Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Hellas Direct


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν κανα δίμηνο έκανα μεταβίβαση ενός αυτοκινήτου σε άλλο όνομα, και αμέσως μετά έστειλα με e-mail στην HD την νέα άδεια ώστε να γίνει αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη στο ασφαλιστήριο. Με εντυπωσίασε η ταχύτητα που ανταποκρίθηκαν, 7/17/18 1:39PM έστειλα το e-mail, 7/17/18 1:46PM ήρθε το e-mail με το διορθωμένο ασφαλιστήριο!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιλησα με Hellas direct για παλαιοτητα αυτοκινητου που εχει μειωση αποζημιωσης μετα τα 5 χρονια για καινουργια ανταλλακτικα .Μου ειπαν οτι αν και ο δικος τους πραγματογνομονας δεν μπορει να βρει γινεται εξαιρεση και δεν υπαρχει μειωση αποζημιωσης .

Ειχα την εντυπωση οτι οι πραγματογνωμονες ειναι απο ανεξαρτη ενωση .

Για το θεμα κυριου οδηγου μου ειπαν οτι δεν εχει σχεση με την αδεια κυκλοφοριας αλλα με το ποιος ειναι πραγματικα . Πως μπορει ομως αυτο να αποδειχτει αυτο ? Εχω 4 αμαξια στο ονομα μου και 4 ασφαληστηρια αλλα ενα οδηγω εγω .

Στο ενα εχω και επασφαλιστρο για νεα οδηγο αλλα στα αλλα τα οδηγουν παιδια 26 και 30 ετων με διπλωμα απο τα 18 τους.

120.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Για το θεμα κυριου οδηγου μου ειπαν οτι δεν εχει σχεση με την αδεια κυκλοφοριας αλλα με το ποιος ειναι πραγματικα . Πως μπορει ομως αυτο να αποδειχτει αυτο ? Εχω 4 αμαξια στο ονομα μου και 4 ασφαληστηρια αλλα ενα οδηγω εγω .

Το ποιος είναι πραγματικά ο κύριος οδηγός όχι μόνο δεν μπορεί να αποδειχτεί, αλλά δεν έχει και καμία σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, NickTG είπε

Στο δικό μου δεκαετίας μπήκαν καινούρια μιας και ούτε ιμιτασιον υπήρχαν ούτε και μεταχειρισμένα. 

Δεν έδωσα κάτι από την τσέπη μου. 

Με Hellas direct ?Σε τι αυτοκινητο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickTG είπε

Hellas Direct είχα εγώ άρα πρακτικά πλήρωσαν οι άλλοι αλλά τα λεφτά αυτοί τα έδωσαν αρχικά. 

Daihatsu Sirion

Ποια ασφαλιστικη ειχαν οι αλλοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν θυμάμαι καθόλου. 

Το μόνο που θυμάμαι ότι ήταν στο φιλικό διακανονισμό και για αυτό άλλωστε εγώ μίλησα μόνο με τους δικούς μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα και εγώ σήμερα μεικτή στην Hellas direct. Να είστε καλά εδώ μέσα γιατί με τον κωδικό πρακτικερ γλίτωσα 75 ευρώ και το αποφάσισα κιόλας. (Παρεμπιπτόντως, πριν μόλις 1 μήνα έκανα ασφάλεια στο καινούργιο μου αμάξι στην anytime (που δεν προσφέρει μεικτή) και τώρα αποφάσισα να κάνω μεικτή στην HD οπότε πήρα στην anytime και μου είπαν ότι θα μου ακυρώσουν το συμβόλαιο και θα μου επιστρέψουν τα λεφτά για τους 11 αναπομείναντες μήνες! Εντυπωσιάστηκα!)

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το ότι αναφέρει στο ασφαλιστήριο ότι οι ζημιές από ανασφάλιστο όχημα είναι μέχρι 15.000 Ευρώ. Γιατί ρε παιδιά αυτό; Δηλαδή αν ο άλλος σου διαλύσει το αμάξι (το δικό μου ασφαλίζεται για 26.000) και δεν έχει ασφάλεια θα πάρω μόνο τα 15.000; Τι λογική έχει αυτό; Δε θα είναι λοιπόν προτιμότερο να δηλώσω ότι το τράκαρα μόνος μου (ή ότι έφταιγα εγώ τελοσπάντων) και να αποζημιωθώ πλήρως (-την απαλλαγή); Ποια η γνώμη σας; Σε εσάς έχει αυτόν τον περιορισμό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα συμβολια ειναι τυποποιημενα .Δεν το εχω προσεξει αλλα ετσι θα ειναι και σε μενα .

 

Δοκιμασα τωρα με μια εικονικη προσφορα και αποανασφαλιστρο λεει μεχρι 6000 

 

Στους ορους ασφαλισης δεν λεει για ποσο απο ανασφαλιστρο 

 

Διοθωση : Στο συμβολαιο λεει για ζημιες απο ανασφαλιστρο οσο ειναι και η ολικη κλοπη του αυτοκινητου 

200.jpg

60.jpg

Στις 25/9/2018 στις 6:55 ΜΜ, Joshua21 είπε

Το ποιος είναι πραγματικά ο κύριος οδηγός όχι μόνο δεν μπορεί να αποδειχτεί, αλλά δεν έχει και καμία σημασία.

Μπορει καποιος να ειναι κυριος οδηγος σε 3 αυτοκινητα στην ιδια εταιρεια ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Διοθωση : Στο συμβολαιο λεει για ζημιες απο ανασφαλιστρο οσο ειναι και η ολικη κλοπη του αυτοκινητου 

Εφόσον η αξία του αυτοκινήτου είναι μικρότερη από 15.000€  - πχ 5.000€ - τότε φυσικά και το ασφαλιστήριο θα γράφει ότι οι ζημιές από αναφάλιστο θα είναι 5.000€, αν όμως η αξία του αυτοκινήτου είναι μεγαλύτερη από 15, τότε στο ασφαλιστήριο θα γράφει ότι οι ζημιές από ανασφάλιστο θα είναι 15.000€.

42 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Μπορει καποιος να ειναι κυριος οδηγος σε 3 αυτοκινητα στην ιδια εταιρεια ?

Φυσικά, γιατί να μην μπορεί? Όπως έγραψα και παραπάνω, η μόνη περίπτωση που μπορεί να υπάρξει πρόβλημα είναι νέος (ή και υπερήλικας) οδηγός να προκαλέσει ατύχημα και στο ασφαλιστήριο να μην υπάρχει επασφάλιστρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

26 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

αν όμως η αξία του αυτοκινήτου είναι μεγαλύτερη από 15, τότε στο ασφαλιστήριο θα γράφει ότι οι ζημιές από ανασφάλιστο θα είναι 15.000€.

Αυτό πως προκύπτει; Το γράφει κάπου ή το ξέρεις εσύ από κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sargus είπε

Αυτό πως προκύπτει; Το γράφει κάπου ή το ξέρεις εσύ από κάπου;

Έκανα μια δοκιμή προηγουμένως, έβαλα τυχαία πινακίδα και ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας αυτό το μήνα. 19.500€ έβαλε αξία από μόνο του, και εκεί που λέει για ζημιές από ανασφάλιστο λέει ως 15.000€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς λοιπόν είναι κάποιο πλαφόν που έχουν σαν εταιρία. Γιατί άραγε; Ενώ σε ολική κλοπή και στα άλλα σου αποζημιώνουν (λένε ότι) όλο το ποσό, στις ζημιές από ανασφάλιστο κάνουν τσιγκουνιές; Σκέφτομαι να τους πάρω αύριο να τους ρωτήσω.

Ας ελπίσουμε πάντως να μην υπάρχουν πολλά ανασφάλιστα τώρα που τα ψιλοελέγχει το κράτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sargus είπε

Προφανώς λοιπόν είναι κάποιο πλαφόν που έχουν σαν εταιρία. Γιατί άραγε; Ενώ σε ολική κλοπή και στα άλλα σου αποζημιώνουν (λένε ότι) όλο το ποσό, στις ζημιές από ανασφάλιστο κάνουν τσιγκουνιές; Σκέφτομαι να τους πάρω αύριο να τους ρωτήσω.

Ας ελπίσουμε πάντως να μην υπάρχουν πολλά ανασφάλιστα τώρα που τα ψιλοελέγχει το κράτος...

Τι να σου πω, κάθε ασφαλιστική έχει τους δικούς της όρους, και ειδικά η HD που είναι από τις πιο φτηνές λογικό είναι να κάνει "οικονομία" σε κάποιες καλύψεις.

Η Εθνική πάντως έχει όριο τις 100.000€ για ζημιές από ανασφάλιστα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...