Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, pigeon είπε

Μεταξύ μας τώρα...

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Χρήστης που δεν ξέρει να πάρει backup τα σοβαρά αρχεία του (ή έστω να έχει ενδιαφερθεί να μάθει πως γίνεται), σιγά τα σοβαρά αρχεία που έχει για να χάσει. Δεν είμαστε στο 1990 που ερχόταν ο τεχνικός της ΚΟΡΕΛΚΟ να δώσει τη λύση, ο κόσμος ξέρει αυτές τις έννοιες. 😛

Υπάρχουν τόσες λύσεις πλέον, είτε σε cloud, είτε με εξωτερικό δίσκο, είτε σε δεύτερο partition ή εντέλει με ένα αργό usb stick (4ε κάνουν τα 32gb).

Δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλοί και μάλιστα με πολύ κρίσιμα αρχεία δουλειάς. Το έχω δει αρκετές φορές σε γνωστούς. Δεν ενδιαφέρονται ούτε καν όταν τους το λες, σου λένε "θα το κάνω" και απλά το αγνοούν ξανά. Μέχρι να έρθει η ώρα που θα μάθουν το μάθημα τους με τον άσχημο τρόπο, όπως όλοι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να σας ευχαριστησω ολους για τα μινι κηρυγματα περι backup κλπ και να πω οτι τελικα το καταφερα, με τον δυσκολο τροπο

Αφου δεν καταφερε ποτε να εκκινησει απο το στικακι, μιας και πηγαινε συνεχως στην αυτοματη επιδιορθωση και εμενε εκει μεχρι να το ξανακλεισω απο το κουμπι, αναγκαστηκα να το ανοιξω και να βγαλω την μπαταρια του. Μονο τοτε "ξεχασε" την αυτοματη επιδιορθωση και ξεκινησε κανονικα.
Το ενα περιεργο στην ολη υποθεση ειναι πως ηταν απενεργοποιημενο το secure boot στο bios, αλλα παρολα αυτα επεμενε να εκκινει απο το σκληρο, αγνοωντας το στικακι. Το αλλο περιεργο, μιας και ο πρωην χρηστης του ειναι αυτο που λεμε power user, ειναι πως ηταν και το fast startup των windows ηταν κλειστο, οποτε ειμαι σιγουρος οτι καποια αλλη κουλαμαρα των windows μπηκε στη μεση.

Ο νυν χρηστης του λαπτοπ ειναι ο πατερας μιας οικογενιας και ο πρωην ο γιος του. Το λαπτοπ δηλαδη περασε απο τον γιο στον πατερα, οταν ο γιος πηρε καινουριο.
Οσο για τα αρχεια, στο τοπικο τους δικτυο, υπαρχεi ενα share σε ενα pc με w7 στο οποιο μεταφερονται εγγραφα, φωτο κλπ για λογους backup. Απλα μερικα πραγματα δεν ειχανε μεταφερθει ακομα και επειδη ηταν βιντεο κλπ απο διακοπες, δεν ηθελαν να τα χασουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jim_p είπε

Αφου δεν καταφερε ποτε να εκκινησει απο το στικακι, μιας και πηγαινε συνεχως στην αυτοματη επιδιορθωση και εμενε εκει μεχρι να το ξανακλεισω απο το κουμπι, αναγκαστηκα να το ανοιξω και να βγαλω την μπαταρια του. Μονο τοτε "ξεχασε" την αυτοματη επιδιορθωση και ξεκινησε κανονικα.
Το ενα περιεργο στην ολη υποθεση ειναι πως ηταν απενεργοποιημενο το secure boot στο bios, αλλα παρολα αυτα επεμενε να εκκινει απο το σκληρο, αγνοωντας το στικακι. Το αλλο περιεργο, μιας και ο πρωην χρηστης του ειναι αυτο που λεμε power user, ειναι πως ηταν και το fast startup των windows ηταν κλειστο, οποτε ειμαι σιγουρος οτι καποια αλλη κουλαμαρα των windows μπηκε στη μεση.

Λογικά δεν το έβλεπε καθόλου γιατί έπρεπε να αλλαχτεί η δομή του partitioning (GPT/MBR) όταν το έκανε bootable. Εγώ για να μην βγάζεις τη μπαταρία σου είχα προτείνει να το κλείνει όταν πάει στο logo, ούτως ώστε μετά από κάποιες φορές να φορτώσει το startup repair tool αλλά για κάποιο λόγο δεν ήθελες, ενώ δεν είχε να χάσει τίποτα αν το δοκίμαζε (αφού πρώτα είχε κρατήσει τα αρχεία του με linux live φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στικακι επαιξε κανονικοτατα την προηγουμενη εβδομαδα που εκανα φρεσκια εγκατασταση των w10 σε ενα αλλο λαπτοπ και εκκινησε χωρις προβλημα στο αλλο λαπτοπ της οικογενιας (αυτο του γιου). Φτιαχτηκε με τις στοκ ρυθμισεις του rufus που εινια για gpt/mbr by default οταν μιλαμε για w8 και w10.
Αυτο που λες το κλεισιμο απο το power οταν παει να βγαλει το λογοτυπο, ειναι αυτο που με παει στις επιλογες για troubleshooting, safe mode, system restore κλπ? Δεν επιανε ουτε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jim_p είπε

Το στικακι επαιξε κανονικοτατα την προηγουμενη εβδομαδα που εκανα φρεσκια εγκατασταση των w10 σε ενα αλλο λαπτοπ και εκκινησε χωρις προβλημα στο αλλο λαπτοπ της οικογενιας (αυτο του γιου). Φτιαχτηκε με τις στοκ ρυθμισεις του rufus που εινια για gpt/mbr by default οταν μιλαμε για w8 και w10.
Αυτο που λες το κλεισιμο απο το power οταν παει να βγαλει το λογοτυπο, ειναι αυτο που με παει στις επιλογες για troubleshooting, safe mode, system restore κλπ? Δεν επιανε ουτε αυτο.

Δεν έχει σημασία ότι σε άλλο λάπτοπ το διάβασε, εκτός αν ήταν το ίδιο με αυτό που είχε το θέμα τώρα. Αυτό το BIOS/UEFI μπορεί να ήθελε την άλλη δομή για partitioning για να το διαβάσει. Όποτε συνάντησα pc που δεν διάβαζε στικάκι και το προσπερνούσε άλλαζα αυτό στο rufus και αμέσως ήταν όλα κομπλέ. Το άλλο που λέω είναι το startup repair tool, όχι η γαλάζια οθόνη με τις επιλογές, μετά από πολλαπλές αποτυχημένες εκκινήσεις φορτώνει αυτό και προσπαθεί να σου διορθώσει την εκκίνηση. Σου λέει στο τέλος αν πέτυχε ή όχι και τι να κάνεις (συνήθως μια επανεκκίνηση αρκεί).

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιπτωση μου, εκοψα την εκκινηση στο λογοτυπο των windows 5+ φορες, πριν καν φτασει στο automatic repair που δεν τελειωνε, αλλα ποτε δεν με εβαλε στο μενου των επιλογων που λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

το windows update μου έχει εμφανίσει την τελευταία αναβάθμιση 1903 για κατέβασμα και εγκατάσταση. Αξίζει να την εγκαταστήσω; Είμαι στην προηγούμενη έκδοση 1803 με καθαρό Install σε laptop Lenovo Y530 με i7-8750h και 16gb ram.

Μήπως να αποφύγω το update και κάποια στιγμή να κάνω καθαρό installation;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gto234 είπε

Καλημέρα,

το windows update μου έχει εμφανίσει την τελευταία αναβάθμιση 1903 για κατέβασμα και εγκατάσταση. Αξίζει να την εγκαταστήσω; Είμαι στην προηγούμενη έκδοση 1803 με καθαρό Install σε laptop Lenovo Y530 με i7-8750h και 16gb ram.

Μήπως να αποφύγω το update και κάποια στιγμή να κάνω καθαρό installation;

Δεν υπάρχει λόγος αναμονής, ούτε καθαρής εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στο windows update και κάνεις ένα refresh δεν θα στην βγάλει την αναβάθμιση; Περίεργο. Δεν μου έχει συμβεί ποτέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι ΕΓΩ εχω προβλημα. Το αρθρο λεει οτι η ms σε λιγους μηνες κοβει την υποστηριξη για την 1803 και το 50+% των συστηματων με w10 χρησιμοποιει ακομα αυτη και δεν εχει ενημερωθει αυτοματα σε καποια νεοτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jim_p είπε

Δεν ειπα οτι ΕΓΩ εχω προβλημα. Το αρθρο λεει οτι η ms σε λιγους μηνες κοβει την υποστηριξη για την 1803 και το 50+% των συστηματων με w10 χρησιμοποιει ακομα αυτη και δεν εχει ενημερωθει αυτοματα σε καποια νεοτερη.

ναι οκ το κατάλαβα. Δεν εννοούσα να πας έσυ να τσεκάρεις στο win update. Ήθελα να πας ότι αν γενικώς πάει κάποιος και τσεκάρει δεν θα βγει η ενημέρωση; Λάθος διατύπωση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Αν πας στο windows update και κάνεις ένα refresh δεν θα στην βγάλει την αναβάθμιση; Περίεργο. Δεν μου έχει συμβεί ποτέ..

Έχω 2 υπολογιστές, στον έναν μου την έβγαλε σχεδόν άμεσα, τις πρώτες μέρες που κυκλοφόρησε. Στον 2ο υπολογιστή δεν μου έχει έρθει ακόμη. Και καλά δήθεν θα μου το "στείλει" η MS όταν θεωρήσει όταν θα λειτουργεί σωστά στον συγκεκριμένο υπολογιστή.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...