Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, jim_p είπε

Σε καθε εκκινηση των windows τις τελευταιες 15-20 μερες, ανοιγει μαζι και ο ff και μονο αυτος.

6 ώρες πριν, makfil είπε

Έχω γράψει παραπάνω ότι είχα παρόμοιο πρόβλημα με άλλες εφαρμογές και το έλυσα με έξοδο (και όχι απλό κλείσιμο με το Χ) όλων εφαρμογών που δεν ήθελα να εμφανιστούν στο επόμενο ξεκίνημα.


Για firefox μόνο
about:config --> toolkit.winRegisterApplicationRestart --> false

source

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με έκδοση 10.0.18362.720 δεν άλλαξε αυτόματα η ώρα σε θερινή ενώ ήταν επιλεγμένη και σε σωστή χώρα Ελλάδα να αλλάζει αυτόματα έκανα χειροκίνητο συγχρονισμό (internet time sync)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Nic Teaming (Link aggregation) παίζει στα Windows 10 (πχ 1909) ή τελικά ισχύει ότι το έκαναν disable σε προηγούμενη έκδοση οπότε Windows Server μόνο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ThReSh είπε

Nic Teaming (Link aggregation) παίζει στα Windows 10 (πχ 1909) ή τελικά ισχύει ότι το έκαναν disable σε προηγούμενη έκδοση οπότε Windows Server μόνο? 

Πρέπει να δουλεύει αλλά με τρικ. Με realtek κάρτα μου βγάζει "The LBFO feature is not currently enabled, or LBFO is not supported on this SKU" , αλλά διαβάζω πως αν έχεις intel nic ή περάσεις το realtek teaming protocol driver , δουλευει. Δες εδώ: https://linustechtips.com/main/topic/1003888-nic-teaming-windows-10-works/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, logvphys said:

Εγω ξερω οτι ισχυει απο τα win 7 το nic teaming.

Το έκανε disable/block η MS στα Win10 από την v. 1607 (το 2018) γμτ...

36 minutes ago, pigeon said:

Πρέπει να δουλεύει αλλά με τρικ. Με realtek κάρτα μου βγάζει "The LBFO feature is not currently enabled, or LBFO is not supported on this SKU" , αλλά διαβάζω πως αν έχεις intel nic ή περάσεις το realtek teaming protocol driver , δουλευει. Δες εδώ: https://linustechtips.com/main/topic/1003888-nic-teaming-windows-10-works/

Πρέπει να είναι και τα 2 NIC της Intel? Στην περίπτωσή μου είναι ένα Intel και το άλλο Realtek.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε νομίζω, αρκεί να έχουν LBFO enabled. Πως να το δοκιμάσω όμως μια realtek έχω, ούτε 2ο NIC δεν βρίσκω αυτή τη στιγμή.

Λοιπόν, σε μένα δούλεψε με 1 realtek nic , κάνε μια προσπάθεια. Τα βήματα που έκανα:

  • Realtek Ethernet Diagnostic Utility Version 2.0.4.2 από εδώ: https://www.station-drivers.com/index.php?option=com_remository&Itemid=353&func=fileinfo&id=4057&lang=fr
  • ανοιξε το zip κάπου και κράτα το φάκελο .\RTTEAMPT\64
  • ανοιξε control panel > network connections > Ethernet > Properties > Install, κάνε εγκατάσταση δίνοντας folder path το .\RTTEAMPT\64
  • ενα disable/enable το NIC.
  • μετά powershell (admin), βάλε αυτό >>>>>   New-NetSwitchTeam -name "superlan" -teammembers "ethernet"

και θα σου φτιάξει ενα superlan που ειναι multiplex από 1 nic εν προκειμένω. Αν βάλεις πχ.  -teammembers "ethernet" "ethernet2" θα σου βάλει και το 2ο nic μέσα. Τώρα πως ενεργοποιείται σε intel NIC δεν εχω ιδεα... 🤷‍♂️


image.png.cdb63f4f7e8c930f6b931b2429225e57.png


Edit:  για επαναφορά: powershell --> remove-NetSwitchTeam -name "superlan"

Επεξ/σία από pigeon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια, 

ποιο προγραμμα back up χρησιμοποιειται για τα windows σας?

...

εχετε υποψη καποιο δωρεαν...ευχαριστω

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

καλησπερα παιδια, 

ποιο προγραμμα back up χρησιμοποιειται για τα windows σας?

...

εχετε υποψη καποιο δωρεαν...ευχαριστω

AOMEI Backupper, το έχω δοκιμάσει και στην πράξη με επαναφορά full system backup και ήταν όλα κομπλέ.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ομορφα θα το κοιταξω...

βρηκα και ενα ακομα δεν το ξερω Ashampo Backup...

σιγα τα αρχεια τωρα που εχω απλα αμα τιναχτει στον αερα να μπορω να τα ξαναβρω και να μην τρεχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Antilogos1975 said:

καλησπερα παιδια, 

ποιο προγραμμα back up χρησιμοποιειται για τα windows σας?

...

εχετε υποψη καποιο δωρεαν...ευχαριστω

Καλησπέρα, δεν κάνω συχνά backup αλλά έχω το Macrium Reflect free

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xbox app for PC gets speed boost, ditching Electron for React Native UWP
https://www.windowscentral.com/xbox-app-pc-gets-speed-boost-ditching-electron-react-native-uwp

Τελικα εκει στην ms θελουν ή δεν θελουν το electron? Πριν 2 βδομαδες αλλαξανε το skype απο uwp σε electron, χτες κανανε το αναποδο με το xbox app. Και μιλαμε παντα για δικες τους εφαρμογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/03/2020 at 18:42, Antilogos1975 said:

καλησπερα παιδια, 

ποιο προγραμμα back up χρησιμοποιειται για τα windows σας?

...

εχετε υποψη καποιο δωρεαν...ευχαριστω

Για δωρεάν δεν ξέρω. Εγώ κάνω όλον τον C κάθε μέρα με Acronis. Τα αρχεία μου απ' τους υπόλοιπους δίσκους, τα κάνω copy με το FreeFileSync (αυτό είναι free) σ' έναν 8τερο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.chip.de/downloads/Ashampoo-Backup-kostenlose-Vollversion_91273943.html

 

 

Παιδιά αυτό είναι δωρεάν.(full έκδοση )

Το έβαλα...έφτιαξα rescue USB .έκανα πλήρες Back Up σε εξωτερικό δίσκο...και θα με ειδοποιεί και εβδομάδα για Back Up ή μπορώ να έχω τον εξωτερικό δίσκο μόνιμα επάνω..εμένα με κάλυψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...