Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά στην hedt πλατφόρμα την έχει εξαφανίσει την ιντελ τελείως 

ενω σε high mainstream δίνεται ακόμα μάχη 

Ενώ στην midrange όπως φαίνεται οι core i5 έχουν χάσει την μάχη κατά κράτος από τους Ryzen 5 1600/2600

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Παιδιά σώστε με! Είχα ένα σύστημα Ryzen 2200G περίπου 6 μήνες. Όλα καλά, το πούλησα σε έναν φίλο ο οποίος το εκτίμησε δεόντως για τα λεφτά του σε σχέση με ένα Core 2 Duo που είχε...

Ωστόσο περίπου 20 ημέρες μετά ξεκίνησε το εξής πρόβλημα: Όταν το κάνει shutdown μπαίνει σε sleep! :o Του είπα να δοκιμάσει είτε με στιγμιαίο πάτημα του κουμπιού είτε με Alt+F4 Shutdown και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. :o Δεν το πίστευα μέχρι που μου έδειξε video...

Έχω διαβάσει πολλά για restart αντί για shutdown ή για μη επαναφορά από sleep, ωστόσο αυτό είναι πρωτοφανές...

Έχει κανείς παρακαλώ κάποια πληροφορία σχετικά με αυτό να βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Παιδιά σώστε με! Είχα ένα σύστημα Ryzen 2200G περίπου 6 μήνες. Όλα καλά, το πούλησα σε έναν φίλο ο οποίος το εκτίμησε δεόντως για τα λεφτά του σε σχέση με ένα Core 2 Duo που είχε...

Ωστόσο περίπου 20 ημέρες μετά ξεκίνησε το εξής πρόβλημα: Όταν το κάνει shutdown μπαίνει σε sleep! :o Του είπα να δοκιμάσει είτε με στιγμιαίο πάτημα του κουμπιού είτε με Alt+F4 Shutdown και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. :o Δεν το πίστευα μέχρι που μου έδειξε video...

Έχω διαβάσει πολλά για restart αντί για shutdown ή για μη επαναφορά από sleep, ωστόσο αυτό είναι πρωτοφανές...

Έχει κανείς παρακαλώ κάποια πληροφορία σχετικά με αυτό να βοηθήσει;

Με ποια μητρικη ειναι ? Mηπως εχει το fast start up απο Bios ενεργοποιημενο ?

Μετα παιζουν και αυτα

https://www.drivereasy.com/knowledge/computer-wont-shut-down-in-windows-10-solved/

https://www.drivethelife.com/windows-10/fix-windows-10-wont-shut-down.html

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 minutes ago, akoinonitos said:

Με ποια μητρικη ειναι ? Mηπως εχει το fast start up απο Bios ενεργοποιημενο ?

Μετα παιζουν και αυτα

https://www.drivereasy.com/knowledge/computer-wont-shut-down-in-windows-10-solved/

https://www.drivethelife.com/windows-10/fix-windows-10-wont-shut-down.html

Η μητρική είναι η AB350M-Pro4.
Στο BIOS είμαι 100% σίγουρος ότι δεν ξέρει να μπαίνει για να πειράξει κάτι που πριν ήταν διαφορετικό, ωστόσο δε θυμάμαι αν του το είχα δώσει με fast boot on ή off 🙊
Main Windows update δεν πρέπει να έγινε, αν θυμάμαι καλά του είχα περάσει 1809 περίπου μισό μήνα πριν του το δώσω.
Το fix2 στο πρώτο link φαίνεται υποσχόμενο :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Παιδιά σώστε με! Είχα ένα σύστημα Ryzen 2200G περίπου 6 μήνες. Όλα καλά, το πούλησα σε έναν φίλο ο οποίος το εκτίμησε δεόντως για τα λεφτά του σε σχέση με ένα Core 2 Duo που είχε...

Ωστόσο περίπου 20 ημέρες μετά ξεκίνησε το εξής πρόβλημα: Όταν το κάνει shutdown μπαίνει σε sleep! :o Του είπα να δοκιμάσει είτε με στιγμιαίο πάτημα του κουμπιού είτε με Alt+F4 Shutdown και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. :o Δεν το πίστευα μέχρι που μου έδειξε video...

Έχω διαβάσει πολλά για restart αντί για shutdown ή για μη επαναφορά από sleep, ωστόσο αυτό είναι πρωτοφανές...

Έχει κανείς παρακαλώ κάποια πληροφορία σχετικά με αυτό να βοηθήσει;

Windows 10 έχει? ναι τα windows 10 έτσι δουλεύουν...υπάρχει επιλογή μέσα στις ρυθμίσεις ενέργειας από τον πίνακα ελέγχου που το κλείνεις αυτό.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, kostas7837aek said:

Windows 10 έχει? ναι τα windows 10 έτσι δουλεύουν...υπάρχει επιλογή μέσα στις ρυθμίσεις ενέργειας από τον πίνακα ελέγχου που το κλείνεις αυτό.. 

Ναι Windows 10 1809. Εννοείς το fast boot από τις ρυθμίσεις ενέργειας; Το θέμα είναι (εκτός από το να φτιαχτεί), να καταλάβουμε πώς μπορεί να έγινε από μόνο του αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

Windows 10 έχει? ναι τα windows 10 έτσι δουλεύουν...υπάρχει επιλογή μέσα στις ρυθμίσεις ενέργειας από τον πίνακα ελέγχου που το κλείνεις αυτό.. 

Όχι δεν δουλεύουν έτσι. Μ αρέσει που το γράφεις με σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Ναι Windows 10 1809. Εννοείς το fast boot από τις ρυθμίσεις ενέργειας; Το θέμα είναι (εκτός από το να φτιαχτεί), να καταλάβουμε πώς μπορεί να έγινε από μόνο του αυτό...

Ε win10 ειναι αυτά, πως είσαι σίγουρος ότι δεν πήραν update απο μόνα τους? Προσωπικά σε υπολογιστή της δουλειάς με win10 πήρε update και διέλυσε ότι network settings είχα κάνει... Τράβαγα τα μαλλιά μου όταν το κοίταξα   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 minutes ago, leros2004 said:

Ε win10 ειναι αυτά, πως είσαι σίγουρος ότι δεν πήραν update απο μόνα τους? Προσωπικά σε υπολογιστή της δουλειάς με win10 πήρε update και διέλυσε ότι network settings είχα κάνει... Τράβαγα τα μαλλιά μου όταν το κοίταξα   

Σίγουρα κάποιο update πήραν, απλά όχι το major (1809) που συχνά κατέστρεφε πράγματα. Anyway, του προώθησα τις λύσεις, για να δούμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 minutes ago, GeorgeMan said:

Σίγουρα κάποιο update πήραν, απλά όχι το major (1809) που συχνά κατέστρεφε πράγματα. Anyway, του προώθησα τις λύσεις, για να δούμε...

Αν μιλάτε για το fast boot, τότε σίγουρα  ενεργοποιείται απο μόνο του μετά απο update, το έχω παρατηρήσει και εγω. Μάλιστα, αν έχεις Linux + Windows στο ίδιο EFI partition (που οι περισσότεροι έτσι το έχουν) και τα Windows παρουν update, τότε σου κάνουν corrupt τον kernel του Linux, απλά γιατι... μπορούν ;) [Link 1] [Link 2] [Link 3]

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Όχι δεν δουλεύουν έτσι. Μ αρέσει που το γράφεις με σιγουριά.

Εφόσον δεν δουλεύουν έτσι, γράψε και πως δουλεύουν τότε... Γιατί από τι βλέπεις τα υπόλοιπα σχόλια, λένε ακριβώς αυτό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Εφόσον δεν δουλεύουν έτσι, γράψε και πως δουλεύουν τότε... Γιατί από τι βλέπεις τα υπόλοιπα σχόλια, λένε ακριβώς αυτό... 

Τι λένε τα υπόλοιπα σχόλια?

Το ένα λέει για network settings το οποίο δεν μας ενδιαφέρει.

Το 2ο λέει για fast boot αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι αυτό το πρόβλημα. Και σε μένα τσεκαρισμένο είναι αλλά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Το 3ο αναφέρεται σε acpi driver και όχι στο λειτουργικό.

Κατά τα άλλα το ίδιο ακριβώς έγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...