Προς το περιεχόμενο

Καφέ ... στο χέρι


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, kage είπε

Μου έκανε εντύπωση η διαφορά τιμών (0,64€ στο super market εδώ το ίδιο φακελάκι 100gr με την σημερινή ισοτιμία). Έχει ψάξει κανείς για το πόσο θα του βγει εάν παραγγέλνει κατευθείαν από Τουρκία (εάν γίνετε);

Επίσης μπορείτε να κοιτάξετε και για μάρκα Dünyası. Σε αυτό έχουμε καταλήξει και για τούρκικο και για εσπρέσο στο μαγαζί. Επίσης και Tchibo Sicilian Style Intense Roast (80% Arabica 20% Robusta) για οποίον θέλει έντονη γεύση στο εσπρέσο/φρέντο

Επεξ/σία από Adrian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/10/2020 στις 8:33 ΜΜ, MitsosDaBest13 είπε

Μόνο οι 6 & 7 είναι 100% Arabica. Έτσι λέει.

Εμένα δεν μου άρεσαν πάντως, η περιγραφή τους υπερβάλει έως ψεύδεται. Η γεύση και το άρωμά τους, δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο. Έτσι τουλάχιστον μου φάνηκαν εμένα, σε άλλους μπορεί ν' αρέσουν.

https://www.costacoffee.gr

Τους έχει ο Σκλαβενίτης σε προσφορά τους Costa απο 4.15€ στα 3.15, έβαλε σήμερα και τον Dimelllo Forza απο 4.80€ στα 2.96€.

Προχθές πήρα 5 Costa και 1 Jacobs και σήμερα 2 Dimello, στόκαρα.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Τους έχει ο Σκλαβενίτης σε προσφορά τους Costa απο 4.15€ στα 3.15, έβαλε σήμερα και τον Dimelllo Forza απο 4.80€ στα 2.96€.

Προχθές πήρα 5 Costa και 1 Jacobs και σήμερα 2 Dimello, στόκαρα.

Τους costa τους πίνω στα αεροδρόμια . Συγνώμη που το λέω αλλά είναι μάπα. Πολυεθνικη με coffee shop είναι που τωρα βγάζει και καφέ. Μην περιμένετε κάτι στο σπουδαίο. Σαν τον καφέ των Starbucks είναι.Ο dimello μόνο ο κόκκινος αξιζει ( αν και χαλια είναι λίγο πιο χαλια από όλους τους άλλους dimello ) Ο jacobs arabica ο μονοσ που αξιζει αλλά πολλές φορές μου έχει συμβεί να μην έχω ροη. 

Τελευταίου πέντε μήνες όταν θέλω φρεντο καφέ στο χέρι παίρνω cofficinio από τα κοφι Άιλαντ. Οκ δεν είναι καφές αλλα έχω απογοητευτεί με ότι πουλάνε έξω.Πολυ καλύτερο καφέ φτιάχνω στο σπίτι. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

O Mrs Rose όντως ειναι πολυ καλός. Αθηνα δεν έχω βρει μαγαζί να πουλάνε. Σε 2-3 κατφετέριες που ρώτησα αν πουλάνε κτλ μου είπαν όχι.

Σαν ενναλακτικός αλλά με μεγάλη διαφορά παίρνω στον Costa 10. Οι υπόλοιποι του Costa δεν μου άρεσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να γράψω και για το Barato στην Πανόρμου, που κάποιοι λένε καλό, κάποιοι όχι.

Τώρα με τις καραντίνες, άρχισα να παίρνω από εκεί καφέ στο χέρι (γιατί και να επιτρέπεται, υπάρχει ελάχιστος χώρος να κάτσεις, απ' όσο είδα). 

Ο βασικός (φθηνός) Brazil αξιόλογος, ο Ethiopia μου άρεσε για την ιδιαίτερη γεύση του, ο Costa Rica έτσι κι έτσι, ο Guatemala καθόλου. El Salvador δεν έχουν φέρει ως τώρα.

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Costa καφέ, μόνο σε εμένα φαίνεται πάρα πολύ έντονος έως αδύνατο να τον πιείς?

Έχω πετάξει αρκετούς, εννοώ καφέ σε χάρτινο από μαγαζί Κόστα στο εξωτερικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2020 στις 10:32 ΜΜ, DimosthenisG είπε

Costa καφέ, μόνο σε εμένα φαίνεται πάρα πολύ έντονος έως αδύνατο να τον πιείς?

Έχω πετάξει αρκετούς, εννοώ καφέ σε χάρτινο από μαγαζί Κόστα στο εξωτερικό

Ο Costa με strength 6 που δοκίμασα είναι ελαφρύς για εμένα οπότε παίρνω μόνο με strength 8, καλύτερος απο τον Dimello Forza και τους Lavazza και πιο φθηνός.

Υπάρχουν άλλοι 4 και μάλλον με μικρότερο strength, δοκίμασε κάποιον από αυτούς αλλά έχουν άλλη γεύση.

Αυτά για τους Costa τους συσκευασμένους στην Ελλάδα.

ΥΓ:

Εχει δοκιμάσει κάποιος τον Rossetti Arabica η κάποιον με άλλη γεύση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Ο Costa με strength 6 που δοκίμασα είναι ελαφρύς για εμένα οπότε παίρνω μόνο με strength 8, καλύτερος απο τον Dimello Forza και τους Lavazza και πιο φθηνός.

Υπάρχουν άλλοι 4 και μάλλον με μικρότερο strength, δοκίμασε κάποιον από αυτούς αλλά έχουν άλλη γεύση.

Αυτά για τους Costa τους συσκευασμένους στην Ελλάδα.

ΥΓ:

Εχει δοκιμάσει κάποιος τον Rossetti Arabica η κάποιον με άλλη γεύση;

 

Costa πίνω μόνο τον 8. Οτιδήποτε κάτω από 8, είναι νερόπλυμμα. Ο δέκα μου φαίνεται πιο βαρύς, γενικά δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα αυτοί που έχουν γεύση παραψημένου/dark roasted. 

Επίσης, δοκίμασα τον κομμένο Ethiopia του Coffee Island. Πολύ καλός και ιδιαίτερος, για τα δικά μου γούστα. Τις πρώτες μέρες, τον άνοιγα συνέχεια μόνο για να τον μυρίσω. 😂 

https://www.coffeeisland.gr/catalog/viewProduct/2307-ethiopia-guji-prepacked-200g

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω κολλήσει τελευταία και παίρνω απ το Roasters Kolektiva στην Κλεισθένους, κάντε μια δοκιμή γιατί πραγματικά έχω βαρεθεί να πίνω νεροπλύματα έξω.. Και το Cultivos είναι αξιόλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Aν και είχα κακή εμπειρία από τα starbucks στο Ελευθέριο Βενιζέλος όπου πλήρωσα ένα καφέ τύπου (καφές + νερό + κουλούρι 0,90) με 4,5 και γενικά αποφεύγω τις αλυσίδες στη Θεσσαλονίκη Γρηγόρης Mikel (Λεωφόρο Νίκης) μπορώ να πω ήταν καλός και φτηνός. Αλλά το 9/10 αλυσίδες που έχω πάει κάνουν απαίσιο καφέ.

Στις 20/10/2018 στις 1:17 ΠΜ, panossar95 είπε

Και εγώ για την δουλειά θέλω 45 ευρώ το μήνα για καφέ. Οκ δεν είναι πάρα πολλά δεν είναι και λίγα. Βέβαια, από το σπίτι βαριέμαι να τον κουβαλάω μέχρι την δουλειά συν ότι δε με βολεύει. Ηλεκτρονικό στο ένα χέρι, άμα θέλω να δω κάτι στο κινητό τέλος. Πώς θα κρατήσω και καφέ? Συν ότι θέλω 12 στάσεις με το τρένο, με κόσμο, βγες μπες. 

Δε με βολεύει από το σπίτι να παίρνω αν και έχω μηχανή. Επίσης δε με βολεύει και από το Ζεντ που σας έλεγα στη γειτονιά. Συν ότι άμα τον πάρω και τον έχω τρένο, έστω ότι ξεπερνάω τα άλλα προβλήματα, θα τον έχω πιει μέχρι να φτάσω ή θα έχει πέσει ο καφές με τον πάγο.

"Αναγκαστικα" παίρνω από Γρηγόρη που είναι δίπλα στη δουλειά.

Πάντως, τώρα και με το ιφουντ που μου βγάζει πινιατα και δοκιμάζω κανά φρέντο εσπρέσσο από διάφορα μαγαζιά, η κατάσταση είναι απελπιστική.

Το μόνο που πήρα τελευταία και ήταν τίμιο είναι το Hobo, στους Αγίους Αναργύρους αν θυμάμαι καλά. 

Για να μην μιλήσω για την αγαπημένη μου σφολιάτα, που για να πάρω κάτι άλλο πρέπει να έχει τελειώσει. Την ζαμπονοτυροπιτα. Έχει πιάσει πάτο σε σχέση με παλιότερα. Κάθε χρόνο και χειρότερα. 

Εγώ σπάνια πίνω απέξω στο χέρι ή για delivery συνήθως αν πιω απέξω θα είναι για να καθίσω ή θέλω λίγο διάλλειμα από την δουλειά μου. Εχω μια καφετιέρα nespresso στο σπίτι και μια στο γραφείο οπότε βάζω την κάψουλα στην μηχανή και φτιάχνω freddo ή espresso 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2020 στις 3:24 ΠΜ, SakafliaC είπε

Εγώ έχω κολλήσει τελευταία και παίρνω απ το Roasters Kolektiva στην Κλεισθένους, κάντε μια δοκιμή γιατί πραγματικά έχω βαρεθεί να πίνω νεροπλύματα έξω.. Και το Cultivos είναι αξιόλογο.

Δοκίμασε από το Nutcracker τον Guatemala.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καφε όταν είμαι εξω πίνω μονο ζεστο και εσπρέσσο, χειμωνα καλοκαίρι.

Σπιτι πιο πολυ με τραβάει στιγμιαίο ζεστο ή κρυο, ανάλογα την εποχη. Αλλα τους εχουν χαλασει. Οποιον και να εχω παρει δεν εχει την ιδια ένταση, εκτος αν βαλεις τριπλη δόση. Παλια ανοιγες την συσκευασία και μυριζε ο καφες.

Εχω πάρει και τις πιο ακριβες σειρες που εχουν τα ιδια.

Εχω μηχανή για εσπρέσσο. Ο μονος που με ικανοποίησε και ηταν ιδιος μεχρι την τελευταία γουλια ηταν ο Jacobs. 

Εξω παιζουν πολλα ρολο, αν καθαριζουν σωστα την μηχανη, αν υπάρχουν φίλτρα για το νερο και ποσο συχνα κανουν συντήρηση στην μηχανη. 

Υ γ: δεν εχει πει κανενας για τον illy,πιστευω οτι ειναι ακριβος, αλλα ειναι πολυ τιμιος καφες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παντως σε πειραματα που εχω κανει οσον αφορα το καθαρισμα της μηχανης,σχεδον καθολου δεν επηρεαζει τη γευση και ενταση του καφε η ακαθαρτη μηχανη, 2 μηνες την εχω αφησει για δοκιμη.Μη σου πω αμα ειναι και καινουργια πρεπει να αφηνεις και τα gρoup πανω με καφε ωστε να αρχισει να μυριζει καφε και οχι καινουργιλα.

Επεξ/σία από 3DJIN
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2020 στις 7:25 ΠΜ, mp123 είπε

Τους costa τους πίνω στα αεροδρόμια . Συγνώμη που το λέω αλλά είναι μάπα. Πολυεθνικη με coffee shop είναι που τωρα βγάζει και καφέ. Μην περιμένετε κάτι στο σπουδαίο. Σαν τον καφέ των Starbucks είναι.Ο dimello μόνο ο κόκκινος αξιζει ( αν και χαλια είναι λίγο πιο χαλια από όλους τους άλλους dimello ) Ο jacobs arabica ο μονοσ που αξιζει αλλά πολλές φορές μου έχει συμβεί να μην έχω ροη. 

Τελευταίου πέντε μήνες όταν θέλω φρεντο καφέ στο χέρι παίρνω cofficinio από τα κοφι Άιλαντ. Οκ δεν είναι καφές αλλα έχω απογοητευτεί με ότι πουλάνε έξω.Πολυ καλύτερο καφέ φτιάχνω στο σπίτι. 

 

Θέλεις μαγαζί που πατάει μεχρι και Σαβαλα τυπε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...