Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν με το "κλασικη" εννοεις το skype που ειναι εκτος store και ειναι το ιδιο για ολες τις εκδοσεις των windows, αυτη ειναι σε electron απο την εκδοση 8 και μετα, απο το 2017 δηλαδη και εχει τα κουσουρια που ξερεις. Την εκδοση για το store, και μονο αυτη, την κανανε σε uwp, που ειναι εντελως δικο τους toolkit και πιο βολικο για εφαρμογες τυπου... metro apps, αλλα σημερα αποφασισαν να κανουν και αυτη σε electron, οποτε σε βαθος χρονου θα αποκτησει και αυτη τα ιδια κουσουρια. 
Αλλα πως θα λενε τα fanboys για κοινο κωδικα και αλλα τετοια, οπως λενε τα προβατα εδω στο λινουξ πως "an electron app is better than no app".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, jim_p είπε

Αν με το "κλασικη" εννοεις το skype που ειναι εκτος store και ειναι το ιδιο για ολες τις εκδοσεις των windows, αυτη ειναι σε electron απο την εκδοση 8 και μετα, απο το 2017 δηλαδη και εχει τα κουσουρια που ξερεις. Την εκδοση για το store, και μονο αυτη, την κανανε σε uwp, που ειναι εντελως δικο τους toolkit και πιο βολικο για εφαρμογες τυπου... metro apps, αλλα σημερα αποφασισαν να κανουν και αυτη σε electron, οποτε σε βαθος χρονου θα αποκτησει και αυτη τα ιδια κουσουρια. 
Αλλα πως θα λενε τα fanboys για κοινο κωδικα και αλλα τετοια, οπως λενε τα προβατα εδω στο λινουξ πως "an electron app is better than no app".

 

Εμένα με έχει βολέψει το Skype εκτός Store πάντως. Αλλά όπως είπα αναπολώ τις εποχές του messenger. Ειδικά το messenger+ που το είχαν φτιάξει κάποιοι άλλοι τύποι που δεν είχαν καμία σχέση με τη εταιρία που το έφτιαξε ήταν πολύ καλό, κορυφή στο instant messaging. Τώρα στην θέση του έχουμε την βλακεία το Skype...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την εγκατάσταση των win 10 pro 64 σε ssd, εμφανίζονται αρκετά ενοχλητικά σε κάθε boot, οι εφαρμογές του Skype και του utorrent. Στα 32 δεν είχα αυτό το πρόβλημα.

Το μεν Skype το απενεργοποίησα από τις Ρυθμίσεις/Εφαρμογές αλλά δεν μπορώ να βρω και να απενεργοποιήσω το utorrent.

Κάποια βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, jim_p είπε

Στην 1η καρτελα των ρυθμισεων του utorrent υπαρχει η επιλογη για εκκινηση μαζι με το λειτουργικο.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, αλλά όταν άνοιξα Επιλογές/Επιλογές/Γενικά είδα ότι δεν ήταν επιλεγμένο το "Έναρξη κατά την εκκίνηση" και ήταν ενεργοποιημένα τα "Έναρξη ελαχιστοποιημένο" και "Έλεγχος συσχετισμών στην έναρξη".

Ξετικάρισα και τα 2, αν και το 2ο δεν χρειαζόταν, αλλά μετά την επανεκκίνηση άνοιξε πάλι. Φαίνεται ότι παίρνει εντολή από αλλού. Στο Start Menu δεν επιτρέπεται η πρόσβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα από την αλλαγή του utorrent με κάποιο άλλο εργαλείο, βρήκα αυτό το post που λέει ότι μετά το Fall Creator Update τα Win 10 έχουν αλλάξει συμπεριφορά και, πριν τα κλείσουμε, θυμούνται όλες τις εφαρμογές που είναι ανοικτές και στην επανέναρξη τις ξανανοίγουν. Για να μην ξανανοίγουν, όσες δεν θέλουμε, πρέπει να τις κλείνουμε με έξοδο και όχι με απλό κλείσιμο, πριν από τον τερματισμό των Windows.

Το δοκίμασα με τον Chrome και άλλες εφαρμογές και δούλεψε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποιος φαινεται να βρηκε λυση για το χαλι του s mode, χωρις store, ms account και αλλες παρομοιες αηδιες. Επισης, στο ιδιο θεμα, υπαρχουν αναφορες απο αλλους χρηστες πως δεν φευγει το s mode με επανεγκατασταση του λειτουργικου
https://old.reddit.com/r/Windows10/comments/fnon0c/windows_10_s_mode_no_more/

Στα δικα μου τωρα. Ζητειται webcam που να παιζει χωρις προβληματα και να αναγνωριζεται αμεσα απο τα w10, στα ~20ε . Ο χρηστης ειχε μια logitech quickcam express κατι, που τα w10 την βλεπουν απλα ως "camera", βαζουν καποιο driver αλλα την δειχνουν με θαυμαστικο στον device manager. Η logitech δεν εχει βγαλει driver για τα 10 για αυτη τη σειρα και ενας generic driver που δινει δεν την βρισκει καν.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Καποιος φαινεται να βρηκε λυση για το χαλι του s mode, χωρις store, ms account και αλλες παρομοιες αηδιες. Επισης, στο ιδιο θεμα, υπαρχουν αναφορες απο αλλους χρηστες πως δεν φευγει το s mode με επανεγκατασταση του λειτουργικου
https://old.reddit.com/r/Windows10/comments/fnon0c/windows_10_s_mode_no_more/

Στα δικα μου τωρα. Ζητειται webcam που να παιζει χωρις προβληματα και να αναγνωριζεται αμεσα απο τα w10, στα ~20ε . Ο χρηστης ειχε μια logitech quickcam express κατι, που τα w10 την βλεπουν απλα ως "camera", βαζουν καποιο driver αλλα την δειχνουν με θαυμαστικο στον device manager. Η logitech δεν εχει βγαλει driver για τα 10 για αυτη τη σειρα και ενας generic driver που δινει δεν την βρισκει καν.

 

Έχω αυτή και είμαι ικανοποιημένος. Ούτε drivers χρειάζονται ούτε τίποτα. Αν μπορείς να περιμένεις και να ξεφύγεις λίγο στο μπάτζετ, παρήγγειλε την.

Όσο για την Logitech, βρες το ακριβές μοντέλο και αν υπάρχουν, κατέβασε και εγκατέστησε χειροκίνητα τους drivers για Windows 8/8.1. Μερικές φορές λειτουργούν και για τα Windows 10... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jim_p είπε

Θα την εχω στα υποψην, ευχαριστω.

Για το θεμα driver, αυτος που δινει η logitech εινια μονο για xp, vista και 7 και δεν μπαινει ουτε με compatibility mode.

 

 

Αν δεν έχει βγάλει Driver για τα Windows 8/8.1 έστω, τότε μάλλον...ξέχασε την, λογικά οποιαδήποτε σύγχρονη θα λειτουργεί απροβλημάτιστα με τα 10άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλη μέρα μέσα σε  ένα σπίτι, μου πέρασε η ιδέα να περάσω 20h1 για καθημερινή χρήση. Εσείς που την έχετε βάλει αντιμετωπίζετε κάποια προβλήματα? (Να ξέρω τι να περιμένω τουλάχιστον :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Devastor είπε

όλη μέρα μέσα σε  ένα σπίτι, μου πέρασε η ιδέα να περάσω 20h1 για καθημερινή χρήση. Εσείς που την έχετε βάλει αντιμετωπίζετε κάποια προβλήματα? (Να ξέρω τι να περιμένω τουλάχιστον :P)

 

 

Κανένα πρόβλημα σε εμένα με καθαρή εγκατάσταση εκτός από το κλασσικό (γεμίζει η stand-by memory).

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...