Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, dalain είπε

Μαγαζί που να σου κάνει σπείρωμα δυσκολα θα βρεις.Κοιτα μηπως βρεις κανενα μηχανουργείο να τους πας την σωλήνα και να στα φτιαξουν ή καποιον υδραυλικό!

Κι εγω εκει καταληγω, αλλα ουτε ειμαι σε φαση να ψαχνω μηχανουργεια στον πειραια να τους παραρακαλαω για ψιλοδουλειες. Το πιο ρεαλιστικο σεναριο ειναι να αγορασω ετοιμα που βγαινουν σε φιξ διαστασεις βεβαια. Θα δοκιμασω αυριο καποια μαγαζια στο κεντρο(π.χ. Chrysaffidis) και αν δεν βγαλω ακρη μαλλον με βλεπω για Leroy που εχει καλη ποικιλια και τιμες και ας ειναι γαλβανιζε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Κι εγω εκει καταληγω, αλλα ουτε ειμαι σε φαση να ψαχνω μηχανουργεια στον πειραια να τους παραρακαλαω για ψιλοδουλειες. Το πιο ρεαλιστικο σεναριο ειναι να αγορασω ετοιμα που βγαινουν σε φιξ διαστασεις βεβαια. Θα δοκιμασω αυριο καποια μαγαζια στο κεντρο(π.χ. Chrysaffidis) και αν δεν βγαλω ακρη μαλλον με βλεπω για Leroy που εχει καλη ποικιλια και τιμες και ας ειναι γαλβανιζε.

Τι έχεις σκοπό να φτιάξεις;(αν θες βέβαια να μας πεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 λεπτά πριν, dalain είπε

Τι έχεις σκοπό να φτιάξεις;(αν θες βέβαια να μας πεις)

 

https://www.familyhandyman.com/home-office/how-to-build-a-pipe-desk/

Κάτι τέτοιο~

Επεξ/σία από panos4tw
σχ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Ωραιος.Λογικα θα βρεις τα κομματια που θες.Ισως δυσκολευτεις με το μακρυ κομμάτι που ενώνει τα ποδια αλλα μπορεις να ενώσεις δυο κομματια με μια μουφα για να φτάσεις το επιθυμητό μήκος.Κατα τα αλλα θα χρειαστεις σωληνομαστους,ταφ και τάπες.Επισης θα χρειαστεις φλάντζες για να πατήσουν κ να βιδωσουν στο ξυλο

Επεξ/σία από dalain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, panos4tw είπε

Δύσκολο να βρεις κομμάτια σε επιθυμητά μήκη γιατί είναι πολλά και διάφορα και δεν θα κάτσει να σου κάνει κάποιος τέτοια δουλειά.

Σαν λύση;;;;Να βρεις κάποιον υδραυλικό πρόθυμο να σου κάνει σπειρώματα να αγοράσεις μακριές σωλήνες να τις κόψεις εσύ στα μήκη που επιθυμείς και να τις πας να σου κάνει τα σπειρώματα. Θα μπορούσες να πάρεις ένα φτηνό βιδολόγο με 35-40 ευρώ να τα κάνεις μόνος αλλά θέλεις και δυνατή μέγγενη να τους πιάνεις οπότε δεν παίζει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Δύσκολο να βρεις κομμάτια σε επιθυμητά μήκη γιατί είναι πολλά και διάφορα και δεν θα κάτσει να σου κάνει κάποιος τέτοια δουλειά.

Σαν λύση;;;;Να βρεις κάποιον υδραυλικό πρόθυμο να σου κάνει σπειρώματα να αγοράσεις μακριές σωλήνες να τις κόψεις εσύ στα μήκη που επιθυμείς και να τις πας να σου κάνει τα σπειρώματα. Θα μπορούσες να πάρεις ένα φτηνό βιδολόγο με 35-40 ευρώ να τα κάνεις μόνος αλλά θέλεις και δυνατή μέγγενη να τους πιάνεις οπότε δεν παίζει κάτι τέτοιο.

Μπορεί να μην  βρει τα επιθυμητά μηκη αλλα μπορεί με μουφες συνδιάζοντας κομμάτια ετοιμα να παει όπου θέλει.

Βιδολογο και τοσο φτηνό θα τον απεφευγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, καπου διαβασα οτι αντι για φλαντζα (η οποια εχει 7.5 ευρω για 3/4'' η καθεμια στα Λερου, για 1'' δεν εχει καν), μπορεις να χρησιμοποιησεις μουφα και ροδελα. Η μουφα οκ ξερω τι ειναι, η ροδελα ομως; Υπαρχει ροδελα με βολτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, panos4tw είπε

Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα

αλλά

1. Θα σου βγει ακριβό

2. Θα είναι βαρύ

3. Θα ειναι σχετικά ασταθές

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrLo είπε

Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα

αλλά

1. Θα σου βγει ακριβό

2. Θα είναι βαρύ

3. Θα ειναι σχετικά ασταθές

1. Μαλλον πιο ακριβες ειναι οτι δε θα ειναι φθηνο, αλλα δε το κανω για λογους οικονομιας, πιο πολυ για το DYI και επειδη θελω να δω αν μ'αρεσει τετοιου ειδους διακοσμηση.

2. Ε ναι, αλλα για γραφειο προκειται, θα συναρμολογηθει σε ενα σημειο και μετα καλως εχοντων των πραγματων δε θα κουνηθει.

3. Κανονικα στα κατω ποδια βαζεις φλαντζες ωστε να ειναι σταθερο+ πιο εμφανισιμο Imo, στο αρθρο εβαλε αυτα τα καπακια μαλλον για λογους οικονομιας~

Περι ορέξεως indeed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, panos4tw είπε

1. Μαλλον πιο ακριβες ειναι οτι δε θα ειναι φθηνο, αλλα δε το κανω για λογους οικονομιας, πιο πολυ για το DYI και επειδη θελω να δω αν μ'αρεσει τετοιου ειδους διακοσμηση.

2. Ε ναι, αλλα για γραφειο προκειται, θα συναρμολογηθει σε ενα σημειο και μετα καλως εχοντων των πραγματων δε θα κουνηθει.

3. Κανονικα στα κατω ποδια βαζεις φλαντζες ωστε να ειναι σταθερο+ πιο εμφανισιμο Imo, στο αρθρο εβαλε αυτα τα καπακια μαλλον για λογους οικονομιας~

Περι ορέξεως indeed

ok

2 ακόμα σημεία

- Αυτό που φαίνεται στο παράδειγμα που έδωσες (για μένα τουλάχιστον) είναι πολύ στενό για γραφείο. Μάλλον πάγκο θα το έλεγα παρά γραφείο

- Ο κάτω διαμήκης σωλήνας που ενώνει τα αριστερα/δεξια πόδια θα ενοχλεί τρελλά ταα πόδια αυτου που κάθεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2019 στις 1:37 ΜΜ, panos4tw είπε

ΟΚΟΚ, δε θα κοψω σωληνα αν και το φυσικο αεριο δεν το βλεπω να ερχεται συντομα~~ Το θεμα με το διακοπτη ειναι οτι ειναι αρκετα ψηλος και δεν μπορεις να βαλεις επιπλο απο πανω ενω και αισθητικα δεν ειναι ωραιος. Το U ειναι μαλλον η βελτιστη λυση~

Το αλλο κακο με την ταπα ειναι οτι αν και πηγα σε ενα αρκετα μεγαλο μαγαζι (Kanellakis στη μεσογειων), δεν ειχε ταπες για το συγκεκριμενο διακοπτη γιατι λεει ειναι καποιος ιταλικος με ιδιαιτερη διασταση:

image.png.a7722b920dac6962d4263151cea390c4.png

Αν δε θες να πάρεις μάστορα ,να πας πάλι στο μαγαζί που πηγες,  καί θά τους πεις να σου δώσουν κάτι εξαρτήματα που λέγονται tester και είναι του cher . Κλείνεις εισαγωγή-επιστροφη στο κολεκτερ της θέρμανσης, και τους διακόπτες σε όλα τα σώματα ,ανοίγεις σιγά-σιγα το διακόπτη που θέλεις να βγάλεις και αν δε βγάλει νερό , λύνεις τον διακόπτη, και αφήνοντας τα λάστιχα και τα ρακόρ σφίγγεις το tester. Πάρε ένα για αρχή και δοκίμασε το , μην τυχόν και δεν ταιριάζουν τα ρακόρ. Ο διακόπτης σου πρέπει να είναι pintossi. Ότι πράττεις με δική σου ευθύνη. 😀

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που υπάρχουν πολλοί μαστόροι μαζεμένοι για να κάνω μια εγκυκλοπαιδική ερώτηση. Βρήκα αυτό το αντικείμενο σε παζάρι και μου φάνηκε ενδιαφέρον και το πήρα χωρίς να ξέρω τι είναι, οπότε τώρα θέλω να δω μπας και ξέρει κάποιος άλλος.

Το αντικείμενο είναι αυτό το μπρελόκ με διάφορα μπρούτζινα λαμάκια:
AGoddeS.jpg?1

FBr1ZxS.jpg

0wLSYw7.jpg?1

 

Είναι κατεργασμένα σε φρέζα μηχανουργικώς με ακρίβεια και έχουν διάφορες εγκοπές και δοντάκια.

Τα μισά είναι χοντρά και τα άλλα μισά λεπτά. Όλα γράφουν πάνω 18 (τρίγωνο) 59 και τώρα στην φωτογραφία παρατήρησα ότι γράφουν και + -

Στο πλάι έχουν γράμματα Ε Τ Η Π Τ Α που δεν σχηματίζει κάποια λέξη οπότε μάλλον είναι κάποια αρίθμηση μεγέθους. Επίσης το ότι υπάρχει το γράμμα Π δείχνει ότι είναι από Ελλάδα.

Θα μπορούσε να είναι εργαλείο κλειδαρά αλλά νομίζω ότι μάλλον με κάτι ηλεκτρολογικό έχει σχέση πιο πολύ. Καμιά ιδέα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως είναι τά κλειδιά της χαμένης Ατλαντίδας?????

 

Πάντως όντως είναι πολύ παράξενα , μην τυχόν και κανένας μεγάλος σε ηλικία κλειδαράς μπορεί να σε διαφωτίσει.

Επεξ/σία από troi.g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2019 στις 7:51 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Μιας που υπάρχουν πολλοί μαστόροι μαζεμένοι για να κάνω μια εγκυκλοπαιδική ερώτηση. Βρήκα αυτό το αντικείμενο σε παζάρι και μου φάνηκε ενδιαφέρον και το πήρα χωρίς να ξέρω τι είναι, οπότε τώρα θέλω να δω μπας και ξέρει κάποιος άλλος.

Το αντικείμενο είναι αυτό το μπρελόκ με διάφορα μπρούτζινα λαμάκια:
AGoddeS.jpg?1

FBr1ZxS.jpg

0wLSYw7.jpg?1

Είναι κατεργασμένα σε φρέζα μηχανουργικώς με ακρίβεια και έχουν διάφορες εγκοπές και δοντάκια.

Τα μισά είναι χοντρά και τα άλλα μισά λεπτά. Όλα γράφουν πάνω 18 (τρίγωνο) 59 και τώρα στην φωτογραφία παρατήρησα ότι γράφουν και + -

Στο πλάι έχουν γράμματα Ε Τ Η Π Τ Α που δεν σχηματίζει κάποια λέξη οπότε μάλλον είναι κάποια αρίθμηση μεγέθους. Επίσης το ότι υπάρχει το γράμμα Π δείχνει ότι είναι από Ελλάδα.

Θα μπορούσε να είναι εργαλείο κλειδαρά αλλά νομίζω ότι μάλλον με κάτι ηλεκτρολογικό έχει σχέση πιο πολύ. Καμιά ιδέα?

Google is your friend :P

Μια αναζήτηση με "old brass key matrix" μου έβγαλε πως είναι linotype matrix για τυπογραφία.

https://www.circuitousroot.com/artifice/letters/press/compline/typography/matrix/mergenthaler/index.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...