Προς το περιεχόμενο

Καφέ ... στο χέρι


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω αλλαξει στεκι και παιρνω φθηνο , μισοτιμης,  και καλο καφε (latte ετσι ) απο φουρνο

Kαφες kimbo.Τι λενε οι γευσιγνωστες , που τον πινουν ανοθευτο και πιανουν στον αερα τα αρωματα για αυτο το καφεδακι ? 😛

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mp123 είπε

Πίνω τώρα τρεις μέρες τον Jacobs arabica. Στα 4.8 προσφορά δεν υπάρχει καλύτερος.

παππου δώσε tip για ελληνικά γιατί ότι και να πάρω μάπα είναι Λουμίδης και μπράβο. Δεν λέω καλός ο εσπρέσο αλλά σαν έναν καλό ελληνικό διπλό τίποτα άλλο δεν υπάρχει καλυτερο

Και εγώ φίλε τον Παπαγάλο πίνω κάθε πρωί διπλό και τρίδιπλο σε κούπα μεγάλη.😊

Έχω δοκιμάσει και από καφεκοπτεία αλλά ποτέ δεν είναι ίδιο χαρμάνι.Τη μία καλός την άλλη χάλια.Έτσι μη έχοντας άλλες επιλογές έχω αράξει στο Λουμίδη.

Όσο για εσπρέσο εγώ σταθερά εδώ και μήνες στο jacobs που όπως είπες είναι συνεχώς σε προσφορά πότε στο ένα πότε στο άλλο s/m στα 4,80.Σταθερό χαρμάνι πολύ καλά κομμένος και ποτέ δεν είχα προβλήματα με τη ροή,πολύ καλό καιμάκι κατά τη διύλιση.😊 

49 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Εχω αλλαξει στεκι και παιρνω φθηνο , μισοτιμης,  και καλο καφε (latte ετσι ) απο φουρνο

Kαφες kimbo.Τι λενε οι γευσιγνωστες , που τον πινουν ανοθευτο και πιανουν στον αερα τα αρωματα για αυτο το καφεδακι ? 😛

Kimbo έπαιρνα παλιά που τον είχε 1+1 προσφορά στο bread factory τότε που είχα ανοίξει στη Μεσογείων αλλά δεν με ικανοποίησε η γεύση.Μετά την προσφορά δεν τον ξαναπήρα.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2020 στις 5:13 ΜΜ, the other one είπε

το barato Πανόρμου (προς Κηφισίας) έχει αρκετά καλό καφέ πάντως

Δεν το έχω δοκιμάσει αυτό. Απλά εγώ συνήθως θέλω να κάθομαι κιόλας και το συγκεκριμένο μαγαζί φαίνεται απελπιστικά μικρό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα στο βαρατο ειναι απο τους πιο χαλια που εχω πιει,περυσι του εδωσα αρκετες ευκαιριες(αγοραζα μερα παρα μερα για δυο μηνες) ,δυστυχως πολυ χαλια ο καφες,μονο φρεντο εσπρεσσο εχω δοκιμασει, βεβαια δεν ξερω αν στους υπολοιπους πανε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, bluesattack είπε

Εχω αλλαξει στεκι και παιρνω φθηνο , μισοτιμης,  και καλο καφε (latte ετσι ) απο φουρνο

Kαφες kimbo.Τι λενε οι γευσιγνωστες , που τον πινουν ανοθευτο και πιανουν στον αερα τα αρωματα για αυτο το καφεδακι ? 😛

Kimbo επαιρνα απο τα attica αρτοποιεια στον Πειραια. Περα που δεν με ικανοποιησε στην γευση, και η ποσοτητα για εμενα ηταν υπεβολικη λιγη, ζεστο ή κρυο (δεν ξερω αν εχει τετοιους περιορισμους απο την μαρκα, ή το καταστημα εκανε καμια πατατα). Προτιμω τα coffee island διπλα για οταν ταξιδευω με το πλοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χω πει και στο νήμα με τις κάψουλες. Kimbo μόνο οι φούρνοι και κάτι στάσεις στις εθνικές εχουν. Μη το πίνετε αυτό το πράγμα κοκκινόχωμα είναι όχι καφές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2020 στις 12:45 ΜΜ, mp123 είπε

Αν τον είχε προσφορά που τον πέτυχενω στα 3 ευρώ οκ. Αλλοιώς δεν αξιζει.

 

Στις 27/2/2020 στις 12:37 ΜΜ, MitsosDaBest13 είπε

Εγώ μόλις γύρισα από το s/m και πήρα αυτόν. Τον ίδιο με τον παρακάτω εννοείς ή τον γαλάζιο Decaf; Αυτόν που πήρα τώρα τον είχα πάρει και παλιότερα, απλά είναι ΟΚ για την τιμή του, αλλά όχι κάτι το τρομερό... 

https://www.lavazza.gr/el/καφές/αλεσμένος/crema-e-gusto-classico.html

Από τους χειρότερους καφέδες που έχω δοκιμάσει ο συγκεκριμένος lavazza. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και εγώ φίλε τον Παπαγάλο πίνω κάθε πρωί διπλό και τρίδιπλο σε κούπα μεγάλη.😊

Έχω δοκιμάσει και από καφεκοπτεία αλλά ποτέ δεν είναι ίδιο χαρμάνι.Τη μία καλός την άλλη χάλια.Έτσι μη έχοντας άλλες επιλογές έχω αράξει στο Λουμίδη.

Όσο για εσπρέσο εγώ σταθερά εδώ και μήνες στο jacobs που όπως είπες είναι συνεχώς σε προσφορά πότε στο ένα πότε στο άλλο s/m στα 4,80.Σταθερό χαρμάνι πολύ καλά κομμένος και ποτέ δεν είχα προβλήματα με τη ροή,πολύ καλό καιμάκι κατά τη διύλιση.😊 

Kimbo έπαιρνα παλιά που τον είχε 1+1 προσφορά στο bread factory τότε που είχα ανοίξει στη Μεσογείων αλλά δεν με ικανοποίησε η γεύση.Μετά την προσφορά δεν τον ξαναπήρα.

Ο καλύτερος καφές που έχω πιει ever ήταν στο αεροδρόμιο της Κωσταντινούπολης. Πήρα έναν τουρκικό ( εμείς τον λένε ελληνικό ακριβώς το ίδιο είναι ) διπλό. Τέτοιον καφέ πουθενά.δεν έχω πιει.Τι εσπρέσο συζηταμε τώρα.αυτος είναι καφεσ.Όπου και να ψάχνω για ελληνικό καλό εδώ όλοι μάπα .

το ίδιο και με τον εσπρέσο. Όλοι το ίδιο χάλια είναι.ο μόνος καφές που άξιζε ήταν όταν είχα πάει στο Πέρου και είχα φέρει έναν arabica.τωρα εδώ στην Ελλάδα όλη την σαβούρα φέρνουν και το παίζουμε ειδικοί στον καφέ.

με λίγα λόγια στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος.επειτα από τρία χρόνια ψάξιμο σε καφεκοπτεία και συσκευασμένους μόνο Jacobs arabica.  VFM. Στην σωστή τιμή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, The_Judas είπε

Από τους χειρότερους καφέδες που έχω δοκιμάσει ο συγκεκριμένος lavazza. 

Σ' αυτά τα λεφτά δεν έχεις πολλές επιλογές... Ή Lavazza ή Buondi. Αυτός που πήρα έχει έντονο άρωμα, αλλά είναι πολύ πικρός και ρίχνω πολλή ζάχαρη για να πίνεται... Ο Buondi είναι ακριβώς το αντίθετο, πολύ ήπιος και μπορώ να τον πιω και μέτριο (είμαι του γλυκού), χωρίς να μου πικρίζει. Αλλά ο Buondi δεν έχει ιδιαίτερη γεύση ούτε άρωμα, σαν νερόπλυμα είναι... 😛

3 ώρες πριν, mp123 είπε

Ο καλύτερος καφές που έχω πιει ever ήταν στο αεροδρόμιο της Κωσταντινούπολης. Πήρα έναν τουρκικό ( εμείς τον λένε ελληνικό ακριβώς το ίδιο είναι ) διπλό. Τέτοιον καφέ πουθενά.δεν έχω πιει.Τι εσπρέσο συζηταμε τώρα.αυτος είναι καφεσ.Όπου και να ψάχνω για ελληνικό καλό εδώ όλοι μάπα .

το ίδιο και με τον εσπρέσο. Όλοι το ίδιο χάλια είναι.ο μόνος καφές που άξιζε ήταν όταν είχα πάει στο Πέρου και είχα φέρει έναν arabica.τωρα εδώ στην Ελλάδα όλη την σαβούρα φέρνουν και το παίζουμε ειδικοί στον καφέ.

με λίγα λόγια στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος.επειτα από τρία χρόνια ψάξιμο σε καφεκοπτεία και συσκευασμένους μόνο Jacobs arabica.  VFM. Στην σωστή τιμή. 

Κι εγώ πριν 1,5 χρόνο που ήμουν Τουρκία για λίγο, εκτός του ότι έφαγα τα πιο φοβερά (αρνίσια) παϊδάκια ever (με 2,5€), μας κέρασαν και Τούρκικο καφέ, που ήταν μακράν ο καλύτερος που έχω πιει! Καμία σχέση με αυτούς που κυκλοφορούν στην Ελλάδα... Και μιλάμε για ταβέρνα, φαντάσου να πήγαινα σε καφετέρια...

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Ορθογραφικό λάθος
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όπως τα λέτε Ελληνικό πολύ σπάνια να πιω καφέ και να τον ευχαριστηθώ.Από ανάγκη τον πίνω κάθε πρωί συνήθως παπαγάλο αλλά τις περισσότερες φορές ένα νερόπλυμα άνοστο είναι.

Η μεγάλη αγορά της Τουρκίας ενδεχομένως δε δέχεται σαβούρα.Θα τη σουτάρει και θα χάσουν πολλά λεφτά οπότε τη φέρνουν σε μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προχθές, δοκίμασα Kimbo. Ό,τι χειρότερο... Σαν να πίνεις λάσπη είναι (ή κοκκινοχωμα, όπως ειπώθηκε πιο πίσω). Ακόμα και ο Buondi στα Everest, που φτιάχνουν 5-6 καφέδες το λεπτό λόγω κίνησης (προ ιού), είναι πολύ ανώτερος (και είναι χάλια)... 😛

Για όσους κυκλοφορούμε Πανόρμου... Δοκίμασα επίσης πριν καμιά βδομάδα και το μαγαζάκι Pocket, κοντά στο νοσοκομείο "Ερυθρός Σταυρός". Παρόλο που είχα διαβάσει καλά σχόλια αλλού, τελικά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Επαναφέρω το θέμα, μιας και "θάφτηκε" λόγω του ιού.

Πλέον είμαι 3 μήνες επαρχία. Δοκίμασα Hausbrandt από φούρνο και μου φάνηκε αρκετά καλός.

Δοκίμασα Douwe Egberts σε καφετέρια και ήταν χάλια. Έμοιαζε πολύ με Buondi, ίσως και χειρότερος...

3 μήνες τώρα, παίρνω καφέ όσο πιο συχνά μπορώ από το Coffee Island της πόλης μου. Πολύ ανώτερος από τα περισσότερα καφέ εδώ... Ειδικά τώρα που άρχισε να βάζει και κρέμα (αντί αφρόγαλου) στο Freddo Cappuccino, έγινε ακόμα καλύτερο. 😁

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τον κορονοϊο, ξεχάστηκε το θέμα. 😢 Δεν πηγαίνουμε πια σε καφετέριες; 😂 

Τεσπα. Δοκίμασα τον καφέ Costa που ήρθε πρόσφατα στην Ελλάδα. Όλες οι γεύσεις του που έχω δοκιμάσει ως τώρα είναι άθλιες, εκτός από το νούμερο 8, το οποίο σε τιμή παίζει κοντά με τους Buondi, αλλά τον θεωρώ πολύ καλύτερο. Οπότε vfm και ό,τι πρέπει για φθηνό καφέ στο σπίτι. 😊 

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MitsosDaBest13 είπε

Δοκίμασα τον καφέ Costa που ήρθε πρόσφατα στην Ελλάδα

Δεν έχω δοκιμάσει εδώ ακόμα, αλλά στην Αγγλία που έπινα , έλεγα 'πως το πίνουν αυτό το πράγμα.' 

Στην Ιταλία είχα δοκιμάσει κάτι ωραία χαρμανια, αλλά τα βρίσκεις μόνο εκεί και δεν κυκλοφορούν Ελλάδα. Τα είχα ψάξει τότε και δεν είχα βρει τίποτα παρόμοιο εδώ. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τα ονόματα πλέον. Η αλήθεια είναι πως τότε είχα πιεί το πιο γευστικό εσπρεσακι με 1€ κι όλας σε ένα 'καφέ της γειτονιάς' . Εντωμεταξύ εκεί η επαγγελματική μηχανή που είχε, δεν ήταν όπως ξέρουμε εδώ ως αυτόματες. Για να βγει ο καφές με πίεση, τράβαγε συνέχεια έναν λεβιέ.

Σαν αυτή14489458_0_z.jpg.ae8502362954e7fb75dc4f12220b25d2.jpg

Ωραίο καφέ παίρνω πλέον από κοφι μπερι εδώ. Αλλά για κάποιο λόγο δεν έχει την ίδια γεύση σε όλα τα καταστήματα τους που έχω δοκιμάσει.

 

Επεξ/σία από SilentVoice
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2020 στις 12:18 ΠΜ, SilentVoice είπε

 

Σαν αυτή. Αλλά για κάποιο λόγο δεν έχει την ίδια γεύση σε όλα τα καταστήματα τους που έχω δοκιμάσει.

Ο καφές πιστεύω είναι 1/3 ο ίδιος ο καφές σαν ποικιλία/ποιότητα, 1/3 ο καφετζής ή μπαρίστα αν θες και 1/3 η μηχανή και η κατάσταση αυτής

Οπότε ακόμα και αν μιλάμε για αλυσίδες κάποια από τα παραπάνω μπορεί να διαφέρουν συνεπώς θα διαφέρει και ο καφές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...