Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχει κανείς πραγματικά στοιχεία κόστους μετακίνησης από αμάξι με τον κινητήρα της vw 1000cc, 90hp; Ιδανικά από Ibiza ή polo;

Κάνω 120χλμ την ημέρα και σκέφτομαι να αλλάξω το ford fiesta που έχω το οποίο εδώ και περίπου 40000χλμ που το μετράω με το sprit monitor μου καίει κατά μέσο όρο 5€/100χλμ

Είμαι σε δίλημμα ανάμεσα σε αγορά ξανά βενζίνη ώστε να το κάνω υγραέριο ή cng.

Μη μου κάνετε άλλη σύγκριση παρακαλώ, μόνο κόστος μετακίνησης ανάμεσα στις δύο περιπτώσεις.

IMG_20210919_023224.jpg.3d488f9a97a05a8cbb672b0add3a9bf3.jpg

πως γίνεται να πληρώνεις 0,67 ευρώ το λίτρο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

πως γίνεται να πληρώνεις 0,67 ευρώ το λίτρο ;

Τόσο έχει στην Αθήνα το υγραέριο.

1 ώρα πριν, terry308 είπε

Δεν υπάρχει εικόνα , όσο κι αν είναι, οοοοοοταν κι αν γίνει... 

1ον Δε θα έπαιρνα βενζίνης για να το κάνω cng ή lpg.... 

2ον Ως κάτοχος ibiza tgi 2018, με 100.500χλμ σε σχεδόν 40 μήνες, μέσω του spritmonitor που αναφέρεις μου βγάζει 3.8kg/100km(Σε βενζινη 5.4ltr) , αν και πρέπει να είναι λιιιιιιγο λιγότερο Μιάς και με 10.8kg μου έβγαζε 300χλμ σε Εγνατία οδό, Ευθεία... Βέροια - Θεσσαλονίκη, τόσο περίπου μου βγάζει και στη διαδρομή Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη. 

Πάντα με normal οδηγηση στα όρια του κοκ 

*Το δικό μου μοντέλο έχει 5αρι σασμάν, ~11kg cng και 43 λτρ ντεπόζιτο βενζίνης 

Άρα με 0.834 που το βλέπω, πάει 3.16€/100χλμ.

Σημαντική διαφορά. Ευχαριστώ πολύ.

😎

1 ώρα πριν, korakios είπε

μήπως εννοείς λίτρα ? Γιατι 5€/100χλμ είναι περίπου 3,1 λίτρα στα 100....

Επίσης για μετατροπή σε CNG θα χάσεις πολύ χώρο μιας και δεν μπαίνει η δεξαμενή στο χώρο της ρεζέρβας .Για μετατροπή γιατί δεν κάνεις στο υπάρχον ? Λίγο περίεργο να αλλάξεις αμάξι και να πας σε βενζίνης για μετατροπή . Καλύτερα εργοστασιακό

Για καταναλώσεις δε γνωρίζω σε βενζίνης ibiza/polo

άγνωστο τελείως , θα το δούμε στην πράξη

Το αμάξι που έχω βάλει στη σύγκριση είναι με υγραέριο. Φαίνεται στο screenshot.

Μετατροπή λέω στο υγραέριο. Αν και υπάρχει πχ το dacia sandero.

Για φυσικό αέριο εννοείται εργοστάσιο.

Για να το ξαναπώ.

Προσπαθώ να συγκρίνω στο μυαλό μου υγραέριο vs φυσικό αέριο και πόσο μεγάλη είναι η όποια διαφορά τους ώστε να δω αν αξίζει να υποστώ το μειονέκτημα του cng με το συγκριτικα πολύ πιο μικρό δίκτυο πρατηρίων.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Προσπαθώ να συγκρίνω στο μυαλό μου υγραέριο vs φυσικό αέριο και πόσο μεγάλη είναι η όποια διαφορά τους ώστε να δω αν αξίζει να υποστώ το μειονέκτημα του cng με το συγκριτικα πολύ πιο μικρό δίκτυο πρατηρίων.

Προσωπικά δεν θα γυρνούσα σε lpg, εάν είχα την οικονομία σα 1η προτεραιότητα, βέβαια ο καθένας γνωρίζει τις ανάγκες του και θα πρέπει να το σκεφτείς πολύ καλά.

Εχε υπόψιν σου ότι οι τιμές που σου παρέθεσα νωρίτερα αποτελούν στο 85 % πορεία εκτός πόλεως, εντός πόλεως ένα ρεζερβουάρ 11 κιλών βγάζει ~250χλμ 😉 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, turbat0s είπε

Το ΦΑ δυστυχώς δεν είναι πια στα 0,67€.

Μ.Ο είναι 0,86 στην Αττική και βλέπουμε.

0.67 έχει το υγραέριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σκεφτομαι να αγορασω το seat arona cng και εχω καποιες αποριες μιας και πρωτη φορα θα αγορασω αλλο αυτοκινητο γιατι τωρα εχω ενα αγροτικο 4χ4 το οποιο χρησιμοποιω για την δουλεια μου.Επειδη η δουλεια μου ειναι 100 χλμ μακρια απο το πρατηριο cng στην λαμια και επειδη πηγαινοερχομαι συχνα μιας και ειμαι απο την περιοχη κοντα στην λαμια θελω να ρωτησω πρωτα το ρεζερβουαρ της βενζινης που εχει το arona φτανει για μια αποσταση 100 περιπου χλμ σε εθνικη μεχρι να φτασω στο πρατηριο να γεμισω με φυσικο αεριο;και δευτερον επειδη ο κινητηρας ειναι 1000αρης σε περιπτωση πχ που παω διακοπες με γυναικα και παιδια με γεματο το αμαξι υπαρχει περιπτωση να ζοριζεται;και ποσο αυξανεται η καταναλωση περιπου οσο ειναι γεματο το αμαξι σε σχεση με οταν ειναι αδειο;μπορει να ειναι λιγο χαζες οι ερωτησεις αλλα οπως ειπα δεν εχω οδηγησει αλλο αυτοκινητο εκτος απο αυτο που εχω με πετρελαιο που ειναι😶ευχαριστω οποιον απαντησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikospap77 είπε

Καλησπερα σκεφτομαι να αγορασω το seat arona cng 

9λτρ βενζίνης αντιστοιχούν σε ~120-130 χλμ με νορμάλ οδήγηση και σε νορμάλ διαδρομή .

Στο ibiza του 2018 που έχω, στη βενζίνη έχω δει μ.ο. 5.6λτρ/100χλμ , σε διαδρομή Έβρος - Θεσσαλονίκη μέχρι να βάλω cng δηλαδή. 

Όσο για το φόρτωμα, εξαρτάται την οδηγική συμπεριφορά σου, αν το ζορίσεις θα κάψει περισσότερο, αν έχεις Facebook δες τις 2 ομάδες cng, η 2η είναι δημόσια , στην αρχική σελίδα της ομάδας, επάνω δεξιά έχει ένα μεγεθυντικό φακό αναζήτησης, γράψε arona και διάβασε περισσότερα 

https://www.facebook.com/groups/737503893292658/

https://www.facebook.com/groups/338589450069216/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα , έχω ενα mini cooper του 2007 (r56) .

Ξέρετε αν υπαρχει καποια σελιδα που να αναφερει αν ειναι συμβατος ο κινητηρας του με μετατροπη σε CNG ή κάποια σχετική αξιοπιστη πληροφορια;

Σε ξενα forum που το εψαξα μιλουσαν για αντιστοιχες λίστες αυτοκινητων που είναι ή δεν ειναι συμβατα αλλα δεν ειδα πουθενα καποιο link. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, KostasG87 είπε

Ξέρετε αν υπαρχει καποια σελιδα που να αναφερει αν ειναι συμβατος ο κινητηρας του με μετατροπη σε CNG ή κάποια σχετική αξιοπιστη πληροφορια;

κοίτα αν βρεις οτι παίρνει εύκολα υγραέριο ,τότε το ίδιο θα ισχύει με CNG

απλά να ξέρεις οτι θα χάσεις πολύ απο edit όλο το χώρο αποσκευών στο συγκεκριμένο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΥ κακη ιδεα φιλε Κωστα... Τα μοτερ αυτα ειναι ιδιαιτερα ευαισθητα ακομα και στη βενζινη !

Εαν θελεις να σιγουρευτεις ομως ρώτησε κανα 2 εγκαταστάτες...

συν οτι θα χάσεις μάλλον όλο το πορτ μπαγκαζ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2021 στις 12:03 ΜΜ, KostasG87 είπε

Παιδιά καλησπέρα , έχω ενα mini cooper του 2007 (r56) .

Ξέρετε αν υπαρχει καποια σελιδα που να αναφερει αν ειναι συμβατος ο κινητηρας του με μετατροπη σε CNG ή κάποια σχετική αξιοπιστη πληροφορια;

Σε ξενα forum που το εψαξα μιλουσαν για αντιστοιχες λίστες αυτοκινητων που είναι ή δεν ειναι συμβατα αλλα δεν ειδα πουθενα καποιο link. Ευχαριστω

Θα καείς στη κόλαση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, fair_play είπε

Αγία Παρασκευή Shell 1,398€/kg.

Δεν πάμε καλά

1.71 Στα πρατήρια της Promethan (Τρίκαλα και Σινδο) όπως και στης italmetano στη Λάρισα 

Από την Τρίτη ισχύει 1.10€/kg στα πρατήρια της fysikon, στα ΣΕΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΎ - Ψαθοπυργου, Ιωαννίνων και Κοζάνη έχει 1.22€ τώρα γιατί η Αγία Παρασκευή έχει 1. 4€ είναι άγνωστο 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...