Προς το περιεχόμενο

Καφέ ... στο χέρι


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Kάποιες καφετέριες έχουν κουπονάκια και όντως μετά από κάποιους καφέδες σου κερνάνε έναν.

Αν δεν είχες τέτοιο κουπόνι και η κοπελιά είναι καλή χώσου...

Δεν ηξερα για τα κουπονακια. thanks for the info. Οπου ισχυει αυτο με τα κουπονακια, το δινουν στον πελατη; Με τοσο λαο τριγυρω, δυσκολο να χωθει κανεις-δεν μπορω να φανταστω τροπο....παντως τωρα που το σκεφτομαι, σε αλλη κοπελια (καινουρια) ειπα τι καφε θελω, αλλα αυτη (που με εξυπηρετει καιρο) μου εφτιαξε τον καφε τελικα, και στο τελος μου ειπε κιολας το 'κερασμενος απο εμενα'....βεβαια, δεν ειχα ψιλα και ειχα βγαλει 20ευρω, αν παιζει κι αυτο ρολο....

3 λεπτά πριν, theo93 είπε

Παλιότερα το έκαναν και στο playhouse.

thanks for the info.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nαι στον πελάτη το δίνουν και κάθε φορά που το δείχνει με την αγορά καφέ το σημειώνουν  και μόλις σημπληρωθεί ένας αριθμός (5-10 κλπ) ο επόμενος είνα δωρεάν και πάλι από την αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο αυτα που εχω στην περιοχη μου τα 2 καλυτερα ειναι:

1. coffee berry ποικιλία Brazil η Colombia στο 1.90 αν θες τα δικά τους χαρμάνια νομίζω είναι 1.40-1.60 καπου εκει

2. coffee island microfarm,  1.80

Μιλαω παντα για freddo esspresso, οτι αλλο εχω δοκιμασει απο αλλες αλυσιδες (γρηγορης/everest/coffee lab) ειναι σκουπίδι, τωρα ειναι και τι εχεις διαθεσιμο στην περιοχη σου. Το καλοκαιρι παιρνω παντα απο εξω το χειμωνα αναλογα τον καιρο, ζεστο καφε παντως δεν υπάρχει περίπτωση να πληρωσω παω και φτιάχνω μονος μου.

Στις 31/10/2018 στις 8:09 ΜΜ, *nenya* είπε

Εχει παει κανεις σε ενα Coffee Berry που ανοιξε στα Ανω Πατησια διπλα στον σταθμο; Καλο χαρμανι; (Φτιάχνουν και φραπέ ή τον σνομπαρουν;)

Ναι συνέχεια, φραπε δεν θυμαμαι αν εχει αλλα αν τον σνομπαρουν καλα κανουν. :P Παρε ενα απο τα 2 που ανεφερα πιο πανω τα θεωρω τα καλύτερα.

Επεξ/σία από ADHD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2018 στις 9:29 ΜΜ, papoys1 είπε

Παλιά δεν τα ξέραμε αυτά.

Κανένα φραπέ στο χέρι και θυμάμαι όταν πηγαίναμε καφετέρια ζητούσαμε ζεστό nes το οποίο δεν έφτιαχνε το κατάστημα αλλά μας έφερνε φακελλάκι καφέ , ζάχαρη ζεστό νερό σε μπρίκι και κουταλάκι με τον οποίο χτυπούσαμε μόνοι το nescafe.:P

Ολόκληρη ιεροτελεστία την οποία απολαμβάναμε (να είσαι στο καφέ και να ακούς γύρω γύρω κουταλάκια να χτυπάνε τον καφέ στο φλυντζάνι να πεθαίνεις):lol: αλλά και ο nes τότε είχε γεύση ρε παιδιά.Έκανε μία κρέμα στο φλυτζάνι μόλις του ρίχναμε το νερό άλλο πράμα και άλλη γεύση.Τώρα ένα νερόπλυμα είναι.

Τέλος πάντων εγώ σπάνια παίρνω απέξω φτιάχνω σπίτι, αλλά αν πάρω θα πάρω από ένα Γρηγόρη που είναι στο δρόμο μου και τον βρίσκω πολύ καλό (τουλάχιστον από το δικό μου)

Να συμπληρώσω ότι δεν περιορίζεται στον ΝΕΣ κλασίκ, άλλα και στον υποτίθεται premium gold blend και δυστυχώς για μας που θέλουμε να απολαμβάνουμε τον καφέ μας απέξω,  η βιομηχανία του καφέ έχει κάνει ολόκληρη ΑΠΑΤΗ με τα χαρμάνια τα τελευταία χρόνια ακόμη και στον μη αλεσμένο καφέ, το έχουν γυρίσει όλοι πλέον σε Robusta και υποδεέστερες φυτείες. Δυστυχώς οι περισσότεροι πίνουν τον καφέ για να ξυπνήσουν, και με ένα λίτρο γάλα και 45 ζάχαρες, επομένως δεν το καταλαβαίνουν. Και η διαφορά φαίνεται όταν υπάρχουν ελάχιστα καφε τα οποία έχουν την ίδια ποιότητα με 5-6 χρόνια πρίν, άλλα κυνηγούν τους προμηθευτές γιατί αυτοί είναι που διέδωσαν τη καινούρια σαβούρα. Το ίδιο ισχύει και έξω που είμαι, δυστυχώς δεν είναι μόνο στην Ελλάδα αυτό. Πας σε μια καφετέρια στις 5 και πίνεις καφέ που ΕΙΝΑΙ ΚΑΦΕΣ. Με το άρωμά του, τη γεύση του, την υφή του τα πάντα όλα... 

Και η πλειοψηφία έχει αυτό το καυτό νεροζούμι-αηδία με τα 2 ευρώ που σου έρχεται να το πετάξει από το παράθυρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mindreader είπε

Είναι σύνηθες αραγε, οταν εισαι τακτικος/καθημερινος πελατης σε ενα απο αυτα τα μαγαζια του 'καφε στο χερι', να σε κερνάνε κάποια μέρα τον καθημερινό σου καφέ;
Μια φορά στους μήνες δηλαδη.
Εχει τυχει και σε αλλους;

Ναι.Παίζουν τέτοια.Αν σε ξέρουν και τους χαμογελάς και αν τους τα σκας σε άλλα μπιχλιμπίδια που έχουν προς πώληση ανεβαίνουν οι πιθανότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2018 στις 7:37 ΠΜ, icsd08063 είπε

Coffee Berry και εγώ, elegant.
Το θεωρώ εξαιρετικό για τα γούστα μου, είτε κρύο (Freddo Cappuccino μέτριο) είτε ζεστό (Cappuccino σκέτο).
Επίσης, οι σαλάτες του είναι του Freskoulis από όσο έχω παρατηρήσει.

Σημαντικό πάντως η καθαριότητα και η καθημερινή συντήρηση της μηχανής.
Από το μαγαζί που παίρνω, επειδή τυχαίνει αρκετά συχνά να τους πετυχαίνω στο άνοιγμα στις 6, τους έχω δει σχεδόν πάντα να πετάνε καμιά 10αριά-15αριά δόσεις καφέ.
Όταν τους ρώτησα ένα πρωι τον λόγο, μου απάντησαν ότι είναι για να καθαρίσει η μηχανή από το φάρμακο που ρίχνουν.

Πως μπορείς και πίνεις τον ένα σκέτο και τον άλλο μέτριο;!

Στις 16/11/2018 στις 2:30 ΜΜ, mylo είπε

Today δεν έχει κάτω ;

Μια χαρά! Όταν είμαι Θεσσαλονίκη τα τιμάω σχεδόν πάντα! Συμπαθητικά μαγαζιά! 

21 ώρες πριν, mindreader είπε

Είναι σύνηθες αραγε, οταν εισαι τακτικος/καθημερινος πελατης σε ενα απο αυτα τα μαγαζια του 'καφε στο χερι', να σε κερνάνε κάποια μέρα τον καθημερινό σου καφέ;
Μια φορά στους μήνες δηλαδη.
Εχει τυχει και σε αλλους;

Σε αλυσίδες δύσκολο, σε μαγαζί γειτονιάς πιο εύκολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/11/2018 στις 8:55 ΜΜ, momotis είπε

Λίγα στενά πιο κάτω απο το Δημαρχείο Κερατσινίου.Έχει ρίξει στα τάρταρα το απέναντι ΕΒΕΡΕΣΤ.

Βελάνιδιά.

1.50 ο φρεντο,στους 10 ο ενας δώρο,με κάρτα δίνεται και σφραγίζεται με αγορά κάθε καφέ.

Ως τις 10 το πρωί,καφές η χυμός+τυροπιτα 2 ευρώ.

και απεναντι απο το αλατι &πιπερι στο κερατσινι, στο tampit εχει καλο καφε μια δυο φορες που δοκιμασα.. (τον δοκιμασα σκετο εννοειται )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αναγκαστικά έπινα cold brew για περίπου 2 εβδομάδες όταν ήπια ξανά freddo espresso μου φάνηκε γτπ εντελώς (ο ζεστος espresso που πινω σπανια συνεχιζει να μου αρεσει ομως).. :P Τώρα την έχω βρει με cold brew nitro απο coffee island, του Γρηγορη που είχα δοκιμασει πριν κανα χρονο ήταν άθλιος. Καμια αλλη πρόταση σε cold brew υπάρχει?

Μαλλον ειναι και αρκετα θεμα συνήθειας ο καφες, οπως πχ οταν πας σε σκέτο σου φαίνεται φαρμάκι στην αρχη αλλα μετα απολυτα φυσιολογικός και δεν μπορείς να ξαναπιεις με ζαχαρη, τουλαχιστον ετσι εγινε στην περιπτωση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ δυνατός ηταν ο Jingle blend που ειχαν τα coffee island τις γιορτες. Καποια καταστήματα τον έχουν ακόμα, προτείνω να τον δοκιμάσετε οσο προλαβαίνετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, ADHD είπε

Αναγκαστικά έπινα cold brew για περίπου 2 εβδομάδες όταν ήπια ξανά freddo espresso μου φάνηκε γτπ εντελώς (ο ζεστος espresso που πινω σπανια συνεχιζει να μου αρεσει ομως).. :P Τώρα την έχω βρει με cold brew nitro απο coffee island, του Γρηγορη που είχα δοκιμασει πριν κανα χρονο ήταν άθλιος. Καμια αλλη πρόταση σε cold brew υπάρχει?

Μαλλον ειναι και αρκετα θεμα συνήθειας ο καφες, οπως πχ οταν πας σε σκέτο σου φαίνεται φαρμάκι στην αρχη αλλα μετα απολυτα φυσιολογικός και δεν μπορείς να ξαναπιεις με ζαχαρη, τουλαχιστον ετσι εγινε στην περιπτωση μου.

Συμφωνώ. Και εγώ όταν πρωτοάρχισα με cold brew, ο freddo espresso μου φαινόταν πολύ όξινος μετα.

Για εμένα τον καλύτερο Cold brew τον κάνουν τα Starbucks, και έχω δοκιμάσει από πολλά μαγαζιά, εξειδικευμένα coffee roasters και μη.

Επεξ/σία από leftis95
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...