Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Κάθε 20 χρόνια είναι η αλλαγή δεξαμενής στο cng? Στο lpg έχω την εντύπωση ότι είναι κάθε 10. Τι κόστος έχει γνωρίζουμε;

Έτσι ακριβώς ... 20 cng / 10 lpg , κόστος δε εχω δει πουθενά να αναφέρουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Επίσης αυτό που λένε ότι έχει ακριβά service το panda ισχύει; Από πότε τα φιατ έχουν ακριβά service (?)

Απο τότε που ορισμένες αντιπροσωπίες υπερχρεώνουν και υπάρχει κόσμος που νομίζει οτι χάνεται η εγγύηση αν το πας σε συνεργείο . ( για καινούριο αναφέρονταν πριν )

Το panda παίζει να είναι το πιο φθηνό μοντέλο απο θέμα ανταλλακτικών

Κόστος άγνωστο ακόμα μιας και δεν έκλεισε κάποιος 20ετία να μας πει , αλλά για καινούρια μεταλλική (δεν έχουν συνθετική) , τουλάχιστον ένα χιλιάρικο υπολόγιζε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μελετήσει σε παλιότερη φάση το CNG, όταν και ξεκίνησα το παρόν θέμα.

Καθώς στην παρούσα φάση διερευνώ το Kamiq CNG για λογαριασμό συγγενών, ξεκίνησα να διερευνώ λίγο αναφορές βλαβών από αυτούς που έχουν πάρει CNG στα τελευταία χρόνια στη χώρα.

Έπεσα στο παρακάτω, θα ήθελα να ακούσω για τυχόν επιπρόσθετες εμπειρίες πάνω σε τέτοια τυχόν τεχνικά προβλήματα.

http://www.skodaclubpeloponnhsou.gr/2020/09/cng.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Είχα μελετήσει σε παλιότερη φάση το CNG, όταν και ξεκίνησα το παρόν θέμα.

Καθώς στην παρούσα φάση διερευνώ το Kamiq CNG για λογαριασμό συγγενών, ξεκίνησα να διερευνώ λίγο αναφορές βλαβών από αυτούς που έχουν πάρει CNG στα τελευταία χρόνια στη χώρα.

Έπεσα στο παρακάτω, θα ήθελα να ακούσω για τυχόν επιπρόσθετες εμπειρίες πάνω σε τέτοια τυχόν τεχνικά προβλήματα.

http://www.skodaclubpeloponnhsou.gr/2020/09/cng.html

Οι υπόλοιπες βλάβες που είναι; που αναφέρονται; 

Kamiq με βλάβη είχα πετύχει στο Group,μόλις είχε ξεκινήσει η κυκλοφορία του, αλλά δεν αναφέρθηκε κάτι νεότερο, ούτε τι ακριβώς πρόβλημα είχε.. 

Οδηγοί Taxi, έχουν αναφέρει ότι έφτασαν 200 ακόμα και 500.000χλμ χωρίς πρόβλημα..! 

Με μια αναζήτηση σε γνωστές σελίδες μεταχειρισμένων μπορούμε να δούμε πάλι taxi Mercedes B class. ε πάνω από 300.000χλμ... 

Προσωπικά 2.5 χρόνια και 89.000χλμ δεν έχω κανένα πρόβλημα και δεν έχω taxi... 

Επίσης το skoda club Πελοποννήσου από που άντλησε τη πληροφορία για βλάβες που αναφέρει; από την στιγμή που δεν έχει φ. α. στη Πελοπόννησο; 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, terry308 είπε

Οι υπόλοιπες βλάβες που είναι; που αναφέρονται; 

Οδηγοί Taxi, έχουν αναφέρει ότι έφτασαν 200 ακόμα και 500. 000χλμ χωρίς πρόβλημα..! 

Προσωπικά 2.5 χρόνια και 89.000χλμ δεν έχω κανένα πρόβλημα και δεν έχω taxi... 

Επίσης το skoda club Πελοποννήσου από που άντλησε τη πληροφορία για βλάβες που αναφέρει; από την στιγμή που δεν έχει φ. α. στη Πελοπόννησο; 

Δεν ξέρω τίποτα, απλά έπεσα σε αυτό πάνω στη διερεύνησή μου.

Τα χιλιόμετρα και έτη που αναφέρεις επί προσωπικής εμπειρίας, δεν είναι πολλά.

Το ερώτημα είναι τί γίνεται παραπέρα.
Π.χ. αν για κάποιον ξαφνικά σκάσει μια βλάβη 2000-2500 ευρώ, εκεί που με το αντίστοιχο βενζίνης δεν θα είχε τέτοια απρόβλεπτα πράγματα, τότε καταλαβαίνουμε ότι πάει περίπατο η ιδέα του μικρότερου κόστους κατοχής/χρήσης στη διάρκεια ζωής που έχει υπολογίσει ο αγοραστής κατά την αρχική του επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Το ερώτημα είναι τί γίνεται παραπέρα.

Τίποτα δε γίνεται :)

Θα σου πρότεινα να μην πας σε CNG . Δεν θα βρεις 100 άτομα με τον χιλιάρι να σου πούνε οτι έχουν 300000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα , επομένως θα ανησυχείς όλη την ώρα.

Το συγκεκριμένο πάντως πρόβλημα απο το λινκ ,έχει παρουσιαστεί σε ένα άτομο στον 1.4 στα 400000 χλμ (ταξί). Βάλε πόσα ταξί κυκλοφορούν , αν ήταν να το κάνει ο 1.4 και ο 1.5 θα είχε βουίξει ο τόπος (όπως έγινε με το dsg)

Καλό είναι που αναφέρεις τους προβληματισμούς σου , αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν στατιστικά για τυχών κατασκευαστική αστοχία του 1.0 .

Την ίδια πιθανότητα αστοχίας φυσικά θα έδινα με έναν οποιοδήποτε κινητήρα εσωτερικής καύσης άσχετα αν καίει βενζίνη/cng/lpg (όπως πχ είχε συμβεί παλιότερα με την Toyota)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

Καλό είναι που αναφέρεις τους προβληματισμούς σου , αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν στατιστικά για τυχών κατασκευαστική αστοχία του 1.0 .

Όπως έγραψα παραπάνω, κάνω διερεύνηση για λογαριασμό συγγενών. Όταν συστήνεις σε άλλους κάτι, καλό είναι να μην εκτεθείς εσύ.

Εσύ για τον εαυτό σου, μπορεί να θέλεις να πάρεις ένα ρίσκο.

Όταν συστήνεις σε άλλους υπάρχει το διαχρονικό ρητό: "better safe than sorry".

Η έλλειψη στατιστικών και η απουσία αρκετών χρόνων εμπειρίας στην επιρροή του CNG στα μηχανολογικά, είναι ένα επιπρόσθετο στοιχείο ρίσκου.

Εγώ, για παράδειγμα, είμαι της άποψης ότι τα σύγχρονα αυτοκίνητα μετά τα 8-10 χρόνια τα πουλάς, γιατί ανεβαίνει η καμπύλη στο ετήσιο κόστος κατοχής.

Υπάρχουν, όμως άνθρωποι, που έχουν μάθει να κρατούν ένα αυτοκίνητο και παραπάνω, όπου η πιθανότητα μηχανολογικών αστοχιών (και ειδικά μεγαλύτερου κόστους) αυξάνεται σημαντικά.

Το CNG με την έλλειψη στατιστικών, δεν είναι γι' αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο λέμε πιστεύω, στο να ΜΗΝ προτείνεις CNG :)

8 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Η έλλειψη στατιστικών και η απουσία αρκετών χρόνων εμπειρίας στην επιρροή του CNG στα μηχανολογικά, είναι ένα επιπρόσθετο στοιχείο ρίσκου.

εδώ διαφωνούμε γιατί το έθεσες γενικά . εγώ μιλάω για το χιλιάρι και για το kamiq συγκεκριμένα

ο 1.4 , 1.5 απο τη στιγμή που δουλεύουν σε ταξί και τα μοτέρ της Fiat που έχουν 10ετία+ είναι ήδη δοκιμασμένα

10 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Εγώ, για παράδειγμα, είμαι της άποψης ότι τα σύγχρονα αυτοκίνητα μετά τα 8-10 χρόνια τα πουλάς, γιατί ανεβαίνει η καμπύλη στο ετήσιο κόστος κατοχής.

εξαρτάται, άλλη συζήτηση για άλλο θέμα !

11 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Υπάρχουν, όμως άνθρωποι, που έχουν μάθει να κρατούν ένα αυτοκίνητο και παραπάνω, όπου η πιθανότητα μηχανολογικών αστοχιών (και ειδικά μεγαλύτερου κόστους) αυξάνεται σημαντικά.

ένας απο αυτούς είμαι και εγώ ,γιαυτό και πήρα το Panda CNG με σκοπό την 20ετία . Τότε ελπίζω να υπάρχουν και κανονικά ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostasgr78 είπε

Η αλήθεια είναι ότι στις εκδοχές της Fiat για το CNG, δεν έχουν αναφερθεί τα περίεργα και «ακριβά» προβλήματα του TGI του VW Group.

ούτε για τα vag έχει αναφερθεί κατι , μόνο μεμονωμένες περιπτώσεις στον 1.4

ταξί συνεχίζουν χωρίς πρόβλημα

α , και κάποια arona είχαν θέμα με τον πνεύμονα αλλά το παρουσίασαν στις αρχές και το κάλυπτε η εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσφατο πραγματικό παραδειγμα οικονομίας

2 άτομα, αρκετά φορτωμένο το αμαξι (οριακά κοινως ίσως χώραγε άλλος ένας επιβάτης), εθνική οδό, ταχύτητες 115-125 μονίμως με cruise control (και κανα 2-3 δεκάλεπτα πατήματα 180-200)

1350 χλμ 48€, όποτε τελικό πραγματικό κόστος βάσει των αποδείξεων ανεφοδιασμού 3.55€/100 χλμ

Καθόλου άσχημα...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμαθα τιμή για το νεο GOLF CNG

Golf 1.5 TGI 130PS DSG Life 26500€ ετοιμοπαραδοτο

συντομα ερχεται και χειροκινητο...

 

edit: το χειροκίνητο θα ειναι περιπου 1.5Κ κατω απο οτι μου ειπαν... Καθόλου κακη επιλογή στα 25... 

Αναλογικα λοιπον περιμενουμε το λεον γυρω στα 22Κ βαριά όπως ειχα καποτε προβλεψει (δε θυμαμαι αν ηταν εδω ή σε καποιο άλλο γκρουπ/φορουμ)....

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κάνουμε πλάκα ότι είναι καλή λύση ένα αυτοκίνητο με τους χώρους του Golf, να είναι στα 25000 ευρώ, ακόμα και με οικονομικό καύσιμο.

Αλήθεια, πόσος είναι ο χώρος αποσκευών στο Golf TGI;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...