Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια εγκατασταση w10 1809, συμβαινει το εξης περιεργο. Ο chrome δεν ανοιγει magnet://, mailto:// κλπ url με την εφαρμογη που πρεπει. Βασικα δεν κανει τιποτα. Πρεπει η εφαρμογη, πχ ο torrent client ή ο mail client να τρεχουν ηδη απο πισω, ωστε να "πιασει" το κλικ στα magnet και mailto αντιστοιχα και να συνεχισει ο χρηστης απο εκει. Γιατι?
Σε αλλο συστημα με w7, του ιδιου χρηστη που χρησιμοποιει τις ιδιες εφαρμογες, ο chrome ανοιγει κανονικα την εφαρμογη που πρεπει ακομα και αν ειναι κλειστη εντελως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 2/7/2019 στις 1:12 ΜΜ, RSi_Weaver είπε

Τελικά, φαίνεται ότι είναι της μοίρας μου γραφτό να μην μπορώ να κάνω κανονικά update στην κάθε νέα έκδοση παρά μόνο με clean install. Μετά την εγκατάσταση μέσω update, η εικόνα ήταν ελαφρώς ζουμαρισμένη (hdmi καλώδιο με κάρτα intel 530 στη CPU). Τι αλλαγές στις ρυθμίσεις της TV,  τι εγκατάσταση νέου driver, τι πειραματισμούς με ρυθμίσεις στα Windows, τι restart και βάλε-βγάλε το καλώδιο, δεν δούλεψε τίποτα.

Rollback λοιπόν και θα περιμένω να φτάσουμε στη λήξη υποστήριξης της τρέχουσας έκδοσης (αυτό δεν παρέλειψε να μου το διευκρινήσει η MS) τον Νοέμβριο, μπας και πειστώ ότι αξίζει τον κόπο να σπαταλήσω τόσο χρόνο, μια και οι προγραμματιστές της μικρομαλακής το έχουν κάνει σκοπό ζωής οι αναβαθμίσεις της να παιδεύουν τους χρήστες του λειτουργικού της.

Μου το έκανε και μένα και από το ati catalyst control panel διορθώνεται. 

Αφου εκανα ένα φουλ backup με το Aomei αποφάσισα να κάνω το τελευταίο update. 

Για αρχή βλέπω ότι χάνεται το color calibration μετά από restart. 

Και επειδή έχω το classic shel start menu μου βγάζει μυνηνατα ότι το μπλοκάρουν τα Windows στην έναρξη 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, adi32 είπε

Μου το έκανε και μένα και από το ati catalyst control panel διορθώνεται. 

Αφου εκανα ένα φουλ backup με το Aomei αποφάσισα να κάνω το τελευταίο update. 

Για αρχή βλέπω ότι χάνεται το color calibration μετά από restart. 

Και επειδή έχω το classic shel start menu μου βγάζει μυνηνατα ότι το μπλοκάρουν τα Windows στην έναρξη 

Λίγο άσχετο αλλά το Classic Shell έχει σταματήσει να ενημερώνεται εδώ και πάρα πολύ καιρό. Ο δημιουργός του όμως το έκανε ανοιχτού κώδικα και το πήραν άλλοι και συνεχίζουν τις ενημερώσεις, με νέα όμως ονομασία, τώρα το λένε Open Shell. Ψάξ'το, ίσως τα Windows το μπλοκάρουνε επειδή είναι παλιά έκδοση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adi32 είπε

Μου το έκανε και μένα και από το ati catalyst control panel διορθώνεται. 

Αφου εκανα ένα φουλ backup με το Aomei αποφάσισα να κάνω το τελευταίο update. 

Για αρχή βλέπω ότι χάνεται το color calibration μετά από restart. 

Και επειδή έχω το classic shel start menu μου βγάζει μυνηνατα ότι το μπλοκάρουν τα Windows στην έναρξη 

Στην περίπτωσή μου επειδή χρησιμοποιώ την GPU του επεξεργαστή ( η Nvidia 780 που είχα τα 'φτυσε πρόσφατα), το αντίστοιχο πρόγραμμα είναι το Intel Graphics Command Center. Ήταν το πρώτο που τσέκαρα μήπως το διορθώσει, αλλά όσες ρυθμίσεις κι αν πείραξα, δεν έκαναν τίποτα. Ίσως με κανονική GPU να μπορούσε να διορθωθεί αλλά προς το παρόν δεν προβλέπεται αγορά νέας κάρτας γραφικών.

Πάντως ήταν το μόνο πρόβλημα που εντόπισα στο λίγο χρόνο που έτρεξα το update.

Επεξ/σία από RSi_Weaver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ σας.

Σήμερα κατέβασα τα win 10 από την microsoft. Τα εγκαθηστώ στο laptop μου και πάω να τα ενεργοποιήσω και βλέπω ότι είναι windows is activated with a digital license.

Πως και αυτό η ms σου δίνει έτημα τα win 10 ενεργοποιημένα;

Επεξ/σία από Gunix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jim_p είπε

Αν το λαπτοπ σου ειχε απο πριν 10, βρισκουν το licence απο μονα τους και ενεργοποιουνται. Βασικα, απο τα 8 γινεται αυτο.

Έβαλα νέο δίσκο.

1 ώρα πριν, Tsene είπε

Ή το product key είναι στο BIOS και ενεργοποιήθηκαν αυτόματα.

Γίνεται αυτό; Πως; Πώς μπορώ να το αφαιρέσω από την μνήμη του; Η μητρική είναι 1156 με παλιό BIOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Gunix είπε

Έβαλα νέο δίσκο.

Δεν αποθηκεύεται στον δίσκο, έχει δημιουργήσει ένα μοναδικό κωδικό στους σέρβερ της, βάση του hardware που έχεις κι όταν συνδεθείς στο internet και γίνει η επικοινωνία σε ενεργοποιεί ξανά αυτόματα. Αν αλλάξει κάτι 'απλό' σαν τον δίσκο, δεν διαφοροποιεί δραστικά αυτό το κλειδί, οπότε συνεχίζει να καταλαβαίνει ότι είναι το ίδιο.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Gunix said:

Γίνεται αυτό; Πως; Πώς μπορώ να το αφαιρέσω από την μνήμη του; Η μητρική είναι 1156 με παλιό BIOS.

Δες με αυτό το εργαλείο αν υπάρχει product key στο BIOS https://www.intowindows.com/recover-windows-product-key-bios-efi/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/6/2019 στις 10:35 ΠΜ, SeXBOX είπε

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω.

Απο οτι βλέπω δεν έχει Ελληνικά στις διαθέσιμες γλώσσες.

Αν το αγοράσω θα μπορώ να εγκαταστήσω τα windows στα Ελληνικά?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pavloa είπε

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω.

Απο οτι βλέπω δεν έχει Ελληνικά στις διαθέσιμες γλώσσες.

Αν το αγοράσω θα μπορώ να εγκαταστήσω τα windows στα Ελληνικά?

Φυσικά και μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alejandro είπε

Φυσικά και μπορείς.

ωραία. Να κάνω και 2 ακόμη ερωτήσεις.

Το κλειδί είναι oem ή retail? Δεν το γράφει πουθενά εκτός και αν δεν το βλέπω εγώ.

Κάτω απο την τιμή έχει άλλη μια χρέωση 4 ευρώ. Να το επιλέξω ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...