Προς το περιεχόμενο

Η Apple τινάζει την μπάνκα στον αέρα στην Ευρώπη με τις τιμές των νέων iPhone, πρωταθλήτρια η Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 684
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πόσο έκανε το Χ 256 όταν βγήκε πριν ένα χρόνο?

1398€

16 λεπτά πριν, kirileman είπε

Αντίο Max!

Το iPhone Xs Max 256GB ερχεται στα 1539€. (Το 64αρι για ακριβο/flagship κινητο εν ετει 2018 χωρις microsd δεν εχει νοημα αγορας/συζητησης.)

Ειναι 50%+ ακριβοτερο απο το samsung note 9.

Επεξ/σία από haHa
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αρκεί το ένα και θα έχεις και ρέστα να αγοράσεις και ένα σπιτάκι εκτός από το iphone! 

Αν πιάνουν τόσα, έφυγα!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, markoliaz said:

το iphone δεν ειναι ακριβο, θυμαμαι εποχες 1997-2001 υπηρχαν μοντελα nokia παντοφλες τοτε με 300.000 δραχμες...απλα τοτε ηταν αλλιως και η οικονομια της χωρας..τα εχετε ξεχασει...ναι για τα σημερινα δεδομενα της χωρας μας ειναι ακριβο..αλλα ουσιαστικα ΔΕΝ ειναι ακριβο...ναι ξερω σας εκαψα τον εγκεφαλο..........αλλα υπαρχει μια δοση αληθειας σε αυτο που ειπα!!!! :)

Τα πρώτα - πρώτα κινητά στην Ελλάδα που τα είχαν τρεις άνθρωποι και ένας κούκος (1992), έκαναν 450,000 δρχ. δηλαδή 1,320€+, σημερινά σίγουρα πάνω από 2,000€, που ούτε τηλέφωνο δεν έπαιρνες καλά - καλά. Άσε τις χρεώσεις. Με αυτή τη λογική, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Οταν μου παραθεσεις και τα υπολοιπα εξοδα που εχει στη ζωη της μια καθαριστρια της Γερμανιας και δεις αν μενει στο τελος φραγκο για τα 1700ευρω του iPhone ελα να μου το πεις.

το ιδιο ισχυει και για την καθαριστρια στην ελλαδα .....λες να ζει με κερι απο λιπος φαλαινας αντι για ΔΕΗ στο σπιτι της ??? αναλογικα να το παμε λοιπον ,στην ελλαδα εχει περισσοτερα εξοδα να καλυψει μιας και τα προιοντα σιτισης στην γερμανια ειναι φθηνοτερα απο ο,τι στην ελλαδα που θεωρουνται και ειδη εξαιρετικης διαβιωσης για εναν ανθρωπο ....αμα παμε σε αντικειμενα καθημερινοτητας αστο καλυτερα .....στην ελλαδα δυο βρακια εναλαξ ....στην γερμανια 30 βρακια ενα για καθε μερα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, haHa said:

1398€

Το iPhone Xs Max 256GB ερχεται στα 1539€. (Το 64αρι για ακριβο/flagship κινητο εν ετει 2018 χωρις microsd δεν εχει νοημα αγορας/συζητησης.)

Ειναι 50%+ ακριβοτερο απο το samsung note 9.

Άρα το 256 σε plus size είναι 150 ευρώ περίπου ακριβότερο από το ίδιο σε πιο μικρό που κυκλοφόρησε πριν 1 χρόνο. 

Τα 64gb μην τα υποτιμάτε, γιατί με όλες τις υπηρεσίες στο cloud κλπ είναι μια χαρά για την καθημερινή χρήση και παραπάνω. 

1 minute ago, KostasMulti said:

Από κάπου ψηλά...

job.jpg

Γιατί? Δεν πάνε καλά τα έσοδα? 😛

 

4 minutes ago, spectaculator said:

Αν πιάνουν τόσα, έφυγα!  :)

Γύρω στα 200Κ το ένα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τραβάω κανένα ζόρι, ας κάνει ο καθένας ό,τι αγαπάει, αλλά όσο γίνεται πιο αντικειμενικά, είναι ενα iPhone Xs δύο φορές καλύτερο τηλέφωνο απο ενα Samsung Galaxy S9; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Άρα το 256 σε plus size είναι 150 ευρώ περίπου ακριβότερο από το ίδιο σε πιο μικρό που κυκλοφόρησε πριν 1 χρόνο. 

Τα 64gb μην τα υποτιμάτε, γιατί με όλες τις υπηρεσίες στο cloud κλπ είναι μια χαρά για την καθημερινή χρήση και παραπάνω. 

Έχω 128gb, εδώ και ένα χρόνο, δεν γίνεται να επιστρέψω σε κινητό με 64 gb με όλα αυτά που έχω φορτώσει και να πληρώνω και cloud storage κι από πάνω.

Αυτό το Χs-Max είναι έρωτας, αλλά προτιμώ να το κρατήσω το νεφρό 😛  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως η έρευνα αγοράς και η ανάλυση των αποτελεσμάτων της από την Apple έχει διαπιστώσει πως πλέον δεν έχει νόημα για αυτήν, για λόγους γοήτρου και όχι μόνο, να ανταγωνίζεται τις εταιρίες που ήρθαν για να κατακτήσουν την κατηγορία των 400-500 ευρώ και κάτω, οπότε δημιουργεί μια νέα κατηγορία υπερακριβών κινητών-πρεστίζ για "επαγγελματίες" των social media που δεν τους ενδιαφέρει να έχουν λάπτοπ καθώς τα πάντα τα κάνουν μέσω του κινητού τους. Μια βόλτα στο instagram μας πείθει πως αυτή η κατηγορία μεγαλώνει και ξεφεύγει από το χαρακτηρισμό των "ψώνιων" και "νεόπλουτων" αλλά επεκτείνεται σε άλλες κατηγορίες που εμφανίστηκαν τα τελευταία χρόνια (influencers, μοντέλα, wannabe μοντέλα, ανθυποcelebrities, όχι πως δεν είναι ψώνια οι περισσότεροι αλλά μπορεί να βγάζουν χρήματα μέσω του κινητό τους) και είναι διατεθειμένοι να σκάσουν όσο κοστίζει για μας τους υπόλοιπους ένα καλό λάπτοπ για να είναι πάντα στη "μόδα". Τις υπεραπλουστεύσεις περί μηλαρακίου τις θεωρώ ξεπερασμένες ως αναλύσεις χωρίς να θεωρώ πως δεν υπάρχει και αυτό το κομμάτι της πίτας της αγοράς. Για να πω και την στενοχώρια μου, ως παλιός χρήστης προϊόντων της Apple, παρακολουθώ την πορεία της εταιρίας τα τελευταία χρόνια και δε νιώθω κομμάτι πλέον της κουλτούρας του "Think Different" καθώς αυτή έχει δώσει τη θέση της σε κάτι απροσδιόριστο, αμφιλεγόμενο και υπέρ του δέοντος προσανατολισμένο στις αγορές και όχι τον χρήστη. Οι εποχές αλλάζουν, οκ, δεν μπορεί να επανεφευρεθεί το iPod, αλλά δεν τσιμπάω πλέον με "καινοτομίες" τύπου "αφαιρώ τη θύρα 3.5mm, γιατί...έτσι".

  • Like 9
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Zus said:

Έχω 128gb, εδώ και ένα χρόνο, δεν γίνεται να επιστρέψω σε κινητό με 64 gb με όλα αυτά που έχω φορτώσει και να πληρώνω και cloud storage κι από πάνω.

Αυτό το Χs-Max είναι έρωτας, αλλά προτιμώ να το κρατήσω το νεφρό 😛  

Εγώ είχα cloud υπηρεσίες με συνδρομή από παλιά ακόμη και όταν είχα το plus στα 128GB. Με την ίδια χρήση και apps που έκανα στο 128,  στο 64 Χ έχω free κάπου στα 20gb. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Γιατί? Δεν πάνε καλά τα έσοδα? 😛

 

Αν πάνε λέει... με ένα τρις αξία παραπάνε. ΑΝ ζούσε ο μακαρίτης φαντάσου που θα φτάνανε. Τωρα όμως σοβάρα. Η apple του Job χαρακτηριζόταν απ το να κάνει το ακατόρθωτο πραγματικότητα, το απαράμιλλο design, τη διαχρονικότητα. Ητάν όμορφα προιόντα ( και ακόμα είναι μιας μιας και ακολουθούν βασικές αρχές που έθεσε ο Jobs ). ΤΟ MACOSX το καλύτερο λειτουργικό ( προσωπικά για μένα τουλάχιστον).  H apple του Cook μου βγάζει ένα σνομπισμό, μια προτίμηση στην ελίτ - και όλοι οι υπόλοιποι μπορείτε να φάτε τα αποφάγια μου. Ναι ήταν πάντα ακριβά τα προιόντα τους αλλά όχι σε αυτό το ξεχείλωμα που έφερε ο Cook. Και στη τελική έχω macbook του 2009 που ακόμα για τα χρόνια του στέκεται επάξια. Και αυτό γιατι ήταν ο Steve εκεί. Μια ανακύκλωση είναι ο Cook, μια κωλόστρα που ούτε το i δεν βάζει στα προίοντα που έχουν βγει επι προεδρίας του ( apple watch, home pod κτλ.) Χίλιες φορές τον Schiller παρά δαύτονε.

image.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά η ιδέα είναι να θεωρούμε τα τηλέφωνα ό,τι θεωρούσαμε μέχρι τώρα πχ τα laptops. Ως τον βασικό μας υπολογιστή που θα τον πληρώσουμε 1000 και 1500 και 2000 σύντομα.

Δεν ξέρω κατά πόσο θα τους περάσει.

Επίσης θα ήθελα πάρα πολύ να δω πόσο ήταν το κόστος των παλαιότερων iPhone (όχι το bom αλλά όλα μέσα με R&D, developers, marketing, logistics) και πόσο είναι τώρα. Ανεβαίνει το κόστος επειδή είναι πιο sophisticated/ακριβά τα parts, το software κλπ ή ανεβαίνει και το ποσοστό κέρδους της Apple;

Το λογικό είναι πως επειδή δεν μπορούν να πουλήσουν πλέον ποσότητες (γιατί και ο ανταγωνισμός έχει βελτιωθεί στο software και πια και 4ετίας τηλέφωνο τα κάνει όλα μια χαρά) οπότε για να μείνει σταθερή ή αυξανόμενη η κερδοφορία τους πουλάνε πιο ακριβά τα πιο λίγα.

όπως και να έχει το πράγμα έχει ξεφύγει στην Ευρώπη, εγώ την ψευτό-παλεύω αγοράζοντας τις συσκευές μου στην Αμερική και πουλώντας τες μεταχειρισμένες στην Ελλάδα.

Αν όμως δεν θες για κανέναν λόγο να πας στο Android τι κάνεις; Είναι μόνόδρομος το iOS αναγκαστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...