Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, pnick είπε

Ναι, και η AMD έκανε σωστοτατη διαβάθμιση χαρακτηριστικών/τιμής ώστε και οι παλιοί επεξεργαστές να έχουν μια λογική θέση στους πίνακες τιμών. Και αυτό ήταν κάτι για το οποίο η AMD είχε κερδίσει την εκτίμηση μου. Αν ισχύουν όμως αυτά που βλέπουμε τώρα, θα μιλάμε όχι απλά για αναδιάρθρωση τιμών, αλλά για καταβαράθρωση και αφανισμό των αμέσως προηγούμενων επεξεργαστών. Αυτό που λέω πιστεύω ότι είναι υπέρ της AMD, όχι εναντίον της. Να την δω να επανέρχεται θέλω, αλλά με λογικές κινήσεις, όχι επαναλαμβάνοντας τα λάθη της Intel που τα θαλασσωσε πλήρως στις τελευταίες γενιές επεξεργαστών στο θέμα διαβάθμισης/τιμολόγησης.

Δλδ για να καταλαβω τι τιμη θα ηθελες στον 3600x ας πουμε?  Ρωταω για να κανουμε κουβεντα οχι για να στην πω μην το παρεξηγησεις.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Δλδ για να καταλαβω τι τιμη θα ηθελες στον 3600x ας πουμε?  Ρωτα για να κανουμε κουβεντα οζι για να στην πω μην το παρεξηγησεις.

Εννοείται φιλικά μιλάμε. Εγώ ήθελα να σταματήσει η consumer σειρά στους 8c16t με επιδόσεις ίδιες ή καλύτερες από τον 9900κ, με χαμηλότερη κατανάλωση και θερμοκρασίες και με τιμή 400$. Θα τα έδινα ευχαρίστως για έναν τέτοιο επεξεργαστή. Θα έβρισκαν λογικές θέσεις στην αγορά και οι αμέσως προηγούμενοι επεξεργαστές έτσι. Πείτε με τρελό, αλλά αυτό θεωρώ ως συμφέρον για την AMD. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, greg4 είπε

Καταρχήν απαντούσα στον @adtakhs σε αυτό που είπε για τον 9900k. Το ίδιο ισχύει και για σχεδόν όλους τους ryzen.

Φυσικά δεν είναι κανείς αναγκασμένος να πουλήσει τον 2700x ή ότι δεν τον καλύπτει. Απλώς αν πάει να τον πουλήσει μεταχειρισμένο 7-8 μήνες μετά θα πιάνει το 1/3 της τιμής του. Εγώ το θεωρώ απαξίωση, κυρίως της μεταπωλητικής αξίας. Και μάλιστα μεγάλη... Βέβαια η απαξίωση του 9900k θα είναι ακόμα μεγαλύτερη.

Πάντως θεωρώ ότι ένας 3700x, 8c @ 4,5ghz - 4,8ghz στα 300 ευρώ είναι υπεραρκετός για το 99% των χρηστών (και για μένα μια καλή επιλογή να αλλάξω τον 6700k) όπου θα μπορεί να συνεχίζει να πουλάει και την 2η γενιά μέχρι να τελειώσουν τα στοκ. Τεσπα πιστεύω ότι αν και εύκολα μπορεί να δώσει 16c δεν θα το κάνει άμεσα, δεν έχει και πολλά να κερδίσει.

Δεν κοστίζουν οι RYZEN  600-700€....

Η υπεραξία των ρολογιών που δεν είναι κάτι πάνω από 15% , σήμερα κοστίζει διπλάσια χρήματα. 

Φυσικά και όλοι οι επεξεργαστές θα χάσουν αξία.   Αν βέβαια ένας έχει αγοράσει 1600 στα 130€ και να χάσει 50€ δεν είναι χρήμα. 

Αν κάποιος χάσει 450€ .... μετά από 4-5 μήνες αγοράς είναι χρήμα και μπόλικο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pnick είπε

Εννοείται φιλικά μιλάμε. Εγώ ήθελα να σταματήσει η consumer σειρά στους 8c16t με επιδόσεις ίδιες ή καλύτερες από τον 9900κ, με χαμηλότερη κατανάλωση και θερμοκρασίες και με τιμή 400$. Θα τα έδινα ευχαρίστως για έναν τέτοιο επεξεργαστή. Θα έβρισκαν λογικές θέσεις στην αγορά και οι αμέσως προηγούμενοι επεξεργαστές έτσι. Πείτε με τρελό, αλλά αυτό θεωρώ ως συμφέρον για την AMD. 

Δεν εχεις αδικο αλλα εγω προτιμω το συμφερον της τσεπης μου, βασικα δεν εχουμε ιδεα τι μοντελα θα βγουν και τι τιμη θα εχουν. Το κακο ειναι οτι ολοι συζηταμε (και εγω μεσα σε αυτους) παιρνωντας ως δεδομενο το leak του adoretv. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Παίδες εγώ θέλω απαξίωση... να βγαίνει επιτέλους νέο υλικό που να γονατίζει το παλιό. Βαρέθηκα το +5 και το +10%.
Αν το νέο υλικό έχει λογικές τιμές, τότε δώστε μου απαξίωση

Αυτό ακριβώς. Μάθανε ορισμένοι με την intel επειδή η αύξηση ήταν κάθε φορά 5% να πουλάνε 2 και 3 γενιές πίσω στο 60-70-80% της τιμής. Αυτό ήταν η ανωμαλία, δεν ήταν το νορμάλ. Απαξίωση τώρα!

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Δεν κοστίζουν οι RYZEN  600-700€....

Ούτε ο 9900k.

Μίλησα ξεκάθαρα ότι η απαξίωση θα είναι μεγαλύτερη στους intel. Δες το ξανά. Επίσης γενικώς δεν αναφέρομαι σε intel καθώς όλη η 9η γενιά είναι απαξιωμένη από το launch με αυτές τις τιμές.

Ο 1600x με 6c/12t στα 3.8ghz 2 γενιές πίσω, θα πουλιέται στα 80 ευρώ μεταχειρισμένος όταν καινούργιος και πιο γρήγορος (clock, IF, κλπ) (ryzen 3300) θα πουλιέται στα 99$?!?! Στα 40 ευρώ και πολλά είναι.

Επίσης εγώ δεν μίλησα για τον 1600x αλλά για τον 2700x που από 330 ευρώ θα πάει στα 130 ευρώ σε λιγότερο από ένα χρόνο. Αν κάποιον τον ενοχλεί ή όχι είναι άλλη κουβέντα.

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

παιρνωντας ως δεδομενο το leak του adoretv

Αυτό ακριβώς. Μιλάμε τόση ώρα βάση ενός leak που πήγε κουβά χτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο η εικόνα του τσιπ ξεκαθαρίζει το τι θα συμβεί στο μέλλον:

1. Ryzen με max 2 chiplets και max 16 cores, αλλά με dual channel ram.
2. Ryzen APU με max 1 chiplet και max 8 cores + VEGA/NAVI APU graphics.
3. Threadripper με max 4 chiplets και max 32 cores, με quad channel ram και τέλος
4. Epyc με max 8 chiplets και max 64 cores, με eight channel ram.

To αν θα διαθέσει προϊόν με 16 cores στην main πλατφόρμα θα είναι πολιτική απόφαση και όχι τεχνική. Τεχνικά θα μπορεί να το κάνει. Θεωρώ ότι σίγουρα θα διαθέσει με 12, από τη στιγμή που και η Intel θα βγάλει με 10.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greg4 είπε

Ούτε ο 9900k.

Μίλησα ξεκάθαρα ότι η απαξίωση θα είναι μεγαλύτερη στους intel. Δες το ξανά. Επίσης γενικώς δεν αναφέρομαι σε intel καθώς όλη η 9η γενιά είναι απαξιωμένη από το launch με αυτές τις τιμές.

Ο 1600x με 6c/12t στα 3.8ghz 2 γενιές πίσω, θα πουλιέται στα 80 ευρώ μεταχειρισμένος όταν καινούργιος και πιο γρήγορος (clock, IF, κλπ) (ryzen 3300) θα πουλιέται στα 99$?!?! Στα 40 ευρώ και πολλά είναι.

Επίσης εγώ δεν μίλησα για τον 1600x αλλά για τον 2700x που από 330 ευρώ θα πάει στα 130 ευρώ σε λιγότερο από ένα χρόνο. Αν κάποιον τον ενοχλεί ή όχι είναι άλλη κουβέντα.

Αυτό ακριβώς. Μιλάμε τόση ώρα βάση ενός leak που πήγε κουβά χτες.

Οι τιμές δεν πρόκειται να είναι αυτές που συζητάμε διότι καταρχήν τα msrp δεν περιέχουν φόρους. Επιπλέον και να μειωθούν οι τιμές, δεν θα είναι τόσο εξωπραγματικά προς τα κάτω  ενώ παράλληλα δημιουργώντας κατηγορία ryzen 9 θα έχουν την δυνατότητα να  τις αυξήσουν  στα 12-16 core chips. Αυτό λέει η λογική. Θα είναι ηλίθιοι αν πουλάνε τσάμπα την στιγμή που Intel-nvidia ξεζουμίζουν τους καταναλωτές και βγαίνουν και από πάνω!

Τώρα σε ότι αφορά τα leaks προφανώς και ποτέ δεν είναι δυνατό να πέσουν σε όλα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, malakudi είπε

Και μόνο η εικόνα του τσιπ ξεκαθαρίζει το τι θα συμβεί στο μέλλον:

1. Ryzen με max 2 chiplets και max 16 cores, αλλά με dual channel ram.
2. Ryzen APU με max 1 chiplet και max 8 cores + VEGA/NAVI APU graphics.
3. Threadripper με max 4 chiplets και max 32 cores, με quad channel ram και τέλος
4. Epyc με max 8 chiplets και max 64 cores, με eight channel ram.

To αν θα διαθέσει προϊόν με 16 cores στην main πλατφόρμα θα είναι πολιτική απόφαση και όχι τεχνική. Τεχνικά θα μπορεί να το κάνει. Θεωρώ ότι σίγουρα θα διαθέσει με 12, από τη στιγμή που και η Intel θα βγάλει με 10.

Η λογικη αυτο ακριβως λεει.

Και βαση αυτων  θεωρω πως το πιο πιθανο ειναι να δουμε 8c/16th cpu στην τιμη του 2700x ,και 12/24 στα 400κατι δεδομενης της αποδοσης που ειδαμε χθες. Πολυ θα το ηθελα αλλα πιστευω πως το adore leak ειναι πολυ φιλοδοξο προς τις τιμες αλλα ακρετα κοντα στα specs.

Επισης βλεπωντας το τσιπ της παρουσιασης το οποιο δεν ηταν στα τελικα του ρολογια οπως ειπωθηκε , πιστευω πως ουτε η ιδια η amd δεν ειναι σιγουρη ακομα για το που θα χρονιστουν τα τσιπ 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Και μόνο η εικόνα του τσιπ ξεκαθαρίζει το τι θα συμβεί στο μέλλον:

1. Ryzen με max 2 chiplets και max 16 cores, αλλά με dual channel ram.
2. Ryzen APU με max 1 chiplet και max 8 cores + VEGA/NAVI APU graphics.
3. Threadripper με max 4 chiplets και max 32 cores, με quad channel ram και τέλος
4. Epyc με max 8 chiplets και max 64 cores, με eight channel ram.

To αν θα διαθέσει προϊόν με 16 cores στην main πλατφόρμα θα είναι πολιτική απόφαση και όχι τεχνική. Τεχνικά θα μπορεί να το κάνει. Θεωρώ ότι σίγουρα θα διαθέσει με 12, από τη στιγμή που και η Intel θα βγάλει με 10.

APU 8c/16 + Vega/Navi θα είναι εξαιρετικό για itx συστηματάκι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιπλέον, από την κατανάλωση που είδαμε, ένα cpu με 2 chiplets για να μείνει μέσα στο TDP των 105W, θα πρέπει να είναι ρυθμισμένο το καθένα για 50-55W TDP, άρα τα κομμάτια με 2 chiplets δε θα ανεβαίνουν το ίδιο ψηλά σε all-core turbo. Αντίθετα στην HEDT πλατφόρμα το επιτρεπόμενο TDP των motherboards είναι μεγαλύτερο και άρα ένας 16 core threadripper λογικά θα ανεβαίνει σε ψηλότερα all-core turbo από έναν πιθανό AM4 Ryzen 16 core. Οπότε υπάρχει και εκεί διαφοροποίηση πέρα από το bandwidth της μνήμης.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Pcie 4 για ολες τις am4 αλλα ειναι στο χερι των κατασκευαστων αν θα το υλοποιησουν

https://www.tomshardware.com/news/amd-ryzen-pcie-4.0-motherboard,38401.html?utm_source=notification

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, akoinonitos said:

Pcie 4 για ολες τις am4 αλλα ειναι στο χερι τον κατασκευαστων αν θα το υλοποιησουν

https://www.tomshardware.com/news/amd-ryzen-pcie-4.0-motherboard,38401.html?utm_source=notification

Αυτό μου θυμίζει την Ζ68 mobo μου που όσο είχα τον 2500Κ είχε PCI-E 2.0 κι όταν μπήκε πάνω της ο 3770Κ απέκτησε 3.0 :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αυτό μου θυμίζει την Ζ68 mobo μου που όσο είχα τον 2500Κ είχε PCI-E 2.0 κι όταν μπήκε πάνω της ο 3770Κ απέκτησε 3.0 :D

Ελπιζω απλα οι κατασκευαστες να το ξεκλειδωσουν σε ολες τις μητρικες και να μην το χρησιμοποιησουν σαν feature για να πουλησουν τις x570 και τις  b550 αν υπαρξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι την αγορά ενός 2700Χ και με προβληματίζει η αγορά της μητρικής.

Μπορεί κανείς να μου προτείνει μια B450 μητρική που να αξιοποιεί πλήρως τον επεξεργαστή ή να ψάξω κατι σε Χ470;

 

Για μνήμη θα πάω σε B-dies (3200MHz και CL14).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...