Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Τα saves δεν είναι πρόβλημα μιας και σχεδόν όλοι οι Client υποστηρίζουν το Cloud. Αλλά το να εγκαθιστάς ξανά από την αρχή τα προγράμματα ναι είναι χρονοβόρο και βαρετό.

Ναι απο το steam και uplay που εχω κυριως ειναι κομπλε απλα επειδη παιζω και με dolphin/cemu/yuzu αυτα θελουν και αλλα paths το καθενα. Αν δεν κατσει στραβη με update δεν κανω format. Αν υπαρξει προβλημα ειναι σιγουρα θεμα να βρεις που οφειλετε γιατι ειναι παρα πολλες οι παραμετροι που μπορει να παει κατι στραβα. Για το stand by παντως με το islc θα κανει δουλεια δεν προκειται να το φτιαξουν αυτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω παρακολουθήσει τα τελευταία ποστ (για updates κουβεντιάζετε) αλλά θέλω απλά να κράξω την ms! Καθώς χθες, μου συνέβη κάτι που δεν μου έχει συμβεί ποτέ στα χρονικά στο laptop... update 1.5 ώρες! Έλεος δηλαδή! Μου κόλλησε και μία μπάρα αναζήτησης στο task bar και "όλα πετάνε τώρα" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Stamer είπε

Δεν έχω παρακολουθήσει τα τελευταία ποστ (για updates κουβεντιάζετε) αλλά θέλω απλά να κράξω την ms! Καθώς χθες, μου συνέβη κάτι που δεν μου έχει συμβεί ποτέ στα χρονικά στο laptop... update 1.5 ώρες! Έλεος δηλαδή! Μου κόλλησε και μία μπάρα αναζήτησης στο task bar και "όλα πετάνε τώρα" :P

Ηταν major update? Γιατι 1.5 ωρα για το μηνιαιο παει παρα πολυ ακομα και hdd να εχεις πανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ηταν major update? Γιατι 1.5 ωρα για το μηνιαιο παει παρα πολυ ακομα και hdd να εχεις πανω. 

θα δω το βραδυ, ουτε καν ενδιαφέρθηκα. ssd έχει πάνω, δεν ξέρω τι ζόρι τράβηξε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα update windows 10 και δεν λειτουργεί το AMD catalyst control λόγω παλαιότητας κάρτας ati HD 4800 με αποτελεσμα να μη μπορώ να ρυθμίσω ανάλυση 1920χ1080 υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος? Στο display settings στην επιφανεια εργασιας βαζοντας αναλυση 1920χ1080 μου εμφανιζει περιθωριο μαυρο γυρω στο desktop το οποιο αυτο πριν το ρυθμιζα μεσα απο το catalyst control ενω τωρα δεν μπορω λογω μη λειτουργιας του catalyst conrol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εναν pc με ryzen 1700 θελω να βεβαιωθω οτι ειναι ενεργοποιημενα τα virtualization extensions για να τρεξει το bluestacks. Στο bios δεν υπαρχει η σχετικη επιλογη (gigabyte ab350 gaming 3, σελιδα 22 του manual, εκει που λεει svm mode), το msinfo32 λεει "no" διπλα στο "virtualization enabled in firmware" και η εφαρμογη της amd για αυτο το σκοπο δεν ξεκιναει επειδη της λειπει ενα αρχειο.
Το hyper-v φαινεται να ειναι ειναι ενεργοποιημενο στο programs and features > turn windows features on or off.

Καμια ιδεα?

Το καταφερα. Αντι να το κανω με το turn windows features on or off, το εκανα με την εντολη του powershell που λεει εδω
https://docs.microsoft.com/en-us/virtualization/hyper-v-on-windows/quick-start/enable-hyper-v

Ενεργοποιηθηκε κανονικα, εμφανιστηκε και η επιλογη στο bios. Because microsoft!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φρεσκα iso της 1903 (και των 1803 και 1809) για το Σεπτεμβριο

b7ca3ccdfe292e0466f2a62ffbeab18972a7c7f9     en_windows_10_consumer_editions_version_1903_updated_sept_2019_x64_dvd_ef2f7737.iso
7f0f671d2637cf5a1b919f5dc9c66067a0889bd0     en_windows_10_consumer_editions_version_1903_updated_sept_2019_x86_dvd_f9bffbf9.iso
Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, jim_p είπε

Φρεσκα iso της 1903 (και των 1803 και 1809) για το Σεπτεμβριο


b7ca3ccdfe292e0466f2a62ffbeab18972a7c7f9     en_windows_10_consumer_editions_version_1903_updated_sept_2019_x64_dvd_ef2f7737.iso
7f0f671d2637cf5a1b919f5dc9c66067a0889bd0     en_windows_10_consumer_editions_version_1903_updated_sept_2019_x86_dvd_f9bffbf9.iso

Από που τα κατεβάζουμε αυτά; Αν και έβαλα την 1909 και βλέπω πάει πολύ καλά 

Τα βρήκα https://cloud.mail.ru/public/3RXz/2YQDX9j4L αλλά το γκαντεμιασα με την 1909 όλο crashes έχω οπότε πάω για το updated .iso

Επεξ/σία από comfuzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jim_p είπε

Αν εχεις λογαριασμο στο msdn, που δεν νομιζω, απο εκει. Αλλιως απο τις γνωστες "κακοτοπιες" :P

Γενικα εινια iso που δινει η ms μονο μεσω msdn.

Κακώς! Κάθε μέρα στήνω από το 0 6~20 pc και πιο πολύ ώρα μου τρώει να τα κάνω update παρά όλα τα άλλα!
Να δω αυτό το .iso τι λέει, το hash είναι σωστό οπότε δεν νομίζω να είναι πειραγμένο.

Όσο για την 1909 δεν είναι έτοιμη, είπα να κάνω ένα πείραμα, καλά τα πήγε για 2 μέρες, σήμερα όλο bsod χωρίς λόγο και δεν μπορώ καν να δω το desktop μου, οπότε πάει για σούτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εβαλα την 19h2 που θεωρειται final επειδη βγηκαν τα ESD,18363.387 που εχω βαλει με τα test μου ειναι μακραν 10 φορες καλυτερη απο την 1903!!δεν εχω ουτε ενα προβλημα και συνεχιζω τα test μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...