Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

πολυ σωστό... οταν ειχε 0.83 επρεπε να εχει 0.5-0.6... τωα που επρεπε να εχει ξαναπεσει αυτοι βολευτηκαν...

αλλα.. μονοπωλιο

είδαμε και τη shell, elin με τις "ανταγωνιστικές" τιμές 😛

η Promethan απλά τις μηδένισε ,αλλά κυριολεκτικά . μιας και δε μας σερβίρει αέριο 😂

Η γκαντεμιά ήταν με την Πετρογκαζ που έκλεισε συμφωνία με ΔΕΠΑ όταν ξεκίνησαν να πέφτουν οι τιμές (και το πρατήριο έπεσε σε ποιότητα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, korakios είπε

είδαμε και τη shell, elin με τις "ανταγωνιστικές" τιμές 😛

η Promethan απλά τις μηδένισε ,αλλά κυριολεκτικά . μιας και δε μας σερβίρει αέριο 😂

Η γκαντεμιά ήταν με την Πετρογκαζ που έκλεισε συμφωνία με ΔΕΠΑ όταν ξεκίνησαν να πέφτουν οι τιμές (και το πρατήριο έπεσε σε ποιότητα)

πρακτικα μονοπωλιο ειναι ανεξαρτητως των 3-4 πρατηριων εκτος δικτυου δεπα... οπως το λες μονο η προμεθαν καποτε ισως ρυθμιζε τη κατασταση αλλα δεν υπαρχει κυριολεκτικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάκη δε ξαναπάω (Βέροια μένω)

Γιαννιτσά πήγα μια φορά 

Κιλκίς πήγα μια άλλη,για να μου στρώσει το led   του  fr..εκεί ναι θα ξαναπηγαινα για service...  στο επόμενο μάλλον θα γίνουν και οι αλλαγές στους  ιμάντες χρονισμου...  

160.000χλμ και 150.000χλμ αντίστοιχα έφτασαν...

Σκέφτομαι να βάλω 17" αλλά μάλλον θα μείνω στις 16"... σκέφτομαι να πουλήσω και να φέρω ξανα fr ή κανένα kamiq... 

Γεροί να είμαστε, με @tsofrasανησυχίες μας πιάνουν κι εμάς 😂

Επεξ/σία από terry308
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, terry308 είπε

Κατάκη δε ξαναπάω (Βέροια μένω)

Γιαννιτσά πήγα μια φορά 

Κιλκίς πήγα μια άλλη,για να μου στρώσει το led   του  fr..εκεί ναι θα ξαναπηγαινα για service...  στο επόμενο μάλλον θα γίνουν και οι αλλαγές στους  ιμάντες χρονισμου...  

160.000χλμ και 150.000χλμ αντίστοιχα έφτασαν...

Σκέφτομαι να βάλω 17" αλλά μάλλον θα μείνω στις 16"... σκέφτομαι να πουλήσω και να φέρω ξανα fr ή κανένα kamiq... 

Γεροί να είμαστε, με @tsofrasανησυχίες μας πιάνουν κι εμάς 😂

kamiq-αρα, οτι καλυτερο κυκλοφορει με το χιλιαρικι

μηπως ομως να κανεις την υπερβαση και να βρεις καμια οκταβια 1.5 gtec;

Πχ https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=380758624&dam=false&fr=2021%3A&ft=CNG&isSearchRequest=true&ms=22900%3B10%3B%3B&od=up&ref=srp&refId=4fee0ac5-608d-e503-69db-83ce172b81ae&s=Car&sb=p&searchId=4fee0ac5-608d-e503-69db-83ce172b81ae&vc=Car

ή ακομα καλυτερα το νεοτερο μοντελο;

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=386204578&dam=false&fr=2021%3A&ft=CNG&isSearchRequest=true&ms=22900%3B10%3B%3B&od=up&ref=srp&refId=4fee0ac5-608d-e503-69db-83ce172b81ae&s=Car&sb=p&searchId=4fee0ac5-608d-e503-69db-83ce172b81ae&vc=Car

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, terry308 είπε

Κατάκη δε ξαναπάω (Βέροια μένω)

Γιαννιτσά πήγα μια φορά 

Κιλκίς πήγα μια άλλη,για να μου στρώσει το led   του  fr..εκεί ναι θα ξαναπηγαινα για service...  στο επόμενο μάλλον θα γίνουν και οι αλλαγές στους  ιμάντες χρονισμου...  

160.000χλμ και 150.000χλμ αντίστοιχα έφτασαν...

Σκέφτομαι να βάλω 17" αλλά μάλλον θα μείνω στις 16"... σκέφτομαι να πουλήσω και να φέρω ξανα fr ή κανένα kamiq... 

Γεροί να είμαστε, με @tsofrasανησυχίες μας πιάνουν κι εμάς 😂

Α δεν είχε 17 το FR? Εγώ αυτές τις 17 θέλω να βάλω ήδη αλλά τα λάστιχα που έχει βγάζουν ακόμη αρκετά. Κι ίσως το κόψει κι όλας.

Όταν λες να σου στρώσουν τα LED? Μη μου λες τέτοια και το επέλεξα λόγω αυτόματων LED, παρότι είχε την πιο μικρή οθόνη που δε με ένοιαζε.

Από ανησυχίες άλλο τίποτα, σε κάνα δίμηνο παίζει να δώσουν στη γυναίκα leasing και θα πρέπει να αναγκαστώ να το δώσω, γιατί 3 είναι πολλά μετά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, paylidis είπε

είχα βρει leon 131 άλογα από ηλικιωμένο ζευγάρι κάτω από 10Κ και με ούτε 50.000χλμ αλλά δε το πρόλαβα,όχι το νέο μοντέλο ακριβώς πριν την αλλαγή 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/03/2024 at 16:14, μπαρμπαγιωργος said:

Καλησπέρα

Έχετε εμπειρία με error code DTC P2096 ; 

Ευχαριστώ 

Το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος το χρειαστεί στο μέλλον και κάνει αναζήτηση.

Στην δική μου περίπτωση ήταν λόγω κακού αερίου (70% αναγραφόμενη ποιότητα).

Ανακούφιση! Αλλά ταλαιπωρία για να βρω άλλο πρατήριο (65χλμ έξτρα πήγαινε έλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος το χρειαστεί στο μέλλον και κάνει αναζήτηση.

Στην δική μου περίπτωση ήταν λόγω κακού αερίου (70% αναγραφόμενη ποιότητα).

Ανακούφιση! Αλλά ταλαιπωρία για να βρω άλλο πρατήριο (65χλμ έξτρα πήγαινε έλα)

Κάτσε , πήρες αμάξι ?! Όντως ?

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Χαχαχα 

Έχει κάποιο καιρό ναι

Βιαστική απόφαση πήρες , έπρεπε να το άφησες καμια 5ετια ακόμα να ζυμώσει 😂

Καλοτάξιδο και καλά χιλιόμετρα :)

Σε ποιο πρατήριο γέμισες ? Λόγω του ότι δε νοθεύεται μάλλον είχαν ασυντήρητο τον συμπιεστή και πέρασαν λάδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, korakios said:

Βιαστική απόφαση πήρες , έπρεπε να το άφησες καμια 5ετια ακόμα να ζυμώσει 😂

Καλοτάξιδο και καλά χιλιόμετρα :)

Σε ποιο πρατήριο γέμισες ? Λόγω του ότι δε νοθεύεται μάλλον είχαν ασυντήρητο τον συμπιεστή και πέρασαν λάδια 

Χαχα έπρεπε όντως. Εδώ συμφέρει το lpg λόγω τιμών εν τέλη. Και δεν έχεις θέμα αυτονομίας και λίγων πρατηρίων.

Εξωτερικό, όχι Ελλάδα. Τα περισσότερα πρατήρια δυστυχώς είναι με 70-80%

Σε αυτό που με βολεύει έστειλα μέιλ. Ανταποκρίθηκαν και λένε όλα καλώς. Η ποιότητα λέει πρέπει να είναι στο 90% λόγω κάτι (δεν θυμάμαι τι). Συντήρηση επόμενη το 2026. Όταν πάνε, το 26, θα ελέγξουν επιπλέον.

Αυξημένη κατανάλωση κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, θέλω να κατεβάσω ένα Ibiza 2019 από Γερμανία με φυσικό αέριο. Τι πρέπει να προσέξω; Θα είναι πρώτη φορά μου με αυτοκίνητο που έχει cng.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά είναι από μάντρα ή αντιπροσωπεία?

Επίσης είσαι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη ή σε πόλη με πρατήριο, γιατί του 2019 έχει μικρό ντεπόζιτο βενζίνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Nick64 είπε

Καλησπέρα,

 

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, θέλω να κατεβάσω ένα Ibiza 2019 από Γερμανία με φυσικό αέριο. Τι πρέπει να προσέξω; Θα είναι πρώτη φορά μου με αυτοκίνητο που έχει cng.

Τα 2019+ μοντέλα έχουν 9λτρ βενζίνης και 6αρι σασμάν και πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας περίπου 80€.

Τα 2018 μοντέλα έχουν 40+ λτρ βενζίνης και 5αρι σασμάν,επίσης δεν πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας.

Στα κιλά φ.α. η διαφορά  είναι περίπου 2-3 συν στα 2019+ μοντέλα.

Έλεγχο δεξαμενών κυρίως # πιθανή αντικατάσταση από τρακαρισμα ή άλλη φθορά είναι για εμένα ο κύριος έλεγχος που πρέπει να γίνει.

Edit : ψάξε για FR εκδόσεις # αξίζουν πολύ...στον έξτρα εξοπλισμό 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, terry308 είπε

Τα 2019+ μοντέλα έχουν 9λτρ βενζίνης και 6αρι σασμάν και πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας περίπου 80€.

Τα 2018 μοντέλα έχουν 40+ λτρ βενζίνης και 5αρι σασμάν,επίσης δεν πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας.

Στα κιλά φ.α. η διαφορά  είναι περίπου 2-3 συν στα 2019+ μοντέλα.

Έλεγχο δεξαμενών κυρίως # πιθανή αντικατάσταση από τρακαρισμα ή άλλη φθορά είναι για εμένα ο κύριος έλεγχος που πρέπει να γίνει.

Edit : ψάξε για FR εκδόσεις # αξίζουν πολύ...στον έξτρα εξοπλισμό 

Κάτι FR εκδόσεις που είδα στα 10-11χ δεν είχαν ούτε κάμερα ή ηλεκτρικά παράθυρα πίσω γιατί κοιτάω και Style ή Optimum εκδόσεις.

Με τελωνείο τι παίζει εάν είναι φυσικό αέριο; Φαντάζομαι τίποτα γιατί δεν βρήκα κάτι αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...