Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Αχ καλέ τι ωραία που είναι τα updates.. ΟΥΣΤ.

Καλά ρε παιδιά δεν ξέρετε πως γίνεται καθυστέρηση ή θέλετε να βασανίζεστε; Αν χρησιμοποιούσες την παύση -με το χέρι- θα έπαιρνες το cumulative Aπριλίου μετά τις 20 Μαίου. Κι αν είχες αυτόματα ρυθμισμένη την καθυστέρηση στα quality updates στις 30 μέρες, θα το έπαιρνες μετά τις 17 Μαίου.

Αλλα δεν έφταιγε το cumulative Απριλίου (KB4549951), τo προβληματικό update ήταν -πάλι- για τη μηχανή του defender και έχει ήδη βγει πριν λίγο διόρθωση που θα περάσει αυτόματα σε όλους.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τρελένεστε να περάσετε τα updates δεν το καταλαβαίνω. Εγώ δεν το αγγίζω καν και όποτε τα περάσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, cameranek είπε

https://www.windowslatest.com/2020/04/16/windows-defender-bug-causes-threat-service-has-stopped/

Windows 10’s Defender fails with threat service has stopped error

Microsoft could soon deliver the fix with another ‘Security Intelligence Update for Windows Defender Antivirus’

ειναι προβλημα με την ενημερωση του Defender που θα το φτιαξουν μελλοντικα

Έκανε update πριν λιγο και φαίνεται να έστρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο φορματ σε ssd +bios uptade δεν μπορω να ενεργοποιησω το pc κουνοντας μονο το ποντικι,οταν το βαζω σε αναστολη λειτουργιας,

δεν μπορω να βρω ποα επιλογη ειναι για να το κανω...καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Triple_HR21 said:

μετα απο φορματ σε ssd +bios uptade δεν μπορω να ενεργοποιησω το pc κουνοντας μονο το ποντικι,οταν το βαζω σε αναστολη λειτουργιας,

δεν μπορω να βρω ποα επιλογη ειναι για να το κανω...καμια ιδεα?

Αναστολή είναι το Sleep ε; :-)

Device Manager/Mice/Properties και Allow this device to wake the computer (στο Power Management tab). Το έχεις τσεκάρει και δεν δουλεύει;

Spoiler

Clipboard01.jpg.c5931aa8829ebdd4eba4259b9e771329.jpg

Εγώ το έχω unchecked, μου τι σπάει να ξεκινάει καταλάθος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Αναστολή είναι το Sleep ε; :-)

Device Manager/Mice/Properties και Allow this device to wake the computer (στο Power Management tab). Το έχεις τσεκάρει και δεν δουλεύει;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Clipboard01.jpg.c5931aa8829ebdd4eba4259b9e771329.jpg

Εγώ το έχω unchecked, μου τι σπάει να ξεκινάει καταλάθος.

χαχαχαχχαχ

δεν το λες και μια στα ελληνικά?ναι το χω τσεκαρει τιποτα δεν κανει.

Επεξ/σία από Triple_HR21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Triple_HR21 said:

χαχαχαχχαχ

δεν το λες και μια στα ελληνικά?

Εεε κάτσε να κάνω μια προσπάθεια 😄

Διαχείριση συσκευών με δεξί στην έναρξη, Μετά ακολούθα το screenshot. 😁
Με δεξί κλικ στη συσκευή, πας ιδιότητες και (φαντάζομαι) στο tab διαχείριση ενέργειας.

Αλλιώς περίμενε να εμφανιστεί κανένας με Ελληνικά Windows. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Εεε κάτσε να κάνω μια προσπάθεια 😄

Διαχείριση συσκευών με δεξί στην έναρξη, Μετά ακολούθα το screenshot. 😁
Με δεξί κλικ στη συσκευή, πας ιδιότητες και (φαντάζομαι) στο tab διαχείριση ενέργειας.

Αλλιώς περίμενε να εμφανιστεί κανένας με Ελληνικά Windows. 

το ειχα τικαρισμενο ηδη...τι αλλο μπορει να ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Triple_HR21 said:

το ειχα τικαρισμενο ηδη...τι αλλο μπορει να ειναι?

Ρίξε μια ματιά στο BIOS μήπως είναι κάτι εμφανές αλλιώς περίμενε κανέναν πιο ειδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Σε καινούργιο pc που θα στήσω είχα σκοπό να κρατήσω το Windows Defender. Επειδή όμως πρέπει να αγοράσω κάποιο antivirus υποχρεωτικά λόγω ΕΣΠΑ σκεφτόμουν να πάρω το Malwarebytes Premium. Έχει νόημα το συγκεκριμένο ή να παρω ένα ότι να ναι και να κρατήσω το defender; Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθει rant, οχι τοσο για τα 10 αλλα για τη μαλακια που σερνει ο απλος χρηστης και χτες με εφτασε στο σημειο να θελω να ακρωτηριασω κοσμο :evil:

Εστω ενα ολοκαινουριο λαπτοπ με i5 7ης γενιας, 8gb ram και καρτα γραφικων της nvidia, που η κατοχος του το πηρε για να παιζει sims4 😐
Για καποιο λογο που δεν θελει να μου τον πει, εγκατεστησε προχτες ενα προγραμμα παρακολουθησης με πιασαρικο ονομα, πχ super pc spy κλπ, που κανει μπαμ απο μακρια οτι εινια malware. Το συγκεκριμενο προγραμμα βγαζει στο πανω μερος της οθονη ενα banner που οταν το κλικαρει ο χρηστης ανοιγει ενα παραθυρο που του προτεινει να το αγορασει και μια στο τοσο πεταει μια ειδοποιηση στο notification center. Ολα αναμενομενα μεχρι εδω για ενα χρηστη με μονοψηφιο iq, οποτε συνεχιζω παρακατω για να δικαιολογησω το σκεπτικο μου για ακρωτηριασμο :P

Και εδω μπαινω εγω για να το ξεφορτωθω. Το κατα πολλους μια χαρα defender κοιμαται ορθιο και δεν το βρισκει σαν κακοβουλο προγραμμα, οποτε το αφηνουμε στην ακρη. Βασικα δεν χτυπησε καν οταν εγκατασταθηκε, οποτε τι αλλο να πω.
Επισης δεν το βρισκει το mbam, ουτε το adwcleaner, ουτε το hijackthis, ουτε το hitman, ουτε το spybot, ουτε το super antispyware, ουτε καν το avast σαν πληρες av! Δεν υπαρχει κατι περιεργο στα services και γενικα στα οσα λεει το autoruns, ουτε φαινεται να τρεχει στον task manager. Δεν υπαρχει επισης στην προσθαφαιρεση προγραμματων και σε καποιο ομοιο της, πχ revo, εινια αφαντο απο οπουδηποτε.
Σαν εσχατη λυση σκεφτηκα το system restore, αλλα το μονο restore point που υπαρχει εχει γινει ΧΤΕΣ, μετα την εγκατασταση του προγραμματος (facepalm.gif), οποτε ξεμεινα απο λυσεις.

Για πειτε καμια ιδεα. Το λαπτοπ δεν ειναι στα χερια μου, οτι κανω το κανω remotely και δεν θα με χαλαγε καθολου να το αφησω στα χαλια του ωστε να παραδειγματιστει η κατοχος του και να μην ξανακανει παρομοια μαλακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...