Προς το περιεχόμενο

Η Apple τινάζει την μπάνκα στον αέρα στην Ευρώπη με τις τιμές των νέων iPhone, πρωταθλήτρια η Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

Εκκαθαριστικά γύρω στο 3χιλιαρο υπολόγιζε :lol: (και μάλλον δεν κάνω πλάκα)

Εννοειται αυτο! Αφου οσο μικροτερο το εκκαθαριστικο, τοσο μεγαλυτερο το κομπλεξ για να φανει οτι  "κρυβουν άσσο στο μανίκι..'" Με 3.754 δόσεις εννοείται και άτοκες..🤑

Δέχομαι πόλεμο σε 3........2........1........ Πάααααααααααμεεεεεεεεεεε!!!😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 684
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, randomcat είπε

Μιλώντας για ποιότητα... λύστε μου μια απορία... αυτό είναι το App Store για το iOS ???

https://itunes.apple.com/us/app/youtube-watch-listen-stream/id544007664

Βάζω την εφαρμογή του YouTube ως παράδειγμα γιατί δεν μπορώ να βρω την αρχική του σελίδα. Αν την ξέρετε πείτε μου ποια είναι.

Αν είναι όντως αυτό το App Store, λύστε μου μια άλλη απορία - έτσι φαίνεται και στο iPhone ???

Το λέω επειδή το Google Play έχει σχεδόν την ίδια εμπειρία χρήσης σε Android και σε PC και μάλιστα από το PC μπορείς να δώσεις εντολή και να εγκαταστήσεις εφαρμογές στην όποια συσκευή Android θέλεις. Αυτό είναι το Google Play:

https://play.google.com/store/apps

Περίπου έτσι φαίνεται και από το κινητό.

Το App Store είναι όντως εκείνο που παρέθεσα παραπάνω (φαίνεται τραγικό) ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, markoliaz είπε

το iphone δεν ειναι ακριβο, θυμαμαι εποχες 1997-2001 υπηρχαν μοντελα nokia παντοφλες τοτε με 300.000 δραχμες...απλα τοτε ηταν αλλιως και η οικονομια της χωρας..τα εχετε ξεχασει...ναι για τα σημερινα δεδομενα της χωρας μας ειναι ακριβο..αλλα ουσιαστικα ΔΕΝ ειναι ακριβο...ναι ξερω σας εκαψα τον εγκεφαλο..........αλλα υπαρχει μια δοση αληθειας σε αυτο που ειπα!!!! :)

 

Παρ' όλα αυτά είναι πιο ακριβά σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες και η διαφορά με δολάριο είναι σχεδόν 3-4 κατοστάρικα (αν υπολογίσεις και την ισοτιμία ευρώ-δολαρίου)  

Την εποχή με τις παντόφλες της νοκια η τεχνολογία δεν ήταν τόσο μπροστά όποτε τα μέρη των κινητών(μπαταρίες, επεξεργαστές κτλ)κόστιζαν πιο πολύ για την κατασκευή τους.

Όλα είναι σχετικά.

Όπως λες για την Ελλάδα είναι ακριβό αλλά για τον Ελβετό που έχει 8πλάσιο μισθό...δεν χρειάζεται ούτε οικονομίες να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως βλέπω μια τάση που αναπτύσσεται ολοένα και περισσότερο στις αναπτυγμένες κοινωνίες , αλλά και στις αναπτυσσόμενες τονισμού της διαστρωμάτωσης των τάξεων, μέσω προϊόντων ευρείας κατανάλωσης.

Φτωχομπινεδες όσοι δεν μπορούν να πάρουν το τελευταίο iPhone που έχει γίνει δείκτης αναφοράς στο σε ποια τάξη ανήκεις , φτωχομπινεδες και όσοι δεν μπορούν να πάρουν το premium μοντέλο της nvidia , με τις τιμές να ανεβαίνουν συνέχεια και οι κάτοχοι των παραπάνω να θεωρούνται πλέον ανώτερη τάξη .

Παραλληλα οι μισθοί πέφτουν συνέχεια με αποτέλεσμα κάποιοι που θέλουν να φαίνονται ανώτεροι να κάνουν τα πάντα προκειμένου να αποκτήσουν αυτά τα premium προϊόντα , ακόμα και να στερηθούν βασικές ανάγκες. 

Αφου το τελευταίο iPhone κοστίζει και κρατά την τιμή αυτή αρκετά , περίπου οσο δυο μηνιάτικα του μέσου Έλληνα εργαζομένου , είναι σαφώς δείκτης με τον οποίο κρίνεται κοινωνικά κάποιος. 

Στο παρελθόν αυτό ίσχυε για τα αυτοκίνητα , τα σπίτια και τα ρούχα. Τώρα βλέπω ότι επεκτείνεται και σε προϊόντα τεχνολογίας κυρίως .

Ισως στην Ευρωπαϊκή Δύση και στην Αμερική να μην είναι τόσο έντονο αυτό , αφού οι άνθρωποι πιθανώς είναι πιο συνειδητοποιημένοι σχετικά με τα χρήματα και το κόστος των αγαθών, στις πιο αδύνατες κοινωνίες όμως αποτελεί και θεωρείται μέσο κοινωνικής καταξίωσης και διαφοροποίησης από την μάζα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Havik είπε

Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, όσο πιο ακριβό τόσο πιο καλό! Εξάλλου τα iphone απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό.

Είσαι θεουλης. Μου ήρθαν και συγκεκριμένες φάτσες στο μυαλό, που μου έχουν πει ακριβώς αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα παρω ετούτο με τα 1700 ευρα (θέλω να βγάζω βιδεος 4 κάπα) ο λόγος είναι οτι μου αρέσει που Apple είναι environmental friendly και μολις το βαρεθώ θα μπορώ να της το δώσω πίσω και θα το καμει αυτή ανακύκλωση με σωστές μεθόδους... και το καλύτερο? ΔΩΡΕΑΝ! Ετσι θα έχω βοηθήσει από την πλευρά μου η Apple να βγάλει λίγα λεφτακια παραπάνω.... Γκουχου Γκουχου να βοηθήσει τον πλανήτη μας ήθελα να πω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια απορία, γιατί πολύ απλά δε σας αφήνει αδιάφορους αυτή η εταιρία αλλά με το που βγει η οποιοδήποτε είδηση ή κάτι νέο, σπεύδετε όλοι να σχολιάσετε αρνητικά; 

Οσοι ενδιαφέρονται πραγματικά,   δεν ασχολούνται ούτε αναλώνονται τόσο..

Επεξ/σία από fon600
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vagdesign είπε

Οικονομική κρίση ή τέλος τα μνημόνια; Θα φανεί στις πωλήσεις.

Όσοι έχετε μυαλό, αποφύγετε την αγορά του για να στείλετε το μήνυμα εκεί που πρέπει.

Όσοι έχετε χρήμα για "επένδυση", αγοράστε το με λίστα αναμονής.

Δηλαδή να αγοράσουμε και να μεταπωλήσουμε ακριβότερα γιατί κάποιος κουτός, να το θέσω ευγενικά, θα βαριέται να περιμένει στη λίστα αναμονής;

Θα υπάρξει λίστα αναμονής με τέτοιες τιμές; Πραγματικά αξιοπερίεργο.

Θυμίζει την αγορά supercars η ρητορική αυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LionRulesGR είπε

Είναι πέρα απο τις νοητικές σου δυνατότητες… Μην ρωτάς συχνά τέτοια γιατί ο κίνδυνος να το κάψεις είναι τεράστιος … iOS μέχρι να σβήσει ο ήλιος !!!

Μετά αναρωτιόμαστε γιατί πήγε 1700€ το κινητό.3000€ πρέπει να το πάνε και να ναι διπυρηνο.Μόνο ios να έχει μεσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...