Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Hellas Direct


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα το πρωι χρειαστηκε οδικη βοηθεια η κορη μου για κλαταρισμενο λαστιχο στην Π.Ραλλη.

Πηγε σε μιάμιση ωρα περιπου η συνεργαζομενη εταιρια και δεν ειχε ρεζερβα αλλα παρολα αυτα αν και νομιζω δεν ηταν υποχρεωμενοι , την εφεραν σπιπι στη Λυκοβρυση που ειχε την ρεζερβα και της αλλαξαν το λαστιχο.

Το λαστιχο δεν φαινεται οπτικά σκισμενο και ο οδηγος της οδικης ειπε οτι επειδη επεσε σε λακουβα μπορει να εχασε αποτομα τον αερα . Αυριο θα δειξει που θα παει στο βουλκανιζατερ.

Ηταν υποχρεωμενοι να τη φερουν σπιτι αφου δεν ειχε ρεζερβα στο αμαξι  ? Αν ηταν καποιο απο τα αυτοκινητα που δεν εχουν ρεζερβα καθολου τι θα γινοταν ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Σημερα το πρωι χρειαστηκε οδικη βοηθεια η κορη μου για κλαταρισμενο λαστιχο στην Π.Ραλλη.

Πηγε σε μιάμιση ωρα περιπου η συνεργαζομενη εταιρια και δεν ειχε ρεζερβα αλλα παρολα αυτα αν και νομιζω δεν ηταν υποχρεωμενοι , την εφεραν σπιπι στη Λυκοβρυση που ειχε την ρεζερβα και της αλλαξαν το λαστιχο.

Το λαστιχο δεν φαινεται οπτικά σκισμενο και ο οδηγος της οδικης ειπε οτι επειδη επεσε σε λακουβα μπορει να εχασε αποτομα τον αερα . Αυριο θα δειξει που θα παει στο βουλκανιζατερ.

Ηταν υποχρεωμενοι να τη φερουν σπιτι αφου δεν ειχε ρεζερβα στο αμαξι  ? Αν ηταν καποιο απο τα αυτοκινητα που δεν εχουν ρεζερβα καθολου τι θα γινοταν ?

Υποχρεωμενοι δεν ηταν σιγουρα να την φερουν σπιτι αλλα αν τους ειπε οτι εχει την ρεζερβα εκει ισως ηθελαν να εξυπηρετησουν .Λογικα θα την πηγαιναν σε καποιο βουλκανιζατερ 24/7 οπως ο Τασος κατω απο την πλατεια Καραϊσκακη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, solton57010 είπε

Υποχρεωμενοι δεν ηταν σιγουρα να την φερουν σπιτι αλλα αν τους ειπε οτι εχει την ρεζερβα εκει ισως ηθελαν να εξυπηρετησουν .Λογικα θα την πηγαιναν σε καποιο βουλκανιζατερ 24/7 οπως ο Τασος κατω απο την πλατεια Καραϊσκακη 

Ναι ετσι τους ειπε και ετσι ηταν . Στο βουλκανιζατερ αν δεν επισευαζοταν το λαστιχο τι γνοταν ? Μπορει καποος να μην εχει λεφτα να αλλαξει λαστιχο ή εστω για προχειρο μεταχειρισμενο .

 

Μαλιστα ενω  ειχε δηλωσει για βοηθεια της ειπα να ξαναπαρει να καθυστερησουν να της παω την ρεζερβα αλλα της ειπαν οτι θα την φερουν αυτοι στο σπιτι .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, η εταιρεία όσες φορές την έχω χρειαστεί μου φέρθηκε άψογα. Την τελευταία φορά τράκαραν την κόρη μου. Ήρθε η οδική βοήθεια γρήγορα και πήγε το αυτοκίνητο στο συνεργείο. 

Την άλλη μέρα ήρθε ο πραγματογνώμονας, συμφώνησε σε όλα με τον μάστορα και πριν είναι έτοιμο το αυτοκίνητο μου είπαν από την Hellas Direct να τους στείλω με mail τα τιμολόγια, όπως και έκανα. Σε δύο μέρες είχαν βάλει τα χρήματα στον λογαριασμό μας. Η μόνη υποχρέωση που είχα μετά ήταν να στείλω τα τιμολόγια οπότε ευκαιρούσα ταχυδρομικά. 

Επίσης χτες κοιτούσα για ετήσια ασφάλεια για ένα fiesta 1.4 μοντέλο 2009, που πήρα για την γυναίκα μου. Στην Anytime ήθελε 272ε και Hellasdirect το έκανα με 220, όλες τις καλύψεις εκτός ιδίων ζημιών. 52 ευρώ διαφορά για το ίδιο συμβόλαιο. 

Δεν έχω καμία σχέση με την εταιρεία, αλλά τους σωστούς και συνεπείς πρέπει να τους επιβραβεύουμε. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Παιδιά, η εταιρεία όσες φορές την έχω χρειαστεί μου φέρθηκε άψογα. Την τελευταία φορά τράκαραν την κόρη μου. Ήρθε η οδική βοήθεια γρήγορα και πήγε το αυτοκίνητο στο συνεργείο. 

Την άλλη μέρα ήρθε ο πραγματογνώμονας, συμφώνησε σε όλα με τον μάστορα και πριν είναι έτοιμο το αυτοκίνητο μου είπαν από την Hellas Direct να τους στείλω με mail τα τιμολόγια, όπως και έκανα. Σε δύο μέρες είχαν βάλει τα χρήματα στον λογαριασμό μας. Η μόνη υποχρέωση που είχα μετά ήταν να στείλω τα τιμολόγια οπότε ευκαιρούσα ταχυδρομικά. 

Επίσης χτες κοιτούσα για ετήσια ασφάλεια για ένα fiesta 1.4 μοντέλο 2009, που πήρα για την γυναίκα μου. Στην Anytime ήθελε 272ε και Hellasdirect το έκανα με 220, όλες τις καλύψεις εκτός ιδίων ζημιών. 52 ευρώ διαφορά για το ίδιο συμβόλαιο. 

Δεν έχω καμία σχέση με την εταιρεία, αλλά τους σωστούς και συνεπείς πρέπει να τους επιβραβεύουμε. 

Αν αυτος που την χτυπησε ηταν σε ασφαλιστικη που μετεχει στον φιλικο διακανονισμο θα μπορουσε να γινει αυτοματα απο το συνεργειο σου με εξουσιοδοτηση .Ποια εταιρεια ειχε ?

Εχω 3 αυτοκινητα με μικτη και κλοπη σε hellas direct και πληρωνω οσο και σε anytime αλλα εκει  δεν ειχα μικτη .Δεν κανει μικτες η anytime 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν αυτος που την χτυπησε ηταν σε ασφαλιστικη που μετεχει στον φιλικο διακανονισμο θα μπορουσε να γινει αυτοματα απο το συνεργειο σου με εξουσιοδοτηση .Ποια εταιρεια ειχε ?

Εχω 3 αυτοκινητα με μικτη και κλοπη σε hellas direct και πληρωνω οσο και σε anytime αλλα εκει  δεν ειχα μικτη .Δεν κανει μικτες η anytime 

Δεν ξέρω ποια εταιρεία είχε. Δεν ασχολήθηκα καθόλου. 

Εγώ έχω Hellasdirect μικτή μόνο στο δικό μου, λόγω ότι είναι Mercedes C200 και εκεί κάθε ζημιά τσούζει. 

Στης γυναίκας και της κόρης έχω HD πάλι έχω το πακέτο με κλοπή μέσα, αλλά χωρίς ίδιες ζημιές, λόγω του πλαφόν που είναι - αν κάνω λάθος διορθώστε με - 1000 ευρώ. 

Αν δεν ήταν το πλαφόν θα τις είχα κάνει όλες μικτές. Δεν ξέρω τι συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Δεν ξέρω ποια εταιρεία είχε. Δεν ασχολήθηκα καθόλου. 

Εγώ έχω Hellasdirect μικτή μόνο στο δικό μου, λόγω ότι είναι Mercedes C200 και εκεί κάθε ζημιά τσούζει. 

Στης γυναίκας και της κόρης έχω HD πάλι έχω το πακέτο με κλοπή μέσα, αλλά χωρίς ίδιες ζημιές, λόγω του πλαφόν που είναι - αν κάνω λάθος διορθώστε με - 1000 ευρώ. 

Αν δεν ήταν το πλαφόν θα τις είχα κάνει όλες μικτές. Δεν ξέρω τι συμφέρει. 

Το πλαφον απαλαγης για μικτη  ξεκιναει απο 1000 ευρω αλλα μορεις να το αλλαξεις μεχρι 500 ευρω.Τοσο το εχω εγω .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Το πλαφον απαλαγης για μικτη  ξεκιναει απο 1000 ευρω αλλα μορεις να το αλλαξεις μεχρι 500 ευρω.Τοσο το εχω εγω .

Κατάλαβα... Οπότε σε επιβαρύνουν κατά ένα ποσόν τα ασφάλιστρα... Σε ευχαριστώ, θα το δω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Green Dragon είπε

Κατάλαβα... Οπότε σε επιβαρύνουν κατά ένα ποσόν τα ασφάλιστρα... Σε ευχαριστώ, θα το δω. 

Λογικο ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

Παιδιά, η εταιρεία όσες φορές την έχω χρειαστεί μου φέρθηκε άψογα.............................

.....τους σωστούς και συνεπείς πρέπει να τους επιβραβεύουμε. 

+1

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Γιάννης Platano said:

Σημερα το πρωι χρειαστηκε οδικη βοηθεια η κορη μου για κλαταρισμενο λαστιχο στην Π.Ραλλη.

Πηγε σε μιάμιση ωρα περιπου η συνεργαζομενη εταιρια και δεν ειχε ρεζερβα αλλα παρολα αυτα αν και νομιζω δεν ηταν υποχρεωμενοι , την εφεραν σπιπι στη Λυκοβρυση που ειχε την ρεζερβα και της αλλαξαν το λαστιχο.

Το λαστιχο δεν φαινεται οπτικά σκισμενο και ο οδηγος της οδικης ειπε οτι επειδη επεσε σε λακουβα μπορει να εχασε αποτομα τον αερα . Αυριο θα δειξει που θα παει στο βουλκανιζατερ.

Ηταν υποχρεωμενοι να τη φερουν σπιτι αφου δεν ειχε ρεζερβα στο αμαξι  ? Αν ηταν καποιο απο τα αυτοκινητα που δεν εχουν ρεζερβα καθολου τι θα γινοταν ?

 

2 hours ago, solton57010 said:

Υποχρεωμενοι δεν ηταν σιγουρα να την φερουν σπιτι αλλα αν τους ειπε οτι εχει την ρεζερβα εκει ισως ηθελαν να εξυπηρετησουν .Λογικα θα την πηγαιναν σε καποιο βουλκανιζατερ 24/7 οπως ο Τασος κατω απο την πλατεια Καραϊσκακη 

Γιαννη νομιζω οτι βαση νομου οχι μονο δεν υπηρξαν εξυπηρετικοι αλλα κατα παραβαση του καθυστερησαν να εξυπηρετησουν, σε σημειο που επιφερει καταγγελια/προστιμο/αποζημιωση.

Για ριξε μια ματια στο Άρθρο 216 Τροποποίηση του ν. 3651/2008 (Α΄ 44)

Αφ'ενος μεν προβλεπεται οτι πρεπει το πολυ σε 1 ωρα να ειχαν φτασει στο σημειο, αφ'εταιρου δε , σαφως ηταν υποχρεωμενοι να την πανε στο σημειο που θα ζηταγε, οπως αυτα οριζονται στον παραπανω νομο. Το σπιτι, συμπεριλαμβανεται στα σημεια που υποχρεουται η ασφαλιστικη να μεταφερει αμαξι ή οδηγο, εφοσον το ζητησει ο οδηγος. Αρα δεν εκαναν κατι περισσοτερο απο αυτο που ηταν υποχρεωμενοι να κανουν, αντιθετως, καθυστερησαν κιολας.

 

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Γιαννη νομιζω οτι βαση νομου οχι μονο δεν υπηρξαν εξυπηρετικοι αλλα κατα παραβαση του καθυστερησαν να εξυπηρετησουν, σε σημειο που επιφερει καταγγελια/προστιμο/αποζημιωση.

Για ριξε μια ματια στο Άρθρο 216 Τροποποίηση του ν. 3651/2008 (Α΄ 44)

Αφ'ενος μεν προβλεπεται οτι πρεπει το πολυ σε 1 ωρα να ειχαν φτασει στο σημειο, αφ'εταιρου δε , σαφως ηταν υποχρεωμενοι να την πανε στο σημειο που θα ζηταγε, οπως αυτα οριζονται στον παραπανω νομο. Το σπιτι, συμπεριλαμβανεται στα σημεια που υποχρεουται η ασφαλιστικη να μεταφερει αμαξι ή οδηγο, εφοσον το ζητησει ο οδηγος. Αρα δεν εκαναν κατι περισσοτερο απο αυτο που ηταν υποχρεωμενοι να κανουν, αντιθετως, καθυστερησαν κιολας.

Δεν ηταν υποχρεωμενη να εχει ρεζερβα στην συεγεκριμενη περιπτωση ? Ουτε τρακαρισμα ουτε μηχανικο προβλημα ειχε οποτε να εχουν αυτη την υποχρεωση λογω Κυριακης να την πανε οπου θελει ή να φυλλαξουν το αμαξια με δικα τους εξοδα και ευθυνη 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, Γιάννης Platano said:

Δεν ηταν υποχρεωμενη να εχει ρεζερβα στην συεγεκριμενη περιπτωση ? Ουτε τρακαρισμα ουτε μηχανικο προβλημα ειχε οποτε να εχουν αυτη την υποχρεωση λογω Κυριακης να την πανε οπου θελει ή να φυλλαξουν το αμαξια με δικα τους εξοδα και ευθυνη 

Την ρεζερβα ναι ηταν υποχρεωμενη να την εχει στο αυτοκινητο, αλλα δεν νομιζω οτι η ασφαλιστικη/οδικη εχει αρμοδιοτητα επ'αυτου. Δηλαδη να πει "α δεν εχεις ρεζερβα οπως οριζει ο ΚΟΚ-δεν σε εξυπηρετω".

Διοτι με την ιδια λογικη και φθαρμενα λαστιχα να εχεις, σε περιπτωση που τρακαρεις μπορει να επικαλεστει τον ΚΟΚ και να μην ερθει για βοηθεια, η αν περασεις με στοπ πχ και τρακαρεις να ισχυριστει και παλι οτι ακινητοποιηθηκες λογω παραβασης του ΚΟΚ. Δηλαδη με λιγα λογια στα μισα περιστατικα θα ερχοταν και θα εφευγε γιατι η ακινητοποιηση του οχηματος θα ειχε προελθει απο καποια παραβαση του ΚΟΚ.

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν το συμβολαιο της συγκεκριμενης ασφαλιστικης οριζει κατι συγκεκριμενο για την περιπτωση της ρεζερβας και μονο, διαφορετικα δεν νομιζω οτι ειναι στη διακριτικη της ευχερεια να επιλεγει ποιο ακινητοποιημενο οχημα θα εξυπηρετει και ποιο οχι. Αντιθετως εχει υποχρεωση να εξυπηρετει καθε κληση για ακινητοποιημενο οχημα .

Πχ με ενα γρηγορο googling βρισκω αυτα οπου γινεται ξεκαθαρο πως η οδικη υποχρεουται να σε εξυπηρετησει εχεις-δεν εχεις ρεζερβα: https://www.supereverything.gr/2015/08/ti-kanoume-otan-pathenoume-lastixo.html

https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Ti-kanete-otan-skizetai-to-lastixo-kai-to-aytokinhto-den-exei-rezerba_114335.asp

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιάμιση ώρα είναι υπερβολικα πολύ για οδική... μέχρι τώρα είχα περιπτώσεις εξυπηρετησησ από 5-35’, η μιάμιση ώρα είναι παρά πολύ-σε σημείο που απαιτεί παράπονα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...