Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Hellas Direct


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχύει αυτό που λες. 
Εγώ τράκαρα, ήρθε η αστυνομία, πήρα την ασφαλιστική αφού ήρθε η αστυνομία και με ρωτήσανε αν χρειάζομαι οδική βοήθεια και ρυμούλκηση. Τους ειπα όχι και ότι έχω κάνει τα πάντα με την αστυνομία κτλ.

Βέβαια, αυτός που με τράκαρε, σηκώθηκε κι έφυγε. Οπότε δεν είχε και νόημα να έρθει φροντίδα. Μου είπαν απλά να βγάλω φωτογραφία δίπλωμα, αυτό το χαρτί της αστυνομίας και τη ζημιά μου και να τους τα στείλω. Την επόμενη μέρα μου απαντήσανε ότι έχουν μιλήσει με την ασφαλιστική του άλλου. Αυτός αρνιόταν ότι φταίει (έκανε όπισθεν και με τράκαρε και προσπαθούσε να πει ότι έφταιγα εγώ και ότι η ασφαλιστική του δεν είναι στον φιλικό διακανονισμό).  Έγινε από εκείνον αρνητική, και ξανάκανε αίτημα η δικιά μου και μου έκανε φιλική. Εγώ δεν το έφτιαξα το αμάξι για να σας πω πόσο καιρό έκανε να αποζημιωθώ γιατί ήταν πολύ μικρή η ζημιά (γρατζουνιές) και δεν ήθελα να ασχοληθώ για 50 ευρώ. Απλά ήθελα να πάρει ο άλλος την ευθύνη γιατί ήταν περίεργο τρακάρισμα και θα έλεγε εύκολα ότι τον τράκαρα εγώ από πίσω. Πάντως η διαδικασία που μου είπαν ήταν : κλείνω ραντεβού σε συνεργείο και τους το λέω για να πάει πραγματογνώμονας. Αυτό. 
 

Κάποια στιγμή πρόσφατα που χρειάστηκα οδική γιατί δεν έπαιρνε μπροστά το αμάξι (μπαταρία γιατί ήταν κλειστό 1 βδομάδα) ήρθε μέσα σε 40 λεπτά περίπου  ο Μαρκόπουλος (στην Ανθούσα ήταν το αμάξι) και τους είχα ρωτήσει αν με καλύπτει επειδή είναι σε πάρκινγκ. Μου είπαν ότι καλύπτει μόνο αν δεν είναι υπόγειο το πάρκινγκ. Αυτό για όποιον ενδιαφέρει να το ξέρει. Γιατί εγώ το βάζω συχνά σε υπόγεια πάρκινγκ και από τότε δεν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Καλημερα .Το μονο ισως αρνητικο ειναι οτι σε τρακαρισμα αν δεν χρειαζεται οδικη βοηθεια και το αυτοκινητο κινειται δεν ερχεται εκει η φροντιδα ατυχηματος απο οτι εχω διαβασει .Εχω 3 αμαξια με μικτη και κλοπη σε αυτη .

Εγώ πάλι είχα παραθέσει εμπειρία από την άνοιξη του 18 οτι για γρατζουνιά απλώς, ήρθε φροντίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Stamer είπε

Εγώ πάλι είχα παραθέσει εμπειρία από την άνοιξη του 18 οτι για γρατζουνιά απλώς, ήρθε φροντίδα.

Το ότι κατ' εξαίρεση μια φορά ήρθε η φροντίδα δεν λέει κάτι, ο κανόνας είναι ότι δεν έρχεται και σε βοηθάει μόνο μέσω τηλεφώνου - όπως ακριβώς περιγράφεται στους όρους - αυτό πρέπει να έχει στο μυαλό του όποιος σκέφτεται να ασφαλιστεί σε αυτή την εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Το ότι κατ' εξαίρεση μια φορά ήρθε η φροντίδα δεν λέει κάτι, ο κανόνας είναι ότι δεν έρχεται και σε βοηθάει μόνο μέσω τηλεφώνου - όπως ακριβώς περιγράφεται στους όρους - αυτό πρέπει να έχει στο μυαλό του όποιος σκέφτεται να ασφαλιστεί σε αυτή την εταιρεία.

Ίσως, πάντως δε μεν ενοχλεί, αντιθέτως. Δεν θα ήθελα εκείνη την ώρα να κάτσω να περιμένω πότε θα έρθουν. Αν έκρινα σε κάποια περίπτωση οτι χρειάζομαι κάποιον "3ο" για ντοκουμέντα, θα προτιμούσα έτσι κι αλλιώς την αστυνομία και την υπογραφή της στο report που θα φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Stamer είπε

Ίσως, πάντως δε μεν ενοχλεί, αντιθέτως. Δεν θα ήθελα εκείνη την ώρα να κάτσω να περιμένω πότε θα έρθουν. Αν έκρινα σε κάποια περίπτωση οτι χρειάζομαι κάποιον "3ο" για ντοκουμέντα, θα προτιμούσα έτσι κι αλλιώς την αστυνομία και την υπογραφή της στο report που θα φτιάξει.

Εσένα όχι, κάποιοι άλλοι όμως - ειδικά άνθρωποι μεγαλύτερη σε ηλικία - προτιμούν να έρθει η φροντίδα να τα κάνει όλα και ας περιμένουν, ή μπορεί να μην έχουν κινητό με κάμερα κτλ.

Η αστυνομία πάντως το πιθανότερο είναι να πει πως εφόσον δεν υπάρχει τραυματισμός είναι θέμα των ασφαλιστικών, αλλά ακόμα και "report" να φτιάξει σίγουρα δεν θα πάρει φωτογραφίες.

Anyway, εμείς απλά το αναφέρουμε, ο ενδιαφερόμενος να ασφαλιστεί σε αυτή την εταιρεία ας κρίνει μόνος του αν - ειδικά για αυτόν - η συγκεκριμένη ιδιαιτερότητα αποτελεί μειονέκτημα ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Stamer είπε

Εγώ πάλι είχα παραθέσει εμπειρία από την άνοιξη του 18 οτι για γρατζουνιά απλώς, ήρθε φροντίδα.

Ισως εχει αλλαξει...Και στους ορους και τηλεφωνικα μου ειπαν ότι μας κατευθυνουν αναλυτικα τι πρεπει να κανουμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο , κανονικά δεν πρέπει να περιμενουν οι εμπλεκόμενοι και την φροντίδα του άλλου ? Δλδ πχ με χτυπάει το β όχημα . Εγώ παίρνω τηλ συμπληρώνω την δήλωση σε 10 λεπτά είμαι έτοιμος . Δε θα πρέπει να περιμένω να έρθει η φροντίδα του άλλου να πάρει κ αυτή φωτογραφίες ? Η σηκώνομαι και φεύγω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, aGka8l είπε

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο , κανονικά δεν πρέπει να περιμενουν οι εμπλεκόμενοι και την φροντίδα του άλλου ? Δλδ πχ με χτυπάει το β όχημα . Εγώ παίρνω τηλ συμπληρώνω την δήλωση σε 10 λεπτά είμαι έτοιμος . Δε θα πρέπει να περιμένω να έρθει η φροντίδα του άλλου να πάρει κ αυτή φωτογραφίες ? Η σηκώνομαι και φεύγω ?

Η δήλωση δεν έχει καμία αξία αν δεν την υπογράψουν και οι δύο εμπλεκόμενοι, συνεπώς αν την υπογράψει και ο άλλος μπορείς να σηκωθείς και να φύγεις.

Φωτογραφίες για την ασφαλιστική του άλλου μπορεί αν θέλει να βγάλει ο άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aGka8l είπε

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο , κανονικά δεν πρέπει να περιμενουν οι εμπλεκόμενοι και την φροντίδα του άλλου ? Δλδ πχ με χτυπάει το β όχημα . Εγώ παίρνω τηλ συμπληρώνω την δήλωση σε 10 λεπτά είμαι έτοιμος . Δε θα πρέπει να περιμένω να έρθει η φροντίδα του άλλου να πάρει κ αυτή φωτογραφίες ? Η σηκώνομαι και φεύγω ?

Αν θελεις μονο ...Την Τροχαια εισαι υποχρεωμένος αν εχει κληθει .Καλο θα ηταν παντως σε περιπτωση που δεν φταις να περιμενεις και την φροντιδα του αλλου,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έκανα τρίμηνη ασφάλεια στην Hellas Direct με κωδικό έκπτωσης και άλλη μια για κανά μήνα επειδή δεν είχα αρκετά χρήματα.Δεν ασχολήθηκα ξανά γιατί βρήκα εξίσου καλή η φθηνότερη τιμή απο ασφαλιστή κάπου στα 130€ εξάμηνο.Το καλό είναι οτι κάνεις ασφάλεια για όσες ημέρες θες αλλά πρέπει να πληρωθεί 36 ώρες πριν λήξει το παλιό συμβόλαιο,χρειάζεται 36 ώρες για να ενεργοποιηθεί.

Για το παπί έκανα στον ίδιο ασφαλιστή συμβόλαιο 1 χρόνου 40€,η Hellas Direct δεν ασφαλίζει δίκυκλα.Η Anytime ζητάει αν θυμάμαι καλά τα τριπλάσια.

Σχετικά με το ποσό αποζημίωσης που γράφουν είναι έως τάδε ποσό και δίνουν λογικά το λιγότερο δυνατόν ποσό αποζημίωσης.Τι να την κάνω την κλοπή αν πάρω 500-1000€ για αμάξι 12.000€ που μεταχειρισμένο πιάνει 4-5.000€;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Εγώ έκανα τρίμηνη ασφάλεια στην Hellas Direct με κωδικό έκπτωσης και άλλη μια για κανά μήνα επειδή δεν είχα αρκετά χρήματα.Δεν ασχολήθηκα ξανά γιατί βρήκα εξίσου καλή η φθηνότερη τιμή απο ασφαλιστή κάπου στα 130€ εξάμηνο.Το καλό είναι οτι κάνεις ασφάλεια για όσες ημέρες θες αλλά πρέπει να πληρωθεί 36 ώρες πριν λήξει το παλιό συμβόλαιο,χρειάζεται 36 ώρες για να ενεργοποιηθεί.

Για το παπί έκανα στον ίδιο ασφαλιστή συμβόλαιο 1 χρόνου 40€,η Hellas Direct δεν ασφαλίζει δίκυκλα.Η Anytime ζητάει αν θυμάμαι καλά τα τριπλάσια.

Σχετικά με το ποσό αποζημίωσης που γράφουν είναι έως τάδε ποσό και δίνουν λογικά το λιγότερο δυνατόν ποσό αποζημίωσης.Τι να την κάνω την κλοπή αν πάρω 500-1000€ για αμάξι 12.000€ που μεταχειρισμένο πιάνει 4-5.000€;

Εγω με το που πληρωνω σε Hellas direct  μου ερχεται σε χρονο 0 το νεο συμβολαιο στο email μου.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το πότε έρχεται το ασφαλιστήριο, και άλλο το πότε ενεργοποιείται. Αν πληρώσεις τώρα θα σου έρθει στο e-mail άμεσα, αλλά κάλυψη θα έχεις από τη Δευτέρα το μεσημέρι στις 12:00.

5 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Σχετικά με το ποσό αποζημίωσης που γράφουν είναι έως τάδε ποσό και δίνουν λογικά το λιγότερο δυνατόν ποσό αποζημίωσης.Τι να την κάνω την κλοπή αν πάρω 500-1000€ για αμάξι 12.000€ που μεταχειρισμένο πιάνει 4-5.000€;

Αυτό δεν το πολυκατάλαβα, τι ακριβώς σημαίνει "αμάξι 12.000€"? Πως τόσο έχει/είχε ως καινούργιο? Και αν ναι, ποια η διαφορά αν είχε 8 ή 16k?

Επίσης πως προκύπτει ότι θα πάρεις 500-1000€? Αν αυτή τη στιγμή πιάνει 4.500€ και το ασφαλίσεις για 4.500€, με 4.500€ θα αποζημιωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα, ανεβάζω και πάλι το θέμα γιατί θέλω βοήθεια 

Σε 15 ημέρες λήγει η ασφάλεια του αυτοκινήτου μου, 25/5 αγορά καινούργιο, μου έκαναν allianz 6μηνο με 320€ και τόσο μου προσφέρουν και για το επόμενο 6μηνο. 

Μπαίνοντας στη hd μου βγάζει την ετήσια στα 380€ μεικτή πάντα με 500€ απαλλαγή... 

Έχω πάρει και από ασφαλιστή "προσφορά" με 570 για ετήσιο... είναι τεράστια η διαφορά (190€)

Hellas direct vs Interamerican... 

Τι λέτε; 

edit;: μέσω insurance market μου βγάζει και με 320 interlife και 500 η interamerican

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...