Προς το περιεχόμενο

TV season 2018-2019


AtiX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Leonidas Georgiadis είπε

Γεια! Ξέρει κανείς πότε βγαίνει η τρίτη σεζόν του Handmaid's Tale;

5 Ιουνιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.imdb.com/title/tt8923854/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Black Summer Netflix

Νέα σειρά με ζόμπι στην Αμερική. Χιλιοειπωμένα πράγματα. Είδα χθες 3 επεισόδια. 

Στα θετικά η αφήγηση που πηδάει από τον ένα ήρωα στον άλλο.

Αρνητικά , σεναριακές υπερβολές,  λίγο αργός ρυθμός, αίσθηση ανολοκλήρωτου, χλιαρές ερμηνείες με εξαίρεση την πρωταγωνίστρια που παρεμπιπτόντως είναι κούκλα. 

8 επεισόδια η πρώτη σεζόν έχει, οκ θα τα δω αφού την άρχισα, 

Spoiler

απορίας άξιον είναι πως δικαιολογείται  το ότι σκοτώνεις ή πεθαίνει ένας υγιής άνθρωπος απο πυροβολισμο ή ατυχημα ας  πουμε και σε 10 δευτερόλεπτα μετατρεπεται σε ζομπι που θελει εναν γεμιστηρα για να πεθανει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, totalius είπε

Άλλο να μη φαινεται κατι λογικό κ άλλο οι σεναριακες ευκολίες / χαζομάρες .

Σε σειρα με zombies κατσε ψαξε τι φαινεται λογικο και τι οχι. Αντι να δεις κατι να διασκεδασεις ξερω εγω κατσε κραζε

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Σε σειρα με zombies κατσε ψαξε τι φαινεται λογικο και τι οχι. Αντι να δεις κατι να διασκεδασεις ξερω εγω κατσε κραζε

Εντάξει και το Walking Dead σειρά με zombie ήταν, αλλά στις πρώτες σεζόν είχε σενάριο με συνοχή (το comic έπαιξε ρόλο), δυνατούς χαρακτήρες και καλές ερμηνείες. Μετά τα σκάτωσαν βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Το Black Summer δεν μου έδωσε την αίσθηση σοβαρής προσπάθειας για σειρά με zombie που έχει κάποιο σχέδιο. 

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Σε σειρα με zombies κατσε ψαξε τι φαινεται λογικο και τι οχι. Αντι να δεις κατι να διασκεδασεις ξερω εγω κατσε κραζε

Το ότι δεν μπορούμε να ψάχνουμε λογική σε κάτι το φανταστικό, είναι μια πολλή φθηνή δικαιολογία για να βολεύει καταστάσεις. Σε όλα μπαίνουν όρια, έτσι και σε μια σειρά που πραγματεύεται κάτι ανύπαρκτο, ο δημιουργός της αναπόφευκτα βάζει κάποια όρια όταν χτίζει το "σύμπαν" της. Αν ας πούμε τα ζόμπι αρχίσουν να παίζουν κιθάρα θα σου φανεί ok και θα λες "μην ψάχνετε λογική σε σειρά με ζόμπι"; Φαντάζομαι πως όχι, οπότε σαφώς και δεν μπορούν να μας πλασάρουν το οτιδήποτε με πρόφαση το φανταστικό κομμάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Εντάξει και το Walking Dead σειρά με zombie ήταν, αλλά στις πρώτες σεζόν είχε σενάριο με συνοχή (το comic έπαιξε ρόλο), δυνατούς χαρακτήρες και καλές ερμηνείες. Μετά τα σκάτωσαν βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Το Black Summer δεν μου έδωσε την αίσθηση σοβαρής προσπάθειας για σειρά με zombie που έχει κάποιο σχέδιο. 

 Eχεις δικιο και διαβασα την αποψη σου για τη σειρα και ψιλο συμφωνω. Την βρηκα προσωπικα αρκετα μετρια, με εξαιρεση 2 επεισοδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Σε σειρα με zombies κατσε ψαξε τι φαινεται λογικο και τι οχι. Αντι να δεις κατι να διασκεδασεις ξερω εγω κατσε κραζε

Διασκεδάζω όταν δε θεωρώ ότι υποτιμάω  τη νοημοσύνη μου με αυτό που βλέπω . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2019 στις 2:42 ΠΜ, Fabricated είπε

(Σεπτέμβρη στο bussines school.)

Δεν το βλέπω ακόμα(το τρειλερ εννοούσα ότι είδα)αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα το δω φαίνεται πολύ καλό από το τρέιλερ  

Το τελείωσα χθες . 2 μέρες από 3 επεισόδια. Σε γενικές γραμμές μου άρεσε. Με κάποια αντιρατσιστικά μυνήματα. 

Αν εξαιρέσουμε την κυρία ιστορία,  έτσι είναι η ζωή στην σουηδια; τόσο φιλελεύθερη στις σχέσεις παιδιων-οικογενειας;  το σωφρονιστικό συστημα; οι σχέσεις καθηγητων-μαθητων;  

Spoiler

 

Τα παιδιά της β λυκείου γυρίζουν το άλλο πρωί στο σπίτια πο τρελά πάρτι με σεξ και ναρκωτικά  και από τους γονείς δεν τρέχει τιποτα;

Οι καθηγητές και οι μαθητές μιλάν στον ενικό με τα μικρά τους ονοματα;

Οι σωφρονιστικοί υπάλληλοι είναι τόσο φιλικοί με τους κρατουμενους;

Στα δικαστήρια ο εισαγγελέας με τον πρόεδρο και τον συνήγορο υπεράσπισης και τον κατηγορούμενο αποκαλούνται με τα μικρά τους ονοματα; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The little drummer girl. Τι ωραία σειρά.

Ο Park Chan Wook ξεκινάει λίγο διστακτικά, αλλά μετά από λίγο απογειώνει την εικόνα, η οποία εικόνα περιλαμβάνει και πολύ Ελλάδα. (Ελληνικά είναι και τα τοπία με το παλαιστινιακό στρατόπεδο).

Το σενάριο είναι βασισμένο στο βιβλίο του John le Carré και είναι σαν όλα τα βιβλία του. Ο άνθρωπος που μπλέκει σε μια ιστορία που τον ξεπερνάει σαν μέγεθος. Το καλό με τον Carre είναι ότι ξέρει να γράφει και μάλιστα να γράφει καλά. Το ακόμα καλύτερο είναι ότι αν και ο ίδιος υπήρξε μυστικός πράκτορας, ξέρει να κρατάει αποστάσεις από τους ήρωες του και τις απόψεις τους, χωρίς να ξεπέφτει σε αστεία ηθικοπλαστικά μηνύματα και ασπρόμαυρους χάρτινους ήρωες.

Οι ηθοποιοί πολύ (πραγματικά πολύ) καλοί, εκτός από τον Al. Skarsgård που δείχνει λίγο μετέωρος στο πως να πορευθεί.

Παίρνει ένα 8+ από εμένα.

Αυτό που μ' αρέσει στο Netflix είναι η δυνατότητα ότι μπορούμε να δούμε και κάτι διαφορετικό από τα παλληκάρια με τις μάσκες, τις εφαρμοστές πολύχρωμες στολές, τα πεταχτά κωλαράκια και τη στρατόκαυλη προπαγάνδα.

Όχι όλα διαμάντια, αλλά σίγουρα αξίζανε.

Tidelands από την Αυστραλία όπως και το Secret City,  A very secret service μια σατιρική σειρά από την Γαλλία, τα Γερμανικά Perfume  και Dogs of Berlin και φυσικά τα Αμερικάνικα Sex education και η κωμωδία που απόλαυσα περισσότερο από οτιδήποτε άλλη  τα τελευταία 10 χρόνια τουλάχιστον, The Kominsky method. Ελπίζω ο C. Lorre να μας χαρίσει και μια δεύτερη σεζόν.

Και φυσικά το Love Death and Robots. Καιρό είχα να ξεφυλλίσω ένα τόσο καλό περιοδικό με comics.

Ξεκίνησε η δεύτερη σεζόν του Killing Eve. Δύσκολο να κρατήσουν τον πήχη τόσο ψηλά, αλλά ελπίζουμε.

 

Επεξ/σία από fasttam
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...