Προς το περιεχόμενο

Καλυτερο μεσο μακροχονιας αποθηκευσης ψηφιακων φωτογραφικων αλμπουμ και βιντεο.


apokatso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Stamer είπε

Τι θέλεις να πεις? Οτι συμφωνείς με τον άλλο οτι οι τράπεζες για παράδειγμα ανεβάζουν στο cloud?

Δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση με τον άλλο. Απλά θέλω να πω ότι κάποιοι άνθρωποι θέλουν τόσο πολύ την ευκολία που θα την βαπτίσουν ασφάλεια και τελειότητα και δεν θα δεχτούν να τους γκρεμίσει κανείς αυτό το όνειρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, randomcat είπε

Α, μα φυσικά, έτσι εξηγείται και η υπόλοιπη τεχνολογική κουλτούρα.

Ε για αυτο ..θυμωσε και απαιτουσε συγνωμη για το icloud .Ε αφου mac εχει 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά βρίσκω την λύση των δίσκων και τη λύση του cloud εξίσου καλή, το καθένα έχει υπερ και κατά.
Εγώ έχω 3 δίσκους για αυτή τη δουλειά (backup στο backup δηλαδή) και δεν βαριέμαι να τους ανανεώνω όπως πρέπει με νέο υλικό. Με το cloud δεν εχω ασχοληθεί για πολύ καιρό αλλά έχω την αίσθηση οτι θέλει και αρκετά λεφτά (μιλώντας για πολλά gb και όχι να σου αρκούν κάποια free gb). Απο εκεί και πέρα παίζει και το θέμα του privacy για τον καθένα. Κάποιος μπορεί να μην γουστάρει ούτε τον admin των server να έχει την δυνατότητα να δει το υλικό του (έστω και η ιδέα δηλαδή μπορεί να τον ξενίζει).

Σε νορμαλ συνθήκες, το cloud φαντάζει πιο εξασφαλησμένος τρόπος ώστε να μην σου πάθουν κάτι οι φωτογραφίες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dvs είπε

2 x Δίσκους 4TB ο καθένας. Κόστος ~150Ε ο καθένας. Σε καλύπτουν για αρκετά χρονια.

Τους κάνεις encrypt με Veracrypt/Truecrypt. 'Έτσι άμα σε κλέψουν ή τους χάσεις ή οτιδήποτε δεν σου παίρνουν τις φωτογραφίες.

Βάζεις τις φώτος και τους εχεις σε 2 διαφορετικά σημεία, π.χ. Αθήνα και εξοχικό ή κάπου αλλού.

Αν χαλάσει ο "ενήμερος" δίσκος πας πίσω κάποιους μήνες. Οκ, δεν θα καταστραφείς κιόλας.

Της Αθήνας τον κρατάς ενήμερο συνέχεια και του εξοχικού ανα 6μηνο ή όποτε μπορείς.

Σε cloud υπηρεσία εχεις ongoing κόστος που δεν σε συμφέρει μακρχρόνια. Επίσης, δεν έχεις τον απόλυτο έλεγχο των αρχείων σου.

Τα είπες όλα φίλε. Και εγώ μια τέτοια πρακτική ακολουθώ, αν και με κάπως περισσότερους δίσκους και φλασάκια. Προσέχω να έχω μία πολύ καλή δομή ώστε όλοι μου οι δίσκοι να έχουν το πολύ 7-8 root φάκελους (π.χ. "Personal", "Programs", "Ebooks", "Music", "Dev" ή "Work" ή "Projects" κ.λπ.), και έχω ένα σύστημα με αποθηκευτικά μέσα διαφορετικής προτεραιότητας.

Υπάρχουν κάποια δεδομένα τα οποία δεν πρόκειται να αλλάξουν ή που ενημερώνονται σπάνια, οπότε εκείνα τα έχω διασφαλίσει με κρυπτογραφημένους δίσκους εδώ και εκεί στους οποίους δεν χρειάζεται να έχω συχνή φυσική πρόσβαση. Το ίδιο κάνω και με τον μεγαλύτερο όγκο των δεδομένων μου, και ανάλογα με τη συχνότητα των αλλαγών και της πρόσβασης επιλέγω και τα μέρη. Δεδομένα τα οποία ενημερώνονται συχνά, μπορώ να τα έχω σε πολλαπλά φλασάκια, μέχρι να αποκτήσουν π.χ. κάποια παλαιότητα και τότε τα μεταφέρω σε δίσκους χαμηλότερης προτεραιότητας όσον αφορά την φυσική μου πρόσβαση. Τέλος, σε αυτούς τους δίσκους διατηρώ σε συμπιεσμένα αρχεία (.zip, .tar, .rar κ.λπ.) οτιδήποτε έχει πολλές δεκάδες αρχειάκια (π.χ. backups από websites) ώστε να μπορώ να τους κλωνοποιώ πολύ πιο γρήγορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, randomcat είπε

Δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση με τον άλλο. Απλά θέλω να πω ότι κάποιοι άνθρωποι θέλουν τόσο πολύ την ευκολία που θα την βαπτίσουν ασφάλεια και τελειότητα και δεν θα δεχτούν να τους γκρεμίσει κανείς αυτό το όνειρο.

αυτο. και γω την ευκολια αναζηταω και χρησιμοποιω οτι με βολευει αλλα καταλαβαινω τα μειονεκτηματα. οποτε οταν γινονται τετοιες συζητησεις καλο ειναι να λεμε τα πραγματα οπως ειναι και οχι μονο οτι κανουμε εμεις

το πιο πιθανο ειναι ανθρωπινο ματι ποτε να μη δει οτι ανεβαζουμε, αυτο δε σημαινει πως δεν αναλυουν τα δεδομενα, τα οποια επειτα χρησιμοποιουν οπως τους βολευει 

απορω, δεν διαβαζει κανενας πλεον σε τι συνενει? χαζες ειναι οι εταιρειες οταν βαζουν τοσα νομικα jambo mambo στα συμφωνητικα χρησης?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εμπειρία μου, αν δεν έχεις backup σε τουλάχιστον 3 διαφορετικά μέρη και μέσα, είναι σαν να μην έχεις backup καθόλου.

Εγώ προσωπικά έχω 1 αντίγραφο στον προσωπικό μου υπολογιστή

1 αντίγραφο σε NAS

Αντίγραφο ανάγκης σε Google Photos

Αντίγραφο (είχα) στο σκληρό δίσκο στο σπίτι.

Αν έχεις μόνο 1 αντίγραφο τότε κλάψ'τα... Αν τα έχεις σε 2 αντίγραφα στον ίδιο χώρο, πάλι κλάψ'τα...Πυρκαγιά, σεισμοί, πλυμμήρες κλπ...
Από προσωπική εμπειρία πάλι: μπήκε ιός, κρυπτογράφησε τα πάντα σε ό,τι PC ήταν συνδεδεμένα στο δίκτυο! Κλαψ'τα...εγώ δεν τα έκλαψα, γιατί το NAS και το PC μου τρέχει Linux οπότε έμειναν απείραχτα...οι άλλοι στο δίκτυο ό,τι είχαν, έψαχναν να βρουν πότε πήραν τελευταία φορά backup στο NAS ...

Ο σκληρός στο σπίτι...τα έφτυσε απροειδοποίητα...Για φαντάσου τώρα, να είχα την εντύπωση ότι έχω backup στο σπίτι, και τελικά να μην έχω τίποτα...
Γι' αυτό και ξεκίνησα τουλάχιστον τις φωτογραφίες και τα βίντεο να τα ανεβάζω και σε cloud που είναι off site λύση, και βλέπουμε... Και ψάχνω τρόπο αποτελεσματικό να εγκαταστήσω κάπου ένα 2ο NAS και να κάνω Mirror τον 1ο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βαρεθει να διαβαζω τα ιδια και τα ιδια πραγματικα. τρολ ξετρολ δε βαριεστε να λετε τη γενικουρα σε καθε παρεμφερες θεμα. 

«καλυτερο μεσο μακροχρονιας αποθηκευσης» = «τελεια θα μπω να κραξω τις αποψεις cloud με τα γνωστα επιχειρηματα να γινει τζερτζελο»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπική απόφαση για τα αρχεία που έχουν μεγάλη σημασία για εμένα και αν τα χάσω δεν μπορώ να τα αντικαταστήσω (βασικά οι φωτο και βίντεο, δικά μου και των παιδιών μου): Εδώ και περίπου 10 χρόνια αγοράζω κάθε 3 χρόνια έναν εξωτερικό σκληρό 3,5αρι, ότι έχει κόστος περίπου €100. Κάνω μπακαπ εκεί τα αρχεία μου, τα οποία προφανώς αθροίζονται και έχουν φτάσει πλέον τα 3 TΒ. Ακολουθώ τους εξής κανόνες:

Οι εκάστοτε νέες φωτο αρχειοθετούνται προσωρινά στο λαπτοπ, όπου και διατηρείται αρχείο των τελευταίων 2-3ων ετών μόνο.

Κάθε 1-2 μήνες αντιγράφονται στον πιό νέο σκληρό. 

Κάθε 6μηνο ο νέος σκληρός γίνεται μπακαπ στον παλιό.

Κάθε 3 χρόνια ο νέος σκληρός γίνεται παλιός, ο παλιός, όσο αχρησιμοποίητος κιαν είναι αλλάζει χρήση και αγοράζεται καινούριος σκληρός των €100.

Οι εξωτερικοί σκληροί βρίσκονται σε διαφορετικά σπίτια.

Συνολικός κόστος €30/έτος για 3ΤΒ, νομίζω ιδιαίτερα ανταγωνιστική τιμή με τις υπηρεσίες cloud ή την αγορά NAS.

Συνολικός χρόνος ενασχόλησης: 1 ώρα κάθε 2 μήνες και 2 ώρες μετά τις διακοπές Χριστουγέννων και καλοκαιριού.

Αν πέσει ένας μετεωρίτης στη Θεσσαλονίκη, οκ τα έχασα όλα, αλλά λίγο θα με νοιάζει τότε... Φωτιά να πάρουν ταυτόχρονα όλα; πάλι who cares για τις φωτο...

Επεξ/σία από nikosdoc
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, bluesattack said:

Ε για αυτο ..θυμωσε και απαιτουσε συγνωμη για το icloud .Ε αφου mac εχει 😅

παιδιά μιλάμε για επιχειρηματολογία και κατάληξη σε συμπέρασμα με τεράστια ωριμότητα.

έχεις mac -> είσαι άσχετος, smiley face, ειρωνεία κλπ (αφού έχω αραδιάσει πιο πριν ένα κάρο μπαρούφες, ψέματα και ανακρίβειες και μετά αφού με κάνανε ρόμπα, το ρίχνω στην ειρωνεία σαν παιδάκι δημοτικού). με τις υγείες σας και ξυδάκι που όσα δε φτάνει η αλεπού ε.

2 hours ago, randomcat said:

Δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση με τον άλλο. Απλά θέλω να πω ότι κάποιοι άνθρωποι θέλουν τόσο πολύ την ευκολία που θα την βαπτίσουν ασφάλεια και τελειότητα και δεν θα δεχτούν να τους γκρεμίσει κανείς αυτό το όνειρο.

ναι γκρεμίστηκαν τα όνειρα μου από τα πιτσιρίκια στο ινσομνια - οδηγίες σε κόσμο έδωσα όποιος είναι νορμάλ και ακομπλεξάριστος θα διαβάσει και θα επιλέξει, τωρα αυτοί που δεν έχουν πέντε δραχμές να πάρουν ενα mac, ενα iPhone η δεν ξέρω γω τι και όπου δουν την λέξη Apple χυμάνε για αποδόμηση ε δε μπορώ να κάνω και πολλά. δεν είμαι ψυχίατρος.

1 hour ago, fuz10n said:

εχω βαρεθει να διαβαζω τα ιδια και τα ιδια πραγματικα. τρολ ξετρολ δε βαριεστε να λετε τη γενικουρα σε καθε παρεμφερες θεμα. 

«καλυτερο μεσο μακροχρονιας αποθηκευσης» = «τελεια θα μπω να κραξω τις αποψεις cloud με τα γνωστα επιχειρηματα να γινει τζερτζελο»

έχεις δει την ελένη λουκά να βαριέται να λέει τη γενικούρα της σε κάθε παρεμφερές θέμα; εμμονή λέγεται αυτό και έρχεται είτε από αμάθεια/ημιμάθεια είτε από φθόνο/ζήλια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Snolly είπε

οδηγίες σε κόσμο έδωσα όποιος είναι νορμάλ και ακομπλεξάριστος θα διαβάσει και θα επιλέξει, τωρα αυτοί που δεν έχουν πέντε δραχμές να πάρουν ενα mac, ενα iPhone η δεν ξέρω γω τι και όπου δουν την λέξη Apple χυμάνε για αποδόμηση ε δε μπορώ να κάνω και πολλά. δεν είμαι ψυχίατρος.

Μόλις συμπληρώθηκε και το τελευταίο κομμάτι της κουλτούρας! 😂

(πσστ έχουμε Ευρώ πλέον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, randomcat said:

Μόλις συμπληρώθηκε και το τελευταίο κομμάτι της κουλτούρας! 😂

(πσστ έχουμε Ευρώ πλέον)

δε μπορώ να δω άλλο λόγο για να γίνω φανατικός μαχητής με κάτι. ή πιτσιρικάς είμαι, είτε κόμπλεξ απέναντί του θα έχω, είτε άγνοια για το τι είναι και πως λειτουργεί.

εγώ έγραψα και τους 2 δρόμους ως απάντηση στον φίλο και ήρθατε τα τσακάλια να αραδιάσετε ένα κάρο φοβίες, αρνήσεις και να επιβάλετε την δική σας (λανθασμένη) γνώμη ως κανόνα. λες και ψάχνουμε μπάτσο στην τεχνολογία μας.

 

ευρώ έχουμε, οι μέθοδοι backup που χρησιμοποιείτε σταμάτησαν όταν είχαμε δραχμές και μπερδεύτηκα. σόρρι. 🤣

2 hours ago, Stamer said:

Τι θέλεις να πεις? Οτι συμφωνείς με τον άλλο οτι οι τράπεζες για παράδειγμα ανεβάζουν στο cloud?

οι υποδομές πολλών τραπεζών / χρηματιστηριακών / αεροπορικών / κυβερνήσεων / κατασκευαστικών / βάλε-ό,τι-κλάδο θες

είναι σε cloud services. είτε στο AWS είτε στο Azure είτε στην IBM, κλπ, κλπ.

και όσες δεν είναι ακόμα εκεί σχεδιάζουν να πάνε. στον χώρο της ναυτιλίας που είμαι εγώ όλοι πάμε προς τα εκεί.

είναι θέμα κόστους και ασφάλειας. προφανώς έχει μεγαλύτερη ασφάλεια η MS στο Azure από ότι η κάθε εταιρεία στο Server Room της. Που όλο και κάτι έχει ξεμείνει ανοιχτό, χωρίς updates, απατσάριστο, κλπ, κλπ.

 

ΝΑΙ θα με ενδιέφερε ως ιδιώτης να ξέρω πως η Google αύριο δε θα πουλήσει data από τα google photos μου σε όποιον γουστάρει.

ΟΧΙ δε με απασχολεί αν η Yahoo και η Apple σκανάρουν με αλγόριθμους όλες τις φωτός για να εντοπίσουν παράνομο/εγκληματικό υλικό.

 

Φυσικά ο καθένας έχει το αναφαίρετο δικαίωμα να επιλέγει να μείνει offline το υλικό του η μόνη μου ένσταση ήταν να τρομάζει τους υπόλοιπους με τις δικές του φοβίες ειδικά όταν αυτές είναι ανυπόστατες.

Επεξ/σία από Snolly
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σπασιμο να αποδομει καποιος την χιπστερια της τεχνολογικης εξελιξης ε ?  

Αλλο ενα επιχειρημα 

 

Για προσπαθηστε να βρειτε ενα χρηστη που να του χαλασαν και οι τρεις δισκοι backup 😂

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Σπασιμο να αποδομει καποιος την χιπστερια της τεχνολογικης εξελιξης ε ?  

Αλλο ενα επιχειρημα 

Για προσπαθηστε να βρειτε ενα χρηστη που να του χαλασαν και οι τρεις δισκοι backup 😂

Υπάρχει απάντηση σε αυτό και λέγεται 2 step authentication.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, bluesattack said:

Σπασιμο να αποδομει καποιος την χιπστερια της τεχνολογικης εξελιξης ε ?  

Αλλο ενα επιχειρημα 

Για προσπαθηστε να βρειτε ενα χρηστη που να του χαλασαν και οι τρεις δισκοι backup 😂

απάντησε ο από πάνω.

σπάσιμο είναι να προσπαθείς να εξηγήσεις σε τοίχο πέντε πράγματα. αλλά τι να κάνουμε αυτά έχει η ζωή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...