Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, divo είπε

εχει βιδα στη μεση. Εννοεις εχει κολλησει και αυτη? WD-40 😁

Η βίδα ξεβιδώνει, βγαίνει και το μπλε ταμπελάκι αλλά μετά τίποτα περισσότερο!

2 ώρες πριν, dalain είπε

Ναι τα FAR εχουν ταμπελακια μονο που ο συγκεκριμένος μάστορας τα παρέλειψε...

Πώς είναι αυτά τα ταμπελάκια, για να πάω να τα πάρω, ώστε όταν θα λειτουργήσει σωστά όλο το σύστημα, να αναγράψω πάνω σε κάθε ένα το τι κάνει κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@stelios18120

Θυμάμαι είσαι υδραυλικός.

Ήθελα να ρωτήσω πρίν 1 χρόνο έγινε στο διαμέρισμα ανακαίνιση  στο μπάνιο.

Αλλάχτηκαν οι σωλήνες (30 ετών ), πλακάκια , είδη υγιεινής.

Όλα μια χαρά , αλλά ο υδραυλικός απο όσο θυμάμαι είχε βάλει στην μπανιέρα σιφώνι δαπέδου με μπαλάκι.

Αποτέλεσμα να τραβάει πολύ αργά τα νερά και είναι ενοχλητικό όταν κάνεις μπάνιο.

Τόσα χρόνια δέν είχαμε οποιοδήποτε πρόβλημα, η γνώμη του είναι οτι καθυστερεί τα νερά για να μην τα βγάζει.

Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, zoranb είπε

Η βίδα ξεβιδώνει, βγαίνει και το μπλε ταμπελάκι αλλά μετά τίποτα περισσότερο!

Πώς είναι αυτά τα ταμπελάκια, για να πάω να τα πάρω, ώστε όταν θα λειτουργήσει σωστά όλο το σύστημα, να αναγράψω πάνω σε κάθε ένα το τι κάνει κλπ.

Αυτα τα ειχαν οι συλλέκτες στο κουτί τους.Ειναι σαν ροδελες που γραφουν τους χωρους και μπαίνουν κατω απο τις μπλε-κοκκινες ροδελες.Δεν νομιζω να πωλούνται χωριστά.Μπορεις ομως να παρεις ενα ανεξίτηλο μαρκαδορακι και να γραψεις πανω στον συλλέκτη ή τον πινακα ποιο ειναι τι.Ή μπορεις να παρεις τα καρτελακια που βαζουμε στα κλειδια να γραψεις και να τα κρεμασεις ενα ενα

Η κανεις οτι εκανε ο παππούς

Επεξ/σία από dalain
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, meletis_m είπε

@stelios18120

Θυμάμαι είσαι υδραυλικός.

Ήθελα να ρωτήσω πρίν 1 χρόνο έγινε στο διαμέρισμα ανακαίνιση  στο μπάνιο.

Αλλάχτηκαν οι σωλήνες (30 ετών ), πλακάκια , είδη υγιεινής.

Όλα μια χαρά , αλλά ο υδραυλικός απο όσο θυμάμαι είχε βάλει στην μπανιέρα σιφώνι δαπέδου με μπαλάκι.

Αποτέλεσμα να τραβάει πολύ αργά τα νερά και είναι ενοχλητικό όταν κάνεις μπάνιο.

Τόσα χρόνια δέν είχαμε οποιοδήποτε πρόβλημα, η γνώμη του είναι οτι καθυστερεί τα νερά για να μην τα βγάζει.

Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση? 

Αυτό στο σιφώνι με το μπαλάκι όπως λες είναι για να μην βγαίνουν οι αφροι όταν κάνεις μπάνιο από το σιφώνι.

Αν θέλεις άνοιξε το σιφώνι σου (εφόσον σου είπε ότι φταίει αυτό ο υδραυλικός σου) και βγάλε το (αν και δεν είναι αυτό,απλά λογικά έχει βουλώσει από τιποτα τριχες κτλπ κτλπ)

(Αν έχεις βάλει σχαρακι από πανω,που κατά 99% έχεις βάλει,βγάλε το σχαρακι και μετά αφαίρεσε όλο αυτό από το σιφώνι και μετά ξαναβαλε από πάνω το σχαρακι)

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, meletis_m είπε

@stelios18120

Θυμάμαι είσαι υδραυλικός.

Ήθελα να ρωτήσω πρίν 1 χρόνο έγινε στο διαμέρισμα ανακαίνιση  στο μπάνιο.

Αλλάχτηκαν οι σωλήνες (30 ετών ), πλακάκια , είδη υγιεινής.

Όλα μια χαρά , αλλά ο υδραυλικός απο όσο θυμάμαι είχε βάλει στην μπανιέρα σιφώνι δαπέδου με μπαλάκι.

Αποτέλεσμα να τραβάει πολύ αργά τα νερά και είναι ενοχλητικό όταν κάνεις μπάνιο.

Τόσα χρόνια δέν είχαμε οποιοδήποτε πρόβλημα, η γνώμη του είναι οτι καθυστερεί τα νερά για να μην τα βγάζει.

Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση? 

Αλλάξατε και μπανιέρα?

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Ναι όλα αλλαχτηκαν

Όπως είπε και ο στέλιος ενδεχομένως κάπου έχει κάνει πατάτα ο υδραυλικός κατά τη σύνδεση και δεν τραβάει καλά.

Και εμένα δεν τράβαγε καλά και έκανε πολύ ώρα να αδειάσει  έψαχνα για τρίχες καθάριζα τα ίδια.Τελικά έφερα έναν άλλο υδραυλικό γιατί συνήθως ο ίδιος θα έκανε τον Κινέζο έψαξε και είδε ότι είχε κάποιο αντικείμενο σφηνωμένο στη σωλήνα.Ευτυχώς με ένα εργαλείο σαν ατσαλίνα το έβγαλε σπρωχνωντάς του και μετά λειτουργούσε τέλεια.Ήταν ένα κομμάτι τσιμέντου που άγνωστο πως είχε μπει μέσα στη σωλήνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Όπως είπε και ο στέλιος ενδεχομένως κάπου έχει κάνει πατάτα ο υδραυλικός κατά τη σύνδεση και δεν τραβάει καλά.

Και εμένα δεν τράβαγε καλά και έκανε πολύ ώρα να αδειάσει  έψαχνα για τρίχες καθάριζα τα ίδια.Τελικά έφερα έναν άλλο υδραυλικό γιατί συνήθως ο ίδιος θα έκανε τον Κινέζο έψαξε και είδε ότι είχε κάποιο αντικείμενο σφηνωμένο στη σωλήνα.Ευτυχώς με ένα εργαλείο σαν ατσαλίνα το έβγαλε σπρωχνωντάς του και μετά λειτουργούσε τέλεια.Ήταν ένα κομμάτι τσιμέντου που άγνωστο πως είχε μπει μέσα στη σωλήνα.

Θα το καθαρίσω πρώτα , και μετά θα φέρω υδραυλικό , οχι τον ίδιο.

Γιατί είναι ενοχλητική η κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Θα το καθαρίσω πρώτα , και μετά θα φέρω υδραυλικό , οχι τον ίδιο.

Γιατί είναι ενοχλητική η κατάσταση.

Πριν τοποθετηθεί η μπανιέρα και τα άλλα είδη υγιεινής έπρεπε να κοιτάνε τις σωληνώσεις αλλά κάποιοι δεν δίνουν σημασία.

Παλιά αυτά τα έκαναν από μολύβι και δίπλωναν το μολύβι να μην πάει κάτι μέσα μέχρι να μπουν τα είδη υγιεινής.Μάλλον λόγω κόστους τώρα βάζουν πλαστικά βάζουν κανένα χαρτί στο στόμιο το οποίο εύκολα μπορεί να φύγει μέχρι την τοποθέτηση  να μπει κάτι στη σωλήνα και να  εμποδίζει το νερό αν δεν το πάρει είδηση στην τοποθέτηση.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Καλημέρα παιδιά. Εχω πρόβλημα σε καινούριο σπίτι πενταετίας μου έβγαλε υγρασία στην ντουλάπα των ρουχων. Πως το αντιμετωπίζουμε? 

Η πρώτη κίνηση πολύ καλό αερισμό του δωματίου και της ντουλάπας.

Άνοιγμα του παραθύρου ειδικά μέρες που έχει ξηρό αέρα ακόμη με 8 και 10 βαθμούς Κελσίου(πάρε και ένα υγρασιόμετρο με 10 ευρώ) καθώς και των φύλλων της ντουλάπας.

Ο μεγαλύτερος εχθρός της υγρασίας είναι ο αέρας και μετά οι αφυγραντήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα

Όταν χρησιμοποιώ το ζεστό νερό από το θερμοσίφωνα αρκετές φορές καταλαβαίνω ότι φέρνει αέρα.

επισεις κανα 2 φορές που κόπηκε το νερό λόγω βλάβης δικτύου μου δημιουργήθηκε η αίσθηση ότι άδειασε ο θερμοσίφωνας.

(ενώ είχα κρύο νερό το ζεστό άργησε παρά πολύ να εμφανιστεί και είχε πολύ αέρα).

 

εχει ιδέα κανεις τι συμβαίνει?

ευχαριστω.

Επεξ/σία από dkstopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, skoudinio είπε

Καλημέρα παιδιά. Εχω πρόβλημα σε καινούριο σπίτι πενταετίας μου έβγαλε υγρασία στην ντουλάπα των ρουχων. Πως το αντιμετωπίζουμε? 

Καταρχήν προσπάθησε να κρατήσεις σαν γενική αρχή αυτά που σου είπε ο @papoys1 . Ο αερισμός του σπιτιού είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ. Όλοι τον αμελούμε ή δεν προλαβαίνουμε. Αν σου γίνει συνήθεια θα έχεις λιγότερα προβλήματα.

Τώρα για τη ντουλάπα: Είναι σε εξωτερικό τοίχο; Η υγρασία εμφανίζεται τις κρύες μέρες μόνο; Το δωμάτιο θερμαίνεται; Ίσως είναι υγροποίηση της εσωτερικής υγρασίας λόγω κάποιου αμόνωτου δομικού στοιχείου. Μπορείς να δεις από έξω αν υπάρχει κάποια ρωγμή - κακοτεχνία; Περνάει κάποιος σωλήνας από έξω; Είσαι σε πολυκατοικία ή μονοκατοικία; Τι όροφο; Μπορείς να βγάλεις καμια φωτο;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδες

για να μην ανοιγω νεο θεμα ειπα να ποσταρω εδω

Επροκειτω για υγρομονωση ταρατσας

εχω μονοκατοικια και ταρατσα 50-55τ.μ

περσι επεσε τσιμεντοκονια για σωστες ρησεις

φετος πρεπει να κανω υγρομονωση

ενας γνωστος μου προτεινε hyperdesmo αλλα μου φενεται ακριβο σε γενικο συνολο μαζι με το ασταρι της

τι μου προτεινετε παιδες κατι αλλο καλο?τι λυσεις εχω?

ευχαριστω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...