Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Μαλλον δεν το προσεξα .Μπορω να τον βγαλω  τωρα ?

https://www.tenforums.com/tutorials/14776-remove-password-local-account-windows-10-a.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2020 στις 12:28 ΠΜ, panakos_thess είπε

Και εγω εχω την 19041 και ειναι RTM πολυ καλη!

Στο main pc μου βλέπω ότι αργεί να ανοίξει τα πιο πολλά apps/programs ενώ στα άλλα 2 πάνε όλα μια χαρά!
Δεν το κάνει σε όλα βέβαια αλλά πχ πάτησα να ανοίξω το streamlabs OBS και παίζει να άνοιξε 5 λεπτά αργότερα -και όχι δεν είχε update-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Στο main pc μου βλέπω ότι αργεί να ανοίξει τα πιο πολλά apps/programs ενώ στα άλλα 2 πάνε όλα μια χαρά!
Δεν το κάνει σε όλα βέβαια αλλά πχ πάτησα να ανοίξω το streamlabs OBS και παίζει να άνοιξε 5 λεπτά αργότερα -και όχι δεν είχε update-

 

 

 

Εγώ όλη την ώρα μέσα, δεν είχα τι να κάνω και έβαλα την έκδοση 2004. Δεν βλέπω καμιά διαφορά από την προηγούμενη. Ειδικά αυτό το "προγραμματισμός GPU με επιτάχυνση υλικού" πρέπει να είναι μούφα, δεν έχω διαπιστώσει ότι προσφέρει κάτι ουσιαστικό. Φυσικά για το πρόβλημα με την Stand-By memory ούτε λόγος...

2004.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Εγώ όλη την ώρα μέσα, δεν είχα τι να κάνω και έβαλα την έκδοση 2004. Δεν βλέπω καμιά διαφορά από την προηγούμενη. Ειδικά αυτό το "προγραμματισμός GPU με επιτάχυνση υλικού" πρέπει να είναι μούφα, δεν έχω διαπιστώσει ότι προσφέρει κάτι ουσιαστικό. Φυσικά για το πρόβλημα με την Stand-By memory ούτε λόγος...

2004.jpg

Ναι το εχω κανει και εγω τεστ αυτο το scheduling και τετοια!!!!Πραγματικα πολυ placebo

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Στο main pc μου βλέπω ότι αργεί να ανοίξει τα πιο πολλά apps/programs ενώ στα άλλα 2 πάνε όλα μια χαρά!
Δεν το κάνει σε όλα βέβαια αλλά πχ πάτησα να ανοίξω το streamlabs OBS και παίζει να άνοιξε 5 λεπτά αργότερα -και όχι δεν είχε update-

Παραξενο!!χμμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.Δεν μου δείχνει εικόνα η web camera logitech c270 μετα το τελευταίο windows 10 update .

Εχω απεγκαταστήσει drivers κτλ αλλα το ίδιο.Υπάρχει λύση;

Επεξ/σία από JTRGamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την τελευταία αναβάθμιση του pc, με εγκατάσταση νέου ssd, ως C, και την εγκατάσταση των win pro 64, ως βασικού λειτουργικού πλέον, επανεγκατέστησα σταδιακά και τις εφαρμογές που χρειαζόμουν και όλα πήγαιναν καλά.

Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ ότι έχει αλλάξει ο τρόπος παρουσίασης των εγκατεστημένων εφαρμογών, πατώντας το κουμπί start, και αντί να εμφανίζονται με scroll down, εμφανίζονται μόνο λίγα παράθυρα (Παραγωγικότητα, Εξερεύνηση) στην επιλογή "Καρφιτσωμένα πλακίδια" και πρέπει να αλλάξω στο "Όλες οι εφαρμογές" για να εμφανιστούν όλες οι εφαρμογές στην οθόνη.

Πως μπορεί να επανέλθει η προηγούμενη κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Όπως φαίνεται στο screenshot έχω ενεργές και τις 3 επιλογές (δεν ήταν ενεργή η 1η), αλλά η κατάσταση δεν αλλάζει. 

1072946292_1.JPG.31060b0964c9084ac9a61236cb6b0f58.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω γιατι το κανει.

Δες και εδω αν μπορεις να κανεις κατι: https://www.tenforums.com/tutorials/105049-add-remove-all-apps-list-start-menu-windows-10-a.html

Επεξ/σία από fearless
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ και πάλι. Πειραματίστηκα με τις ρυθμίσεις που έχει η 1η εικόνα και κατάφερα να επαναφερω την κατάσταση, που είχα από την αρχή και με βολεύει, κλείνοντας το Use start full screen. 

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Semi-offtopic, αλλα το ποσταρω εδω μιας και δεν βρισκω το παλιο εκεινο θεμα του skype που ειχα γεμισει rants. Ελπιζω επισης να το δει ο @papadi , μιας και ειναι ο "εκπροσωπος" της ms εδω μεσα.

Η ms αλλαξε την εφαρμογη του skype απο το store απο uwp σε elecron based. Τη ΜΟΝΗ εκδοση του skype που δεν φτιαχνοταν με το κ@λοelectron και ηταν λιγο καλυτερη απο τις υπολοιπες για τα αλλα λειτουργικα, καταφεραν και την κανανε και αυτη σαν τα μουτρα τους τα βοδια.
https://old.reddit.com/r/skype/comments/fkj19n/skype_uwp_is_dead_long_live_electron/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, jim_p είπε

Semi-offtopic, αλλα το ποσταρω εδω μιας και δεν βρισκω το παλιο εκεινο θεμα του skype που ειχα γεμισει rants. Ελπιζω επισης να το δει ο @papadi , μιας και ειναι ο "εκπροσωπος" της ms εδω μεσα.

Η ms αλλαξε την εφαρμογη του skype απο το store απο uwp σε elecron based. Τη ΜΟΝΗ εκδοση του skype που δεν φτιαχνοταν με το κ@λοelectron και ηταν λιγο καλυτερη απο τις υπολοιπες για τα αλλα λειτουργικα, καταφεραν και την κανανε και αυτη σαν τα μουτρα τους τα βοδια.
https://old.reddit.com/r/skype/comments/fkj19n/skype_uwp_is_dead_long_live_electron/

 

Εδώ και καιρό χρησιμοποιώ την κλασσική έκδοση του Skype και όχι αυτή που έχουν ενσωματωμένη τα Windows 10,  η οποία είναι τραγική. Για μένα έκαναν μέγα σφάλμα που κατήργησαν το MSN Messenger και στη θέση του έβαλαν το Skype, το οποίο είναι μεν καλύτερο για κλήσεις αλλά για ανταλλαγή άμεσων μηνυμάτων είναι για τα μπάζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...