Προς το περιεχόμενο

The Mandalorian (Disney+ Star Wars Series 2019)


FCastor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Catalyst είπε

Για μας που δεν είδαμε Boba Fett, χάνουμε κάτι ως προς την ιστορία πηγαίνωντας από την δεύτερη σεζον στην τρίτη;

Ναι. Κάποια επεισόδια είναι full Mandalorian, σαν season 2,5 ένα πράγμα...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι αρχίζει να γράφει τα σενάρια σειρών το chatgpt και το πρώτο επεισόδιο είναι η απόδειξη. Πιστεύω του έδωσαν το παρακάτω prompt:

Spoiler

"Κάνε μια εισαγωγή γιατί βρισκεται ο μαντο εκει που βρισκεται, βάλε μια μάχη με ένα θαλάσσιο τέρας, βάλε πιστολίδι με μάντο, βάλε μία διαστημική μάχη, βάλε γλυκούτσικα πλασματάκια για κομικ ριλιφ και μην ξεχάσεις όποτε μπορέσεις να δείχνεις τον μπειμπι γιόντα να κάνει ζουζουνιες"

πήραν την απάντηση και την έκαναν επεισόδιο. Ο μάντο παει πέρα δώσε με ασυνδετες σκηνές, τους κακούς τους συναντάμε 1 λεπτό πριν και δεν μας καιγεται καρφι τι θα απογίνουν και γενικά το σενάριο και η όλη φάση βγάζει μια κούραση από όλους τους συντελεστές. Δεν αρχισε καλά το πράγμα.

Τεχνικά τα εφέ ειναι σε υψηλό επιπεδο αλλά το γενικότερο στήσιμο των σκηνών βγάζει μια τηλεοπτικιλα με την κακή έννοια.

Επεξ/σία από Evangelos Anagnostou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επειδή δεν πρόσεξα καλά και βαριέμαι να κάνω rewind.

Spoiler

Τον τράβηξε κάτι ή απλά βούλιαξε ο γιωτάς?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
23 λεπτά πριν, johny f είπε

Αρκετα καλο το 2ο,ειχε τζερτζελο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

με τα τερατα στο Μανταλορ και MVP τη Bo-Katan που εσωσε δυο φορες τον Mando.

 

Κλασσικά. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

Επειδή δεν πρόσεξα καλά και βαριέμαι να κάνω rewind.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Τον τράβηξε κάτι ή απλά βούλιαξε ο γιωτάς?

 

Spoiler

Ενα τερας το ειχε μεσα αλλα δεν ειναι σαφες αν τον τραβηξε  η γλυστρισε.Παντως η  Bo-Katan την ωρα που τον ανεβαζε περασε ανετα απο διπλα του.

Μ' αυτα και μ' αυτα τωρα θα τη φωναζει νονα.  

Επεξ/σία από johny f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, johny f said:
  Reveal hidden contents

Ενα τερας το ειχε μεσα αλλα δεν ειναι σαφες αν τον τραβηξε  η γλυστρισε.Παντως η  Bo-Katan την ωρα που τον ανεβαζε περασε ανετα απο διπλα του.

Μ' αυτα και μ' αυτα τωρα θα τη φωναζει νονα.  

Spoiler

Το είδα αυτό, απλά δεν θυμάμαι αν έσκασε κάνα πλοκάμι του καρχαρία. 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρον, πλούσιο οπτικά επεισόδιο με μοναδική Mandalorιανη ατμόσφαιρα και αναφορές που περίμενα καιρό! Αν και είχε "αέρα Disney", τουλάχιστον αυτήν την αύρα μου έβγαλε, λόγω κάποιων σεναριακών ευκολιών και εξέλιξης σκηνών ήταν ιδιαίτερα "κινηματογραφικά" adventure - τύπου χορταστικό για επεισόδιο, μετά την προηγούμενη ήρεμη πρεμιέρα της 3ης σεζόν. 

Αν και έχοντας δει Boba Fett x Mando πριν μερικούς μήνες, εκεί ως Season " 2.5 " συνέχεια, ήμουν καλυμμένος και δεν ενοχλήθηκα ιδιαίτερα όσο άλλοι. Αν σκεφτούμε ότι υπάρχει και αρίθμηση σε κεφάλαια ουσιαστικά λειτουργεί απλά ως setup "διάλειμμα".

Θετικά notes 

Spoiler

+ Η Katee Sackhoff, ως Bo Katan σε αυτή τη σεζόν επιστρέφει πολύ δυναμικά. Δεν ξέρω πολλά για τον χαρακτήρα, δεν έχω επαφή με οτιδήποτε άλλο πέραν των SW ταινιών ή αυτής της σειράς αλλά ελπίζω να έχει ενεργό ρόλο σε αυτή τη σεζόν!

Στο επίκεντρο του επεισοδίου λοιπόν, με σύντομες όμως χορταστικές σκηνές μάχης, επίδειξη δύναμης, εμπειρίας και τεχνικής συγκριτικά με τον Μαντακα εδώ. Συμπεριλαμβανομένης μιας μάχης - υπενθύμισης ότι είναι πολύ πιο άνετη χειριστής του Darksaber. 

+ Καλό CGI όπου υπήρχε

+ Ν1 Starfighter πλάνα. ( note: έχει μπει στη λίστα αγορά φιγούρας )

 

Εν ολίγοις. Επιτέλους Mandalore lore. Μάλλον This IS where the fun begins. Θα έχουμε δυνατή σεζόν.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γίνεται να μας δίνουν τόση λίγη "πρεζα".

Αναγκάζομαι μετα απο καθε επεισόδιο μαντο, να βλέπω και μισο-ενα starwars. 

Spoiler

υπάρχει κάποιο "δέσιμο" με Bo-katan και το boss, λέω εγώ! Ιδωμεν!  (μήπως το οτι ηταν μέλλος της βασιλικής οικογένειας, γιατι βλέπω πως χειρίζεται το σπαθί ΠΟΛΥ καλύτερα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...