Προς το περιεχόμενο

Η Apple τινάζει την μπάνκα στον αέρα στην Ευρώπη με τις τιμές των νέων iPhone, πρωταθλήτρια η Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Markoulas10 είπε

Εμένα δηλαδή γιατί μου φαίνεται φυσιολογική η τσιμπιμένη τιμή για την Ελλάδα ?

Έχει η Ιταλία, η Γερμανία, η Γαλλία, η Φιλανδία, η Ισπανία, η Ελβετία, η Αγγλία και η Αμερική κλαρινογαμπρούς σαν τους δικούς μας όπου το i-phone είναι απαραίτητο εργαλείο της δουλειάς τους ? Έχει φουσκωτά κοριτσάκια που το όνειρο ζωής τους είναι να βγουν το the next top model ? Και στη τελική υπάρχει λαός ο οποίος κάθεται για καφέ 3-4 ώρες αφήνοντας το κινητό στο τραπέζι ?  Δε νομίζω... Μόνο εμείς γατάκια Ευρωπαίοι και Αμερικανάκια γι' αυτό και δίνουμε και κάτι παραπάνω αμα λάχει να ούμε....

Αυτά τα ρατσιστικά στερεότυπα που έχετε ορισμένοι, από πού προκύπτουν; Ξέρεις εσύ τι κάνουν οι περισσότεροι στην Ιταλία, Γερμανία, Γαλλία, Φινλανδία, Ισπανία, Ελβετία, Αγγλία και Αμερική, όπως γράφεις; Όχι. Ή μήπως ξέρεις και το λόγο που όλοι αυτοί οι λαοί αγοράζουν iphones; Ούτε. Εγώ που ήμουν με το εράσμους στην Ιταλία ένα χρόνο, μπορώ να σου πω ότι οι περισσότεροι είχαν iphone, ακόμα και φοιτητές. Και γκόμενες Ιταλίδες είδα που είχαν iphone, και καφετέριες είδα που οι νέοι κάθονταν με τα κινητά τους πάνω στο τραπέζι. Κυριολεκτικά αυτό που έγραψες ήταν βλακώδες shitpost.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 684
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Snollygoster είπε

έχουμε γράψει δεκάδες λόγους ανά τα χρόνια. έγραψα και μερικούς 1-2 σελίδες πίσω σε αυτό το thread.

οι συσκευές δεν απευθύνονται στον μέσο ελληνικό μισθό.

όχι δεν έχουμε τρύπιες τσέπες όλοι. το ότι το έχει παρακάνει με τις τιμές είναι γεγονός βέβαια.

Ρε αδελφε οποιος πει κακια κουβεντα για τα Iphone αμεσως τον κραζεις.... πανε σκασε 1300 ευρω και παρτο... μη μας ζαλιζεις, δεν μπορουμε να πουμε τη γνωμη μας? Οσο κοβει το μυαλο του καθενος πρατει

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια η τόσο μεγάλη τεχνολογική διαφορά ή εξέλιξη υπάρχει ανάμεσα στο Iphone xe se και στο περσινό IPhone X ώστε να δικαιολογεί την διαφορά των 200€ ; 

Δυστυχως αυτή η εταιρία έχει γίνει αλαζονική. Δεν σέβεται πλέον τους καταναλωτές που την ανέδειξαν και την έφτασαν εκεί που την έφτασαν. Τους βλέπει πλέον ως μηχανή παραγωγής κέρδους σαν καταναλωτικές μονάδες που με φθηνά κόλπα μάρκετινγκ θα τους δίνει κάθε χρόνια όλο και πιο λίγα και θα ζητάει όλο και πιο πολλά. Και θα πουλάει ιδέες που ήδη έχουν δοκιμαστεί από τους ανταγωνιστές της ως καινοτομίες. 

Ευχομαι ο κόσμος να αποκτήσει καταναλωτική  συνείδηση και να της δώσει κάποια στιγμή ένα γερό σκαμπίλι μια γερή πτώση στις πωλήσεις της μήπως και κάποιοι εκεί μέσα συνέλθουν και αρχίσουν να σέβονται τον κόσμο που τους έφτασε εκεί που τους έχει φτάσει. 

Για να είμαι δίκαιος όμως της αξίζει ένα μεγάλο μπράβο φέτος στον τομέα smartwatch με την ενσωμάτωση του ηλεκτροκαρδιογραφήματος στο Apple Watch εκεί την παραδέχομαι και της βγάζω το καπέλο και εύχομαι να εμπνευστούν και άλλες εταιριιες από αυτήν και να δούμε ίσως και το ηλεκτροκαρδιογραφο και σε κινητά τηλέφωνα όπως έχουμε ήδη τον αισθητήρα καρδιακών παλμών 

Επεξ/σία από babooniaris
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, babooniaris είπε

Ποια η τόσο μεγάλη τεχνολογική διαφορά ή εξέλιξη υπάρχει ανάμεσα στο Iphone xe se και στο περσινό IPhone X ώστε να δικαιολογεί την διαφορά των 200€ ; 

Δυστυχως αυτή η εταιρία έχει γίνει αλαζονική. Δεν σέβεται πλέον τους καταναλωτές που την ανέδειξαν και την έφτασαν εκεί που την έφτασαν. Τους βλέπει πλέον ως μηχανή παραγωγής κέρδους σαν καταναλωτικές μονάδες που με φθηνά κόλπα μάρκετινγκ θα τους δίνει κάθε χρόνια όλο και πιο λίγα και θα ζητάει όλο και πιο πολλά. Και θα πουλάει ιδέες που ήδη έχουν δοκιμαστεί από τους ανταγωνιστές της ως καινοτομίες. 

Ευχομαι ο κόσμος να αποκτήσει καταναλωτική  συνείδηση και να της δώσει κάποια στιγμή ένα γερό σκαμπίλι μια γερή πτώση στις πωλήσεις της μήπως και κάποιοι εκεί μέσα συνέλθουν και αρχίσουν να σέβονται τον κόσμο που τους έφτασε εκεί που τους έχει φτάσει. 

Για να είμαι δίκαιος όμως της αξίζει ένα μεγάλο μπράβο φέτος στον τομέα smartwatch με την ενσωμάτωση του ηλεκτροκαρδιογραφήματος στο Apple Watch εκεί την παραδέχομαι και της βγάζω το καπέλο και εύχομαι να εμπνευστούν και άλλες εταιριιες από αυτήν και να δούμε ίσως και το ηλεκτροκαρδιογραφο και σε κινητά τηλέφωνα όπως έχουμε ήδη τον αισθητήρα καρδιακών παλμών 

Η τεχνολογικη εξελιξη είναι ο κόσμος που συνεχίζει και δίνει τόσα χρήματα σε κινητα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, cpgr είπε

Η τεχνολογικη εξελιξη είναι ο κόσμος που συνεχίζει και δίνει τόσα χρήματα σε κινητα..

Αγαπημένε μου φίλε και εγώ πίστευα μέχρι πέρσι ότι δίνοντας χρήματα στην συγκεκριμένη εταιρία αγόραζα τεχνολογική πρόοδο. Ότι επερνα ένα εργαλείο δουλειάς. Πέρασαν από τα χέρια μου όλα τα μοντέλα της εκτός από το 5 και 5s. 

Θεωρούσα ότι έχει το πιο smooth λειτουργικό ότι έχει το πιο όμορφο ντιζάιν. Αλλά μετά το περσινό X άρχισα να αλλάζω γνώμη μόνο ωραίο περιτύλιγμα και ουσία τίποτα. Έφτασε στο σημείο να μας διαφημίζει ως εξέλιξη emoji την σκατουλα που μιλάει.....αλλά έλεγα οκ έχει το πιο όμορφο ομαλό λειτουργικό και εκεί για το κέρδος και μόνο υποβάθμιζε τις επιδόσεις των συσκευών της στα κρυφά χωρίς να σου δίνει και την δυναντοτητα να κανείς downgrade και δεν ήταν σφάλμα αλλά εσκεμμένη πράξη. 

Εφτασα στο σημείο να έχω εκατοντάδες έγγραφα μέσα στο ipad και στο Iphone μου και να μην μου επιτρέπει να τα μεταφέρω σε ένα αποθηκευτικό μέσο ή στο pc μου παρά μόνο στο iCloud και εκεί όχι δωρεάν αλλά μόλις γέμιζαν τα 5gb να πρέπει να πληρώνω 1€ τον μήνα για μεγαλύτερη χωρητικότητα. Δεν είναι η αξία του 1€ που με πειράζει αλλά το ότι εσυ αποφασίζεις για εμένα ότι δεν μπορώ να πάρω τα έγγραφα που μου ανήκουν και τα έχω αποθηκευμένα στην συσκευή σου και να τα κάνω ένα backup όπου θέλω εγώ και όχι όπου μου ορίζεις εσυ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η αλήθεια πίσω από το νέο  background των iPhones XS 

πρέπει να πουλήσεις το νεφρό σου για τα πάρεις !!!!

E03A2940-866C-4BED-AD36-66510CAF4E5F.jpeg

υπαρχει και  Compare test

 

FA5D5A23-EAAE-4550-99CA-F8CE99222C7A.jpeg

Επεξ/σία από iYannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dimitridegrecia είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάνει εντύπωση σε κάποιους..Μέσα σε όλο τον κυκεώνα κινητών τηλεφώνων που υπάρχουν, πρέπει να υπάρχει το ακριβότερο. Το ακριβότερο είναι αυτό που αγοράζει ο πλούσιος. Δεν θα αγοράσει ούτε το ΝΟΤΕ 9 ούτε τίποτα αν υπάρχει άλλο που είναι ακριβότερο. Γιατί όσο ακριβότερο, τόσο πιο σημαντικός είσαι. Και αυτό δεν εμφανίζεται σαν φαινόμενο μόνο στα κινητά. Δείτε τι γίνεται στην αγορά αυτοκινήτων. Έσπασε το φράγμα του 1 εκατομμυρίου η Bugatti Veyron και τώρα μιλάμε μια δεκαετία (και) μετά για αυτοκίνητα 5-6-7 εκατομμυρίων (από τον κατασκευαστή, δεν μιλάμε για δημοπρασίες συλλεκτικών που βαράνε 40ρι για πλάκα). Και guess what, είναι όλα προπουλημένα πριν καν δουν το τελικό σχέδιο ή παρουσίαση. Τα περισσότερα δε με προκαταβολές για να προλάβεις. Πλέον έφτασαν στο σημείο κάποιες εταιρείες να βγάζουν το κόστος παραγωγής πριν την ίδια την παραγωγή. 

 Όσο το χάσμα πλούσιων-φτωχών διευρύνεται, τόσο αυξάνεται η ζήτηση για το ακριβότερο. Η Apple προσπαθεί να πουλήσει λιγότερα τηλέφωνα σε ακριβότερες τιμές με μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους ανά μονάδα. Μαζί με αυτό παρασέρνει και τη μάζα λόγω μάρκετινγκ (που δεν κάνει καν). Τώρα το αν κάποιοι προκειμένου να μπουν στην ψευδαίσθηση αυτής της "ελίτ" χρωστάνε ΕΝΦΙΑ και είναι σε ρύθμιση 100 δόσεων για χρέη αλλά δίνουν 1700 ευρώ για κινητό αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και χρήζει ψυχολογικής ανάλυσης.  Τα ακριβά κινητά ήρθαν για να μείνουν και θα συνεχίσουν σε αυτό το βιολί μέχρι να σκάσει η φούσκα και να σταθεροποιηθούν. Κρίνοντας από τα αυτοκίνητα, ούτε σύντομα θα γίνει αυτό και δεν θα αργήσει και το πρώτο διχίλιαρο για κινητό να φτάσει. Mark my words.

Το προβλημα ειναι ομως οτι τα συγκεκριμενα αυτοκινητα για τα οποια μιλας ακομα και μετα απο 100 χρονια θα ειναι ποθητα και θα σου προσφερουν αυτο το κατι το οποιο δεν αλλαζει με τα χρονια . Ενα κινητο απο την αλλη μετα απο μια 10ετια και βαλε θα ειναι ενα πολυ καλο σουβερακι για να πινεις το φραπεδακι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδης αν εγω ας πουμε που ειμαι παντρεμενος και εχω και μια γκομενιτσα και ολα αυτα τα καταφερα με ενα ταπεινο MI MAX 2 τως 200€ Με θηκη θεωρουμε πολυ μαγκας  να ουμε  ?????))))))

Ελεος ενα κινητο οσο καλο και να ειναι να κοστιζει τοσα χρηματα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Homecinemakias είπε

Δεν υπήρχαν ποτέ 300 χιλιάρικα στις τιμές. Μάλλον εσύ δεν τα θυμάσαι καλά. Έπαιρνα πάντα τα πιο ακριβά κινητά και κόστιζαν 200.000 ταβάνι. Οι σημερινές τιμές του iphone στην Ελλάδα λοιπόν, την Ελλάδα της εσκεμμένης φτωχοποίησης, είναι απαράδεκτα υψηλές. Το ποιός ευθύνεται, αυτό δεν το ξέρουμε ξεκάθαρα.

Οχι εσυ δεν θυμασαι καλα .

320.000 δραχμες ειχε παρει ο πατερας  μου το Εricson πυροτουβλο απο την Τelestet , οι πρωτες συσκευες που ειχαν κυκλοφορησει στην αγορα απο παροχο .

 

9 ώρες πριν, Homecinemakias είπε

Την ακριβή έκδοση του startack της motorolla που είχα πάρει κάπου το 95 εαν δεν κάνω λάθος, καθώς και το πρώτο έγχρωμο τηλέφωνο το οποίο έβγαλε η ericsson, κόστιζαν 200.000.

το startack που φανταζε και ηταν για την εποχη " διαστημικο " ηταν 3-4 χρονια μετα (το ειχα και αυτο ) σε σχεση μετα πρωτα μοντελα της ελληνικης αγορας αστο  εχεις ασθενη μνημη .

1 ώρα πριν, iYannis είπε

η αλήθεια πίσω από το νέο  background των iPhones XS 

πρέπει να πουλήσεις το νεφρό σου για τα πάρεις !!!!

E03A2940-866C-4BED-AD36-66510CAF4E5F.jpeg

Δεν απευθυνεται σε αυτη την κατηγορια  που μαλλον ανηκεις και εσυ για να το λες  ,μπορεις να κοιμηθεις ησυχος με τα 2 σου νεφρα .

ericsson-gh197-1.jpg

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μειωσε κανεις απο τους ανταγωνιστες της τις τιμές στο launch για να το κανει και η Apple.

Aλλα και μειωση να έκανε π.χ. 100 ευρώ πιο κάτω απο το Χ, παλι κανενας απο εσας που γκρινιαζεται δεν θα το αγοραζε.

Οσο για τα νεφρα που εχουν γινει viral, αν βαλεις το μυαλο σου να δουλεψει για το πως θα γεμισεις την τσεπη σου για να το παρεις δεν διατρεχουν κανενα κινδυνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Markantonis said:

Λογικές τιμές για τότε που είχε πολύ λίγος κόσμος κινητό,

Σωστό.

9 hours ago, Markantonis said:

παράλογες για σήμερα οι οποίες στοχεύουν καθαρά στο κέρδος με αρκετά χαμηλότερο κόστος παραγωγής.

Λάθος. Πάντα στόχευαν στο κέρδος και σήμερα προσφέρουν αντίστοιχα καλύτερο προϊόν. Εξάλλου το εξήγησες μόνος σου.
 

9 hours ago, Markantonis said:

Ο νόμος της ζήτησης και της προσφοράς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...