Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Ή γνωστή τακτική των εταιρειών να μας σπρώχνουν σε συνεχείς αναβαθμίσεις των συστημάτων μας, με το αντίστοιχο κέρδος ( γι αυτές).

Το πιο σημαντικό είναι ο καθένας από εμάς να προσδιορίσει ποιές είναι οι ανάγκες του.

Ακριβώς. Αν δεν μην θέλεις/χρειάζεσαι ένα δυνατό σύστημα, παίρνεις αξιοπρεπή και vfm κομμάτια, όχι άπλα τα πιο φθηνά, είναι μεγάλο λάθος αυτό, κάνεις ένα σωστό format, βάζεις τους drivers που χρειάζεται και μερικές καλές και απαραίτητες εφαρμογές, όχι ένα σωρό βλακείες που βάζουν μερικοί και είσαι άρχοντας. Τα πράγματα είναι απλά. Μια χαρά είναι τα 10άρια. Εγώ ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Ή γνωστή τακτική των εταιρειών να μας σπρώχνουν σε συνεχείς αναβαθμίσεις των συστημάτων μας, με το αντίστοιχο κέρδος ( γι αυτές).

Το πιο σημαντικό είναι ο καθένας από εμάς να προσδιορίσει ποιές είναι οι ανάγκες του.

Κοίτα, η αναβάθμιση έχει αξία όταν θες να τρέξεις συγκεκριμένα προγράμματα π.χ. για τη δουλειά σου. Τότε όντως καταλαβαίνεις τη διαφορά. Για να τρέξεις Windows δε θες σίγουρα 8ης γενιάς επεξεργαστή ούτε 16GB Ram. Σ'ενα παλιό φορητό που είχε Celeron, ναι εκει ήταν απροσπέλαστα. Αλλα μιλάμε για τον πατό του καταλόγου στα specs...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι όμως ότι ο φίλος ρώτησε για συγκεκριμένη έκδοση των win10 όχι γενικά αν είναι βαρύ σαν λειτουργικό. Αυτό θα ήταν μια άλλη κουβέντα, αυτή που κάνετε τώρα. Το να έχεις όμως την 1809 πχ και να είσαι ok (όπως καταλαβαίνω απ' τα λεγόμενά του) και να μη θες να πας στην 1903 γιατί ξαφνικά το σύστημα θα αλλάξει απόδοση, επειδή το είπε ένας τυχαίος στο blog του, είναι το λιγότερο εκτός λογικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Όχι φίλε μου δεν ρώτησες αν επιβαρύνουν το σύστημα, ρώτησες πως το σταματάς. Για το πρώτο είχες βγάλει ήδη το συμπέρασμα σου, ενώ όπως είπες δεν γνωρίζεις τι ισχύει. Διάβασες κάπου κάτι και αμέσως δήλωσες "δεν θέλω να το βάλω" γι' αυτό και ο ειρωνικός χαβαλές από μέρους μου. Όπως βλέπεις εδώ ήδη 3 άτομα σου απάντησαν ότι δεν ισχύει, άρα τώρα 

Ακριβώς. Ρώτησα πως το σταματώ κ αν μπορω. Είδες να μου απαντάει κανείς? Εγώ για τους λόγους μου είμαι κατά των αναβαθμίσεων. Κ δεν εγραψα καπου οτι "δεν ξερω τι ισχύει". Το ειδες σε αλλο τοπικ κ τα συνδεσες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ilias78 είπε

Ακριβώς. Ρώτησα πως το σταματώ κ αν μπορω. Είδες να μου απαντάει κανείς? Εγώ για τους λόγους μου είμαι κατά των αναβαθμίσεων. Κ δεν εγραψα καπου οτι "δεν ξερω τι ισχύει". Το ειδες σε αλλο τοπικ κ τα συνδεσες? 

Φυσικά και μπορείς. Αν πας Ρυθμίσεις-------->Ενημερώσεις συστήματος,  θα βρεις την δυνατότητα παύσης ενημερώσεων. 

Ωστόσο πιστεύω πως κάνεις λάθος να είσαι συλλήβδην κατά των ενημερώσεων.

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν απενεργοποιούνται για πάντα. Μπορείς να κάνεις διακοπή αλλά στην τελικά θα τα περάσει τα updates. Βασικά δεν υπάρχει λόγος να είσαι κατά των updates..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Φυσικά και μπορείς. Αν πας Ρυθμίσεις-------->Ενημερώσεις συστήματος,  θα βρεις την δυνατότητα διακοπής ενημερώσεων. 

Δεν υπάρχει δυνατότητα διακοπής ενημερώσεων, αλλά παύσης, έχει διαφορά. Η MS δεν θα δώσει ποτέ την επιλογή για οριστική διακοπή των ενημερώσεων και καλά θα κάνει, οι ενημερώσεις πρέπει να γίνονται και ειδικά όσοι δεν γνωρίζουν τι κάνουν και γιατί το κάνουν θα πρέπει να σταματήσουν να διαβάζουν και να αναπαράγουν θεωρίες συνωμοσίας. Γιατί όταν έρθει η στιγμή που θα την πάθουν, θα τους φταίει πάλι η MS για το τρύπιο λειτουργικό της και η ανικανότητα της να τους προστατέψει.

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, p4n0s86 είπε

Δεν υπάρχει δυνατότητα διακοπής ενημερώσεων, αλλά παύσης, έχει διαφορά. 

Σωστά,  το διόρθωσα ήδη στο post μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα λαπτοπ με w10 1809 σταματησε να δουλευει ξαφνικα το ποντικι (το touchpad ειναι νεκρο εδω και λιγους μηνες). Ο χρηστης βεβαια πανικοβληθηκε και το εκλεισε απο το power button. Οταν το πατησε να ξανανοιξει, πεταχτηκε η αυτοματη επιδιορθωση των w10 και μπηκε σε boot loop. Επειδη μεσα εκει υπαρχουν εγγραφα και γενικοτερα αρχεια που τα χρειαζεται, μπορει να γινει κατι για να αποφυγει το φορματ? 
Απορριπτεται απο τωρα η ιδεα του να αφαιρεσει την μπαταρια του λαπτοπ, μιας και δεν ειναι αφαιρουμενη και πρεπει να λυθει ολοκληρο για να βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jim_p είπε

Επειδη μεσα εκει υπαρχουν εγγραφα και γενικοτερα αρχεια που τα χρειαζεται, μπορει να γινει κατι για να αποφυγει το φορματ? 

υπαρχει δυνατοτητα να μπει ο δισκος σε αλλο η/υ και να παερει τα αρχεια  σε πρωτη φαση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jim_p είπε

Σε ενα λαπτοπ με w10 1809 σταματησε να δουλευει ξαφνικα το ποντικι (το touchpad ειναι νεκρο εδω και λιγους μηνες). Ο χρηστης βεβαια πανικοβληθηκε και το εκλεισε απο το power button. Οταν το πατησε να ξανανοιξει, πεταχτηκε η αυτοματη επιδιορθωση των w10 και μπηκε σε boot loop. Επειδη μεσα εκει υπαρχουν εγγραφα και γενικοτερα αρχεια που τα χρειαζεται, μπορει να γινει κατι για να αποφυγει το φορματ? 
Απορριπτεται απο τωρα η ιδεα του να αφαιρεσει την μπαταρια του λαπτοπ, μιας και δεν ειναι αφαιρουμενη και πρεπει να λυθει ολοκληρο για να βγει.

Αρχικά θα έλεγα να φτιάξει ένα linux live για να μπει να πάρει τα αρχεία σε κάποιο ασφαλές μέρος (αν και αυτό θα έπρεπε να έχει γίνει ήδη πριν παρουσιαστεί πρόβλημα, πάντα πρέπει να παίρνουμε backup τα σημαντικά αρχεία μας). Από εκεί και πέρα, θα έλεγα όταν πάει να bootαρει τα windows και εμφανίζεται το logo να κρατάει πατημένο το power button για να σβήνει. Αν το κάνει μερικές φορές, θεωρητικά θα φορτώσουν το startup repair tool σε κάποια φάση, οπότε ίσως λυθεί το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Επειδη εχω ασχημες εμπειριες απο το μπου!@#$% το startup repair των w8 και w10 (εχω αναφερει σε παλιοτερο θεμα τα χαλια του, αλλα δεν το βρισκω τωρα) δεν θελω να χασω το χρονο μου προσπαθωντας να αλλαξω μια αναπηρια των windows που δεν διορθωνεται και που εχει σαν μονη σιγουρη λυση το φορματ και την εγκατασταση απο την αρχη.

Το ιδιο θεμα μου στο adslgr, και πριν 3 μηνες πετυχα τα ιδια ακριβως χαλια σε w10.
https://www.adslgr.com/forum/threads/1062806-Windows-8-1-κολλημενα-στο-automatic-repair

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

format τώρα και ανέβασμα των μελλοντικών σημαντικών αρχείων σε cloud ωστέ να έχεις την ευχέρεια να τα διαχειρίζεσαι όπου και απο όποια συσκευή βρίσκεσαι.

Προσωπικά μου έχει λύσει τα χέρια και δεν ανησυχώ για τυχών πρόσχερες βλάβες των συσκευών μου.

Επεξ/σία από dhmak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jim_p είπε

Σε ενα λαπτοπ με w10 1809 σταματησε να δουλευει ξαφνικα το ποντικι (το touchpad ειναι νεκρο εδω και λιγους μηνες). Ο χρηστης βεβαια πανικοβληθηκε και το εκλεισε απο το power button. Οταν το πατησε να ξανανοιξει, πεταχτηκε η αυτοματη επιδιορθωση των w10 και μπηκε σε boot loop. Επειδη μεσα εκει υπαρχουν εγγραφα και γενικοτερα αρχεια που τα χρειαζεται, μπορει να γινει κατι για να αποφυγει το φορματ? 
Απορριπτεται απο τωρα η ιδεα του να αφαιρεσει την μπαταρια του λαπτοπ, μιας και δεν ειναι αφαιρουμενη και πρεπει να λυθει ολοκληρο για να βγει.

Άμα κάνει εγκατάσταση των Win χωρίς να κάνει wipe το δίσκο; Να μπει, να σώσει τα αρχεία του και μετά να κάνει καθαρή εγκατάσταση απο το μηδέν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ μας τώρα...

 

Spoiler

 

Χρήστης που δεν ξέρει να πάρει backup τα σοβαρά αρχεία του (ή έστω να έχει ενδιαφερθεί να μάθει πως γίνεται), σιγά τα σοβαρά αρχεία που έχει για να χάσει. Δεν είμαστε στο 1990 που ερχόταν ο τεχνικός της ΚΟΡΕΛΚΟ να δώσει τη λύση, ο κόσμος ξέρει αυτές τις έννοιες. 😛

Υπάρχουν τόσες λύσεις πλέον, είτε σε cloud, είτε με εξωτερικό δίσκο, είτε σε δεύτερο partition ή εντέλει με ένα αργό usb stick (4ε κάνουν τα 32gb).

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...