Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλη τη παρέα! 

Ωραίο νήμα, και το πέτυχα πάνω σε μέρες που σχεδιάζω μικροκατασκευές και αντιμετωπίσεις προβλημάτων. 

Προς το παρόν λέμε να βάλουμε σίτα στη πίσω πόρτα της κουζίνας. Είδα ο θείος μου έχει φτιάξει μια ελαφριά πόρτα με σίτα σαν αυτή εδώ στη φωτό. Τι υλικά πιστεύετε να χρειαστούμε? Σας δείχνω πως είναι η πίσω πορτα... Λέμε να πάμε Leroy να μας κόψουν τα ξύλα και τη σίτα στα μέτρα μας και να τα φτιάξουμε εμείς. 

spacer.png

 

56917820_418775188941855_6280417976998952960_n.jpg

Επεξ/σία από sp3cial
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, zoranb είπε

Καταρχάς, άλλαξε την κλειδαριά γιατί τσάμπα έχεις τα σίδερα!  :D

Χαχαχα! Ευτυχως απο εκει πισω ειναι εξαιρετικα δυσκολα να μπει καποιος. Πιο εύκολα μπαίνουν οι κατσαριδούλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, zoranb είπε

Έχω ένα φύλλο κόντρα πλακέ θαλάσσης 4mm και θέλω να κόψω ένα κυκλικό σχήμα από αυτό το υλικό. Εκτός από τις λύσεις κοπής ξύλου CNC και Laser, με ποιούς άλλους τρόπους θα μου προτείνατε (ξεκινώντας από τον φθηνότερο) να κάνω τη συγκεκριμένη κοπή;

Εκτός από σέγα που γράφτηκε αν θέλεις μικρό κομμάτι γίνεται και με ποτηροτρύπανο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2019 στις 5:28 ΜΜ, panos4tw είπε

Αλλη μια μερα στο αγαπημενο μου thread...

Χρειαζεται να περασω neutral καλωδιο απο τη διακλαδωση/κουτι της εγκαταστασης μεχρι τον διακοπτη, ωστε να βαλω εξυπνο διακοπτη. Στο σπιτι οι διακλαδωτες δεν φαινονται, οποτε χτυποντας με τα δακτυλο πανω απο το διακοπτη καταλαβα που περιπου ειναι και εκανα μια πρωτη τρυπα. Απ' οτι φαινεται ειναι αρκετα βαθια και δεν ξερω καν και σε τι σχημα ειναι.

https://1drv.ms/u/s!Ar_De368oWY8jvN28FAnhKtYARc

Στις 13/4/2019 στις 5:28 ΜΜ, panos4tw είπε

 

vxQ

 

Από την φωτογραφία δεν έχω καταλάβει κάτι. Τα ηλεκτρολογικά κουτιά συνηθως είναι τετράγωνα 8χ8 εκατοστά ή στρογγυλά περίπου φ80. Τα βρίσκεις ψηλά περίπου στα 2.20-2.40μέτρα. Με ένα μικρό σφυράκι χτυπάς το σημείο όπου το έχεις βρεί ( συνήθως οι μπογιατζηδες κάνουν μια πολύ μικρή λακουβιτσα στο κέντρο του κουτιού) σπας το σπατουλαρισμα και υπάρχει ένα πλαστικό καπάκι, πίσω από το καπάκι υπάρχει το κουτί διακλαδώσεις. Προσοχή μιας και υπάρχει ρεύμα μέσα στα κουτιά (προφανώς τα έχει μονωμένα ο ηλεκτρολόγος αλλά ποτέ δεν ξέρεις) εκτός και αν είναι κουτί ασθενών καλωδίων. Μια ερώτηση, είσαι σίγουρος ότι ανοίγοντας ένα κουτί φτάνεις στο σημείο πού θέλεις, ή θα χρειαστεί να ανοίξεις παραπάνω, και υπάρχει και μία περίπτωση να μην υπάρχει χώρος να περάσεις άλλο καλώδιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, troi.g είπε

Από την φωτογραφία δεν έχω καταλάβει κάτι. Τα ηλεκτρολογικά κουτιά συνηθως είναι τετράγωνα 8χ8 εκατοστά ή στρογγυλά περίπου φ80. Τα βρίσκεις ψηλά περίπου στα 2.20-2.40μέτρα. Με ένα μικρό σφυράκι χτυπάς το σημείο όπου το έχεις βρεί ( συνήθως οι μπογιατζηδες κάνουν μια πολύ μικρή λακουβιτσα στο κέντρο του κουτιού) σπας το σπατουλαρισμα και υπάρχει ένα πλαστικό καπάκι, πίσω από το καπάκι υπάρχει το κουτί διακλαδώσεις. Προσοχή μιας και υπάρχει ρεύμα μέσα στα κουτιά (προφανώς τα έχει μονωμένα ο ηλεκτρολόγος αλλά ποτέ δεν ξέρεις) εκτός και αν είναι κουτί ασθενών καλωδίων. Μια ερώτηση, είσαι σίγουρος ότι ανοίγοντας ένα κουτί φτάνεις στο σημείο πού θέλεις, ή θα χρειαστεί να ανοίξεις παραπάνω, και υπάρχει και μία περίπτωση να μην υπάρχει χώρος να περάσεις άλλο καλώδιο.

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι σιγουρος, αλλα πως θα μπορουσα να ειμαι, μπορω να κανω κατι για να σιγουρευτω; Επειδη εχω ανοιξει τον διακοπτη και εχω δει τα καλωδια που ερχονται (https://1drv.ms/u/s!Ar_De368oWY8jvA5D-8HgXS0F2ty2g), πιστευω οτι θα υπαρχει χωρος στον σωληνα.

 

Αναφορά σε κείμενο

Εαν βρεις εναν, τους εχεις βρει ολους. Ειναι ολοι στο ιδιο υψος και παντα καθετοι στις πριζες και διακοπτες. Συνήθως ειναι στρογγυλοι. Για να τον κλείσεις μετα παρε γυψο και βαλε απο πανω, μια και ειναι βαθεια. Αλλιως θα κανεις πολλα χερια με στοκο γι να μη σου κανει σπασιματα αν βαλεις σε σκονη ή συρικνωση (μαζεματα) αν βαλεις ετοιμο. Α και τελειωνοντας κανε μια τρυπουλα με ενα καφακι. στο κεντρο για να ξερεις που θα ειναι την επομενη φορα.

 Ετσι για την ιστορια επειδη πιασαμε τηνν κουβεντα για τους στοκους τις προαλες, στα Leroy βρηκα στοκο σπατουλαρισματος ετοιμος ο οποιος ομως εχει συμπεριφορα σαν αυτους που ειναι σε σκονη, δηλαδη δεν συρρικνωνεται και στη συνεχεια μπορει να τριφτει. Τον δοκιμασα και στην πραξη. Νομιζω οτι ηταν αυτος, μεχρι 1cm ανα στρωση: https://www.leroymerlin.gr/gr/hromata-vernikia-katharistika/monosi-kai-steganopoiisi/stokoi/stokos-proergasias-prime-standard-04kg-se-hroma-leuko-60223751/

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω να σημαδεψες ποιο πάει πού. Αυτό που βλέπεις είναι η κατάληξη. Ακριβως από πάνω στα 2 μέτρα και κάτι , υπάρχει κουτί , και απ'ότι διακρίνω έχεις σπατουλαριστο τοίχο , πολύ πιθανό να προσέξεις την λακουβιτσα που σού είπα. Απο εκεί που είναι οι διακόπτες που ακριβώς θέλεις να πάει το καλώδιο? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, troi.g είπε

Πιστεύω να σημαδεψες ποιο πάει πού. Αυτό που βλέπεις είναι η κατάληξη. Ακριβως από πάνω στα 2 μέτρα και κάτι , υπάρχει κουτί , και απ'ότι διακρίνω έχεις σπατουλαριστο τοίχο , πολύ πιθανό να προσέξεις την λακουβιτσα που σού είπα. Απο εκεί που είναι οι διακόπτες που ακριβώς θέλεις να πάει το καλώδιο? 

Απο το κουτι, θελω να τραβηξω το ουδετερο καλωδιο (που υποθετω οτι περναει απο εκει) μεχρι τον διακοπτη 1 μετρο πιο κατω.

 

Αναφορά σε κείμενο

μια και θα βαλεις εξυπνους διακοπτες. πρεσεξε τι θα παρεις. Αν βλεπω καλα τα κουτια σου δεν παιρνουν βιδακια για στεραιωση. αρα θες διακοπτη με ποδαρακια.

Εφοσον ο διακοπτης δεν εχει ποδαρακια, δε θα μπορεσω να τον βαλω με σιλικονη ή κατι σχετικο;

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Απο το κουτι, θελω να τραβηξω το ουδετερο καλωδιο (που υποθετω οτι περναει απο εκει) μεχρι τον διακοπτη 1 μετρο πιο κατω.

Εφοσον ο διακοπτης δεν εχει ποδαρακια, δε θα μπορεσω να τον βαλω με σιλικονη ή κατι σχετικο;

Και πως θα βρεις ποιος είναι ο ουδέτερος? Συνήθως είναι μπλε χρώμα . Πρέπει να βάλεις buzzer από κεί που θέλεις να ενώσεις μέχρι εκεί που καταλήγει για να είσαι σίγουρος. Προσοχή ότι κάνεις πάντα με κατεβασμένο τον γενικό διακόπτη του ρεύματος. 

Ναι, μπορείς να τον βάλεις με λίγη σιλικόνη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, zio10 είπε

Εκτός από σέγα που γράφτηκε αν θέλεις μικρό κομμάτι γίνεται και με ποτηροτρύπανο.

Έχει μέγιστο πλάτος 50εκ., δε νομίζω να εξυπηρετεί κάποιο ποτηροτρύπανο... σωστά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zoranb είπε

Έχει μέγιστο πλάτος 50εκ., δε νομίζω να εξυπηρετεί κάποιο ποτηροτρύπανο... σωστά;

Σωστά, δεν γίνεται σε διάμετρο 50 εκ.

Σέγα ή κορδέλα ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/4/2019 στις 11:27 ΠΜ, sp3cial είπε

Καλημέρα σε όλη τη παρέα! 

Ωραίο νήμα, και το πέτυχα πάνω σε μέρες που σχεδιάζω μικροκατασκευές και αντιμετωπίσεις προβλημάτων. 

Προς το παρόν λέμε να βάλουμε σίτα στη πίσω πόρτα της κουζίνας. Είδα ο θείος μου έχει φτιάξει μια ελαφριά πόρτα με σίτα σαν αυτή εδώ στη φωτό. Τι υλικά πιστεύετε να χρειαστούμε? Σας δείχνω πως είναι η πίσω πορτα... Λέμε να πάμε Leroy να μας κόψουν τα ξύλα και τη σίτα στα μέτρα μας και να τα φτιάξουμε εμείς. 

spacer.png

56917820_418775188941855_6280417976998952960_n.jpg

Μάλλον κάτι τέτοιο λες.

Την έφτιαξα πριν 2-3  χρόνια γιατί αλουμινάς για μία σαν αυτή που πόσταρες ζήτησε 150 και μαύρα.

Μου κόστισε υλικά γύρω στα 35 ευρώ από όσο θυμάμαι.Τα ξύλα τα είχα πάρει και εγώ από leroy αλλά έψαχνα καιρό μέχρι να πετύχω αυτά που ήθελα. Περιτό να σου πω ότι δεν είναι και τόσο απλό αλλά πρέπει να πιάνουν τα χέρια σου για να το πετύχεις.☺️

 

IMG_0115.JPG

IMG_0119.JPG

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...