Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά τί ισχύει ρε παιδιά με το ΚΤΕΟ.

Για όχημα που είναι να περάσει πρώτη φορά (εισαγωγής) τί ισχύει? Για διπλού καυσίμου αναφέρομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Parolos4 είπε

Τελικά τί ισχύει ρε παιδιά με το ΚΤΕΟ.

Για όχημα που είναι να περάσει πρώτη φορά (εισαγωγής) τί ισχύει? Για διπλού καυσίμου αναφέρομαι.

Χωρίς βεβαίωση εγκαταστάτη από 22/3/24  και μετά , κάποια κτεο το έχουν ήδη υιοθετήσει..

 

Επεξ/σία από terry308
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Parolos4 είπε

Τελικά τί ισχύει ρε παιδιά με το ΚΤΕΟ.

Για όχημα που είναι να περάσει πρώτη φορά (εισαγωγής) τί ισχύει? Για διπλού καυσίμου αναφέρομαι.

πάρε δωρεάν βεβαίωση οτι είναι απο το εργοστάσιο το σύστημα αερίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αύριο επίσημα δεν ισχύει η βεβαίωση καλής λειτουργίας για ΚΤΕΟ επομένως μην πέσετε σε κανένα ΚΤΕΟ που το "ξέχασε¨ ....

Άρθρο 12 , 1α

https://www.et.gr/api/DownloadFeksApi/?fek_pdf=20230207274

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H βεβαιωση απο τον εισαγωγεα (Kosmocar) που βεβαιωνει οτι το αυτοκινητο φερει συστημα cng εκ κατασκευης τη θελουν στο κτεο ή στο μεταφορων ? Το αυτοκινητο εχει ερθει μεταχειρισμενο απο ευρωπη.

Αν θυμαμαι καλα ειχα διαβασει στο fb που εγραφαν οτι αυτη η βεβαιωση ειναι για 20 χρονια απο την ημερομηνια κατασκευης του αυτοκινητου. Μετα τι γινετε ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δεξαμενή είναι για 20 χρόνια, οπότε τόσο θεωρητικά είναι και η βεβαίωση... γτ τότε θα αλλάξει δεξαμενή οπότε θα πρέπει να αναγράφονται τα νέα στοιχεία αυτής.

Βεβαίωση για κτεο από αύριο δεν χρειάζεται είτε για μονού είτε για διπλού για  ΕΡΓΟΣΤΆΣΙΑΚΟ όχημα  # 

Το μεταφορών δε θέλει βεβαίωση # το όχημα όταν εισάγεται περνάει κτεο πριν την ταξινόμηση / έκδοση άδειας κτλ κτλ 

 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, karthan7 είπε

H βεβαιωση απο τον εισαγωγεα (Kosmocar) που βεβαιωνει οτι το αυτοκινητο φερει συστημα cng εκ κατασκευης τη θελουν στο κτεο ή στο μεταφορων ? Το αυτοκινητο εχει ερθει μεταχειρισμενο απο ευρωπη.

αν είναι εισαγωγής το αμάξι και όχι απο Ελλάδα , τότε μόνο χρειάζεται χαρτί απο τον αντιπρόσωπο εδώ και είναι για το ΚΤΕΟ . Άποψή μου είναι να το πάρεις  , τζάμπα είναι , άσχετα που δε νομίζω να στο ζητήσουν

3 λεπτά πριν, karthan7 είπε

Αν θυμαμαι καλα ειχα διαβασει στο fb που εγραφαν οτι αυτη η βεβαιωση ειναι για 20 χρονια απο την ημερομηνια κατασκευης του αυτοκινητου. Μετα τι γινετε ?  

τα 20 χρόνια αφορούν την πιστοποίηση των δεξαμενών , μετά είτε κάνεις υδραυλική δοκιμή ξανά ( δε γνωρίζω λεπτομέρειες για το που , κόστος και πόση διάρκεια έχει) , είτε αλλάζεις τις δεξαμενές

Μόλις τώρα, terry308 είπε

Βεβαίωση για κτεο από αύριο δεν χρειάζεται είτε για μονού είτε για διπλού για  ΕΡΓΟΣΤΆΣΙΑΚΟ όχημα  # 

εννοεί βεβαίωση που λέει οτι το όχημα έχει εργοστασιακό σύστημα λόγω του οτι είναι εισαγωγής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ και τους δυο σας για τις απαντησεις !

Ναι το αυτοκινητο ειναι εισαγωγης απο ευρωπη και ειναι μονου καυσιμου, δηλαδη με το μικρο ντεποζιτο βενζινης.

Εχω παρει απο την kosmocar το χαρτι με τη βεβαιωση εργοστασιακου συστηματος cng που γραφει ενα κατεβατο με τα εξαρτηματα που εχει για το cng τον κατασκευαστη και αριθμο εγκρισης για τα εξαρτηματα, επισης πηρα και το χαρτι που γραφει ημερομηνια κατασκευης .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν πήρα τπτ τέτοιο,ούτε για το εισαγωγής,ούτε για το ελληνικό 

2 έχω 😎 

Το Γερμανικό το πέρασα κτεο με βεβαίωση εγκαταστάτη,πριν από την ταξινόμηση και φέτος με τον νέο νόμο που δεν χρειάζεται τίποτα από σήμερα . 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2024 στις 6:48 ΠΜ, Parolos4 είπε

Για δώσε πληροφορίες πως τα πήρες αυτά τα χαρτιά? Απλά πας με το αμάξι και τα ζητάς?

Στο λινκ απο κατω "Αιτηση για βεβαιωση μεταχειρισμενου αυτοκινητου εισαγωγης VW" και εχει εξοδα παράβολο αξίας 20€ πλέον ΦΠΑ. 

Τη βεβαιωση εργοστασιακου συστηματος cng μου την εστειλαν δωρεαν μεσω εποικινωνιας με mail ( [email protected] ) . Μου ζητησαν την αδεια κυκλοφοριας, τους ειπα οτι δεν εχω βγαλει ακομα ελληνικη αδεια κυκλοφοριας και μου ζητησαν φωτογραφια απο τα χαρτια που εχω με την ξενη αδεια κυκλοφοριας . Τους τα εστειλα και μου εστειλαν τη βεβαιωση.

https://www.volkswagen.gr/el/useful-links-info.html

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς η Promethan αν θα ξανανοίξει τα πρατήριά της; Τι γίνεται με αυτήν την εταιρεία; Έγραψε στα παλαιότερα των υποδημάτων τα οχήματα και ασχολείται με μεταφορές CNG;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Niptikos είπε

Ξέρει κανείς η Promethan αν θα ξανανοίξει τα πρατήριά της; Τι γίνεται με αυτήν την εταιρεία; Έγραψε στα παλαιότερα των υποδημάτων τα οχήματα και ασχολείται με μεταφορές CNG;

Στη Σινδο είναι παράρτημα του ομίλου,δούλευε ουσιαστικά για την εξυπηρέτηση των οχημάτων . Μάλλον έτσι ξεκίνησε και στα Τρίκαλα.

Σίνδο απασχολούσε υπάλληλο/ους μόνο για ανεφοδιασμό,ίσως λόγω χώρου, ίσως για ασφάλεια εντός του χώρου εργασίας, ίσως ίσως ίσως αποφάσισαν να το διακοψουν... αν και στο FB αν θυμάμαι καλά είχαν γράψει περί προβλήματος στην αντλία τους.

Όσο δε για το πρατήριο στα Τρίκαλα είναι κρίμα για τους ανθρώπους εκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, terry308 είπε

αν και στο FB αν θυμάμαι καλά είχαν γράψει περί προβλήματος στην αντλία τους.

έτσι λένε , αλλά έχουν αναφέρει οτι γεμίζουν κανονικά οχήματα της εταιρίας

βάλε και το οτι είχαν άλλες τιμές για τα εταιρικά τους όταν τότε χρέωναν 2+€/κιλό

και κάποιος πόσταρε απο σπόντα οτι κάνανε επιτροπή και είχε φτάσει το θέμα σε υπουργό που πήρε τηλ και του λέγαν οτι θα ξεκινήσει (ποτέ δεν έγινε)

Γενικά ότι να'ναι η κατάσταση και όντως κρίμα.

Ή ξήλωμα τις δεξαμενές και πέρασμα κιτ lpg ή πούλημα και αγορά lpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...