Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, ναι θα περιμένω απλά ήθελα να αγοράσω τα συναφή για το μερεμέτι. Ναι στη 1η φώτο βλέπεις το μπαλκόνι, οι αρμοί είναι κομπλέ σε ξεγελάει λίγο η βρώμα που έπιασαν από όλο τον χειμώνα, επίσης δεν ξέρω τι είναι τα τριχοειδή αλλά η κολόνα στη γωνία της με τον τοίχο έχει και αυτή κάτι σκασιματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, σκεφτομαι να αφαιρεσω εντελως τα σωματα στο σπιτι, γιατι με τον τροπο που γινεται η χρεωση του πετρελαιου, το κοστος ειναι εντελως ασυμφορο. Μετα την αφαιρεση, αυτο το μαραφετι που φαινεται στη φωτο πως μπορω να αφαιρεσω το διακοπτη, να το κοντυνω και να το ενωσω ωστε να κανει ενα αναποδο και να κλεινει το κυκλωμα;

https://1drv.ms/u/s!Ar_De368oWY8jvNPyfThYXlA9rdHKw  (το δικο μου)

Image result for ÏÏÎ»Î·Î½Î±Ï ÎºÎ±Î»Î¿ÏιÏεÏrandom photo

Ειναι κατι που μπορω να κανω μονος μου; Στο πατρικο το εκανε προσφατα ο υδραυλικος σε 1 σωμα, αλλα δεν ημουν μπροστα να δω πως το κανε.

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να το κάνει υδραυλικός.

Όταν θα ξεβιδωσεις το σώμα να  ξέρεις πως μέσα κρατάει πολύ νερό το οποίο πρέπει να αδειάσεις πρώτα. Έπειτα θές κ κάποιον βοήθεια για να το ξεκρεμασεις.

Τώρα για το τελευταίο είναι το πιο εύκολο.

Θα πας να αγοράσεις μια τάπα για τον διακόπτη, τύλιγμα με καναβι κ μινιο και καλό σφίξιμο κ το κύκλωμα συνεχίζει να λειτουργεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Καλημερα, σκεφτομαι να αφαιρεσω εντελως τα σωματα στο σπιτι, γιατι με τον τροπο που γινεται η χρεωση του πετρελαιου, το κοστος ειναι εντελως ασυμφορο. Μετα την αφαιρεση, αυτο το μαραφετι που φαινεται στη φωτο πως μπορω να αφαιρεσω το διακοπτη, να το κοντυνω και να το ενωσω ωστε να κανει ενα αναποδο και να κλεινει το κυκλωμα;

https://1drv.ms/u/s!Ar_De368oWY8jvNPyfThYXlA9rdHKw  (το δικο μου)

Image result for ÏÏÎ»Î·Î½Î±Ï ÎºÎ±Î»Î¿ÏιÏεÏrandom photo

Ειναι κατι που μπορω να κανω μονος μου; Στο πατρικο το εκανε προσφατα ο υδραυλικος σε 1 σωμα, αλλα δεν ημουν μπροστα να δω πως το κανε.

Καλό θα ήταν να το κάνει μάστορας γιατί αν το ξεβιδωσεις θα πρέπει να το αδειάσεις και γενικα έχει διαδικασία.

 

Και εφόσον θέλεις να το κάνεις σε όλα τα σώματα καλό θα ήταν να φερεις μάστορα

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panos4tw είπε

Καλημερα, σκεφτομαι να αφαιρεσω εντελως τα σωματα στο σπιτι, γιατι με τον τροπο που γινεται η χρεωση του πετρελαιου, το κοστος ειναι εντελως ασυμφορο. Μετα την αφαιρεση, αυτο το μαραφετι που φαινεται στη φωτο πως μπορω να αφαιρεσω το διακοπτη, να το κοντυνω και να το ενωσω ωστε να κανει ενα αναποδο και να κλεινει το κυκλωμα;

https://1drv.ms/u/s!Ar_De368oWY8jvNPyfThYXlA9rdHKw  (το δικο μου)

Image result for ÏÏÎ»Î·Î½Î±Ï ÎºÎ±Î»Î¿ÏιÏεÏrandom photo

Ειναι κατι που μπορω να κανω μονος μου; Στο πατρικο το εκανε προσφατα ο υδραυλικος σε 1 σωμα, αλλα δεν ημουν μπροστα να δω πως το κανε.

Για να γίνουν όλα αυτά που λες και τέλος να αφαιρεθεί ο διακόπτης πρέπει να κλείσει και να αδειάσει το κύκλωμα τα νερά στο σημείο που είναι ο λέβητας.Αλλιώς δεν μπορείς να βγάλεις το διακόπτη γιατί μέσα υπάρχει νερό υπό πίεση.

Ο διακόπτης στη συνέχεια αφαιρείται εύκολα αφού λασκάρεις τα δύο παξιμάδια.Για να ενώσεις το κύκλωμα όπως λες με ανάποδο  U πρέπει πρώτα να τοποθετήσεις από μία μούφα στη κάθε σωλήνα και στη συνέχεια να τοποθετήσεις και το ανάποδο U .Αυτό όμως απαιτεί κόλληση με ειδικό κολητήρι και γνώσεις.Τα έχεις κάνει ποτέ να ξέρεις;;;;;;

Edit.Τα παραπάνω δεν γνωρίζω αν μπορούν να γίνουν  να γίνουν και χωρίς να αδειάσει το κύκλωμα εάν έχεις κάπου πίνακα με βάνες όπου κλείνουν από ένα ή περισσότερα τα σώματα επειδή στο κύκλωμα θα συνεχίσει να υπάρχει νερό και δεν ξέρω αν γίνεται κόλληση.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Για να γίνουν όλα αυτά που λες και τέλος να αφαιρεθεί ο διακόπτης πρέπει να κλείσει και να αδειάσει το κύκλωμα τα νερά στο σημείο που είναι ο λέβητας.Αλλιώς δεν μπορείς να βγάλεις το διακόπτη γιατί μέσα υπάρχει νερό υπό πίεση.

Ο διακόπτης στη συνέχεια αφαιρείται εύκολα αφού λασκάρεις τα δύο παξιμάδια.Για να ενώσεις το κύκλωμα όπως λες με ανάποδο  U πρέπει πρώτα να τοποθετήσεις από μία μούφα στη κάθε σωλήνα και στη συνέχεια να τοποθετήσεις και το ανάποδο U .Αυτό όμως απαιτεί κόλληση με ειδικό κολητήρι και γνώσεις.Τα έχεις κάνει ποτέ να ξέρεις;;;;;;

Δεν ειμαι σιγουρος αν σε καποια φαση της χρονιας αλλαζουν τα νερα του λεβητα (κεντρικος καυστηρας, αυτονομη θερμανση), αλλα σε καθε περιπτωση μπορω να συννενοηθω ωστε αυτο να γινει. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ξανακανει κατι τετοιο, αλλα ο αδερφος μου αγορασε προσφατα (επαγγελματικη?) ηλεκτρολληση οποτε λογικα θα μπορει να βοηθησει. Εχω και το κλασσικο κολλητηρι που κολλας πραγματα σε πλακετες αλλα φανταζομαι δεν εννοεις αυτο:)

 

Αν αφαιρεσω το διακοπτη, οι σωληνες ποσο περιπου θα εξεχουν απο το εδαφος? Στο πατρικο, το συνολικο υψος μαζι με το αναποδο U ειναι γυρω στα 4-5 εκατοστα πανω απο το εδαφος και ειναι σχετικα διακριτικο. Χρειαζεται να γινει καποια επιπλε κοπη στους σωληνες για να μην εξεχουν πολυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panos4tw είπε

Δεν ειμαι σιγουρος αν σε καποια φαση της χρονιας αλλαζουν τα νερα του λεβητα (κεντρικος καυστηρας, αυτονομη θερμανση), αλλα σε καθε περιπτωση μπορω να συννενοηθω ωστε αυτο να γινει. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ξανακανει κατι τετοιο, αλλα ο αδερφος μου αγορασε προσφατα (επαγγελματικη?) ηλεκτρολληση οποτε λογικα θα μπορει να βοηθησει. Εχω και το κλασσικο κολλητηρι που κολλας πραγματα σε πλακετες αλλα φανταζομαι δεν εννοεις αυτο:)

Αν αφαιρεσω το διακοπτη, οι σωληνες ποσο περιπου θα εξεχουν απο το εδαφος? Στο πατρικο, το συνολικο υψος μαζι με το αναποδο U ειναι γυρω στα 4-5 εκατοστα πανω απο το εδαφος και ειναι σχετικα διακριτικο. Χρειαζεται να γινει καποια επιπλε κοπη στους σωληνες για να μην εξεχουν πολυ?

Ο χαλκός δεν κολλάει με ηλεκτροκόληση. Καμινέτο να ζεσταθεί και μετά σύρμα (κοινώς ασημοκόληση) αλλά πρέπει να είναι και άδειος από νερό νομίζω για να γίνει σωστά η κόλληση ώστε μετα να μην έχεις κανένα ατύχημα και πλημυρίσεις το σπίτι. Οπότε μάλλον πας σε μάστορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε έχεις σκοπό να τα ξυλώσεις για πάντα κ θές να κόψεις σωλήνα;

Γτ αν κάποια στιγμή ξαναθελησεις να τα θέσεις σε λειτουργία θα θέλεις αλλαγή σωληνώσεων.

Το πιο εύκολο είναι να τις αφήσεις με τον διακόπτη κ θα βάλεις μια τάπα στο διακόπτη.

Διαφορετικά αυτό που λέει ο παππούς χωρίς κόψιμο σωλήνας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φίλε μην καταστρέφεις το κύκλωμα με κόψιμο των σωλήνων.Μπορεί αύριο να βάλεις ατομικό λέβητα αερίου;;;;; Κλείστο απλά όπως σου είπα χωρίς να κόψεις.

Μην το κάνεις σαν τον άλλο που έριξε το σπίτι να μην πληρώνει ΕΝΦΙΑ.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚΟΚ, δε θα κοψω σωληνα αν και το φυσικο αεριο δεν το βλεπω να ερχεται συντομα~~ Το θεμα με το διακοπτη ειναι οτι ειναι αρκετα ψηλος και δεν μπορεις να βαλεις επιπλο απο πανω ενω και αισθητικα δεν ειναι ωραιος. Το U ειναι μαλλον η βελτιστη λυση~

 

Το αλλο κακο με την ταπα ειναι οτι αν και πηγα σε ενα αρκετα μεγαλο μαγαζι (Kanellakis στη μεσογειων), δεν ειχε ταπες για το συγκεκριμενο διακοπτη γιατι λεει ειναι καποιος ιταλικος με ιδιαιτερη διασταση:

 

image.png.a7722b920dac6962d4263151cea390c4.png

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω μια DYI κατασκευή με μαυρους (χαλυβδινους) σωλήνες. Γνωρίζετε κάποιο κατάστημα βόρεια ή κέντρο που να πουλάει, να στους κόβει στις διαστάσεις που θέλεις και να κάνει και σπείρωμα; Λογικές διατομές τύπου 1 ή 1μιση ίντσα.

Μέχρι στιγμής έχω βρει το Leroy που ομως έχει γαλβανίζε και όχι μαυρους (με αποτέλεσμα να μην βάφονται έυκολα) και είναι σε φιξ μεγέθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω τα φωτα σας για ενα θεματακι με το κλιματιστικο. Ειναι ενα Toyotomi Kuro A28DV

Το περιεργο που κανει ειναι οτι το βαζεις πχ ψυξη στους 23, ξεκιναει δουλευει μια χαρα και βγαζει κρυο και οταν καποια στιγμη φτασει περιπου αυτη τη θερμοκρασια στο δωματιο σταματαει να βγαζει κρυο και δουλευει μονο ο ανεμιστηρας και οχι η εξωτερικη μοναδα. Νορμαλ μεχρι εδω θα μου πειτε. Το θεμα ειναι οτι αν ανεβει η θερμοκρασια στο δωματιο δε ξαναπαιρνει μπροστα για να βγαλει κρυο, συνεχιζει και δουλευει μονο ο ανεμιστηρας. Πρεπει η να το κατεβασω 3-4 βαθμους κατω η να το σβησω και να το βαλω μπροστα παλι. Οπου ξανα, μολις πιασει θερμοκρασια το δωματιο δε θα ξαναβγαλει κρυο, ασχετα αν ανεβει η θερμοκρασια του χωρου.

 

Καμια ιδεα? Να ειναι θεμα πλακετας? Ρυθμισης? Αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, duende είπε

Θελω τα φωτα σας για ενα θεματακι με το κλιματιστικο. Ειναι ενα Toyotomi Kuro A28DV

Το περιεργο που κανει ειναι οτι το βαζεις πχ ψυξη στους 23, ξεκιναει δουλευει μια χαρα και βγαζει κρυο και οταν καποια στιγμη φτασει περιπου αυτη τη θερμοκρασια στο δωματιο σταματαει να βγαζει κρυο και δουλευει μονο ο ανεμιστηρας και οχι η εξωτερικη μοναδα. Νορμαλ μεχρι εδω θα μου πειτε. Το θεμα ειναι οτι αν ανεβει η θερμοκρασια στο δωματιο δε ξαναπαιρνει μπροστα για να βγαλει κρυο, συνεχιζει και δουλευει μονο ο ανεμιστηρας. Πρεπει η να το κατεβασω 3-4 βαθμους κατω η να το σβησω και να το βαλω μπροστα παλι. Οπου ξανα, μολις πιασει θερμοκρασια το δωματιο δε θα ξαναβγαλει κρυο, ασχετα αν ανεβει η θερμοκρασια του χωρου.

Καμια ιδεα? Να ειναι θεμα πλακετας? Ρυθμισης? Αλλο?

Όταν κατεβάζεις την θερμοκρασία "ξεκολλάει" με το που πατάς τα κουμπιά ή περιμένεις λίγο?

Ο θερμοστάτης φαίνεται να έχει θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, DrLo είπε

Όταν κατεβάζεις την θερμοκρασία "ξεκολλάει" με το που πατάς τα κουμπιά ή περιμένεις λίγο?

Ο θερμοστάτης φαίνεται να έχει θέμα 

με το που κατεβασω τη θερμοκρασια (τουλαχιστον 2 βαθμους κατω)αρχιζει αμεσως η εξωτερικη μοναδα, μεχρι να τη φτασει και να σταματησει παλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panos4tw είπε

Θελω να κανω μια DYI κατασκευή με μαυρους (χαλυβδινους) σωλήνες. Γνωρίζετε κάποιο κατάστημα βόρεια ή κέντρο που να πουλάει, να στους κόβει στις διαστάσεις που θέλεις και να κάνει και σπείρωμα; Λογικές διατομές τύπου 1 ή 1μιση ίντσα.

Μέχρι στιγμής έχω βρει το Leroy που ομως έχει γαλβανίζε και όχι μαυρους (με αποτέλεσμα να μην βάφονται έυκολα) και είναι σε φιξ μεγέθη.

Μαγαζί που να σου κάνει σπείρωμα δυσκολα θα βρεις.Κοιτα μηπως βρεις κανενα μηχανουργείο να τους πας την σωλήνα και να στα φτιαξουν ή καποιον υδραυλικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...