Προς το περιεχόμενο

Η Apple τινάζει την μπάνκα στον αέρα στην Ευρώπη με τις τιμές των νέων iPhone, πρωταθλήτρια η Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, aris1986 είπε

Εγώ σκέφτηκα άλλη ιδέα από αύριο θέλω όλοι οι Έλληνες να μου δώσουν από 10cents. Ούτε θα σας λείψουν και εγώ θα πάρω ένα σπίτι. Από Δευτέρα το κάνουμε για έναν άλλον δηλαδή δίνω και εγω 10cents. Καλύτερα δεν είναι έτσι; Μαζί μπορούμε πολλά..!

Σκέψου. Είμαστε 8 δις. 1 λεπτό να σε δώσει ο καθενας είναι 80 εκατομμύρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 684
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 hours ago, VChris said:

Βασικά η Apple έχει τόσα λεφτά που θα μπορούσε για τα επόμενα 2 χρόνια να πουλάει το top smartphone της στα 500€, κλείνοντας όλες τις εταιρείες που δεν έχουν εργοστάσια παραγωγής (για να παράξουν τα τηλέφωνα της...). Η πλάκα είναι ότι θα συνέχιζε να έχει κέρδος.

Ώρες ώρες φαντάζομαι τον Cook με τους μετόχους να λένε "όχι μωρέ, ας μην πλασάρουμε το νέο τηλέφωνο στα ίδια λεφτά με πέρυσι. Κρίμα είναι οι άλλοι, τόσες οικογένειες τρώνε ψωμί από αυτούς". Και πέφτουν και κοιμούνται ήσυχοι, που για μια ακόμη μέρα έκαναν τέτοιο καλό στην ανθρωπότητα...

Ο λόγος, προφανώς και δεν είναι το καλό τής ανθρωπότητας, αλλά σίγουρα δεν συμφέρει την Apple να κλείσουν οι ανταγωνιστές της και γενικότερα να καταρρεύσει ο κλάδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Social Nick είπε

Αυτά τα ρατσιστικά στερεότυπα που έχετε ορισμένοι, από πού προκύπτουν; Ξέρεις εσύ τι κάνουν οι περισσότεροι στην Ιταλία, Γερμανία, Γαλλία, Φινλανδία, Ισπανία, Ελβετία, Αγγλία και Αμερική, όπως γράφεις; Όχι. Ή μήπως ξέρεις και το λόγο που όλοι αυτοί οι λαοί αγοράζουν iphones; Ούτε. Εγώ που ήμουν με το εράσμους στην Ιταλία ένα χρόνο, μπορώ να σου πω ότι οι περισσότεροι είχαν iphone, ακόμα και φοιτητές. Και γκόμενες Ιταλίδες είδα που είχαν iphone, και καφετέριες είδα που οι νέοι κάθονταν με τα κινητά τους πάνω στο τραπέζι. Κυριολεκτικά αυτό που έγραψες ήταν βλακώδες shitpost.

Αν δεν έχεις την ικανότητα να διακρίνεις ένα χιουμοριστικό post και το χαρακτηρίζεις ως ρατσιστικό είναι δικό σου πρόβλημα. Σας έχουν χαζέψει τα κανάλια τα τελευταία χρόνια και ότι δε σας αρέσει ή διαφωνείτε μαζί του πετάτε αμέσως ένα 'ρατσιστικό΄ και καθαρίσατε... Έκανες ένα χρόνο στην Ιταλία και μου έγινες και παγκόσμιος αναλυτής . Βγάζεις αμέσως συμπέρασμα ότι δε ξέρω το ένα δε ξέρω το άλλο ενώ εσύ τα ξέρεις όλα επειδή έκανες 1 χρόνο στην Ιταλία. Μάλλον βλακώδες ήταν το δικό σου post

Υ.Γ. Οι χαρακτηρισμοί σε ένα χιουμορισικό post σε έναν που δε ξέρεις καν σε κάνουν ρατσιστή να ξέρεις.

Υ.Γ.(1) Έχω παέι Ιταλία πάνω από 5-6 φορές.

Επεξ/σία από Markoulas10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Πόθεν προκύπτει;

Δεν ξέρω στα της Apple αλλά σε άλλους τεχνολογικούς τομείς οι εταιρείες πουλάνε χονδρική στην Ευρώπη όσο λιανική στις Ηνωμένες πολιτείες. Εκ πείρας (είμαι στο χώρο χονδρικής 11 χρόνια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με αυτές τις τιμές ξέρεις ότι όποιον δεις στο δρόμο να κυκλοφορεί με κινητό 1500 ευρώ αμέσως καταλαβαίνεις ότι η έχει λεφτά για πέταμα η οτι να με καλά ο μπαμπάς η οτι δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του και δεν εκτιμάει τα χρήματα. Όπως και να έχει πάτε βάλτε 48 δόσεις για 4 χρονια και αφήστε και καμιά ΔΕΗ ενφια απλήρωτα και προφανώς ούτε κάρτα δεν θα έχετε για αναπάντητη αρκει να μπαίνει το τηλέφωνο πάνω στο τραπέζι τίποτα άλλο δεν έχει σημασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Ο λόγος, προφανώς και δεν είναι το καλό τής ανθρωπότητας, αλλά σίγουρα δεν συμφέρει την Apple να κλείσουν οι ανταγωνιστές της και γενικότερα να καταρρεύσει ο κλάδος.

Ε ναι, υπερβολή ήταν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και άνθρωποι που παίρνουν 3-4-5 χιλιάρικα το μήνα μισθό, αυτοί θα αγοράσουν και γι' αυτούς προορίζεται το νέο iPhone. Όχι για τον μεροκαματιάρη Έλληνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πάντως με αυτές τις τιμές ξέρεις ότι όποιον δεις στο δρόμο να κυκλοφορεί με κινητό 1500 ευρώ αμέσως καταλαβαίνεις ότι η έχει λεφτά για πέταμα η οτι να με καλά ο μπαμπάς η οτι δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του και δεν εκτιμάει τα χρήματα. Όπως και να έχει πάτε βάλτε 48 δόσεις για 4 χρονια και αφήστε και καμιά ΔΕΗ ενφια απλήρωτα και προφανώς ούτε κάρτα δεν θα έχετε για αναπάντητη αρκει να μπαίνει το τηλέφωνο πάνω στο τραπέζι τίποτα άλλο δεν έχει σημασία. 

Εγω  παλι νομιζω πως οποιος δεν το παρει ειναι ενα σταδιο πριν το αστεγος  και το ιντερνετ για να γραφει στο insomnia to κλεβει απο τον γειτονα .Οποτε ας αφησει τα σχολια στα φορουμ και να παει να δουλεψει γιατι το μεσημερι δεν θα εχει να φαει .

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την Ελλάδα μιλάμε που έχουμε αρκετά δις ληξιπροθεσμα σε εφορία ΔΕΗ κτλ. Αλλά το iPhone το έχουμε. Για αυτό είμαστε στο 4το μνημόνιο και πληρώνουμε οι λίγοι που έχουμε μείνει μπας και ξεχρεωσει ποτέ αυτή η χώρα. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, tolis29 said:

δηλαδης αν εγω ας πουμε που ειμαι παντρεμενος και εχω και μια γκομενιτσα και ολα αυτα τα καταφερα με ενα ταπεινο MI MAX 2 τως 200€ Με θηκη θεωρουμε πολυ μαγκας  να ουμε  ?????))))))

Δεν έχουμε άποψη γιατί δεν έχουμε δει ακόμη τη γυναίκα! Μετά θα κρίνουμε! 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Istros είπε

Η apple έβγαλε το X και έβγαλε περισσότερα χρήματα με λιγότερες πωλήσεις συσκευών απ' ότι παλιοτερα., γιατί είχε μεγάλο περιθώριο κέρδους.Πουλησε λιγότερες συσκευες και έβγαλε περισσότερα.Τωρα το εμάθε το μαθημα γι'αυτό και οι τιμες.Αφου βλέπει ότι ανεβάζει τις τιμές και πουλάει αέρα κοπανιστο και τα κοναμαει γιατί να μην το ξανακάνει με τα xs και xr?Άλλωστε απ ότι ανακοινώνουν οι ίδιοι τα 1700€ είναι φυσιολογική τιμή γι'αυτό που παίρνουν.Μετα μας φταίει η apple για την πολιτική της.

https://www.theverge.com/platform/amp/2018/2/1/16961562/apple-q1-2018-earnings-iphone-x-sales-units-down-revenue-increase-average-sale-price

Το γράφω χρόνια. Με ένα 5% market share και 3 4 χιλιάδες το κάθε iPhone κάθε χρόνο θα έχει υπερκερδη ενώ θα πουλάει ελάχιστα κινητά. Εκεί πάει η δουλειά. 

11 ώρες πριν, patsakos. D είπε

Και η φινλανδια 24% εχει αλλα ειναι πιο φθηνα!

Για εξηγησε το λιγο

Ελληναραδες πάντα θέλουν να βγάλουν το μέγιστο κέρδος. Μετά μην αναρωτιουνται γιατί τα καταστήματα του Skroutz πάνε πολύ καλά ενώ οι μεγάλοι είναι μόνο για να πας να δεις και να φύγεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για την Ελλάδα μιλάμε που έχουμε αρκετά δις ληξιπροθεσμα σε εφορία ΔΕΗ κτλ. Αλλά το iPhone το έχουμε. Για αυτό είμαστε στο 4το μνημόνιο και πληρώνουμε οι λίγοι που έχουμε μείνει μπας και ξεχρεωσει ποτέ αυτή η χώρα. 

Τι αναγκη εχει η ΔΕΗ τωρα που εχει γεμισει η πιατσα με επενδυτες κρυπτονομισματων.😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ScorpioX777 είπε

Τι αναγκη εχει η ΔΕΗ τωρα που εχει γεμισει η πιατσα με επενδυτες κρυπτονομισματων.😀

Μπα τίποτα δεν περνει τη χρωστάνε κάτι δις και γίνεται χαμός από κλέψιμο μέσω του μετρητή άστα. Ελληναραδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

... αν βαλεις το μυαλο σου να δουλεψει για το πως θα γεμισεις την τσεπη σου για να το παρεις δεν διατρεχουν κανενα κινδυνο.

 

Βήμα 1ο για να γεμίσει λοιπόν: δεν πέφτω θύμα marketing της κάθε apple, αγοράζοντας υπερτιμολογημένα προϊόντα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...