Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, NT1G είπε

ναι και τι μου το λες; 🤔

Κατά λάθος αλλού πήγαινέ 🙄. Ήταν η απάντηση Γιατί έδειχνε 8 core cpu και όχι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνει κάποιος "προφητείες" πιθανόν να πέσει και έξω. Εγώ σήμερα είδα περίεργα πράγματα. Καταρχάς ο Adored ήταν ο πρώτος που υποστήριξε ότιο θα υπάρχει uncore chip σε όλο το line up από EPYC μέχρι και ryzen3. Τα τελευταία leaks λέγαν δεν θα έχουμε uncore chip, αλλά παρόμοιο design με zen/zen+ και IF2.0 με 1:1 DRAM ratio. Τελικά επιβεβαιώθηκε ο adored.🤩 Αλλα για μένα το πιο κουφό και η έκπληξη είναι ότι ο 3600 έχει μόνο 1 full 8ρι CCX αντί για 2x4. Αυτό μειώνει δραματικά το latency και θα είναι ταμάμ για gaming αν ισχύει. Για να προχωρήσει η AMD σε αυτήν την απόφαση ή έχουν τρομερά καλά yields στα 7nm οπότε δεν έχουν καν τόσα πολλά 4 core chiplets για να σπρώξουν, ή θα αυξήσει τις τιμές. Ελπίζω να είναι το πρώτο.....

P.S. Σίγουρα θα βγουν 12-16 core τα ευκόλως εννοούμενο παραλείπονται (δεν έχει καν νόημα το uncore chip αλλιώς).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greg4 είπε

@akoinonitos

στα 720p ήταν δεν έβγαζες συμπέρασμα.

Δηλαδή όταν έβγαλε τους πρώτους ryzen γιατί έδειξε τον 1700 και δεν ξεκίνησε με 1400? Cinebench έδειξε. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έδειξε 12c, αφού κάνει άριστα scale. Δηλαδή το 2057 vs 2040 είναι big win?

Τεσπα εγώ δεν μιλάω αν θα έρθει 12c ή 16c τελικά. O adoredtv μίλησε ξεκάθαρα για leaks και παρουσίαση στην ces 2019.

AdoredTV.png.52060c9fe9cab85b5814e6322b7d0aa9.png

https://www.guru3d.com/news-story/possible-ryzen-3000-proc-specifications-have-leaked-up-to-16-cores-and-5-1-ghz.html

TBA: TO BE ANNOUNCED δηλαδή, CES. Ακούσατε εσείς κάτι για 12c ή 16c; Και μην μου απαντήσετε για χώρο στο chip... Προφανώς και πήγε κουβά ο τυπάς.

(ή ακούσατε κάτι για 3080 με MSRP 249$?!)

Αν δεις την διαταξη του chip ειναι σαν σου λεει "κοιτα εχει χωρο για και για δευτερο chiplet " αλλιως θα το εβαζαν ακριβως διπλα το ενα στο αλλο.

Θα δειξει ,σιγουρος δεν μπορει να ειναι κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gaspazet είπε

Περιμένουμε να μας δείξεις ότι θα γινόταν παρουσίαση στο ces το παραπάνω..... 

1. Πας στο video στο youtube.

2. Πας στο 20:52-54

3. Ακούς να λέει κάτι σαν ,

Αναφορά σε κείμενο

«...apparently there are going to be 3 navi based gpus announced at CES

4. ?

5. Profit

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αν δεις την διαταξη του chip ειναι σαν σου λεει "κοιτα εχει χωρο για και για δευτερο chiplet " αλλιως θα το εβαζαν ακριβως διπλα το ενα στο αλλο

Μακάρι...! Αλλά εγώ το έχω απορία γιατί δεν είπε έστω ένα "Αυτή η διάταξη μας επιτρέπει να πάμε μέχρι και 16c chipset στην mainstream αγορά" Εγώ πιστεύω ότι θα πάει για ipc, κατανάλωση και frequency. Επίσης δεν θέλει να κανιβαλήσει τους threadripper. Και διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά το ίδιο die δεν θα χρησιμοποιήσει για threadripper 3xxx?

4 λεπτά πριν, gaspazet είπε

Περιμένουμε να μας δείξεις ότι θα γινόταν παρουσίαση στο ces το παραπάνω....

Την κολοκυθιά θα παίξουμε; Ανοίξτε το video και δείτε το. Έβαλα και υπότιτλους αν βαριέστε. Εκτός και αν εννοούσε στην ces 2020. Τότε πάσο οκ... :D

ces.jpg.60fa8a00fc0ea86443320fabd852f17d.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες σορρυ αν γινομαι σπαστικος αλλα ουτε νημα για το adored tv ειναι εδω ,αλλα ουτε για τις vega ,ας περιοριστουμε στους ryzen 3xxx για να μην το καψουμε το νημα.

4 λεπτά πριν, greg4 είπε

Μακάρι...! Αλλά εγώ το έχω απορία γιατί δεν είπε έστω ένα "Αυτή η διάταξη μας επιτρέπει να πάμε μέχρι και 16c chipset στην mainstream αγορά" Εγώ πιστεύω ότι θα πάει για ipc, κατανάλωση και frequency. Επίσης δεν θέλει να κανιβαλήσει τους threadripper. Και διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά το ίδιο die δεν θα χρησιμοποιήσει για threadripper 3xxx?

Την κολοκυθιά θα παίξουμε; Ανοίξτε το video και δείτε το. Έβαλα και υπότιτλους αν βαριέστε. Εκτός και αν εννοούσε στην ces 2020. Τότε πάσο οκ... :D

ces.jpg.60fa8a00fc0ea86443320fabd852f17d.jpg

Μακαρι για μενα να μεινει στα 8cores στην am4 με καλα ρολογια ,αλλα βλεποντας και την ιντελ να μιλαει για 10core cpus δυσκολο να κρατηθει στα 8c η amd. Ειδωμεν.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Παιδες σορρυ αν γινομαι σπαστικος αλλα ουτε νημα για το adored tv ειναι εδω ,αλλα ουτε για τις vega ,ας περιοριστουμε στους ryzen 3xxx για να μην το καψουμε το νημα.

Μακαρι για μενα να μεινει στα 8cores στην am4 με καλα ρολογια ,αλλα βλεποντας και την ιντελ να μιλαει για 10core cpus δυσκολο να κρατηθει στα 8c η amd. Ειδωμεν.

Δεν έχει νόημα να βάλει uncore chip αν είχε μόνο 1 ccx η lineup. Αλλά ακόμα και έτσι να ήταν πάλι το CCX θα ήταν κεντραρισμένο στην ίδια ευθεία με το uncore chip στο pcb και όχι πάνω αριστερά.

Και πάλι απορώ παντως που δε βάλαν έστω ένα dammy ccx στον 3600 όπως πχ στους threadripper, καθώς θα βοήθαγε στο structural integrity όπως πατά η ψύκτρα στο καπάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...