Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

είναι φυσιολογικο να ανάβει το  ⚠️  (τριγωνακι με !) οταν η σταθμη cng ειναι χαμηλη; γιατι συμβαινει αυτο; σαν να σου λεει "δεν κανει να μεινεις απο cng"

Έτσι ανάβει και σε εμένα σε kamiq όταν τελειώνει το φυσικό αέριο. Σε παλαιότερες εκδόσεις είχα δει ότι άναβε και πράσινη η ένδειξη του πρατηρίου όταν είχε πάνω από το όριο αλλά πρέπει πλέον να το έχουν αφαιρέσει εμένα ανάβει μόνο όταν τελειώνει.

Επεξ/σία από kaktos77
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το τριγωνακι είναι ένδειξη για κάποια ειδοποίηση , κυρια εμφάνιση κάνει στη χαμηλή στάθμη καυσίμων, δηλαδή στη γνωστή "ρεζέρβα" κάτω από 40χλμ υπόλοιπο..

 

Σε άλλα νέα Έχω βρει κι άλλο fr ibiza 2018 Γερμανίας και σκέφτομαι να δώσω το Ελληνικό style edition 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/02/2024 at 21:11, μπαρμπαγιωργος said:

μπορω να το ελεγξω με ανεξαρτητο μηχανικο

αυτο για το τριγωνακι τι σου λεει; δεν ειναι φυσιολογικο;

το εχω δει σε πολλα αμαξια

καλημέρα και καλή μας εβδομάδα.

Το τριγωνάκι είναι φυσιολογική ένδειξη/προειδοποίηση ότι η επάρκεια του cng είναι χαμηλή (εμένα στο arona το εμφανίζει όταν η αυτονομία "πέφτει" στα 35 χιλιόμετρα).

On 10/02/2024 at 21:25, korakios said:

καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που το έχει , εμένα μου μοιάζει οτι θα κλειδώσει το σύστημα αερίου και θέλει reset στον εγκέφαλο (υποτίθεται γίνεται έλεγχος στα vag του συστήματος ανα περίοδο 2 ή 4 χρόνια δε θυμάμαι)

άλλο (διαφορετικό) θέμα (το έχω αναφέρει κάπου σε προηγούμενες σελίδες στο νήμα αυτό) είναι όταν σου βγάζει ένδειξη (όχι με κίτρινο τριγωνάκι) ότι η παροχή cng θα σου κλειδώσει σε Χ μέρες (μετράει αντίστροφα) και πρέπει να πας αντιπροσωπεία να σου το κάνει reset. Χαζομάρα ολκής (για εμάς τους χρήστες), εμπορική τακτική/πολιτική (για την αντιπροσωπεία) ώστε να μην τους "ξεχνάς" όταν λήξει η εγγύηση...

Άσχετο/σχετικό: όταν με το καλό το πάρεις, να χρησιμοποιείς τουλάχιστον 1 φορά μηνιαίως και την βενζίνη, μη την ξεχνάς στο ντεπόζιτο.

Προσωπικά, φροντίζω να τελειώνει εντελώς το cng και μετά κάνω μία διαδρομή δουλειά-σπίτι με την βενζίνη λίγο στα "κόκκινα" να "ξυπνά" και λίγο ο κινητήρας. Μετά ξαναφουλάρω φ.α. Ο λόγος είναι γιατί στην χρήση του cng οδηγώ... παππουδίστικα, σκόπιμα βέβαια γιατί ο λόγος απόκτησης του συγκεκριμένου οχήματος είναι η οικονομία (και την οποία προφέρει απλόχερα 😉).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, draculias είπε

Άσχετο/σχετικό: όταν με το καλό το πάρεις, να χρησιμοποιείς τουλάχιστον 1 φορά μηνιαίως και την βενζίνη, μη την ξεχνάς στο ντεπόζιτο.

Μεγάλο ντεπόζιτο έχει το λεον,όπως και εγώ στ ibiza # οπότε δεν γίνεται να καίμε 1 ντεπόζιτο ανά μήνα 💶💶

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, terry308 said:

Μεγάλο ντεπόζιτο έχει το λεον,όπως και εγώ στ ibiza # οπότε δεν γίνεται να καίμε 1 ντεπόζιτο ανά μήνα 💶💶

Σωστή παρατήρηση, στο arona έχει μόλις 9 λίτρα βενζίνης.

Παρόλα αυτά, ούτε εγώ καίω ολόκληρο το ντεπόζιτο, Στην περίπτωση μου, του καίω περίπου 50 χιλιόμετρα τη φορά με ανεβασμένες στροφές να "ξεκαπνίσει". Το θεωρώ απαραίτητο, υπό την συνθήκη πάντα ότι σταθερά στο cng το πηγαίνω σαν παππούς...

ΥΓ. Άλλος λόγος είναι και ο γνωστός να μην μένει αδρανής η βενζίνη στο ντεπόζιτο για μακρά περίοδο (ειδικά λόγω της "πεντακάθαρης" βενζίνης που κυκλοφορεί, είτε λόγω νοθείας, είτε λόγω μικροσκουπιδιών). Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα συζήτησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, terry308 said:

Μεγάλο ντεπόζιτο έχει το λεον,όπως και εγώ στ ibiza # οπότε δεν γίνεται να καίμε 1 ντεπόζιτο ανά μήνα 💶💶

Ισχύει!

Το Λεόν πόσο έχει; 45?50?65?

1 hour ago, draculias said:

ΥΓ. Άλλος λόγος είναι και ο γνωστός να μην μένει αδρανής η βενζίνη στο ντεπόζιτο για μακρά περίοδο (ειδικά λόγω της "πεντακάθαρης" βενζίνης που κυκλοφορεί, είτε λόγω νοθείας, είτε λόγω μικροσκουπιδιών). Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα συζήτησης.

Ο βασικός λόγος, πιστεύω, που η βενζίνη "παλιωνει" είναι λόγω ότι έχει ένζημα ! Τα οποία μένουν ως στερεά υπολείμματα όταν η βενζίνη εξατμίζεται.

 

Τα VW φυσικό δεν ψεκάζουν βενζίνη, σωστά; 

Επίσης πως γίνεται να μην υπάρχει φίλτρο αερίου ή κάποια έξτρα συντηρη λόγω του cng ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Τα VW φυσικό δεν ψεκάζουν βενζίνη, σωστά; 

κάπου είχα διαβάσει στα 1.4 οτι με AC ψεκάζουν

35 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Επίσης πως γίνεται να μην υπάρχει φίλτρο αερίου

και μένα εντύπωση μου κάνει , μάλλον θεωρούν οτι επειδή το καύσιμο είναι καθαρό δε χρειάζεται , βέβαια οι παλιοί συμπιεστές βγάζανε λαδίλα

36 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

ή κάποια έξτρα συντηρη λόγω του cng ?

γιατί να χρειάζεται ? Μόνο οπτικό έλεγχο , συνδέσεις και τσεκ για διαρροές  , τα κλασσικά . ούτε το lpg θέλει συντήρηση σε κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, μπαρμπαγιωργος said:

Τα VW φυσικό δεν ψεκάζουν βενζίνη, σωστά; 

Θεωρώ πως σε όλα τα εργοστασιακά cng δεν υφίσταται παράλληλος ψεκασμός σε καμία συνθήκη, στα εκ μετατροπής θα μου φαινόταν λογικό (δεν το έχω ψάξει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανείς τιμές καυσίμου Ολλανδία και Γερμανία ;

Online βρίσκω κάτι βλακείες

1.03 ο ένας 1.75 ο άλλος 1.35 ο τρίτος 

Επεξ/σία από μπαρμπαγιωργος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Ξέρει κανείς τιμές καυσίμου Ολλανδία και Γερμανία ;

Online βρίσκω κάτι βλακείες

1.03 ο ένας 1.75 ο άλλος 1.35 ο τρίτος 

για ποιο λόγο ακριβώς ψάχνεις τιμές εκεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, korakios said:

για ποιο λόγο ακριβώς ψάχνεις τιμές εκεί ?

Πληροφοριακά 

 

14 minutes ago, terry308 said:

Για να πάει να το πάρει οδικώς μάλλον 

Όχι όχι ούτε καν. Σιγά μην υπολόγιζα το κόστος αυτό 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...