Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω εγκαταστησει τα windows 10 pro κατεβασμενα απο τον θειο μεσω usb stick.. σε καποια φαση οταν εγινε η μεγαλη αναβαθμιση η free δεν χρειαστηκε να βαλω καποιο cd key.. Σκεφτομαι να κανω φορματ.. σε αυτη την περιπτωση τι χρειαζεται να κανω? Αγορα cd key η μπορω ακομα να κανω εγκατασταση απο τον θειο κανονικα? Ζητω συγγνωμη αν εχει απαντηθει η ιδια ερωτηση.. Ευχαριστω πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, ChrisRX-8 είπε

Εχω εγκαταστησει τα windows 10 pro κατεβασμενα απο τον θειο μεσω usb stick.. σε καποια φαση οταν εγινε η μεγαλη αναβαθμιση η free δεν χρειαστηκε να βαλω καποιο cd key.. Σκεφτομαι να κανω φορματ.. σε αυτη την περιπτωση τι χρειαζεται να κανω? Αγορα cd key η μπορω ακομα να κανω εγκατασταση απο τον θειο κανονικα? Ζητω συγγνωμη αν εχει απαντηθει η ιδια ερωτηση.. Ευχαριστω πολυ!!

Δεν χρειάζεται να τα κατεβάσεις από τον θείο. Το λειτουργικό αυτό καθεαυτό το δίνει η ίδια η Microsoft. Μπορείς να το κατεβάσεις από εκεί, διότι λειτουργικά από τον "θείο" δεν μπορείς να ξέρεις πόσο πειραγμένα είναι. Ακόμη και να μην αγοράσεις κλειδί, τα 10άρια θα συνεχίσουν να λειτουργούν αλλά θα σου πετάνε ένα σπαστικό μήνυμα για ενεργοποίηση, δεν χρειαζόταν καν να τα κατεβάσεις από τον "θείο" δηλαδή. Αν θες για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο να αγοράσεις και ένα κλειδί με μερικά ευρώ από το ebay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα καθαρη εγκατασταση την 1903 στον υπολογιστη μου που ειχε την 18κατι. Χωρις καποια αλλαγη στο hardware τα windows δεν ενεργοποιουνται. Εβαλα προφανως την ιδια εκδοση (home-pro) αλλα δυστυχως δεν εκανα ποτε windows λογαριασμο με mail αρα δεν ενεργοποιουνται τωρα που συνδεθηκα στο νετ. 

Υπαρχει προβλημα με την 1903 στην ενεργοποιηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, p_under είπε

Εκανα καθαρη εγκατασταση την 1903 στον υπολογιστη μου που ειχε την 18κατι. Χωρις καποια αλλαγη στο hardware τα windows δεν ενεργοποιουνται. Εβαλα προφανως την ιδια εκδοση (home-pro) αλλα δυστυχως δεν εκανα ποτε windows λογαριασμο με mail αρα δεν ενεργοποιουνται τωρα που συνδεθηκα στο νετ. 

Υπαρχει προβλημα με την 1903 στην ενεργοποιηση; 

Όταν λες home-pro τι εννοείς; Επίσης ήταν γνήσια πριν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Όταν λες home-pro τι εννοείς; Επίσης ήταν γνήσια πριν;

Εννοω οτι ηταν pro και εβαλα pro, ναι ηταν γνησια με κωδικο απο πανεπιστήμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, p_under είπε

Εννοω οτι ηταν pro και εβαλα pro, ναι ηταν γνησια με κωδικο απο πανεπιστήμιο.

Αν ήταν γνήσια, έβαλες την ίδια έκδοση και δεν έγινε καμιά αλλαγή στο hardware θα έπρεπε να έχουν ενεργοποιηθεί. Τσέκαρε στις Ρυθμίσεις - Ενημέρωση και Ασφάλεια - Ενεργοποίηση αν έχει κάποια επιλογή/οδηγό να την κάνεις χειροκίνητα, θα σου βγάλει κάποια λίστα και θα έχει το ίδιο pc που έχεις, θα το επιλέξεις και θα τα ενεργοποιήσει ξανά (ή κάπως έτσι δεν θυμάμαι ακριβώς, δεν μπορώ να αναπαράγω την διαδικασία σε ενεργοποιημένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, p4n0s86 είπε

Αν ήταν γνήσια, έβαλες την ίδια έκδοση και δεν έγινε καμιά αλλαγή στο hardware θα έπρεπε να έχουν ενεργοποιηθεί. 

έτσι ήταν ακριβώς και γι αυτό μου έκανε εντύπωση. 

Είχα κάνει και άλλες φορές φορμάτ σε αυτό το pc και δεν είχα κανένα θέμα. Θα το τσεκάρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update πάνω στο θέμα με το Search.ui. 

Κοιτάξτε επιτυχία. Τη μέρα που έκανα disabled το search βγήκε και το update που δημιούργησε το High CPU load. Το έλυσα δίνοντας admin δικαιώματα στο φάκελο και σβήνοντας τελείως το Search.ui. Σε λίγες μέρες θα το φτιάξει και η ms. 

 

Update: Microsoft has now published the problem in the list of known errors of the update. It occurs if the Windows Desktop Search has been deactivated. Then SearchUI.exe can cause a high CPU load. The High CPU load fix will be solved in mid-September with a Windows update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2019 στις 8:19 ΜΜ, Xristaras12 είπε

τίποτα καμία διαφορά. μόνο σε safe mode δεν εχω δοκιμάσει γιατί χρειάζομαι τον υπολογιστή και δεν γίνεται να κλείσει. (ασε που δεν ξερω και πως μπαίνει)

Μιας και σήμερα πέρασα την 1903, είδα κι εγώ το πρόβλημα που αναφέρεις. Βέβαια  αν πατάς γρήγορα το πλήκτρα δεν εμφανίζεται η μπάρα, αλλά θα έπρεπε φυσικά να ακολουθεί τις επιλογές σου. Όντως δείχνει να μην έχει καμιά σημασία τι θα επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, comfuzio είπε

Καλημέρα, υπάρχει κάποιο link για την 1909? Για .iso πάντα

https://tb.rg-adguard.net/public.php

Τωρα ειδα οτι λες 1909. Δεν υπαρχει, εκτος αν πας σε insider. Ειναι νωρις ακομα για την 1909.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερατε οτι το rufus εχει την δυνατοτητα να κατεβαζει και isos των windows?
https://www.ghacks.net/2019/09/15/how-to-download-and-install-an-earlier-version-of-windows-10/

Απ' οτι βλεπω στο changelog του στο github, την εχει την δυνατοτητα απο την 3.5 που βγηκε πριν ~6 μηνες, αλλα εδω δεν μου εμφανιζεται η σχετικη επιλογη.
https://github.com/pbatard/rufus/releases/tag/v3.5

rufus.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

https://tb.rg-adguard.net/public.php

Τωρα ειδα οτι λες 1909. Δεν υπαρχει, εκτος αν πας σε insider. Ειναι νωρις ακομα για την 1909.

 

 

Ξέρουμε πότε θα κυκλοφορήσει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, M@dB0x είπε

ναι το ξεραμε........ μονο το portable την εχει την επιλογη.

Πφφφ. Εγω σημερα το εμαθα απο το ghacks. Γιατι εχει μονο η portable την επιλογη για κατεβασμα?

4 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ξέρουμε πότε θα κυκλοφορήσει;;

Οκτωβριο λογικα, αν δεν σκατωσει κατι η ms και την βγαλει και την αποσυρει στο καπακι οπως εκανε με την 1809. Βασικα, απο το νουμερο που βλεπεις να δινει η ms, πχ "1809, αρα Σεπτεμβριος του 2018", βαλε ενα μηνα επιπλεον, γιατι μιλαμε για τους γνωστους ανικανους της ms που δεν τα πανε καλα με το versioning.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...