Προς το περιεχόμενο

Η Apple τινάζει την μπάνκα στον αέρα στην Ευρώπη με τις τιμές των νέων iPhone, πρωταθλήτρια η Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μην ειστε υπερβολικοι ρε..απλα το ζηλευετε..ακους εκει ακριβο. Ξερετε ποσο εκανε να βαλεις τηλεγραφο στο σπιτι σου το 1912? Αλλα αμα η απλ ζητησει τα ιδια ειναι ακριβη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 684
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 minutes ago, Havik said:

Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, όσο πιο ακριβό τόσο πιο καλό! Εξάλλου τα iphone απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό.

Και εγώ που νόμιζα ότι το iphone είναι απλά ένα smartphone....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, keravnos21 είπε

Με αυτην την φορολογια που εχουν τα ελληνικα καταστηματα λογικο ηταν να ειναι πιο ακριβο απο τα αντιστοιχα ευρωπαικα.

σε νησι που ζω εγω ,με συντελεστη 17% ΦΠΑ και αμα κοψουν αποδειξη θεωρειται ταμπου γιατι θα πεσουν οι φουρνοι ολοι στο νησι....παλι ακριβοτερα πουλανε τα καταστηματα !! περιεργο πραγμα ε ??

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bokehking είπε

Καθε γκομενα τυπου Καντέσιαν με φουσκωμένα χείλη , θα το πάρει μονο και μονο για το μήλο που εχει ανάγλυφο απο πίσω  και να ανεβάζει κλασσικά στο instagram αρκει να ειναι Iphone και να μην εχει να φάει , ισως φαει καμια τσαπού και θα κανει τα πάντα για να το αγοράσει.έλεος πια. 2 μηνιατικα και βαλε για ενα κινητό .γιαυτο θα στηρίζω Samsung , One Plus και Sony μεχρι το τέλος.οσοι πιστοί προσέλθετε :D

Ημουν ετοιμος να πατησω like για το υπερσωστο σου σχολιο μεχρι που ανεφερες Samsung κ Sony, με τα κυριολεκτικα overpriced κινητα τους. Θα γουρλωσεις τα ματια τωρα και θα πεις "Παει καλα ρε αυτος?", οποτε για να σε προλαβω, τα θεωρω overpriced καθως χρησιμοποιουν OS που δεν φτιαχνουν καν οι ιδιες. Αν βγαλεις αυτες τις 2 οποτε και κρατησεις one+ προσθετοντας xiaomi και Nokia, τοτε κατα την ταπεινη μου γνωμη, θα εχεις ενα τελειο σχολιο.

Δεν υποστηριζω σε καμια περιπτωση την Apple επισης.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ την έριξα την κατάρα στον κολλητό που με εκνεύρισε χθες.

"Που να γίνουν όλα τα παιδιά σου Apple lovers και να μην έχεις να φορέσεις ούτε σωβ..."

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές ΗΠΑ έχουν κανονικά επιπρόσθετο φόρο (sales tax) γύρω στο 10%, αλλά ρε φίλε, έχουν αρχίσει και γίνονται γραφικοί στην Apple, ειδικά με το 1$ = 1€ = 1£ στις τιμές τους.
Έχουν γίνει γραφικοί και σε πολλά άλλα βέβαια: ειδικά στην αναφορά που έκαναν σε repairability γελάμε ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφουριτες, 28 Σεπτέμβρη που ξεκινάνε, έχω και γενέθλια. Δεν είχα ποτέ iPhone και θα χαρώ πολύ αν μου το κάνετε δώρο-έκπληξη! 

 

Υ. Γ. Xiaomi είναι ο μπαμπας σας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Socratis_g είπε

Αφού εχουμε απο τους υψηλότερους συντελεστές ΦΠΑ 24%, Σχεδόν 1/4  της τιμής του προιόντος! Πάλι μικρή είναι η διαφορά που έχουμε απο τους άλλους.

Δεν εχουν 0% φπα οι υπολοιποι.....

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Η apple καθορίζει το φόρο στην Ελλάδα? 😛 

Eνω στην Γερμανια που κανει 1600ευρω γιατι εχει χαμηλοτερο ΦΠΑ ειναι τσαμπα μωρε! :rolleyes:

Μονο στην Ελλαδα ειναι ακριβο!

Πραγματικα απιστευτοι εκει στην Apple. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξύ, πάρτυ έχουν στήσει από χθες στα κατά τόπους γραφεία και εργοστάσια του ανταγωνισμού, μια που η Apple τους προσφέρει τη δυνατότητα να πουλήσουν λίγο πιο ακριβά τις ναυαρχίδες τους, μήπως και καταφέρουν να βγάλουν κανα ευρώ καθαρό κέρδος παραπάνω και λαδώσει το εντεράκι τους...:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Socratis_g είπε

Αφού εχουμε απο τους υψηλότερους συντελεστές ΦΠΑ 24%, Σχεδόν 1/4  της τιμής του προιόντος! Πάλι μικρή είναι η διαφορά που έχουμε απο τους άλλους.

κατά αρχήν στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης ο ΦΠΑ κάπου εκεί είναι. 1 2 μονάδες διαφορά να έχουμε. στα κινητά που είναι τόσο ακριβά, ας είχαν και ΦΠΑ 30%. αυτός που δίνει ένα χιλιάρικο να πάρει κινητό, ας δώσει ένα εξηντάρι ακόμη. δεν του είναι και τίποτα. σωστά;

αυτό θα μπορούσε να εφαρμοστεί για όλα τα προϊόντα πολυτελείας, όπως πχ αυτοκίνητα πάνω από κάποια αξία, υπολογιστές, κινητά.

αυτός που αγοράζει υπολογιστή 2 χιλιάρικα για να παίζει παιχνίδια (ή αυτοκίνητο 30 χιλιάρικα) ας πληρώσει κάτι παραπάνω. ο επαγγελματίας που το χρειάζεται εκπίπτει το ΦΠΑ επομένως όλα εντάξει

Επεξ/σία από james01gr
  • Like 3
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, spgkountis είπε

Δελεαστική τιμή... αλλά...

θα τα φαω σε σουβλάκια...
ας πάρει τα i-phone κανείς άλλος να αξιοποιήσει πλήρως τα ΤΈΛΕΙΑ spec τους...
εγώ απλά ένα σουβλακι θέλω...

Fixed :P

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...