Προς το περιεχόμενο

Η Apple τινάζει την μπάνκα στον αέρα στην Ευρώπη με τις τιμές των νέων iPhone, πρωταθλήτρια η Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, VonLoutsos είπε

Όταν βγαίνεις από τα μνημόνια και τα λεφτά έρχονται με την σέσουλα αυτά συμβαίνουν!!!! Τέρμα η λιτότητα πια!!!! :P (Τι πίνουν στον εισαγωγέα και δεν μας δίνουν;)

Πες τα χρυσοστομε!!! Ελεος ποια με αυτην την τρελα των iphone... με 2 τετοια τηλεφωνα περνω μεταχειρισμενο αμαξι!!!😁😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 684
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν θα χορτάσει το ματι του κάθε καταναλωτή....Τότε θα σταματήσουν να βαράνε στα αυτιά της τιμές μέχρι τότε καλά κάνουν.... Καιρός να πέσει κανένα 8plus   να πάρουμε και εμείς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, KostasMulti said:

Αν πάνε λέει... με ένα τρις αξία παραπάνε. ΑΝ ζούσε ο μακαρίτης φαντάσου που θα φτάνανε. Τωρα όμως σοβάρα. Η apple του Job χαρακτηριζόταν απ το να κάνει το ακατόρθωτο πραγματικότητα, το απαράμιλλο design, τη διαχρονικότητα. Ητάν όμορφα προιόντα ( και ακόμα είναι μιας μιας και ακολουθούν βασικές αρχές που έθεσε ο Jobs ). ΤΟ MACOSX το καλύτερο λειτουργικό ( προσωπικά για μένα τουλάχιστον).  H apple του Cook μου βγάζει ένα σνομπισμό, μια προτίμηση στην ελίτ - και όλοι οι υπόλοιποι μπορείτε να φάτε τα αποφάγια μου. Ναι ήταν πάντα ακριβά τα προιόντα τους αλλά όχι σε αυτό το ξεχείλωμα που έφερε ο Cook. Και στη τελική έχω macbook του 2009 που ακόμα για τα χρόνια του στέκεται επάξια. Και αυτό γιατι ήταν ο Steve εκεί. Μια ανακύκλωση είναι ο Cook, μια κωλόστρα που ούτε το i δεν βάζει στα προίοντα που έχουν βγει επι προεδρίας του ( apple watch, home pod κτλ.) Χίλιες φορές τον Schiller παρά δαύτονε.

image.png

Εννοείται πως η φιλοσοφία του Steve ήταν διαφορετική και απαιτούσε οι συσκευές να προσαρμόζονται στα δικά του γούστα (που τελικά ήταν και τα πιο σωστά). Αυτή η εποχή πέθανε μαζί με αυτόν! Αυτό δεν σημαίνει πως τώρα δεν έχουμε καλές συσκευές, απλά δεν έχουν αυτό το έξτρα "κάτι" του Steve! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, haHa είπε

1398€

Το iPhone Xs Max 256GB ερχεται στα 1539€. (Το 64αρι για ακριβο/flagship κινητο εν ετει 2018 χωρις microsd δεν εχει νοημα αγορας/συζητησης.)

Ειναι 50%+ ακριβοτερο απο το samsung note 9.

και 459 Pixel density για 6,5 Ιντσες , το Note 9 εχει 520 για τις ιδιες ιντσες.Απάτη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, jacobthir said:

Δεν τραβάω κανένα ζόρι, ας κάνει ο καθένας ό,τι αγαπάει, αλλά όσο γίνεται πιο αντικειμενικά, είναι ενα iPhone Xs δύο φορές καλύτερο τηλέφωνο απο ενα Samsung Galaxy S9; 

Να μην σου πω και τρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, KostasMulti said:

Αν πάνε λέει... με ένα τρις αξία παραπάνε. ΑΝ ζούσε ο μακαρίτης φαντάσου που θα φτάνανε. Τωρα όμως σοβάρα. Η apple του Job χαρακτηριζόταν απ το να κάνει το ακατόρθωτο πραγματικότητα, το απαράμιλλο design, τη διαχρονικότητα. Ητάν όμορφα προιόντα ( και ακόμα είναι μιας μιας και ακολουθούν βασικές αρχές που έθεσε ο Jobs ). ΤΟ MACOSX το καλύτερο λειτουργικό ( προσωπικά για μένα τουλάχιστον).  H apple του Cook μου βγάζει ένα σνομπισμό, μια προτίμηση στην ελίτ - και όλοι οι υπόλοιποι μπορείτε να φάτε τα αποφάγια μου. Ναι ήταν πάντα ακριβά τα προιόντα τους αλλά όχι σε αυτό το ξεχείλωμα που έφερε ο Cook. Και στη τελική έχω macbook του 2009 που ακόμα για τα χρόνια του στέκεται επάξια. Και αυτό γιατι ήταν ο Steve εκεί. Μια ανακύκλωση είναι ο Cook, μια κωλόστρα που ούτε το i δεν βάζει στα προίοντα που έχουν βγει επι προεδρίας του ( apple watch, home pod κτλ.) Χίλιες φορές τον Schiller παρά δαύτονε.

 

Ο Κουκ όμως έπαιξε όλη τη μπάλα κυρίως με τους suppliers πριν το 1ο iPhone και είχαν καβατζώσει όλη την παραγωγή για να μη μπορεί να φτιάξει σύντομα συσκευές παρόμοιες ο ανταγωνισμός αφού ξέρανε πως η ιδέα και το λειτουργικό θα αντιγραφεί σε χρόνο DT. Και γενικά ο Κουκ είναι που ξέρει πιο καλά από όλους το business κομμάτι της Apple. 

Visionaire δεν είναι σε καμία περίπτωση πάντως

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω iPhone 6sPlus και όλο λέω να το αλλάξω και όλο μένω στο ίδιο τελικά. Λόγω κόστους φυσικά, καθώς από το Χ και πάνω έγιναν απλησίαστα ως value for money.

Υπάρχει μια λογική στο «κράτα το κινητό σου για πολλά χρόνια, οπότε σε διάρκεια χρόνου δεν βγαίνει τόσο ακριβό», αλλά όταν φτάσει να αγοράσεις το νέο κινητό τότε υπολογίζεις τιμή εκείνη τη στιγμή και όχι έχοντας σκεφτεί μακροχρόνια απόσβεση.

Και πλέον το iPhone παραέγινε ακριβό για να το αγοράσεις χωρίς δεύτερη (και τρίτη και τέταρτη...) σκέψη.

Μπορεί σε άλλες χώρες η αίσθηση του κόστους να είναι διαφορετική, αλλά στη δική μας χώρα δεν υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που πραγματικά μπορούν να δώσουν 1.229 ευρώ (το απλό iPhone Xs, 64GB) χωρίς να τους λείψουν ή χωρίς να συγκρίνουν τί πραγματικά παίρνουν με αυτό το κόστος.

 

Για την ώρα λέω να συνεχίσω με το 6sPlus και επειδή είναι εξαιρετικό κινητό, ελπίζω να με κρατήσει πολλά χρόνια ακόμα (η βασική χρήση είναι για τηλέφωνο/emails/browsing/apple music).

Στο ενδιάμεσο, μάλλον θα ξαναγοράσω ένα απλό Android, να αρχίσω να ξανασετάρω τα καθημερινά μου σε άλλο περιβάλλον, ώστε όταν χρειαστεί να μπορώ να επιστρέψω σε οικονομικότερες λύσεις.

Συμφωνώ ότι τα iPhone είναι φοβερά κινητά, αλλά επειδή στην ουσία χρησιμοποιώ μόνο ένα μικρό ποσοστό των ικανοτήτων τους (και μην ακούσω ότι η πλειοψηφία χρησιμοποιεί πολύ παραπάνω...), θα επιστρέψω  πιθανόν σε οικονομικότερα μοντέλα.

 

Φυσικά, δεν αποκλείεται στο μέλλον να ρίξει κάπως τις τιμές η Apple, ώστε να μπορούν περισσότερα άτομα της μεσαίας τάξης να τα αποκτήσουν.

 

ΥΓ. Επαναλαμβάνω: έχω iPhone 6sPlus & iPad pro 10.5" και τα απολαμβάνω - δεν είμαι Apple hater δηλαδή, αλλά αρχίζω να γίνομαι πιο σκεπτικός για την τιμολόγησή τους (ή πιο φτωχός, τελικά 😃).

 

  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Kostas Euosmos said:

Μα αν δεν σκασεις 1500 ευρω να παρεις σαπιο μηλο... Πως θα βγαλεις γκομενα?

έλα μωρέ παιδιά με το iPhone και τη γκόμενα 10 χρόνια τώρα δεν έχετε βαρεθεί. τόσο ξαναζεσταμένο φαγητό από φοιτητής έχω να φάω.

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Snollygoster είπε

Ο Κουκ όμως έπαιξε όλη τη μπάλα κυρίως με τους suppliers πριν το 1ο iPhone και είχαν καβατζώσει όλη την παραγωγή για να μη μπορεί να φτιάξει σύντομα συσκευές παρόμοιες ο ανταγωνισμός αφού ξέρανε πως η ιδέα και το λειτουργικό θα αντιγραφεί σε χρόνο DT. Και γενικά ο Κουκ είναι που ξέρει πιο καλά από όλους το business κομμάτι της Apple. 

Visionaire δεν είναι σε καμία περίπτωση πάντως

Ααα να γιάσει το στόμα σου. Ετσι όπως τα λες. Είναι μεγάλη μπιζνομούρα... αλλά απο εμπνευση... ας είναι καλά οι οδηγίες του Μακαρίτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...