Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, johnpopexi είπε

Απο περιέργεια , με τι τάση πιάνει τα 3.9 το "άθλιο" τσιπάκι σου;

1.4375 για να ειναι απολυτα σταθερο. Το τρεχω στα 3850 με 1.4187 ομως  γιατι καλο ειναι να μην ξεπερνας τα 1.425 για 24/7.

Οι περισσοτεροι Ryzen σε αυτες τις τασεις πιανουν και 4.1.... Και σιγα θα πεις, 200MHz διαφορα, φυσιολογικο. Το θεμα ειναι οτι τα 4-4.1 ειναι ο τοιχος στο 99% και δεν πας παραπανω. Εμενα εχει τον τοιχο στα 3.8.  Για 3.8 θελω 1.36V για να ειναι σταθερο :P

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Σε συνέχεια του τόπικ εδώ: 

Ο φίλος μου έστειλε mail στην GA με τον σειριακό της μητρικής και του απάντησαν σήμερα ότι δεν έλαβαν κάτι και δε βλέπουν και κάτι στο σύστημά τους. Και ως δια μαγείας σήμερα το PriveShop του έστειλε μέιλ και του είπε ότι παρέλαβαν από την GA τη μητρική η οποία διαπιστώθηκε ότι δεν έχει πρόβλημα αλλά παρόλο που ήταν επιθετικός μαζί τους στις τηλεφωνικές επικοινωνίες τους, επικοινωνήσαν με τον προμηθευτή τους και την GA με την οποία έχουν καλές σχέσεις μπλα μπλα μπλα και ζήτησαν προληπιτική αντικατάσταση της μητρικής και για αυτό του στέλνουν την AORUS GAMING ULTRA. 

Ύποπτα όλα αυτά αν με ρωτάτε αλλά αυτή είναι η κατάληξη

Και για να είμαι και λίγο ον τοπικ:

Αν κουμπώσει τον 1800Χ σε στοκ θα έχει θέμα με τη συγκεκριμένη μητρική από θερμοκρασίες, VRM κλπ; 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Σε συνέχεια του τόπικ εδώ: 

Ο φίλος μου έστειλε mail στην GA με τον σειριακό της μητρικής και του απάντησαν σήμερα ότι δεν έλαβαν κάτι και δε βλέπουν και κάτι στο σύστημά τους. Και ως δια μαγείας σήμερα το PriveShop του έστειλε μέιλ και του είπε ότι παρέλαβαν από την GA τη μητρική η οποία διαπιστώθηκε ότι δεν έχει πρόβλημα αλλά παρόλο που ήταν επιθετικός μαζί τους στις τηλεφωνικές επικοινωνίες τους, επικοινωνήσαν με τον προμηθευτή τους και την GA με την οποία έχουν καλές σχέσεις μπλα μπλα μπλα και ζήτησαν προληπιτική αντικατάσταση της μητρικής και για αυτό του στέλνουν την AORUS GAMING ULTRA

Ύποπτα όλα αυτά αν με ρωτάτε αλλά αυτή είναι η κατάληξη

Και για να είμαι και λίγο ον τοπικ:

Αν κουμπώσει τον 1800Χ σε στοκ θα έχει θέμα με τη συγκεκριμένη μητρική από θερμοκρασίες, VRM κλπ; 

Μαλιστα... την gaming 5 ειχε ο φιλος σου ή την k5 ? Aν ειχε την 5 η σωστη αντισοιχια θα ηταν με αυτην

https://www.skroutz.gr/s/15638268/Gigabyte-X470-Aorus-Gaming-5-Wifi.html

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μαλιστα... την gaming 5 ειχε ο φιλος σου ή την k5 ? Aν ειχε την 5 η σωστη αντισοιχια θα ηταν με αυτην

https://www.skroutz.gr/s/15638268/Gigabyte-X470-Aorus-Gaming-5-Wifi.html

Ναι την 5 την απλή είχε.

Ωστοσο πιστεύω ότι τον δουλεύουν και ότι θα πρέπει να προβεί σε καταγγελίες. Δε ξέρω και τη δίκη σας γνώμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

Ναι την 5 την απλή είχε.

Ωστοσο πιστεύω ότι τον δουλεύουν και ότι θα πρέπει να προβεί σε καταγγελίες. Δε ξέρω και τη δίκη σας γνώμη 

Εγω η θα ζηταγα να μου δωσουν τουλαχιστον αυτη που σου εβαλα η αλλιως με τα mail απο την gigabyte και οτι αλλο εχω θα εκανα καταγγελια μονο και μονο γιατι θα μου την ειχαν σπασει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://hardware.info/nieuws/62733/amds-gonzalo-console-soc-krijgt-8-zen-cores-en-navi-gpu

[ είμαι από κινητή συσκευή και δε βλέπω που έχει την είδηση στα αγγλικά ]

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι φαίνεται η AMD κάνει κινήσεις και κλείνει partnership με διάφορους κολοσσούς. Άντε να αρχίσει να παίρνει λίγο market share στους servers...
 


 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοασχετο με το νημα αλλα δεν μου ερχοταν που να το βαλω μιας και εχει το ενδιαφερον του

https://www.tomshardware.com/news/msi-ceo-interview-intel-shortage-amd,38473.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντελώς Intel-όφιλος o CEO της MSI...

Σε τί μορφή να ήταν άραγε η υποστήριξη από την Intel κατά την περίοδο της έντονης αδυναμίας προμήθειας chips από την Intel; €; Μου λέτε;

Μου άρεσε και το μίνι ξεμπρόστιασμα από τον δημοσιογράφο, μέσω του λινκ προς το Laptomag.

Επεξ/σία από talos_2002
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε βέβαια... Αφου φοβάται αυτος να βάλει amd λόγο κακών προηγουμένων, πως να μην έχουν δίκιο μετά και οι απλοί θνητοί, που πιστεύουν (επειδη καπου κάποτε είχαν ακούσει) οτι οι amd ζεσταίνονται και καίγονται κτλ κτλ κτλ...☠️

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρίες κάνουν συμφωνίες προώθησης προϊόντων με τον ενα ή τον άλλο προμηθευτή. 

Γνωρίζουμε πως η MSI τις AMD πλατφόρμες τις είχε στα αζήτητα μέχρι πρότινος που είδε πως τα desktop AMD έχουν πάρει μεγάλο μερίδιο.

 

Γενικά αυτές οι εταιρίες δεν ενδιαφέρονται για το ποιος έχει το καλύτερο προιόν. Κοιτάζουν ποιος τους δίνει καλύτερη τιμή ή μεγαλύτερες πιστώσεις . Όλα τα άλλα τα αναλαμβάνει το Marketing.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Οι εταιρίες κάνουν συμφωνίες προώθησης προϊόντων με τον ενα ή τον άλλο προμηθευτή. 

Γνωρίζουμε πως η MSI τις AMD πλατφόρμες τις είχε στα αζήτητα μέχρι πρότινος που είδε πως τα desktop AMD έχουν πάρει μεγάλο μερίδιο.

Γενικά αυτές οι εταιρίες δεν ενδιαφέρονται για το ποιος έχει το καλύτερο προιόν. Κοιτάζουν ποιος τους δίνει καλύτερη τιμή ή μεγαλύτερες πιστώσεις . Όλα τα άλλα τα αναλαμβάνει το Marketing.

Ε καλα, εννοειται οτι πολλά παίζονται, και μιζες και ολα τα καλά απλα εδω σχολιάζουμε τα λεγόμενα του MSI( Malakas Say Intel)🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...