Προς το περιεχόμενο

Καλυτερο μεσο μακροχονιας αποθηκευσης ψηφιακων φωτογραφικων αλμπουμ και βιντεο.


apokatso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Lanike71 said:

Το έχω ξαναγράψει, θα το ξαναγράψω : Απλά κάνε το τεστ, ανέβασε σε ένα φάκελο φωτογραφίες και βίντεο με παιδική πορνογραφία και χρονομέτρα σε πόση ώρα θα ακούσεις την πόρτα να ανοίγει. Μπισκότα και τσιγάρα εγώ, μην αγχώνεσαι. 

και χαίρομαι που θα συμβεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και μην ακους cloudies και αλλα τετοια απο ιντερνετοανετους των προσωπικων δεδομενων  😃

https://techblog.gr/software/icloud-hacked-nude-celebrity-photos-9876/

Tωρα βεβαια  θα πουν...δηλαδη γυμνος φωτογραφηθηκε εσυ ? 😃

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Snolly είπε

και χαίρομαι που θα συμβεί!

Παραπάνω άλλα γράφεις όμως. .. Δε χρειάζεται να είσαι ύποπτος. Όλα σκαναρονται, να ξέρεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Snolly είπε

αν είσαι ύποπτος τρομοκρατίας, έμπορος όπλων, trafficer, drug lord ή δεν ξέρω γω τι ναι μέσω του prism η NSA μπορεί να ζητήσει από κάποιο tech company να κάνει disclose τα data που έχει για σένα. δεν κάθεται ο υπάλληλος της NSA με ποπ κορν και γυαλιά 3D να χαζεύει τις προσωπικές στιγμές του κόσμου. επί της ουσίας ο κίνδυνος για παραβίαση της ιδιωτικότητας για τον απλό χρήστη είναι μηδενικός. με αυτή τη λογική και η ΕΛΑΣ μπορεί και καταγράφει τηλεφωνήματα. τι θα κάνεις δε θα μιλάς στο κινητό; 

όταν λοιπόν έχεις τέτοιες αντιρρήσεις και φοβίες εν έτει 2018 μάλλον κακώς σουλατσάρεις σε τεχνολογικό φόρουμ. με την έννοια του μάλλον θα διαβάζεις συνέχεια για πράγματα που σε ενοχλούν και σε φοβίζουν. γιατί να βασανίζεσαι;

Capture.PNG.70dc338347fc5bf061c6e938548011c6.PNG

Δεν ζητάει. Με το προγραμμα PRISM εχουν direct access σε αυτα που στα δεδομένα σου χωρίς να έχουν δικαστικό ένταλμα. Δλδ ο κάθε υπάλληλος εχει την δυνατότητα να μπει και να δει τις φωτογραφίες, εμαιλ σου οτιδηποτε.

Τι σε κάνει να εισαι τόσο σίγουρος ότι κανένας υπάλληλος δεν κανει abuse το σύστημα; Ο ίδιος ο Snowden ειχε πει οτι ειχε direct access σε messenger, φωτογραφίες οποιουδήποτε, χωρις να ρωτήσει κανέναν και να πάρει άδεια απο κανέναν. Γιατί να εμπιστευτώ το κάθε αμερικανάκι ή την κυβέρνηση με τα προσωπικά μου στοιχεία και στιγμές; Γιατί να μην προστατευτώ απο ένα σύστημα το οποίο ειναι καθαρά καταχρηστικό;

Μπορει εσύ να εισαι ενταξει και να μην εχεις θέμα, αν εγω ομως δεν ειμαι, δεν με κάνει τεχνοφοβικό. Δηλαδή ο Snowden που ρίσκαρε τα πάντα τον λες τεχνοφοβικό; 

Επεξ/σία από flienky
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, flienky said:

Δεν ζητάει. Με το προγραμμα PRISM εχουν direct access σε αυτα που στα δεδομένα σου χωρίς να έχουν δικαστικό ένταλμα. Δλδ ο κάθε υπάλληλος εχει την δυνατότητα να μπει και να δει τις φωτογραφίες, εμαιλ σου οτιδηποτε.

Τι σε κάνει να εισαι τόσο σίγουρος ότι κανένας υπάλληλος δεν κανει abuse το σύστημα; Ο ίδιος ο Snowden ειχε πει οτι ειχε direct access σε messenger, φωτογραφίες οποιουδήποτε, χωρις να ρωτήσει κανέναν και να πάρει άδεια απο κανέναν. Γιατί να εμπιστευτώ το κάθε αμερικανάκι ή την κυβέρνηση με τα προσωπικά μου στοιχεία και στιγμές;

να μην εμπιστευτείς κανέναν. τα κατεβάζω κι εγώ τώρα και κλείνω και ό,τι account έχω σε αμερικάνικες tech companies. θα στερήσω τη χαρά από τον υπάλληλο του prism να βλέπει καθημερινά την ανηψιά μου να σβήνει τα κεράκια της τούρτας της να μάθει ο παλιοαδιάκριτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@flienky

Προφανώς στο διάλειμμα τους με τον καφέ, θα χαζευουν τίποτα γκομενακια. Αλλά την ώρα της δουλειάς σίγουρα ασχολούνται με ύποπτους .Παράλληλα το ΑΙ σκαναρει νέα αρχεία. ..

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο συνήθης μπαμπούλας της "παιδικής πορνογραφίας", μάλιστα. Ενώ το αυτονόητο είναι ότι στα cloud storages ΟΛΑ σκανάρονται και αυτό δεν είναι θεωρία συνωμοσίας, είναι η παραχώρηση των δικαιωμάτων σου στις εταιρίες ώστε αυτές να ελέγχουν τι ανεβάζεις. Δεν θυμάστε πριν δυο τρία χρόνια που η Google έδωσε δωρεάν μπόλικο χώρο στο Drive και αμέσως μετά το πήρε πίσω γιατί διαπίστωσε ότι ΟΛΟΙ ανέβαζαν ταινίες; Ε πως το διαπίστωσε αυτό, το μάντεψε; Όποιος νιώθει ανασφαλής με τις υπηρεσίες cloud καλά κάνει και δεν μας πέφτει εμάς λόγος αλλά μην κουνάτε συνέχεια το μπαμπούλα παιδική πορνογραφία - τρομοκρατία και λοιπές πίπες. Όλα επεξεργάζονται και ελέγχονται εκ των προτέρων και αυτό δεν είναι καθόλου καλό για την ιδιωτικότητά μας.

Ξέφυγε όλως πολύ το θέμα.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποτέ δεν είπα μπράβο στις εταιρίες που σκαναρουν τα πάντα. Απλά λέω ότι όποιος ανεβάζει, να το ξέρει ότι σκαναρονται όλα . Τα μπέρδεψες λίγο. 

https://www.bbc.com/news/technology-28682686

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Snolly είπε

Κάθομαι και γράφω σοβαρά και εξηγώ και ξεχνάω πως μια μεγάλη πλειοψηφία είναι επιεικώς αμαθείς ή ημιμαθείς, συνωμοσιολόγοι, τεχνοφοβικοί, νομίζουν πως το FBI παρακολουθεί τις φωτογραφίες τους και η Apple διοικείται από τον Σώρος τους μασώνους και τη λέσχη μπίλντεμπεργκ και συλλέγει τις φωτογραφίες των ελλήνων για μια μυστική μηχανορραφία και πλεκτάνη που θα της εξασφαλίσει την παγκόσμια κυριαρχία.

Παιδιά βάλτε τις φωτογραφίες σας σε δισκέτες τυλίξτε τις με αλουμινόχαρτο και θάψτε τις στην αυλή σας.

ειναι συνομοσια οτι οι προαναφερθεν εταιρειες θα πουλαγαν και τη μανα τους για το κερδος? και πιστευεις οτι εχεις και ιδιωτικοτητα μ αυτες? 🤣 

για να μη παρεξηγηθω, οπως ειπε καποιος αλλος οτι πληροφοριες θελουν να παρουν απο εμας (για στατιστικες, διαφημισεις, να πουλησουν, κλπ) θα το κανει υπολογιστης. δεν ειναι αναγκη οποιος πιστευει οτι ιδιωτικοτητα και επικοινωνια ειναι αντιθετα να πιστευει και σε θεωριες συνομοσιας. οτι δεν εχει μεινει bit απουλητο ομως ειναι σιγουρακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Lezantas26 said:

ειναι συνομοσια οτι οι προαναφερθεν εταιρειες θα πουλαγαν και τη μανα τους για το κερδος? και πιστευεις οτι εχεις και ιδιωτικοτητα μ αυτες? 🤣 

για να μη παρεξηγηθω, οπως ειπε καποιος αλλος οτι πληροφοριες θελουν να παρουν απο εμας (για στατιστικες, διαφημισεις, να πουλησουν, κλπ) θα το κανει υπολογιστης. δεν ειναι αναγκη οποιος πιστευει οτι ιδιωτικοτητα και επικοινωνια ειναι αντιθετα να πιστευει και σε θεωριες συνομοσιας. οτι δεν εχει μεινει bit απουλητο ομως ειναι σιγουρακι

άρα λοιπόν ρωτάει κάποιος άνθρωπος που να βάλω τις φωτογραφίες μου και θεωρούμε ΟΛΑ τα cloud solutions ακατάλληλα και άρα κακώς τα πρότεινα.

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ

1 hour ago, bluesattack said:

Και μην ακους cloudies και αλλα τετοια απο ιντερνετοανετους των προσωπικων δεδομενων  😃

https://techblog.gr/software/icloud-hacked-nude-celebrity-photos-9876/

Tωρα βεβαια  θα πουν...δηλαδη γυμνος φωτογραφηθηκε εσυ ? 😃

άλλος ένας ημιμαθής. και άλλο ένα click bait άρθρο. κανένα iCloud δεν χακαρίστηκε. οι σελεμπριτις αυτές είτε πέσανε θύμα phishing και δώσανε τους κωδικούς τους σε τρίτους είτε είχανε βάλει κωδικό που τον μάντεψαν εύκολα πχ την ημερομηνία γέννησής τους.

 

αν σώσεις τις φωτογραφίες σου σε έναν δίσκο στο σπίτι σου και δώσεις τα κλειδιά σε κάποιον άγνωστο ή τα αφήσεις κάτω από το χαλάκι και μπουν και στα κλέψουν φταίει η Seagate; ήμαρτον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα μιλαμε για μακροχρονια αποθηκευση.

Θα εχει δηλαδη να πληρωνει το καθε cloud για 50 χρονια μεχρι να τις δουν τα εγγονια του?

Το ιδιο και με τον nas

 

Ψαχνω και εγω λυση αλλα δεν εχω καταληξει καπου, προς το παρων τυπωμα και αποθηκευση, και backup σε cd (τα οποια σε 30 χρονια δεν μου εγγυαται κανενας οτι θα βριακεις ευκολα συσκευη να τα διαβασεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Το έχω ξαναγράψει, θα το ξαναγράψω : Απλά κάνε το τεστ, ανέβασε σε ένα φάκελο φωτογραφίες και βίντεο με παιδική πορνογραφία και χρονομέτρα σε πόση ώρα θα ακούσεις την πόρτα να ανοίγει. Μπισκότα και τσιγάρα εγώ, μην αγχώνεσαι. 

Αλήθεια τωρα, ήθελες να δώσεις παράδειγμα και σκέφτηκες ότι η παιδική πορνογραφία είναι το ιδανικότερο παράδειγμα; Να προσέχουμε λίγο τι λέμε έστω και υποθετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Lanike71 said:

@Snolly

Ξαναγυρνας στα ίδια με ισχυρισμούς που έχουν καταρριφθεί. Είπαμε, όλα σκανάρονται, όποιος θέλει ανεβάζει. 

προφανώς όλα σκανάρονται. υπάρχουν όμως cloud services που ούτε πουλιέται η πληροφορία από το σκανάρισμα ούτε το περιεχόμενο, ούτε το κοιτάνε άνθρωποι. μην φοβίζετε αδίκως τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Snolly είπε

 

άλλος ένας ημιμαθής. και άλλο ένα click bait άρθρο. κανένα iCloud δεν χακαρίστηκε. οι σελεμπριτις αυτές είτε πέσανε θύμα phishing και δώσανε τους κωδικούς τους σε τρίτους είτε είχανε βάλει κωδικό που τον μάντεψαν εύκολα πχ την ημερομηνία γέννησής τους.

αν σώσεις τις φωτογραφίες σου σε έναν δίσκο στο σπίτι σου και δώσεις τα κλειδιά σε κάποιον άγνωστο ή τα αφήσεις κάτω από το χαλάκι και μπουν και στα κλέψουν φταίει η Seagate; ήμαρτον.

Aλλος ενας ημιμαθης που φασκει και αντιφασκει.Τελικα επεσαν θεμα phising απο ψευτικες σελιδες η ειχαν βαλει ευκολο κωδικο και τις χακεψαν ευκολα ? 

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...