Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί το νέο leon με τον 1.5 πληρώνει τέλη ? άσχετα με το που είναι πανάκριβο πλέον

όσο για τα χιλιάρια που επιμένουν να βάζουν πιστεύω είναι θέμα συνολικών ρύπων και ορίων του κάθε κατασκευαστή

Δε γνωρίζω εάν πληρώνει τέλη 😎

Σκάφη σα του arona & kamiq θέλουν 1.5 για να σε προσελκύσουν σαν αγοραστή πιστεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, terry308 είπε

Μ αυτά που διαβάζω εγώ είμαι τυχερός και δε το βλέπω... που θέλω να πάω στο leon....! Βρε ibizaki 40λτρ βενζίνης και όσο αντέξει... κι ας πληρώνω ΚΕΚ... αφού δεν πληρώνω τέλη κυκλοφορίας 😎

Γιώργο έβλεπα βίντεο του kamiq, για 5.4 έλεγε ένας, για 3.8 έλεγε άλλος... μεικτή πάντα... ας του έβαζαν (kamiq) τον 1.5 ή σε ένα άλλο του Group... κρίμα... 

το 3.8 είναι εφικτό αλλά όχι μεικτή. Εκτός εάν ενννουν μικτή την άδεια κηφισιας 

το 5.4 είναι τσιμπημένο από την άλλη. Όταν το οδηγώ εγώ είμαι γύρω στο 4.1-4.2. Η γυναίκα τσιμπάει 4.8-5 καθως έχει βαρύ πόδι και ουδέποτε κατάφερε να μάθει την οικονομική οδήγηση (σκεψου έκαιγε 8/10 βενζίνη σε 1.1 Hyundai)

3 λεπτά πριν, terry308 είπε

Δε γνωρίζω εάν πληρώνει τέλη 😎

Σκάφη σα του arona & kamiq θέλουν 1.5 για να σε προσελκύσουν σαν αγοραστή πιστεύω. 

Ίσως... αν κ εγώ θα το θεωρούσα οριακα υπερβολή. Ο χιλιαρης με καμία 15 άλογα παραπάνω θα ήταν κουφέτο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ίσως... αν κ εγώ θα το θεωρούσα οριακα υπερβολή. Ο χιλιαρης με καμία 15 άλογα παραπάνω θα ήταν κουφέτο 

Δηλαδή με ένα προγραμμα θά είναι μια χαρά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, terry308 είπε

Δηλαδή με ένα προγραμμα θά είναι μια χαρά; 

Ξεκάθαρα ναι. Κ το λέω οδηγώντας συχνά και το αρονα βενζίνη 115 ίππων που έχουμε στην οικογένεια ως παροχή λιζινγκ και σε σύγκριση με τον 1.5/150 του Q3
 

εσένα παντως θα σου έλεγα κατσε με αυτό που έχεις!!! 🙂

Επεξ/σία από paylidis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

να αναφερω επισης οτι τηλεφωνησα σε κατοχο 1.0 cng και οταν μου ειπε οτι το εκλεισε καποιος αλλος τον ρωτησα την γνωμη του αφου πλεον το πουλησε. Μου λεει ζοριζεται και καιει το ιδιο με 1.5 που εχει μεγαλυτερη αυτονομια, αυτο σκοπευω να παρω.

Οπως λοιπον λετε την αποψη σας ,την λεω και εγω. Ειμαι υπερ του cng αλλα οχι σε vag κινητηρες. Απευθυνομαι στον μεσο οικογενειαρχη να εξετασει αν μπορει να παρει το ρισκο μεταξυ 100-200κ χλμ  να αντιμετωπισει την κατασταση που προανεφερα. Το λενε και οι μηχανικοι αλλωστε βενζινη και απλος κινητηρας αν θες το κεφαλι σου ησυχο. Τωρα ειχα μια συζητηση για γαλλικο κινητηρα (120κ διανυθεντα χλμ)1 λιτρο στα 1000 χλμ. Για tsi και ειδικα τρικυλιδρους παλι γνωστο. Αυτο επελεξα να δινω 2-3 ευρω στα 100 χλμ για να εχω την επιλογη,δυνατοτητα να το κρατησω στα 10 χρονια γυρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, kostasathv είπε

Το λενε και οι μηχανικοι αλλωστε βενζινη και απλος κινητηρας αν θες το κεφαλι σου ησυχο.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και καλή συνέχεια :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasathv είπε

 

να αναφερω επισης οτι τηλεφωνησα σε κατοχο 1.0 cng και οταν μου ειπε οτι το εκλεισε καποιος αλλος τον ρωτησα την γνωμη του αφου πλεον το πουλησε. Μου λεει ζοριζεται και καιει το ιδιο με 1.5 που εχει μεγαλυτερη αυτονομια, αυτο σκοπευω να παρω.

Αυτο επελεξα να δινω 2-3 ευρω στα 100 χλμ για να εχω την επιλογη,δυνατοτητα να το κρατησω στα 10 χρονια γυρω.

 Ποιο επέλεξες; 

Κι εγώ 1000 έχω και θέλω να πάω σε 1500, 1500 αν είχα θα ήθελα να πάω σε 1800 κ. ο. κ.. 

δε λέει κάτι αυτό 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, terry308 είπε

 Ποιο επέλεξες; 

Κι εγώ 1000 έχω και θέλω να πάω σε 1500, 1500 αν είχα θα ήθελα να πάω σε 1800 κ. ο. κ.. 

δε λέει κάτι αυτό 😎

δεν επελεξα cng για τους παραπανω λογους .

Ευχομαι να αποδειχτει λανθασμενη η τοποθετηση μου και να πουλησω στο μελλον το Toyota Corolla 1.6

Ενα απο τα τελευταια που εμειναν σε καινουργιο και σε τιμη 2000 ευρω κατω.

Οποτε ωφεληθηκα απο την μοδα cng-ηλεκτρικα και την απαξιωση καποιων κινητηρων.

Δες εδω ποιο πρωτοφορεσε αυτον τον κινητηρα

https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/94332.asp?sortsx=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάρτα @terry308 , προσπάθησα να σε προειδοποιήσω αλλά....περιέργεια μικρού παιδιού 😁

πάμε για καμια βαφή μαλλιών , ή μάλλον τριχών μιας και φύγανε στο μπαμ όλα και μείνανε κανα 2-3 άσπρες ....😂

edit

άκυρο: φέρε μου μια περούκα , διάβασα και τα παρακάτω και φύγαν όλα ... θέλει και διάλογο για να παρανοήσουμε πλήρως 😛

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

πάρτα @terry308 , προσπάθησα να σε προειδοποιήσω αλλά....περιέργεια μικρού παιδιού 😁

πάμε για καμια βαφή μαλλιών , ή μάλλον τριχών μιας και φύγανε στο μπαμ όλα και μείνανε κανα 2-3 άσπρες ....😂

μπορεις να μου απαντησεις σε κατι? αν ανακαλυφθηκε η Αμερικη με το cng γιατι βλεπω διαθεσιμα ibiza, scala? Εφυγε ολο το στοκ FIAT TIPO βενζινης,θα μου πεις χαμηλη τιμη οκ. Εφυγε ολο το στοκ mitsubishi asx δυστυχως δεν προλαβα.  Εφυγε ολο το στοκ σχεδον corolla. Βλεπεις κατι κοινο? Ατμοσφαιρικος κινητηρας βενζινης. Γιατι να μην μεινουν απουλητα και να μην εχει αυτοκινητο για δειγμα cng?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

πάρτα @terry308 , προσπάθησα να σε προειδοποιήσω αλλά....περιέργεια μικρού παιδιού 😁 

Μα αφού έτσι νιώθω να μη ρωτήσω; 

Corolla Hybrid για διαδρομές εντός πόλεως απ ότι φαίνεται... αν βγει εκτός πάει 6λίτρα 😎

56 λεπτά πριν, kostasathv είπε

μπορεις να μου απαντησεις σε κατι? αν ανακαλυφθηκε η Αμερικη με το cng γιατι βλεπω διαθεσιμα ibiza, scala? Εφυγε ολο το στοκ FIAT TIPO βενζινης,θα μου πεις χαμηλη τιμη οκ. Εφυγε ολο το στοκ mitsubishi asx δυστυχως δεν προλαβα.  Εφυγε ολο το στοκ σχεδον corolla. Βλεπεις κατι κοινο? Ατμοσφαιρικος κινητηρας βενζινης. Γιατι να μην μεινουν απουλητα και να μην εχει αυτοκινητο για δειγμα cng?

Fiat Tipo βενζίνης, χαμηλή τιμή, τίμια πρόταση 

Mitsubishi Asx συνάδελφος έκανε 2 τεράστιες €€ επισκέψεις στην αντιπροσωπεία και 3η σε μάστορα της γειτονιάς για θέμα τουρμπίνας (2016 μοντέλο) ... την οποία 3η του την πήγα εγώ αγοράζοντας την από τοπικό κατάστημα της πόλης μου (χωρίς απόδειξη...) μετά το έβαλε αγγελία... 

Corolla κουβαλάει το όνομα το παλιό της Toyota... προ κατασκευής εις Τουρκία, επίσης είναι από τις μάρκες που επιλέγουν οι εταιρείες Leasing & ενοικιάσεων... 

Αυτά που μένουν απούλητα στο car. gr είναι λόγω του δικτύου πρατηρίων ΚΑΙ γιατί τα νεότερα μοντέλα του vag έχουν 9 λτρ βενζίνης. 

Το cng προσωπικά το γνωρίζω από το 2008 όταν ήταν να πάρω αυτοκίνητο... μου το πρότειναν στη Θεσσαλονίκη που εμένα τότε και τους κοιτούσα σαν εξωγήινους, όπως με κοιτάνε τώρα όσοι ακούν φ. α. και 3.5€/100χλμ (αφού ξεκαθαρίσω ότι δεν εννοώ υγραεριο) .. ήταν και οι καλές τότε εποχές €€ οπότε επέλεξα βενζίνη λόγω τιμής (0.85€)... 2 χρόνια αργότερα η βενζίνη ανέβηκε πάνω από 1€ κι αφού μουτζονομουν για αυτή μου την επιλογή και με το marketing της εποχής τότε... επέλεξα να κάνω μετατροπή σε υγραέριο , κόστος 1700€ το 2011... γιατί ανθιζε το δίκτυο πρατηρίων... έκανα 300.000χλμ με εκείνο το αμάξι εκ των οποίων τα 200.000χλμ με υγραέριο.... το οποίο και πούλησα για να πάω στην οικονομικοτερη και οικολογικοτερη επιλογή του φ.α., έχοντας διανύσει 88000 σε 2.5 χρόνια, που θα ήταν περισσότερα αν δεν ήμουν Β. Έβρο εδώ και 1.5 χρόνο, μουτζονομαι και πάλι, γιατί δεν επέλεξα από την αρχή το φ. α. βάσει της οικονομίας ανά χιλιόμετρα που κάνω. 

Ο καθείς τις επιλογές του..! 

Αυτά... δε συνεχίζω άλλο... μόλις σχόλασα και πέφτω για ύπνο! 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, terry308 είπε

 

Corolla Hybrid  ,,,

-προσωπικα οτι εχει μπαταρια για τα επομενα χρονια το αποφευγω

Fiat Tipo βενζίνης, χαμηλή τιμή, τίμια πρόταση ,,,,,

-συμφωνουμε

Mitsubishi Asx συνάδελφος έκανε 2 τεράστιες €€ επισκέψεις στην αντιπροσωπεία και 3η σε μάστορα της γειτονιάς για θέμα τουρμπίνας (2016 μοντέλο) ... την οποία 3η του την πήγα εγώ αγοράζοντας την από τοπικό κατάστημα της πόλης μου (χωρίς απόδειξη...) μετά το έβαλε αγγελία... ,,,

-πετρελαιο μονο οσοι το οδηγουν πολυ ωρα ανα διαδρομη αφου λες τουρμπινα. Εγραψα ατμοσφαιρικο βενζινης, ενα εξαιρετικο αυτοκινητο made in Japan με μονο θετικα σχολια στο ιντερνετ

Corolla κουβαλάει το όνομα το παλιό της Toyota... προ κατασκευής εις Τουρκία, επίσης είναι από τις μάρκες που επιλέγουν οι εταιρείες Leasing & ενοικιάσεων...

-ειδικα ενοικιασεις κατι σημαινει για αξιοπιστια, δεν πηρα μεταχειρισμενο, τα ρομποτ κανουν την ιδια δουλεια ανεξαρτητως χωρας και οι αστοχιες που διακινδυνευσαν τη φημη της ΤΟΥΟΤΑ με downsize , turbo κτλ εχουν η ειναι σε σταδιο αποκαταστασης η απλα μην αγοραζεται καποια μοντελα πχ το proace city verso φτιαχνεται γαλλια απο την κοινοπραξια και παλι δινει εγγυηση 6/180Κ 

Αυτά που μένουν απούλητα στο car. gr είναι λόγω του δικτύου πρατηρίων ΚΑΙ γιατί τα νεότερα μοντέλα του vag έχουν 9 λτρ βενζίνης. ,,,

-(βαρεθηκα να γραψω για αναμονες στα υπαρχοντα πρατηρια) ενοουσα καινουργια οχι car.gr. Συμφωνω θα αγοραζα το leon sw tgi για χωρους, με χειροκινητο και 45 lit βενζινη οταν ηταν κατω απο 20Κ και με την ευχη να βγει αξιοπιστο! Βεβαια η τυφλη εμπιστοσυνη εχει χαθει σε ολες τις μαρκες. Αναμενεται στα 22-23κ πλεον και octavia στα 25k, δυστυχως αλλαζει το παιχνιδι με τον κορωνοιο, κλεινουν εργοστασια, αυξανονται τιμες λογω χαμηλης ζητησης και με παραγγελιες των 4 μηνων . Το εργοστασιο της TOYOTA στην Τουρκια ανοιγει τον Μαιο (αν ολα πανε καλα μου ειπαν) .

Το cng προσωπικά το γνωρίζω από το 2008 όταν ήταν να πάρω αυτοκίνητο... μου το πρότειναν στη Θεσσαλονίκη που εμένα τότε και τους κοιτούσα σαν εξωγήινους, όπως με κοιτάνε τώρα όσοι ακούν φ. α. και 3.5€/100χλμ (αφού ξεκαθαρίσω ότι δεν εννοώ υγραεριο) .. ήταν και οι καλές τότε εποχές €€ οπότε επέλεξα βενζίνη λόγω τιμής (0.85€)... 2 χρόνια αργότερα η βενζίνη ανέβηκε πάνω από 1€ κι αφού μουτζονομουν για αυτή μου την επιλογή και με το marketing της εποχής τότε... επέλεξα να κάνω μετατροπή σε υγραέριο , κόστος 1700€ το 2011... γιατί ανθιζε το δίκτυο πρατηρίων... έκανα 300.000χλμ με εκείνο το αμάξι εκ των οποίων τα 200.000χλμ με υγραέριο.... το οποίο και πούλησα για να πάω στην οικονομικοτερη και οικολογικοτερη επιλογή του φ.α., έχοντας διανύσει 88000 σε 2.5 χρόνια, που θα ήταν περισσότερα αν δεν ήμουν Β. Έβρο εδώ και 1.5 χρόνο, μουτζονομαι και πάλι, γιατί δεν επέλεξα από την αρχή το φ. α. βάσει της οικονομίας ανά χιλιόμετρα που κάνω. ,,,,

-σε ποιο εβαλες lpg? ειναι αληθεια οτι αρκετα αυτοκινητα δεν χαμπαριασαν απο lpg, ολα καλα αν και εκει  καποιος εχει συνολικη εικονα ( εξτρα ελεγχους, συντηρηση κλπ)και δεν εχει ζημιες. Eχει προβλημα η βενζινη στην τιμη της οντως δεν εχει την σταθεροτητα του cng. Οπως προειπα ειμαι υπερ του cng αρκει να αποδειξουν οι vag cng κινητηρες την αξιοπιστια με γενικη φημη , να δουμε και αλλους κατασκευαστες και να δωθει λυση με πολλα πρατηρια  

 

 

Επεξ/σία από kostasathv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kostasathv είπε

 

Fiat Punto 1.2 16v (ενώ θα μπορούσα να έπαιρνα το natural power - cng-) και έβαλα σύστημα lpg brc. 

Υπάρχει κάτοχος taxi octavia gtec στην ομάδα Facebook φ. α. με 200.000χλμ χωρίς πρόβλημα. κι αν θυμάμαι καλά υπήρχε και άλλος με σχεδόν 500. 000χλμ 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, terry308 είπε

Fiat Punto 1.2 16v (ενώ θα μπορούσα να έπαιρνα το natural power - cng-) και έβαλα σύστημα lpg brc. 

Υπάρχει κάτοχος taxi octavia gtec στην ομάδα Facebook φ. α. με 200.000χλμ χωρίς πρόβλημα. κι αν θυμάμαι καλά υπήρχε και άλλος με σχεδόν 500. 000χλμ 

Ειχα πετυχει εναν με οκταβια ΦΑ με 350000 χλμ σε self-service πλυντήριο και ήταν βασικα αυτός που με επεισε και εσβησε τις οποιες αμφιβολίες μου για τη σκοντα και το ΦΑ...... Ο ιδιος μου ειπε για συναδελφο του με 500000 και μαλιστα με εστειλε εαν θελώ να μαθω περισσότερα για τυχον βλαβες σε ενα συνεργειο ταξι στα γλυκα νερά (δε πηγα, δε προκειται ποτε να φτάσω με αμαξι τις 350000 χλμ καν - συνηθως εως τις 150000-170000 ή δεκαετία τα εχω δώσει)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...