τοποθετηση θεωρω!!απλα για να πληρωνεται καποιος για τα xrp που κατεχει θα πρεπει να υπαρχει μια αλφα πιστοποιηση οτι ειναι δικα του..και να μπορει να τα διαχειριστει με τετοιο τροπο π να μπορει να τα δανεισει για να τα χρησιμοποιει αυτος π θελει..ειναι λιγο πιο περιπλοκο..και μετα τιθεται και ζητημα ποσο θα σε πληρωσει για να τα χρησιμοποιησει..τιθενται πολλα ζητηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Christkg είπε

Σωστη γενικευμενη τοποθετηση θεωρω!!απλα για να πληρωνεται καποιος για τα xrp που κατεχει θα πρεπει να υπαρχει μια αλφα πιστοποιηση οτι ειναι δικα του..και να μπορει να τα διαχειριστει με τετοιο τροπο π να μπορει να τα δανεισει για να τα χρησιμοποιει αυτος π θελει..ειναι λιγο πιο περιπλοκο..και μετα τιθεται και ζητημα ποσο θα σε πληρωσει για να τα χρησιμοποιησει..τιθενται πολλα ζητηματα

Καλημέρα αυτό θεωρώ είναι το επόμενο βήμα από όταν αποφασίσουν και διαλέξουν το χρπ για να κάνει την δουλειά τους. 

@vins η τοποθέτηση σου είναι πολύ σωστή και πολύ λογική. Έχω μια ερώτηση όσο αφορά το χρπ.

Όταν λέμε συζητάμε για βίαιη διόρθωση τι αριθμό έχεις κατά νου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ducatirulez είπε
Spoiler

Όπως πολύ σωστά επισήμανε κάποιος εχθές, πολυ σημαντικό ότι το xrp άντεξε στο κατώτατο 1,20$ πολλές φορες

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Christkg είπε

Σωστη γενικευμενη τοποθετηση θεωρω!!απλα για να πληρωνεται καποιος για τα xrp που κατεχει θα πρεπει να υπαρχει μια αλφα πιστοποιηση οτι ειναι δικα του..και να μπορει να τα διαχειριστει με τετοιο τροπο π να μπορει να τα δανεισει για να τα χρησιμοποιει αυτος π θελει..ειναι λιγο πιο περιπλοκο..και μετα τιθεται και ζητημα ποσο θα σε πληρωσει για να τα χρησιμοποιησει..τιθενται πολλα ζητηματα

Ναι και όχι! Αυτά τα σκεφτόμαστε χωρίς τον ξενοδόχο, που είναι/θα είναι οι ρυθμιστικές αρχές. Αν δλδ μας πουν -λέω εγώ τώρα- ότι πάνε σε custody υποχρεωτικά, αλλά θα σε αποζημιώνουμε με το χ ποσό την ημέρα διαφορετικά δεν, τι θα κάνεις? Ψιλοextreme παράδειγμα, αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ... Ή πχ να δώσουν τα χέρια αυτοί και να πουν ότι "πάει" το xrp και θα έχουμε "xrp 2.0" που θα λειτουργεί έτσι κι έτσι (όπως τους συμφέρει) και τα xrp που υπάρχουν θα γίνουν έτσι, γιουβέτσι κλπ. 

Απλά μη θεωρούμε ότι αν οι "μεγάλοι" αποφασίσουν να κάνουν κάτι, ότι θα κρέμονται και από τα @@ μας. Δεν έγινε ποτέ και δεν το βλέπω να γίνεται. 

13 ώρες πριν, kouskous13 είπε

Καλημέρα αυτό θεωρώ είναι το επόμενο βήμα από όταν αποφασίσουν και διαλέξουν το χρπ για να κάνει την δουλειά τους. 

@vins η τοποθέτηση σου είναι πολύ σωστή και πολύ λογική. Έχω μια ερώτηση όσο αφορά το χρπ.

Όταν λέμε συζητάμε για βίαιη διόρθωση τι αριθμό έχεις κατά νου; 

Ότι και να σου πω είναι μεγάλη σπέκουλα και πραγματικά δεν ξέρω αρχικά αν όντως γίνει, πότε θα γίνει και σε ποια επίπεδα! Η βίαιη διόρθωση αν γίνει πιστεύω θα γίνει με μορφή μεγάλου reset και δε θα αφορά το xrp μόνο, αλλά όλα.

Απλά θα πω ότι σταμάτησα το day trading στο xrp, λόγω της volatile συμπεριφοράς (και δε θέλω να με φάει και η απληστία). Έχω ένα χ αριθμό xrp σε cold storage σε περίπτωση που γίνουν αυτά που λέμε, αλλά όχι λεφτά που θα κλάψω αν δε γίνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτα είναι μελλοντικές έως πολύ μελλοντικές υποθέσεις για το xrp και το αν θα μας πληρώνουν κλπ. Πρέπει πρώτα να λυθούν τα αλλα θέματα με το sec.Θα το πω ξανά ότι λείπει καύσιμο στο coin το οποίο θα έρθει μόνο όταν η επενδυτική ψυχολογία αλλάξει. 

Spoiler
Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...