Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

Επισης απογοητευση το να φερουν μονο την εκδοση Style ενω σε Γερμανια/Ιταλια κυκλοφορει κανονικα και σε xcellence/FR.  Παλι καλα που αποτι εχω διαβασει η Style εχει μονο στο TGI υποχρεωτικα και το digital cockpit.

Είναι ακόμα συγκεχυμένες οι πληροφορίες , πριν 16 ώρες έγραψε ένα παλικάρι στην ανοιχτή ομάδα του cng greece group στο facebook , ότι θα εχει αναλογικό καντράν , συμφωνα με πωλητή της seat & θα έρθουν Ιούλιο τα πρωτα κομμάτια .... κάποιος άλλος έγραψε θα ερθουν συντομα καποια κομματια προωθητικα κι ότι έχει πληροφορίες για επιδότηση από fisikon/depa , πέρα του - ο Θεός να το κάνει προωθητικό πρόγραμμα των 400€- , οπότε αν ισχύουν οι μέχρι τώρα επιδοτήσεις των "μεγάλων" θα είναι -10% επί της τιμής προ φόρων κτλ ... 

Το τοπίο θα ξεκαθαρίσει μετά το Πάσχα απ΄ότι βλέπω .... οι Ιταλοι έχουν ήδη παραλάβει τα πρώτα κομμάτια , σύμφωνα με μέλη του metanoauto ... για φέτος προσωπικά δε το βλέπω να αλλάζω το ibiza , ΕΚΤΟΣ κι αν βγει μια πολλλλύ καλή προσφορά .

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@terry308Μετα απο 1 χρονο ερευνας εχω καταληξει σε 2 αυτοκινητα που αναμενονται :

Leon TGI μηχανικο και Yaris Cross Hybrid

Με αυτες τις τιμες ομως δε προκειται να ρισκαρω με CNG οποτε ελπιζω ειτε να ειναι λαθος μιας και δεν ειναι απο την επισημη Seat, ειτε να παιξει καποια επιδοτηση οπως λες. Αλλιως παω καρφωτος για το Yaris Cross.

Παντως δε μου βγαζουν και πολυ νοημα. Δηλαδη αν το χειροκινητο ειναι 23.800 πχ (λογικη τιμη -1.500 απο το DSG) τοτε ειναι 3.500 ακριβοτερο απο το βενζινης Style 130hp. Δεν ειναι too much?

Επισης, Ιταλια πχ :

Style 130hp TSI manual : 23.950

Style 130hp TGI manual : 25.650

Style 130hp TGI DSG : 27.300

1.700 ευρω σκαλοπατι αναμεσα στις εκδοσεις. Δε βγαζει κανενα νοημα η τιμη εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

@terry308Μετα απο 1 χρονο ερευνας εχω καταληξει σε 2 αυτοκινητα που αναμενονται :

Leon TGI μηχανικο και Yaris Cross Hybrid

Μη βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα με τα ράδιο αρβύλα που κυκλοφορούν , περιμένεις και τα 2 να έρθουν επίσημα , τα οδηγάς και μετά τα βάζεις κάτω έχοντας τουλάχιστον 2 και 3 ξεχωριστές προσφορές για κάθε αυτοκίνητο , ακόμα και από διαφορετικές γειτονικές ή μη πόλεις.

Δε γνωρίζω για την χρήση που θέλεις να κάνεις , αλλά έχω ξαναγράψει ότι με τα χλμ/έτος κτλ , δε ξαναγυρνάω σε υγρά καύσιμα , δεν ξέρω βέβαια κι αν μου ταίριαζε μια ημι ή υβριδική τεχνολογία κάνοντας 75+75χλμ/ημέρα , όπως κατά 50,1% θα κάνω ξανά από Σεπτέμβριο ... που σύμφωνα με το προγραμματισμό της fisikon και τους ιδιοκτήτες του πρατηρίου , θα έχω πρατήριο cng και στην πόλη μου ... :)  

Αν όλα πάνε καλά, το Πάσχα, θα έχω περάσει τις 90.000χλμ σε 3 χρόνια παρά λίγες ημέρες ...

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, terry308 είπε

Μη βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα με τα ράδιο αρβύλα που κυκλοφορούν , περιμένεις και τα 2 να έρθουν επίσημα , τα οδηγάς και μετά τα βάζεις κάτω έχοντας τουλάχιστον 2 και 3 ξεχωριστές προσφορές για κάθε αυτοκίνητο , ακόμα και από διαφορετικές γειτονικές ή μη πόλεις.

Δε γνωρίζω για την χρήση που θέλεις να κάνεις , αλλά έχω ξαναγράψει ότι με τα χλμ/έτος κτλ , δε ξαναγυρνάω σε υγρά καύσιμα , δεν ξέρω βέβαια κι αν μου ταίριαζε μια ημι ή υβριδική τεχνολογία κάνοντας 75+75χλμ/ημέρα , όπως κατά 50,1% θα κάνω ξανά από Σεπτέμβριο ... που σύμφωνα με το προγραμματισμό της fisikon και τους ιδιοκτήτες του πρατηρίου , θα έχω πρατήριο cng και στην πόλη μου ... :)  

Αν όλα πάνε καλά, το Πάσχα, θα έχω περάσει τις 90.000χλμ σε 3 χρόνια παρά λίγες ημέρες ...

Συμφωνω για την αναμονη, αν και εχω κουραστει παρα πολυ να περιμενω απο τον περασμενο Αυγουστο, και περιμενα κανενα καλο νεο επιτελους.

Αποκει και περα, ΟΚ "υπαρχετε" καποιοι οι οποιοι κανετε τοσα πολλα χιλιομετρα που και 30.000 να το κοστολογουσαν κερδισμενος εισαι....αυτο ομως δε σημαινει πως ειναι και σωστη τιμολογηση με βασει την αγορα. Δηλαδη εσυ ΟΚ με 30k χιλιομετρα το χρονο απο το φυσικο αεριο εχεις κοντα 2 χιλιαρικα ωφελος ετησιως....δε μπορεις να συζητησεις για κατι αλλο.

Αλλα για εμενα με 12-15 χιλιαδες χιλιομετρα το χρονο, που απλα θελω ενα οικονομικο στη χρηση αυτοκινητο, πρεπει και η τιμη εκκινησης να ειναι λογικη. Τα 2 αυτοκινητα στα οποια εχω καταληξει, ειναι το μεν ενα με το καλυτερο υβριδικο συστημα που υπαρχει αυτη τη στιγμη (εχοντας δοκιμασει ολα τα toyota και το συγκεκριμενο συστημα στο απλο yaris) το δε αλλο με τον καλυτερο κινητηρα φυσικου αεριου που φερνει αλλιως οικονομια. Κατα τα αλλα και τα 2 με καλυπτουν για αναγκες οικογενειας που θελω. Το yaris cross δινει το κατι παραπανω σε χωματοδρομους στο νησι που παω καλοκαιρι και σε port-baggage (390 lt vs 300) (αντε και το ασπαστο αυτοματο για την πολη) και το Leon δινει το κατι παραπανω σε επιδοσεις και εσωτερικους χωρους.

Φυσιολογικα οι τιμες θα επρεπε να ειναι παραπλησιες, υπολογιζω ~22k το yaris cross στη μεσαια εκδοση και υπολογιζα και 22.500 περιπου και το Leon. Με τα χιλιομετρα που κανω και μια μεση τιμη βενζινης 1.5, το κοστος ετησιως θα ειναι περιπου 800ε για το yaris cross και 600ε για το Leon. Δεν ειναι τα 200ε, αλλα πιο πολυ το καλυτερο γκαζακι που θα εχει το Leon που με οδηγουσαν μαλλον εκει. Αλλα αν η τιμη ειναι τσιμπημενη και ενα διχιλιαρο πχ, sorry θα παω στη μαμα toyota παλι.

Επεξ/σία από Thrylos7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Το cross hybrid σε τι τιμή έρχεται και τι κατανάλωση δίνει?

υπολογιζε +3 χιλιαρικα απο καθε εκδοση του yaris. Δηλαδη οταν το yaris active plus που ειναι ΟΚ απο εξοπλισμο εχει 19.000, υπολογιζε 22.000 το αντιστοιχο. Αυστραλια βεβαια που κυκλοφορει 8 μηνες τωρα, εχει μονο 3 εκδοσεις και η μεσαια ειναι σουπερ (μεχρι και BLIS εχει κλπ). Καταναλωση πολης (που με δνιαφερει) γυρω στο 4lt/100 , εξω ανεβαινει αλαλ οχι τρελα. Στα reviews το δειχνουν οριακα κατω απο 4 , στα 3.8-3.9 πχ.

btw στο επισημο site της seat δεν υπαρχει, αλλα εδω εχει νεο τιμοκαταλογο που μοιαζει να προερχεται απο seat και με το TGI μεσα :

https://www.caroto.gr/static/media/2021/04/Τιμοκατάλογος-SEAT-MY21.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

υπολογιζε +3 χιλιαρικα απο καθε εκδοση του yaris. Δηλαδη οταν το yaris active plus που ειναι ΟΚ απο εξοπλισμο εχει 19.000, υπολογιζε 22.000 το αντιστοιχο. Αυστραλια βεβαια που κυκλοφορει 8 μηνες τωρα, εχει μονο 3 εκδοσεις και η μεσαια ειναι σουπερ (μεχρι και BLIS εχει κλπ). Καταναλωση πολης (που με δνιαφερει) γυρω στο 4lt/100 , εξω ανεβαινει αλαλ οχι τρελα. Στα reviews το δειχνουν οριακα κατω απο 4 , στα 3.8-3.9 πχ.

Αν υπολογίζεις 4λίτρα , τότε υπολόγισε 3 ευρώ για το Λεόν ,δηλαδή χαλαρή οδήγηση

επίσης προσθέτεις και ένα κόστος της μπαταρίας (εκτός αν στη 10ετία το δώσεις)

κατά τα άλλα εννοείται ότι σε βολεύει παίρνεις, περίμενε να δεις και οριστικές τιμές μήπως και παίξει καμιά προσφορά στο Leon...

Για μένα δεν αξίζει το Leon αν βγαίνει ακριβά , πας σε Octavia στην τελική ή παίρνει κάποιος το Scala για πιο οικονομικά . Βέβαια είναι όμορφο αμάξι ,αυτό πληρώνεις ουσιαστικά

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, korakios είπε

Για μένα δεν αξίζει το Leon αν βγαίνει ακριβά , πας σε Octavia στην τελική ή παίρνει κάποιος το Scala για πιο οικονομικά . Βέβαια είναι όμορφο αμάξι ,αυτό πληρώνεις ουσιαστικά

+1 πιο οικονομική και πιο άνετη η octavia με μεγάλο πορτ μπαγκάζ 

+1 το Scala είναι vfm.! το καλοβλεπω και αυτό...  για να μείνει & το ibiza στην οικογένεια

51 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

 Αλλα αν η τιμη ειναι τσιμπημενη και ενα διχιλιαρο πχ, sorry θα παω στη μαμα toyota παλι.

+1000, για τα δεδομένα σου  +το κιβώτιο +, +,  😉😎

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2021 στις 1:44 ΜΜ, Thrylos7 είπε

Yaris Cross Hybrid

Μόλις έπεσα σε αυτό το βίντεο , δεν ξερω αν σε ενδιαφέρει αλλά το αφήνω , σχετικά με επιδότηση αυτοκινήτου hybrid από attika bank 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, terry308 είπε

Μόλις έπεσα σε αυτό το βίντεο , δεν ξερω αν σε ενδιαφέρει αλλά το αφήνω , σχετικά με επιδότηση αυτοκινήτου hybrid από attika bank 

Thanks. το γνωριζω, αλλα ουτως η αλλως οτι παρω θα το παρω μετρητοις.

Ειδα σημερα και τα νεα Ibiza - Arona. Χαθηκε ρε παιδι μου να τους βαζανε εναν TGI γυρω στα 110 αλογα? Θα επαιρνα το Arona και θα ξεμπερδευα αφου με εξυπηρετει λιγο και το SUV.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

Thanks. το γνωριζω, αλλα ουτως η αλλως οτι παρω θα το παρω μετρητοις.

Ειδα σημερα και τα νεα Ibiza - Arona. Χαθηκε ρε παιδι μου να τους βαζανε εναν TGI γυρω στα 110 αλογα? Θα επαιρνα το Arona και θα ξεμπερδευα αφου με εξυπηρετει λιγο και το SUV.

Για το kamiq δεν ενδιαφέρεσαι ; Για εμένα είναι πιο τίμιο και εξοπλιστικά και σα ομορφιά και χώρους , θα προτιμούσα βέβαια τον 1.5 cng του ομίλου σε κάποιο suvειδές, ο Γιώργος @paylidis είναι ευχαριστημένος , έκανε κι ένα καλό ταξιδάκι πριν λίγο καιρό.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, terry308 είπε

Για το kamiq δεν ενδιαφέρεσαι ; Για εμένα είναι πιο τίμιο και εξοπλιστικά και σα ομορφιά και χώρους , θα προτιμούσα βέβαια τον 1.5 cng του ομίλου σε κάποιο suvειδές, ο Γιώργος @paylidis είναι ευχαριστημένος , έκανε κι ένα καλό ταξιδάκι πριν λίγο καιρό.  

Το kamiq ειναι πιο τιμιο εξοπλιστικα και πιο φρεσκο. Αλλα δε μου αρεσει εμφανησιακα. Πηγα και το ειδα απο κοντα τη μερα που ο @paylidis εκανε testdrive και μαλλον τον πετυχα και εκει :P

Ισως με το facelift του Arona αλλαξει βεβαια το παραπανω. Σιγουρα εσωτερικα εχει μεγαλη βελτιωση, εχει αντιγραψει πληρως το νεο Leon. Αλλα μενει να δουμε τιμες για να κρινουμε το ποσο τιμιο ειναι τελικα. Σιγουρα παντως ο κινητηρας θα παραμεινει αγκαθι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

Το kamiq ειναι πιο τιμιο εξοπλιστικα και πιο φρεσκο. Αλλα δε μου αρεσει εμφανησιακα. Πηγα και το ειδα απο κοντα τη μερα που ο @paylidis εκανε testdrive και μαλλον τον πετυχα και εκει :P

Ισως με το facelift του Arona αλλαξει βεβαια το παραπανω. Σιγουρα εσωτερικα εχει μεγαλη βελτιωση, εχει αντιγραψει πληρως το νεο Leon. Αλλα μενει να δουμε τιμες για να κρινουμε το ποσο τιμιο ειναι τελικα. Σιγουρα παντως ο κινητηρας θα παραμεινει αγκαθι.

Μη σε προβληματίζει ο κινητήρας. Δεν είναι κακός... έκανα περίπου 1400 χλμ ταξίδι πολύ άνετα (και δεν έκαψα τίποτα, με το ΚΤΕΛ να πήγαινα πιο πολλά θα πλήρωνα). Βέβαια για να είμαι δίκαιος θα προτιμούσα και εγώ τον 1.5 αέριο καθως στα ταξίδια τουλάχιστον είναι πιο οικονομικός...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε (ξανά) και το eco up ,αλλά στα 15+ χιλιάρικα δε νομίζω να αποτελεί πρόταση....μου κάνει εντύπωση που το φέρανε , ίσως παίξει καμιά επιδότηση αλλιώς δεν εξηγείται η τιμή του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2021 στις 2:45 ΜΜ, Thrylos7 είπε

υπολογιζε +3 χιλιαρικα απο καθε εκδοση του yaris. Δηλαδη οταν το yaris active plus που ειναι ΟΚ απο εξοπλισμο εχει 19.000, υπολογιζε 22.000 το αντιστοιχο. Αυστραλια βεβαια που κυκλοφορει 8 μηνες τωρα, εχει μονο 3 εκδοσεις και η μεσαια ειναι σουπερ (μεχρι και BLIS εχει κλπ). Καταναλωση πολης (που με δνιαφερει) γυρω στο 4lt/100 , εξω ανεβαινει αλαλ οχι τρελα. Στα reviews το δειχνουν οριακα κατω απο 4 , στα 3.8-3.9 πχ.

btw στο επισημο site της seat δεν υπαρχει, αλλα εδω εχει νεο τιμοκαταλογο που μοιαζει να προερχεται απο seat και με το TGI μεσα :

https://www.caroto.gr/static/media/2021/04/Τιμοκατάλογος-SEAT-MY21.pdf

Αν περιμένεις κατανάλωση πόλης ~4 lt/100 km με το yaris νομίζω ότι θα απογοητευτείς πάρα πολύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...