Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

pjkdbarqng921 (1).png

Αν τυχόν αυτό είναι αληθινό (ή έστω πλησιάζει) και όχι super-hyper-extra "ας πω κι εγώ κάτι", ούτε ψύλλος στον κόρφο της Intel...

O "δοκιμαστικός" (έστω και top) της μεσαίας κατηγορίας, να χτυπά στα ίσα το θεριό της μεγάλης.

1 λεπτό πριν, STORM1978 είπε

Sledgehammer... τι μου θύμησες τώρα...

Υποθέτω (και ελπίζω) αυτό:

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=sledgehammer+series

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αν τυχόν αυτό είναι αληθινό (ή έστω πλησιάζει) και όχι super-hyper-extra "ας πω κι εγώ κάτι", ούτε ψύλλος στον κόρφο της Intel...

O "δοκιμαστικός" (έστω και top) της μεσαίας κατηγορίας, να χτυπά στα ίσα το θεριό της μεγάλης.

Υποθέτω (και ελπίζω) αυτό:

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=sledgehammer+series   :lol:

Όχι αλλά αυτό.... FX-62!!!

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± FX-62

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη εάν βγαίνω πολύ από το περιεχόμενο αλλά αξίζει να αγοράσει κάποιος αυτή την περίοδο pc με 2700x ή  περιμένουμε;

Επεξ/σία από 777__777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν ενδιαφέρεται κανένας enthusiast για καταναλώσεις, μην λέμε τα ίδια κάθε φορά..Όσοι αγοράζουν high-end HW την έχουν γραμμένη την κατανάλωση. Τι έχουμε λοιπόν ως τώρα ; 9900Κ performance με 30% λιγότερη κατανάλωση, που ενδιαφέρει μόνο τις επόμενες κονσόλες αυτό. Για τους desktop users όλο το παιχνίδι θα παιχτεί στην τιμή.

 

Συγγνώμη αλλά αυτά είναι του κόλου, ενδιαφέρει πάνω από το 80-90% των καταναλωτών η μικρότερη κατανάλωση γιατί δεν θα χρειάζεται να αγοράσουν ούτε ακριβή μητρική (Ζ390)  αφού μια Β450 των 80 Ευρώ θα κάνει,  αλλά ούτε και ακριβά συστήματα ψύξης. Εκτός ότι θα κοστίζει φτηνότερα από τον 9900Κ σαν επεξεργαστής , στο σύνολο θα είναι ακόμα πιο φτηνός ο 8C 16T Ryzen 3 από τον Intel 9900K στις ίδιες επιδόσεις αν βαλουμε μεσα και την μητρικη και το cooler.  Μιλάμε για πολύ κλάμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Δεν ήσουν φίλος αυτής της τιτανοτεράστιας σειράς (ΜΕΓΚΑ, νομίζω) δηλαδή?

Ήμουν, αλλά εδώ μίλησα για αυτό που είχε πέσει στο κεφάλι της μπλε μαντάμ 18 χρόνια πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Συγγνώμη αλλά αυτά είναι του κόλου, ενδιαφέρει πάνω από το 80-90% των καταναλωτών η μικρότερη κατανάλωση γιατί δεν θα χρειάζεται να αγοράσουν ούτε ακριβή μητρική (Ζ390)  αφού μια Β450 των 80 Ευρώ θα κάνει,  αλλά ούτε και ακριβά συστήματα ψύξης. Εκτός ότι θα κοστίζει φτηνότερα από τον 9900Κ σαν επεξεργαστής , στο σύνολο θα είναι ακόμα πιο φτηνός ο 8C 16T Ryzen 3 από τον Intel 9900K στις ίδιες επιδόσεις αν βαλουμε μεσα και την μητρικη και το cooler.  Μιλάμε για πολύ κλάμα.

Κάποτε με τους FX τους ένοιαζε η κατανάλωση και οι θερμοκρασίες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αν δεν καίγεσαι, περιμένεις.

Αν δεν το χρειάζεσαι σήμερα, περιμένεις.

Αν περιμένεις, θα περιμένεις πόσο?

Σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα της GIGABYTE που είχε γίνει leak, οι Χ570 θα κυκλοφορίσουν με PCIe 4.0 τον Ιούνιο του 2019 εκτός και αν θυμάμαι λάθος τη φωτογραφία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακοίνωσαν τίποτα σχετικά με το spectre στους zen 2? Παλιότερα είχαν αφήσει να εννοηθεί ότι θα είναι θωρακισμένοι και δε θα χρειάζονται τα microcode/software mitigations νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lisa Su: “Some people may have noticed on the package some extra room,” she said with a chuckle. “There is some extra room on that package and I think you might expect we will have more than eight cores.”

Πηγή: PCWorld

Θα δούμε πάνω από 8 πυρήνες :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LambisElef είπε

There is some extra room on that package and I think you might expect we will have more than eight cores

Το έθεσε πολύ προσεκτικά, χωρίς να το δέχεται στην ουσία, με δημιουργική ασάφεια (για να θυμηθούμε τον Γιάνη, με ένα ν). Είναι δήλωση τύπου Πυθίας. 

Δεν ξέρω... Δηλαδή, το χθεσινό τσιπάκι θα είναι ο 3600Χ με 8c/16 και 4.8GHz turbo και θα έρθει με προτεινόμενη τιμή 229$; Παρα-είναι καλό για να είναι αληθινό. Αν ισχύουν όλα αυτά, σίγουρα η Lisa θα είχε άλλον αέρα εχθές. Προσπάθησε, λίγο με κάτι πυροτεχνήματα, λίγο με το "πέτσινο" τζάκετ που είχε βάλει, να το περάσει σαν θρίαμβο κάπως, αλλά εμένα μου φάνηκε πολύ συγκρατημένη, πολύ μετρημένη στο τί θα πεί, και δεν το κρύβω, λίγο αγχωμένη, ειδικά με τα τεστάκια που έτρεξαν live στην παρουσίαση. 

Θα είναι πραγματικά έκπληξη αν υλοποιηθούν όλα αυτά σε αυτές τις τιμές. Πώς δικαιολογείται η μη γραμμικότητα στα turbo boost που βλέπουμε στους πίνακες; Το 5GHz δεν είναι πιό εύκολο για τον 8πύρηνο από ό,τι για τον 12-16πύρηνο; Μου φαίνεται κάπως ο παραπάνω πίνακας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως σχεδιάζει να προσθέσει igpu στο παρακάτω τετραγωνάκι;

Ειδικές εκδόσεις του 8πυρηνου με igpu;

@pnick Τις ίδιες σκέψεις έχω και γω ειδικά το τελευταίο που αναφέρεσαι αναρωτιέμαι το ίδιο.

Επίσης το cinebench το τρεξαν βιαστικά χωρίς info για τα 2 συστήματα και μόνο μία φορά.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...