Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/1/2021 στις 12:57 ΜΜ, mphxths είπε

@skiabox Θεωρω τυχερο τον εαυτο μου που εζησα αυτες τις εποχες , αν και δεν χρησιμοποιησα στο δικο μου πισι τοτε windows , παρα μονο οταν πηρα 486dx στο πανεπιστημιο και ειχα την πρωτη επαφη με τα windows 95 ( και τα 3.1 στα εργαστηρια). Μεχρι τοτε ειχε πηξει το $#%@ μου στο DOS :)

Hyundai Super 16V 8088 4.77MHz/Turbo -> 10MHz , 640KB RAM , 2x floppies 5.25 360kb , δισκος 20mb (μπηκε μετα σαν αναβαθμιση) , πρασινη οθονη cga , σειριακο ποντικι οπως του βιντεο και τρελο DOS 6.22.

Αμα δεν ζησεις την εξελιξη των Η/Υ απο τοτε , απο την αρχη της , δεν μπορεις να καταλαβεις και σεβαστεις το που βρισκομαστε σημερα...

Από το 1992 μέχρι το 1999 η εξέλιξη ήταν τεράστια. Εγώ είχα 386 και Windows 3.x μέχρι τον Ιούλιο του 1998. Έχασα μια τριετία σημαντικών κυκλοφοριών στο Gaming. Ευτυχώς τα έπαιζα σε PCs φίλων.

PC είχα από τον Αύγουστο του 1987 και έναν 8086.

Γι'αυτό και σήμερα έφτιαξα vintage μηχανήματα για να καλύψω την περίοδο από το 1991 και μετά.

Ο Tulip AT 386Dx δεν υστερούσε καθόλου. Μέχρι και Mortal Kombat 3 έτρεξε...

Επεξ/σία από Black Flag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τωρα προ μιας ωρας εκανα το τελευταιο update που να μην εσωνα και δε μου ανοιγει πολλες απο τις εφαρμογες μου

εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορουμε να κανουμε λετε να χρειαστω φορματ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Runner25 είπε

τωρα προ μιας ωρας εκανα το τελευταιο update που να μην εσωνα και δε μου ανοιγει πολλες απο τις εφαρμογες μου

εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορουμε να κανουμε λετε να χρειαστω φορματ?

Επαναφορά στο σημείο πριν την ενημέρωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Runner25 είπε

τωρα προ μιας ωρας εκανα το τελευταιο update που να μην εσωνα και δε μου ανοιγει πολλες απο τις εφαρμογες μου

εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορουμε να κανουμε λετε να χρειαστω φορματ?

Εγω εκανα σε 2 pc κανενα προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτό το πρόβλημα με τη εναλλαγή γλώσσας έχει καταντήσει πολύ εκνευριστικό. τόσα χρόνια και δεν λένε να το φτιάξουν κάπως.

ενώ κάνω το κόλπο για να μην εμφανίζει 2 αγγλικές γλώσσες (UK&US), τώρα ξεκίνησε νέο θέμα: παρόλο που υπάρχει μια αγγλική γλώσσα, θέλοντας να γυρίσω από τα ελληνικά σε αγγλικά χρειάζεται να πατήσω shit+alt δυο φορές για να αλλάξει. 

κανένας άλλος ή κάποια μόνιμη λύση έχει βρεθεί; 

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, spirit)earth)aflame είπε

αυτό το πρόβλημα με τη εναλλαγή γλώσσας έχει καταντήσει πολύ εκνευριστικό. τόσα χρόνια και δεν λένε να το φτιάξουν κάπως.

ενώ κάνω το κόλπο για να μην εμφανίζει 2 αγγλικές γλώσσες (UK&US), τώρα ξεκίνησε νέο θέμα: παρόλο που υπάρχει μια αγγλική γλώσσα, θέλοντας να γυρίσω από τα ελληνικά σε αγγλικά χρειάζεται να πατήσω shit+alt δυο φορές για να αλλάξει. 

κανένας άλλος ή κάποια μόνιμη λύση έχει βρεθεί; 

Εχεις εγκαταστησει δυο πληκτρολογια αγγλικα;

Γιατι κι εγω δεν εχω τετοιο θεμα,πρωτη φορα το ακουω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Δεν είχα ποτέ θέμα με 2 αγγλικές γλώσσες και δεν έχω επίσης με την εναλλαγή. Δοκίμασε με Win key + Space.

με win key + space δεν το κάνει.

Όχι δεν τα εγκαθιστώ μόνος μου. Εγώ θέλω μόνο τα english UK. κάποια στιγμή στο άσχετο, εγκαθιστά μόνο του και το US keyboard. κάνω την διαδικασία που έχει στο link παρακάτω του superuser (Βάζεις τη γλώσσα, την βγάζεις και βγάζεις μετά και το keyboard).

είχα το ίδιο θέμα και με την προηγούμενη εγκατάσταση (την οποία είχα αρκετά χρόνια). Ίσως είναι κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ που εγκαθιστά την γλώσσα (το είχα ξαναδιαβάσει παλιότερα αυτό αλλά...μου διέφυγε!), ίσως να είναι αυτό..τρέχα γύρευε δηλαδή.

Βλέπετε πάντως πως είναι πρόβλημα για κάποιους, δεν είμαι ο μόνος:
Συζήτηση με λύση στο superuser.com

Google Search Link
 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2021 στις 9:52 ΜΜ, Runner25 είπε

τωρα προ μιας ωρας εκανα το τελευταιο update που να μην εσωνα και δε μου ανοιγει πολλες απο τις εφαρμογες μου

εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορουμε να κανουμε λετε να χρειαστω φορματ?

https://iguru.gr/2021/02/06/kb4598299-kb4598301-erchontai-enimeroseis-epidiorthosis/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι είναι κάτι σοβαρό, αλλά γιατί μου ζητά επιδιόρθωση του λογαριασμού μου κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή (ενώ την έχω κάνει την προηγούμενη, ξανά και ξανά)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Όχι ότι είναι κάτι σοβαρό, αλλά γιατί μου ζητά επιδιόρθωση του λογαριασμού μου κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή (ενώ την έχω κάνει την προηγούμενη, ξανά και ξανά)?

Μου πέταξε και εμένα μία πριν μερικές μέρες, έτσι στα καλά καθούμενα, πρέπει να έχει να κάνει με τα updates των τελευταίων δύο μηνών.
Γενικά κάτι δεν πάει καλά με τα τελευταία updates... Εγώ θα κάνω ένα backup πριν περάσω τα επόμενα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/02/2021 at 00:08, p4n0s86 said:

Επαναφορά στο σημείο πριν την ενημέρωση.

οχι δεν εκανα αυτο εντελη, απλα μπηκα και εκανα απεγκατασταση την τελευταια ενημερωση και απο  τοτε ολα καλα, ειναι μεγαλα ζωα δεν μπορουν να κρατησουν μια ποιοτητα καθε Update και νεα θεματα και ουτε λυνονται αλλα προηγουμενα που τα χω χρονια

On 06/02/2021 at 21:16, konstantinos77g said:

μπραβο ωραιος αυτο ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Runner25 είπε

ειναι μεγαλα ζωα δεν μπορουν να κρατησουν μια ποιοτητα καθε Update και νεα θεματα και ουτε λυνονται αλλα προηγουμενα που τα χω χρονια

Σε κάποιες χοντρές περιπτώσεις έχεις δίκιο, γενικά όμως όχι. Πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν είναι μια σταθερή πλατφόρμα την οποία αναβαθμίζουν και τα κάνουν μπάχαλο, μιλάμε για εκατομμύρια διαφορετικούς συνδυασμούς hardware/software, λογικό είναι σε ένα ποσοστό αυτών να πάνε κάποια πράγματα στραβά, για Χ/Ψ λόγους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Σε κάποιες χοντρές περιπτώσεις έχεις δίκιο, γενικά όμως όχι. Πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν είναι μια σταθερή πλατφόρμα την οποία αναβαθμίζουν και τα κάνουν μπάχαλο, μιλάμε για εκατομμύρια διαφορετικούς συνδυασμούς hardware/software, λογικό είναι σε ένα ποσοστό αυτών να πάνε κάποια πράγματα στραβά, για Χ/Ψ λόγους.

Άρα ακολουθούν εσφαλμένη στρατηγική, τραγικά εσφαλμένη θα έλεγα. Η σωστή ήταν των 7 και ΧΡ με τα service packs.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Microsoft admits Windows 10 KB4601319 issue, promises fix
https://www.windowslatest.com/2021/02/16/microsoft-admits-windows-10-kb4601319-issue-promises-fix/

Χαχαχαχαχα! Την καλυτερη εποχη διαλεξε, τωρα που ολοι κρεμονται απο την τηλεεργασια και την τηλεεκπαιδευση.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...