Προς το περιεχόμενο

Καλυτερο μεσο μακροχονιας αποθηκευσης ψηφιακων φωτογραφικων αλμπουμ και βιντεο.


apokatso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, Stamer said:

Μιλάς για επιχειρηματολογία πιτσιρικιών και γίνεσαι εριστικός. Έχω και εγώ πολλά Apple προϊόντα προσωπικά αλλά αυτό που "έβγαλες" παραπάνω (ψευτο-ανωτερότητα επειδή έχεις apple πράγματα) είναι ο βασικός λόγος που δύσκολα πλέον ανέχομαι σε apple χρήστες. Για σένα και για μένα μπορεί να μην ισχύει αλλά οι περισσότεροι έχουν ένα mac ή ένα iphone ΑΛΛΑ καθόλου ψωμί να φάνε (που λέει ο λόγος)! Δεν είναι καθόλου σοβαρή κουβέντα λοιπόν αυτή που λες. Ή μήπως δεν μπορεί ο καθένας να έχει την γννώμη του αν δεν έχει mac? Παρεμπιπτόντως ούτε εγώ έχω mac απλά επειδή δεν μου χρησιμεύει ούτε στην δουλειά μου ούτε στις προσωπικές μου δραστηριότητες σε desktop-laptop.

Κάνεις λάθος, δεν τα ξέρεις σωστά και καλό θα ήταν να μην λες ανακρίβιες. Στο ναυτιλιακό κλάδο που είσαι εσύ δεν ξέρω τι γίνεται. Στον τραπεζικό που είμαι εγώ, το να βάλουμε χρηματοοικονομικά δεδομένα σε cloud είναι απλώς ένα ανέκδοτο που θα βάζαμε στην top 10 λίστα ανεκδότων. Και επιπροσθέτως, είναι εξαιρετικά πολύπλοκο ακόμα και να εξηγήσω από πόσα συστήματα περνάει η ασφάλεια, απο πόσους ανθρώπους κ.λ.π. κ.λ.π. Θα σου πω μόνο οτι το θέμα της ασφάλειας είναι κάτι που πληρώνουμε πολύ πικρά αλλά ΔΕΝ γίνεται αλλιώς (ίσως στο πολυυυυ μέλλον). Ναι, η IBM έχει cloud αλλά για άλλου είδους δεδομένων, όχι οικονομικά!

...και όλα τα παραπάνω, απο κάποιον που αν έχεις διαβάσει προηγούμενα ποστ, μου αρέσει ΚΑΙ η λύση του cloud για τα προσωπικά μου μή χρηματοοικονομικά δεδομένα.

έγινα εριστικός γιατί ενώ εξηγούσα σε χρήστη πως έκανα εγώ τη διαδικασία με το mac μου τσίμπησαν τα 2 πιτσιρίκια τη λεξη mac (ειχαν δει και πιο πριν apple - κοκκινο πανι) και κατεληξαν στο συμπέρασμα επειδή έχω mac/apple είμαι άσχετος στο θέμα. δεν έχεις άδικο έπεσα στο επίπεδο τους. προφανως και δεν πιστευω στα περι ανωτερωτητας όποιου αγοράζει κάτι ακριβό ή όχι, πικάρισμα ήταν απάντηση στην ειρωνεία από τα παιδάκια.

μπορεί ο συμβατικός τραπεζικός τομέας να μην έχει πάει ακόμα, πρόσφατα ήμουν στην MS ελλάδας και είδα πως γίνονται deploy στο azure διάφορα use cases ένα από αυτά ήταν μια επενδυτική τράπεζα νομίζω στη Νορβηγία.

το point μου ηταν πως μπορούν ολόκληροι οργανισμοί να εμπιστευτούν τα cloud services των tech companies αλλα ο πιτσιρικος του ινσομνια τρεμει το iCloud της apple και δυστυχως διαδιδει ψευδως πως πουλαει και τα δεδομενα σε τριτους.

2 hours ago, Lezantas26 said:

δε ξερω απ αυτα αλλα 

μένουμε σε αυτό

 

Επεξ/σία από Snolly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, Snolly είπε

έγινα εριστικός γιατί ενώ εξηγούσα σε χρήστη πως έκανα εγώ τη διαδικασία με το mac μου τσίμπησαν τα 2 πιτσιρίκια τη λεξη mac (ειχαν δει και πιο πριν apple - κοκκινο πανι) και κατεληξαν στο συμπέρασμα επειδή έχω mac/apple είμαι άσχετος στο θέμα. δεν έχεις άδικο έπεσα στο επίπεδο τους. προφανως και δεν πιστευω στα περι ανωτερωτητας όποιου αγοράζει κάτι ακριβό ή όχι, πικάρισμα ήταν απάντηση στην ειρωνεία από τα παιδάκια.

μπορεί ο συμβατικός τραπεζικός τομέας να μην έχει πάει ακόμα, πρόσφατα ήμουν στην MS ελλάδας και είδα πως γίνονται deploy στο azure διάφορα use cases ένα από αυτά ήταν μια επενδυτική τράπεζα νομίζω στη Νορβηγία.

το point μου ηταν πως μπορούν ολόκληροι οργανισμοί να εμπιστευτούν τα cloud services των tech companies αλλα ο πιτσιρικος του ινσομνια τρεμει το iCloud της apple και δυστυχως διαδιδει ψευδως πως πουλαει και τα δεδομενα σε τριτους.

μένουμε σε αυτό

αρα λοιπον λες οτι στα εταιρικα clouds δεν υπαρχει encryption? οκ κλαιω τοτε 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Lezantas26 said:

αρα λοιπον λες οτι στα εταιρικα clouds δεν υπαρχει encryption? οκ κλαιω τοτε 🤣

 🙁

Επεξ/σία από Snolly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cloud είναι δίκοπο μαχαίρι, δεν μπορεί να έχεις backup μόνο εκεί. Πχ κρασάρει ο client, δεν συγχρονίζει καλά, και αρχίζει και σου σβήνει τα δεδομένα... οτιδήποτε!!!

Τα έχουμε σαν έσχατη καβάτζα, αφού έχουμε τα τοπικά μας backup, να υπάρχουν και τα cloud.... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, randomcat είπε

Hacker Tried to Sell iCloud Data: https://www.macobserver.com/news/hacker-sell-icloud-data/

😈🤣

Τωρα θα σπευσουν μερικοι να απαιτησουν συγνωμη που διαδιδεις ψευδη για την αγαπημενη τους..ομαδα, εχμ, εταιρεια, εχμ τεχνολογια 😅

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, fuz10n είπε

Τα ανεβαζει, και συντομα ολο και περισοτερα, ειτε εν αγνοια της λογω αγνοιας μερικων υπαλληλων ειτε για να εκμεταλλευτει τεχνολογιες. Οπως και οι τραπεζες, οπως ολες οι μεγαλες εταιριες. Ειναι μονοδρομος πλεον ειτε μας αρεσει ειτε οχι, ο ανταγωνισμος το απαιτει.

διολου απιθανο, και μετα ολες οι φωτογραφιες μεχρι 3-4-5-6-7-N χρονων των παιδιων μου χαθηκαν για παντα?

Απαντησα, προσωπικα ενα.

Η πιθανότητα να μπούνε στο σπίτι σου ή να πάρει φωτιά ειναι σύμφωνα με όσα βλέπω και ακούω περίπου 100000 μικρότερη από το να σου χακάρουν έναν cloud λογαριασμό (αφου τα χακαρισματα γινονται σε εκατομμυρια λογαριασμους καθε φορα κ δε χρειαζεται καν να τα μαθουμε). Θα μου πεις "και να μου τον χακαρουν εχω ακομα τα αρχεια μου", ασχετα που θα τα εχουν και αλλοι, αυτο δε μας πειραζει.

Προσωπικα θεωρω το cloud με διαφορά την πιο αχρηστη και overvalued τεχνολογία ever και βεβαια ακομα πιο αχρηστη για αποθηκευση multimedia αρχειων αφου κανει εντελως μη πρακτικη την προβολή τους όταν θες να τα δεις. Ειδικα οσοι χρησιμοποιουν cloud υπηρεσιες για αποθηκευση κωδικων! Εγω εχω μαθει να μη χρησιμοποιω καν προγραμματα αν δεν εχουν επιλογη export/import ωστε να μπορω να εισαγω offline τις εργασιες μου σε αλλους υπολογιστες / κινητά. Και εννοειται πως στο cloud θα βλεπουν τα αρχεια σου τριτα μάτια, εκτος και αν δεν υπαρχει προβλημα στο να εφαρμοζουμε 4096bit κρυπτογράφηση με ιδιωτικο κλειδι σε κάθε αρχειο που θέλουμε να 'σώσουμε'.

Απο εκει και περα οι 2 σκληροι δισκοι ειναι η φθηνοτερη / ασφαλεστερη και πρακτικοτερη λυση για καποιον που ξερει να κανει backup και δεν τα θελει ολα ετοιμα. Και αν φοβαται για κλοπη ΜΟΝΟ αφου τα εξασφαλισει offline, ας παει και στο online μερος και ολα κρυπτογραφημενα, εστω και σαν απλά RAR με κωδικο (καθαρη αυτοκτονια). Αλλά ετσι για την περιπτωση που τον κλέψουν ή καεί το σπίτι του.

 

ΥΓ) Επειδη συγκρινουμε ασφαλεια ενω προφανως μιλαμε για ελαχιστα GB δεδομενων αφου το cloud οπως ειπα ειναι overvalued και το πιθανοτερο ειναι πως ή θα χρησιμοποιηθει σε βασικη μορφη για λιγα GB αρχειων ή σε πληρωμενη για καμια 100ρια GB, με τοσες μικρες απαιτησεις σε χωρο υπαρχουν και φλασακια με ενσωματωμενη κρυπτογραφηση που μπορει να τα κρυψει καπου ή να τα εχει επανω του ή το οτιδηποτε σε συναρτηση παντα με τους δισκους. Δεν τιθεται καν θεμα για εμενα εκτος κ αν ειχα λεφτα για πεταμα. Υπαρχουν μπολικες λυσεις για τοσο μικρες απαιτησεις σε χωρο (ακομα και DVD που μπορει να χωσει σε παταρι, παντα σε συναρτηση με τους δισκους αφου θα του προσφερουν απλετο χωρο με μικρο κοστος και ευκολη προσβαση οταν θελει να τα δει).

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, randomcat said:

Από την άλλη, η Coca Cola δεν ανεβάζει τα εμπορικά της μυστικά στο cloud. 

Ακριβώς αυτό κάνει. Όλες οι διαφημιστικές της καμπάνιες π.χ., σε cloud ανεβαίνουν πριν βγουν στον αέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, randomcat είπε

Τα είπες όλα φίλε. Και εγώ μια τέτοια πρακτική ακολουθώ, αν και με κάπως περισσότερους δίσκους και φλασάκια. Προσέχω να έχω μία πολύ καλή δομή ώστε όλοι μου οι δίσκοι να έχουν το πολύ 7-8 root φάκελους (π.χ. "Personal", "Programs", "Ebooks", "Music", "Dev" ή "Work" ή "Projects" κ.λπ.), και έχω ένα σύστημα με αποθηκευτικά μέσα διαφορετικής προτεραιότητας.

Υπάρχουν κάποια δεδομένα τα οποία δεν πρόκειται να αλλάξουν ή που ενημερώνονται σπάνια, οπότε εκείνα τα έχω διασφαλίσει με κρυπτογραφημένους δίσκους εδώ και εκεί στους οποίους δεν χρειάζεται να έχω συχνή φυσική πρόσβαση. Το ίδιο κάνω και με τον μεγαλύτερο όγκο των δεδομένων μου, και ανάλογα με τη συχνότητα των αλλαγών και της πρόσβασης επιλέγω και τα μέρη. Δεδομένα τα οποία ενημερώνονται συχνά, μπορώ να τα έχω σε πολλαπλά φλασάκια, μέχρι να αποκτήσουν π.χ. κάποια παλαιότητα και τότε τα μεταφέρω σε δίσκους χαμηλότερης προτεραιότητας όσον αφορά την φυσική μου πρόσβαση. Τέλος, σε αυτούς τους δίσκους διατηρώ σε συμπιεσμένα αρχεία (.zip, .tar, .rar κ.λπ.) οτιδήποτε έχει πολλές δεκάδες αρχειάκια (π.χ. backups από websites) ώστε να μπορώ να τους κλωνοποιώ πολύ πιο γρήγορα.

Οι δίσκοι αυτοί θα σε κρατήσουν4-5 χρόνια εύκολα (απο άποψη χώρου). Δύο δίσκοι 4 TB = 300Ε/4 χρονια = 75Ε /χρονο για αποθηκευτικό χώρο 8TB (σε 2 backups!) ή 16TB σε μονό.

Και στα 4 χρόνια θα έχουν δουλέψει ελάχιστες ώρες μιας αφού θα ανοίγουν σπάνια και κουμπωμένοι σε doscking station (~30E κόστος)

Μετά μπορείτε να τους πουλήσετε 30-50Ε στις αγγελίες του insomnia. Οπότε σε βάθος χρόνου το κόστος δεν είναι μεγάλο (θεωρώ).

Αν έχεις πειρσσότερα αρχεία/data αγοράζεις 1-2 δίσκους ακόμα των 4ΤΒ και ακολουθείς την ίδια φιλοσοφία.

Για να αυτοματοποιήσεις την διαδικασία χρησιμοποιήσεις το goodsync (ή καποιο αντίστοιχο πρόγραμμα) και όλα έτοιμα.

 

Με αυτή την λύση:

1) δεν έχεις θέμα με NAS (έσκασε ο controller ή δισκος και πρεπει να βρω ίδιο),  ή μπήκε ransomware και στα κυπτογράφησε γιατι ο δίσκος είναι offline.

2) Εχεις 2 backups σε διαφορετικά locations (αν θεωρήσουμε οτι ζεις μετα απο σεισμό ή φωτια που σου κατέστρεψε τα backups)

3) Δεν έχεις μηνιαίο κόστος (ρεύμα, συντήρηση του NAS, κοκ). Δεν είσαι εταιρεία αλλά σπίτι

4) Δεν έχει κάποιος άλλος πρόσβαση στα αρχεία σου: δυνητικά θα μπορούσε στο cloud, τεράστια συζήτηση. Είτε απο κενό ασφάλειας είτε εσωτερικά είτε οτιδήποτε, υπάρχει το ενδεχόμενο.

 

Επεξ/σία από Dvs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Ακριβώς αυτό κάνει. Όλες οι διαφημιστικές της καμπάνιες π.χ., σε cloud ανεβαίνουν πριν βγουν στον αέρα. 

Διαφημιστική καμπάνια = εμπορικό μυστικό ? 😵

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Ναι. Πριν βγει στον αέρα είναι εμπορικό μυστικό.

Πόσο καιρό πρέπει να μείνει αποθηκευμένο πριν βγει στον άερα;

Επίσης, μπορείς να μας δείξεις κάποια πηγή που να λέει ότι οι συνταγές της είναι σε cloud;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, randomcat said:

Πόσο καιρό πρέπει να μείνει αποθηκευμένο πριν βγει στον αέρα;

Έναν-δυο μήνες συνήθως.

3 minutes ago, randomcat said:

Επίσης, μπορείς να μας δείξεις κάποια πηγή που να λέει ότι οι συνταγές της είναι σε cloud;

Όχι, γιατί δεν γνωρίζω καν αν έχει όντως μυστικές συνταγές και αν αυτές τις ανεβάζει σε cloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CheOnWeb είπε

Όχι, γιατί δεν γνωρίζω καν αν έχει όντως μυστικές συνταγές και αν αυτές τις ανεβάζει σε cloud.

Η ίδια η εταιρεία δεν το κρύβει, και είναι κάτι πασίγνωστο εδώ και δεκαετίες. Πού ζεις;

https://en.wikipedia.org/wiki/Coca-Cola_formula

https://www.worldofcoca-cola.com/media-alert/coca-cola-moves-its-secret-formula/

Τώρα που το έμαθες, τι πιστεύεις; Τις ανεβάζει σε cloud;

Δεκτό το ότι δεν ξέρεις τι κάνει με αυτές. Για τα αρχεία όμως που αφορούν τις διαφημιστικές της καμπάνιες το διάβασες κάπου ότι τα αποθηκεύουν σε cloud;

1 λεπτό πριν, CheOnWeb είπε

Έναν-δυο μήνες συνήθως.

Οπότε δεν πρόκειται για δεδομένα υψίστης σημασίας που αν διαρρεύσουν θα προκαλέσουν ανεπανόρθωτη ζημιά. Δεν είναι και day-to-day data αλλά δεν είναι και δεδομένα για μακροχρόνια αποθήκευση.

Έπειτα, το είπα και πριν. Πολλές εταιρείες - συνήθως όχι μεγάλες πολυεθνικές - δεν τις ενδιαφέρει εάν κάποιος (π.χ. η Apple ή Microsoft) διαβάζει τα day-to-day δεδομένα τους αρκεί αυτός ο κάποιος να μην είναι ανταγωνιστής τους και να μην είναι η εφορία της χώρας διαμονής ή/και δραστηριοποίησής τους. Τώρα αν εσύ κάπως γνωρίζεις ότι μία πολυεθνική έχει τα εφήμερα μυστικά της στο cloud, αυτό προκύπτει είτε από την αδιαφορία που ανέφερα πριν είτε συμβαίνει επειδή έχουν υπογράψει συμβόλαια για enterprise cloud χάρη στα οποία θα αποζημιωθούν χοντρά για ανεπιθύμητες προσβάσεις τρίτων ή/και διαρροές. Εσύ τώρα, εάν ας πούμε ένας χάκερ έχει στην κατοχή του τα δεδομένα 319 εκατομμυρίων χρηστών του iCloud συμπεριλαμβανομένων και των δικών σου, τι θα κάνεις; Τίποτα.

Σε κάθε περίπτωση, επειδή μια εταιρεία χρησιμοποιεί cloud services δεν σημαίνει ότι αποθηκεύει τα πάντα σε cloud που και να το έκανε δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο με το να το κάνεις εσύ. Όπως δεν σημαίνει ότι εγώ αποθηκεύω τα δεδομένα μου στο cloud επειδή επιλέγω να χρησιμοποιώ π.χ. cloud gaming services και δεν με ενδιαφέρει κάποια game saves/data και ολόκληρα παιχνίδια "μου" να είναι αποθηκευμένα σε cloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...