Προς το περιεχόμενο

Εκκαθαριστικό για να νοικιάσω σπίτι?


eMike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νέα μόδα είναι να ζητάνε εκκαθαριστικό για να σου νοικιάσουν σπίτι? Ότι τι? Κάνω δήλωση 20χιλιάρικα, άρα θα τα παίρνεις, κάνω δήλωση 5-10χιλιάρικα άρα δε με βάζεις?

Η δήλωση κάνει τον έντιμο νοικάρη? Τι νοοτροπία είναι αυτή?

Όλοι μα όλοι πλέον ζητάνε εκκαθαριστικό..αν είναι δυνατόν. Δεν είναι ότι έχω μικρό εκκαθαριστικό και φοβάμαι, αντιθέτως. Αλλά δε γουστάρω ρε φίλε, γιατί να ξέρεις τα οικονομικά μου?. Μαζί τα έχουμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

12 λεπτά πριν, eMike είπε

Νέα μόδα είναι να ζητάνε εκκαθαριστικό για να σου νοικιάσουν σπίτι? Ότι τι? Κάνω δήλωση 20χιλιάρικα, άρα θα τα παίρνεις, κάνω δήλωση 5-10χιλιάρικα άρα δε με βάζεις?

Η δήλωση κάνει τον έντιμο νοικάρη? Τι νοοτροπία είναι αυτή?

Όλοι μα όλοι πλέον ζητάνε εκκαθαριστικό..αν είναι δυνατόν. Δεν είναι ότι έχω μικρό εκκαθαριστικό και φοβάμαι, αντιθέτως. Αλλά δε γουστάρω ρε φίλε, γιατί να ξέρεις τα οικονομικά μου?. Μαζί τα έχουμε?

Ε ναι, το εκκαθαριστικό είναι μια ένδειξη αν ο υποψήφιος ενοικιαστής μπορεί να πληρώνει το ενοίκιο.

Αλήθεια, στις τράπεζες δεν σε ενοχλεί αυτό?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοικιάζω ενα σπίτι, δεν εχω ζητησει ποτε εκκαθαριστικο , απλα ρωταω διακριτικα να μαθω αν εχουν δουλεια.
Βεβαια μεχρι στιγμης δεν με εχει φεσώσει και κανένας, ισως αλλαζα νοοτροπία αν τυχον ειχα μπει μεσα μερικες χιλιαδες ευρώ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και ζητάνε.Και καλά κάνουν.Εμένα δεν με ενδιαφέρει τόσο το εκκαθαριστικο,όσο το να γνωρίζω που δουλεύει κάποιος, ή να ξέρω με ποιο τρόπο θα πληρώνει το ενοίκιο.Ειτε δουλεια,ειτε γονεις ειτε κατι αλλο.

Εχω φάει πολλά πιστόλια και πλέον είμαι πολύ επιφυλακτικός. Προτιμώ να μείνει κάτι άδειο για παραπανω χρόνο και να μπει ένας σωστός παρα να βάλω κάποιον γρήγορα μέσα, να φάω φεσια και να τρέχω δικαστήρια για να τον βγάλω.

  • Like 5
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Ότι δηλαδή οι τράπεζες και οι ιδιώτες είναι ένα και το αυτό... 

Φυσικά και δεν είναι το ίδιο, από την άλλη όμως η ανάγκη για να διαπιστωθεί η φερεγγυότητα είναι η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Τράπεζα έχει κάθε δικαίωμα από τον νόμο να το ζητήσει.
Για τον παραπάνω ιδιώτη όμως δεν είμαι σίγουρος για αν επιτρέπεται (*) να το ζητήσει και περιμένω κάποιους (από εκείνους που τους φαίνεται φυσιολογικό) να το τεκμηριώσει νομικά.

(*) είμαι επιφυλακτικός καταρχήν ως προς τη νομιμότητα της πράξης και όσον αφορά την ΑΠΔΠΧ

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μισθοδοσία του προηγούμενου μήνα θα ήταν καλύτερη τα εκκαθαριστικά αναφέρονται σε εισοδήματα του προηγούμενου έτους. 

Επεξ/σία από opera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, l337 είπε

Η Τράπεζα έχει κάθε δικαίωμα από τον νόμο να το ζητήσει.
Για τον παραπάνω ιδιώτη όμως δεν είμαι σίγουρος για αν επιτρέπεται (*) να το ζητήσει και περιμένω κάποιους (από εκείνους που τους φαίνεται φυσιολογικό) να το τεκμηριώσει νομικά.

(*) είμαι σχεδόν επιφυλακτικός καταρχήν ως προς τη νομιμότητα της πράξης και όσον αφορά την ΑΠΔΠΧ

Aλλο τα στοιχεια ταυτοποιησης που τα κρατάει και στο αρχειο της μετα η τραπεζα και αλλο το "δειξε μου το καθαριστικο σου" του ιδιοκτητη. στην δευτερη περιπτωση απλα θα τσεκαρει την "φερεγγυοτητα" σου στο κατα ποσο θα μπορεις να  πληρωσεις το νοικι κ θα παρεις πισω το χαρτι.

Οπως και να χει, νομικα δεν ειναι υποχρεωμενος ο νοικαρης να δειξει κατι τετοιο αλλα δεν νομιζω οτι νομικα απαγορευεται να ζητησει να δει κατι τετοιο ο ιδιοκτητης. Προσοχη αναφερομαι στο να το δει μονο. οχι στο να αποθηκευσει τετοιες πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kallair είπε

Aλλο τα στοιχεια ταυτοποιησης που τα κρατάει και στο αρχειο της μετα η τραπεζα και αλλο το "δειξε μου το καθαριστικο σου" του ιδιοκτητη. στην δευτερη περιπτωση απλα θα τσεκαρει την "φερεγγυοτητα" σου στο κατα ποσο θα μπορεις να  πληρωσεις το νοικι κ θα παρεις πισω το χαρτι.

Οπως και να χει, νομικα δεν ειναι υποχρεωμενος ο νοικαρης να δειξει κατι τετοιο αλλα δεν νομιζω οτι νομικα απαγορευεται να ζητησει να δει κατι τετοιο ο ιδιοκτητης. Προσοχη αναφερομαι στο να το δει μονο. οχι στο να αποθηκευσει τετοιες πληροφοριες.

Εγώ και πάλι λέω πως απαγορεύεται ακόμη και να τα ζητήσει να τα δει απλώς. Οπότε -όπως ανέφερα και πριν- περιμένω κάποιον να τεκμηριώσει νομικά ότι επιτρέπεται διότι θεωρώ ανεπίτρεπτο σε κάτι τόσο σοβαρό ο καθένας να γράφει το μακρύ και το κοντό του (δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά με αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, l337 είπε

Εγώ και πάλι λέω πως απαγορεύεται ακόμη και να τα ζητήσει να τα δει απλώς. Οπότε -όπως ανέφερα και πριν- περιμένω κάποιον να τεκμηριώσει νομικά ότι επιτρέπεται διότι θεωρώ ανεπίτρεπτο σε κάτι τόσο σοβαρό ο καθένας να γράφει το μακρύ και το κοντό του (δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά με αυτό).

Η μπορεί να γίνει και το άλλο, εσύ να τεκμηριώσεις νομικά ότι απαγορεύεται ένας ιδιοκτήτης ακόμα και να ζητήσει να τα δει απλώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η μπορεί να γίνει και το άλλο, εσύ να τεκμηριώσεις νομικά ότι απαγορεύεται ένας ιδιοκτήτης ακόμα και να ζητήσει να τα δει απλώς.

Ανέφερα και πριν ότι πρώτα απ' ολα θα το ακυρώσει η ΑΠΔΠΧ για λόγους προσωπικών δεδομένων.
Και ένα απλά παράδειγμα..

Αναφορά σε κείμενο

Το τελευταίο, για απόδειξη των στοιχείων απαιτεί, όπως προαναφέρθηκε, προσκόμιση αντιγράφου της φορολογικής δήλωσης και του εκκαθαριστικού της ΔΟΥ. Τα έγγραφα, όμως, αυτά, από το νόμο απόρρητα, δεν είναι πρόσφορα για απόδειξη αποκλειστικά των δεδομένων που προαναφέρθηκαν. Διότι, είναι δυνατόν μεν να περιέχουν και τα προς απόδειξη στοιχεία (δήλωση του εργοδότη ή μεταβολή της προσωπικής-οικογενειακής κατάστασης) περιλαμβάνουν όμως οπωσδήποτε και άλλα στοιχεία, πολλά από τα οποία ευαίσθητα (δαπάνες υγείας π.χ.) τα οποία υπερβαίνουν το σκοπό της επεξεργασίας και μάλιστα, για τη συλλογή τους είναι δυνατό να απαιτείται άδεια της Αρχής.

http://www.dpa.gr/APDPXPortlets/htdocs/documentDisplay.jsp?docid=151,192,78,158,194,184,195,111

Παρακαλώ, όποιος έχει τον αντίλογο, καλό είναι να έχει και το τεκμήριο της απόδειξης.

Επεξ/σία από l337
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1.  Το εκκαθαριστικό δείχνει εισοδήματα προηγούμενης χρονιάς
  2. Το εκκαθαριστικό δείχνει φανερό εισόδημα. Αν δουλεύεις ανασφάλιστος και παίρνεις τα λεφτά στο χέρι τι θα δει αυτός που το ζητάει;
  3. Μπορεί την επόμενη μέρα να χάσει την δουλειά του
  4. Μπορεί να έχει λεφτά και να μην σε πληρώσει. Ποιο χαρτί το δείχνει αυτό ;
  5. Η εγγύηση στην αρχή δεν σε φτάνει ;
  6. Πέτα τον έξω στους 2 απλήρωτους μήνες δεν είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που έχει φάει 1,2 νοίκια τάπα.

Απ την άλλη πλευρά:

  1. Αν το θέλει ποιο είναι το πρόβλημα σου να το δείξεις ;

 

 

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...