Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Hellas Direct


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H hd στους όρους το λέει για την παλαιότητα δυστυχώς . Αυτό γενικά πέρα ότι είναι απατεωνια σε αναγκάζει να ψάχνεις για ανταλλακτικά να σπαταλάς χρόνο με τηλέφωνα κτλ κτλ . Ο φαναρτζη δεν ενδιαφέρεται και προτιμάει να βάλει ιμιτασιοναρες που τα βρίσκει εύκολα με ένα τηλ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Γραμμενο δεν υπαρχει ομως καπου αυτο στα συμβολαια.

Είναι γραμμένοι στους όρους ασφάλισης, στο e-mail που σου ήρθε όταν ασφαλίστηκες στην HD είχε link να κατεβάσεις εκτός από το ασφαλιστήριο και τους όρους. Και μέσα σε αυτούς έχει το εξής:

"Σε περίπτωση που, τη στιγμή της ζημιάς, το αυτοκίνητο είναι μεγαλύτερο σε ηλικία των πέντε (5) ετών και επιλέξεις την αντικατάσταση των απαιτούμενων ανταλλακτικών με καινούρια, η Hellas Direct έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει από την αποζημίωση που θα καταβληθεί μία απαλλαγή 5% λόγω παλαιότητας. Αυτή η απαλλαγή θα αυξάνεται κατά 5% για κάθε έτος πάνω από τα πέντε (5) χρόνια, με ανώτατο όριο απαλλαγής το 40%"

https://www.hellasdirect.gr/assets/pdf/policyterms_el.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, RedPriest είπε

Εγω σήμερα προσπάθησα να κάνω ασφαλεια και δεν μπορούσα λογο ηλικίας έλεγε μονο απο 25 χρονών και πανω.

Πρέπει να πατήσεις πιο κάτω στο σημείο που λέει "προσθήκη επιπλέον οδηγού", αν το κάνεις αυτό θα δεχτεί οδηγό 18-25 ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Πρέπει να πατήσεις πιο κάτω στο σημείο που λέει "προσθήκη επιπλέον οδηγού", αν το κάνεις αυτό θα δεχτεί οδηγό 18-25 ετών.

Ναι το είδα αλλα δεν είμαι επιπλέον οδηγός το αυτοκίνητο ειναι στο όνομα μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, RedPriest είπε

Ναι το είδα αλλα δεν είμαι επιπλέον οδηγός το αυτοκίνητο ειναι στο όνομα μου. 

Δεν έχει σημασία, βάλε ως κύριο οδηγό κάποιον άλλον, και ας μην το οδηγεί. Η όλη ιστορία είναι για να χρεώσουν επιπλέον επασφάλιστρο νέου οδηγού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν έχει σημασία, βάλε ως κύριο οδηγό κάποιον άλλον, και ας μην το οδηγεί. Η όλη ιστορία είναι για να χρεώσουν επιπλέον επασφάλιστρο νέου οδηγού.

Χμμ ενταξει ευχαριστω.  Απλά είχα την εντύπωση πως σαν κύριος οδηγός έπρεπε να μπει το όνομα που γράφει η άδεια του αυτοκινήτου. 

 

Edit: μολις την εκανα δοκιμαστικά και πραγματικά είναι τζάμπα η ασφάλεια Χωρίς καποιο κουπόνι. 180€ με οδική ενω στην anytime ηταν στα 300€+ και κατι αλλες που κοιτούσα στα 240€+

Επεξ/σία από RedPriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, RedPriest said:

Χμμ ενταξει ευχαριστω.  Απλά είχα την εντύπωση πως σαν κύριος οδηγός έπρεπε να μπει το όνομα που γράφει η άδεια του αυτοκινήτου. 

Edit: μολις την εκανα δοκιμαστικά και πραγματικά είναι τζάμπα η ασφάλεια Χωρίς καποιο κουπόνι. 180€ με οδική ενω στην anytime ηταν στα 300€+ και κατι αλλες που κοιτούσα στα 240€+

Κύριος οδηγός είναι αυτός που το οδηγεί τις περισσότερες φορές, το όνομα που γράφει η άδεια του αυτοκινήτου είναι ο ιδιοκτήτης, δεν είναι απαραίτητο αυτά τα δύο να συμπίπτουν, ο ιδιοκτήτης μπορεί να μην έχει καν δίπλωμα :)

Ούτως ή άλλως στα επόμενα βήματα θα σου ζητήσει εκτός από τα στοιχεία κύριου και επιπλέον οδηγού, ΚΑΙ τα στοιχεία του ιδιοκτήτη. 

Εφόσον ένας νέος οδηγός προκαλέσει ατύχημα και στο ασφαλιστήριο δεν υπάρχει επασφάλιστρο νέου οδηγού, τότε υπάρχει πρόστιμο που θα πρέπει να πληρωθεί ΠΡΙΝ γίνει η πληρωμή της ζημιάς από την ασφαλιστική. Εφόσον υπάρχει επασφάλιστρο τότε κανένα πρόβλημα, άσχετα αν το όνομα του οδηγού είναι δηλωμένο ή όχι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Joshua21 said:

Κύριος οδηγός είναι αυτός που το οδηγεί τις περισσότερες φορές, το όνομα που γράφει η άδεια του αυτοκινήτου είναι ο ιδιοκτήτης, δεν είναι απαραίτητο αυτά τα δύο να συμπίπτουν, ο ιδιοκτήτης μπορεί να μην έχει καν δίπλωμα :)

Ούτως ή άλλως στα επόμενα βήματα θα σου ζητήσει εκτός από τα στοιχεία κύριου και επιπλέον οδηγού, ΚΑΙ τα στοιχεία του ιδιοκτήτη. 

Εφόσον ένας νέος οδηγός προκαλέσει ατύχημα και στο ασφαλιστήριο δεν υπάρχει επασφάλιστρο νέου οδηγού, τότε υπάρχει πρόστιμο που θα πρέπει να πληρωθεί ΠΡΙΝ γίνει η πληρωμή της ζημιάς από την ασφαλιστική. Εφόσον υπάρχει επασφάλιστρο τότε κανένα πρόβλημα, άσχετα αν το όνομα του οδηγού είναι δηλωμένο ή όχι.

Στην αρχη του post εγραψα οτι απαγορευονται pm για κουπονια με εντολη του Hall9000 και για αυτο ειχε κλειδωσει  το προηγουμενο θεμα.

11 hours ago, RedPriest said:

Χμμ ενταξει ευχαριστω.  Απλά είχα την εντύπωση πως σαν κύριος οδηγός έπρεπε να μπει το όνομα που γράφει η άδεια του αυτοκινήτου. 

Edit: μολις την εκανα δοκιμαστικά και πραγματικά είναι τζάμπα η ασφάλεια Χωρίς καποιο κουπόνι. 180€ με οδική ενω στην anytime ηταν στα 300€+ και κατι αλλες που κοιτούσα στα 240€+

Η ασφαλεια βγαινει στο ονομα του ιδιοκτητη .Αυτος μπορει να προσθεσει με αναλογο κοστος 2ο ατομο. Προσεχε μην βρεθεις εκτεθειμενος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, aGka8l είπε

ΜΥΣΤΗ δεν ασφαλιζει φιχ η hd 

ενταξει τυπε θα μεινω ιντεραμερικαν εκει λογικα...

αλλωστε ποσο πιο κατω απο 105 τον χρονο..

για το ΙΧ μου θα τους τσεκαρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, aGka8l είπε

H hd στους όρους το λέει για την παλαιότητα δυστυχώς . Αυτό γενικά πέρα ότι είναι απατεωνια σε αναγκάζει να ψάχνεις για ανταλλακτικά να σπαταλάς χρόνο με τηλέφωνα κτλ κτλ . Ο φαναρτζη δεν ενδιαφέρεται και προτιμάει να βάλει ιμιτασιοναρες που τα βρίσκει εύκολα με ένα τηλ .

Τι γραφει γιατι δεν το εχω δει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Τι γραφει γιατι δεν το εχω δει .

Σε περίπτωση που, τη στιγμή της ζημιάς, το αυτοκίνητο είναι μεγαλύτερο σε ηλικία των πέντε (5) ετών και επιλέξεις την αντικατάσταση των απαιτούμενων ανταλλακτικών με καινούρια, η Hellas Direct έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει από την αποζημίωση που θα καταβληθεί μία απαλλαγή 5% λόγω παλαιότητας. Αυτή η απαλλαγή θα αυξάνεται κατά 5% για κάθε έτος πάνω από τα πέντε (5) χρόνια, με ανώτατο όριο απαλλαγής το 40%"

 

 

Το γράψε και ο Τζόσουα παραπάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, aGka8l είπε

Σε περίπτωση που, τη στιγμή της ζημιάς, το αυτοκίνητο είναι μεγαλύτερο σε ηλικία των πέντε (5) ετών και επιλέξεις την αντικατάσταση των απαιτούμενων ανταλλακτικών με καινούρια, η Hellas Direct έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει από την αποζημίωση που θα καταβληθεί μία απαλλαγή 5% λόγω παλαιότητας. Αυτή η απαλλαγή θα αυξάνεται κατά 5% για κάθε έτος πάνω από τα πέντε (5) χρόνια, με ανώτατο όριο απαλλαγής το 40%"

Το γράψε και ο Τζόσουα παραπάνω

Αν ομως δεν επιλεγξεις κατι τετοιο αλλα δεν βρισκεις μεταχειρισμενα ?Στα ανταλλακτικα και στην εργασια ?Εψαξα τους ορους αλλα δεν βρισκω κατι .

oroi.zip

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην εργασία δεν σου κόβουν τίποτα . Απλά θεωρούν ότι το αμάξι σου είναι 5 χρόνων πχ η πόρτα σου την έχεις 5 χρόνια γιατί να βάλεις καινούρια ,σου λένε οι μάγκες βάλε μεταχειρισμενο. Ε κ πες η πόρτα δε λέει κάτι , ένα φανάρι μπορεί να χει διάφορα πόσο μάλλον κ ένα ιμιτασιον φανάρι . Εμένα μου λέγαν να βάλω μεταχειρισμένο μουαγιε , αμορτισέρ , ε δεν γίνεται έβαλα γνήσια κ η ίδια η αντιπροσωπεία μου έκανε εικονική αύξηση στα τιμολόγια των ανταλλακτικών πριν 10 χρόνια. 

Η αδερφή Μ είχε ατύχημα την 1η μέρα των καπιταλ κοντρόλ , γνήσιος προφυλακτήρας 300€ , ιμιτασιον 40€ μεταχειρισμένο πουθενά όλα είχαν Κάποια σπασιματακοα . Παίρνω στην ασφαλιστική ενημερώνω με τα πολλά δέχτηκαν για τον γνήσιο σε 8 χρόνων αμάξι ,  που να μη δεχόντουσαν ποτε έκανε 1 μήνα να έρθει μαζί με την μετώπη που δεν ηθελα ιμιτασιον κ ειμουν αποφασισμένος να πληρώσω τα έξτρα . Τελικά ούτε για την μετώπη έδωσα προσυαξηση .

Επεξ/σία από aGka8l
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο παντως να ασφαλιζει σαν κυριο οδηγο ατομα μονο  ανω των 25 και με τουλαχιστον 2 χρονια διπλωμα δεν ξερω αν το εχει αλλη εταιρεια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...