Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Τι λένε τα υπόλοιπα σχόλια?

Το ένα λέει για network settings το οποίο δεν μας ενδιαφέρει.

Το 2ο λέει για fast boot αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι αυτό το πρόβλημα. Και σε μένα τσεκαρισμένο είναι αλλά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Το 3ο αναφέρεται σε acpi driver και όχι στο λειτουργικό.

Κατά τα άλλα το ίδιο ακριβώς έγραψες.

Πρώτα από όλα, δεν είπα ότι αυτό είναι το πρόβλημα.. Είπα ότι τα Windows 10 έτσι δουλεύουν γιατί είναι από μόνα τους ενεργοποιημένο.. Και σε μένα είναι ενεργοποιημένο και δεν μου δημιουργεί πρόβλημα.. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα δημιουργεί σε άλλους πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Πρώτα από όλα, δεν είπα ότι αυτό είναι το πρόβλημα.. Είπα ότι τα Windows 10 έτσι δουλεύουν γιατί είναι από μόνα τους ενεργοποιημένο.. Και σε μένα είναι ενεργοποιημένο και δεν μου δημιουργεί πρόβλημα.. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα δημιουργεί σε άλλους πρόβλημα..

Εμενα παντως κανοντας shut down δςν μπαινει σε sleep mode απο μονο τους ,εχει αλλα κουσουρια σε εμενα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό όταν λειτουργικό σύστημα του 2018 έχει μια ντουζίνα από σοβαρούς drivers (π.χ. για acpi και pci bus) του 2006, τι να περιμένει κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρωτηση κρισεως και παρακαλω αν εχετε εστω και λιγο χρονο απαντηστε γιατι το βιαζομαι πολυ. 

Πηρα μια X470 Taichi μαζι με εναν 2700X για review. Ο 2700Χ ειναι σαπιδι bin, παμε παρακατω. Η μητρικη τι φασεις περναει με τα BIOS? 1.0.0.2 AGESA οι μνημες 3600 CL16 δεν πανε ουτε 3400 CL16. Παω σε AGESA 1.0.0.6 οι μνημες πιανουν μαξ (παιζει να φταιει και ο σαπιδης 2700Χ) 3400 CL14 (και πανω απο 3400 δεν....). Το PBO αφαντο μαζι με κατι αλλα πραγματα. Η μονη διαφορα πλεον του BIOS της Taichi με το BIOS της X370 Gaming X μου ειναι το γεγονος οτι η Taichi εχει και LLC...  Και οχι, δεν υπερβαλω..

Ενδιαμεσα BIOS με AGESA 1.0.0.4 ειναι πιο μπαγκαρισμενα και απο PUBG σε Pre-Alpha. Καμια ιδεα πριν ριξω τελειως μαυρο στο bios support της? Την μητρικη την κραταω για 2 μερες ακομα και μετα πρεπει να την ξαναγυρισω FYI, γι αυτο η βιασυνη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Eρωτηση κρισεως και παρακαλω αν εχετε εστω και λιγο χρονο απαντηστε γιατι το βιαζομαι πολυ. 

Πηρα μια X470 Taichi μαζι με εναν 2700X για review. Ο 2700Χ ειναι σαπιδι bin, παμε παρακατω. Η μητρικη τι φασεις περναει με τα BIOS? 1.0.0.2 AGESA οι μνημες 3600 CL16 δεν πανε ουτε 3400 CL16. Παω σε AGESA 1.0.0.6 οι μνημες πιανουν μαξ (παιζει να φταιει και ο σαπιδης 2700Χ) 3400 CL14 (και πανω απο 3400 δεν....). Το PBO αφαντο μαζι με κατι αλλα πραγματα. Η μονη διαφορα πλεον του BIOS της Taichi με το BIOS της X370 Gaming X μου ειναι το γεγονος οτι η Taichi εχει και LLC...  Και οχι, δεν υπερβαλω..

Ενδιαμεσα BIOS με AGESA 1.0.0.4 ειναι πιο μπαγκαρισμενα και απο PUBG σε Pre-Alpha. Καμια ιδεα πριν ριξω τελειως μαυρο στο bios support της? Την μητρικη την κραταω για 2 μερες ακομα και μετα πρεπει να την ξαναγυρισω FYI, γι αυτο η βιασυνη.

Κυνήγα τον @storm1978...αυτός έχει το ίδιο combo.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Eρωτηση κρισεως και παρακαλω αν εχετε εστω και λιγο χρονο απαντηστε γιατι το βιαζομαι πολυ. 

Πηρα μια X470 Taichi μαζι με εναν 2700X για review. Ο 2700Χ ειναι σαπιδι bin, παμε παρακατω. Η μητρικη τι φασεις περναει με τα BIOS? 1.0.0.2 AGESA οι μνημες 3600 CL16 δεν πανε ουτε 3400 CL16. Παω σε AGESA 1.0.0.6 οι μνημες πιανουν μαξ (παιζει να φταιει και ο σαπιδης 2700Χ) 3400 CL14 (και πανω απο 3400 δεν....). Το PBO αφαντο μαζι με κατι αλλα πραγματα. Η μονη διαφορα πλεον του BIOS της Taichi με το BIOS της X370 Gaming X μου ειναι το γεγονος οτι η Taichi εχει και LLC...  Και οχι, δεν υπερβαλω..

Ενδιαμεσα BIOS με AGESA 1.0.0.4 ειναι πιο μπαγκαρισμενα και απο PUBG σε Pre-Alpha. Καμια ιδεα πριν ριξω τελειως μαυρο στο bios support της? Την μητρικη την κραταω για 2 μερες ακομα και μετα πρεπει να την ξαναγυρισω FYI, γι αυτο η βιασυνη.

Ισως μπορει να σε βοηθησει ο @godslayerxp που εχει τετοιο κιτ με την μητρικη αυτη ,αν και αυτος τα ειχε βρει ψιλοσκουρα.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Ισως μπορει να σε βοηθησει ο @godslayerxp που εχει τετοιο κιτ με την μητρικη αυτη ,αν και αυτος τα ειχε βρει ψιλοσκουρα.

Καλα δεν θα κατσω να ασχοληθω με τις ωρες... εχω να βγαλω και ενα Enermax Platimax review, οποτε οτι καταφερω να κανω αυριο. 220 ευρω hardware με ξυνισε πολυ να ξερεις με τοσο κακο BIOS. Παλι καλα που δεν εκανα την κινηση να την παρω πριν κανα μηνα γιατι με το χερι στην σκανδαλη ημουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Καλα δεν θα κατσω να ασχοληθω με τις ωρες... εχω να βγαλω και ενα Enermax Platimax review, οποτε οτι καταφερω να κανω αυριο. 220 ευρω hardware με ξυνισε πολυ να ξερεις με τοσο κακο BIOS. Παλι καλα που δεν εκανα την κινηση να την παρω πριν κανα μηνα γιατι με το χερι στην σκανδαλη ημουν.

Βασικα οι taichi βαζουν περιεργα rtt values απο default ,δεν ξερω τι παιζει. Eπισης δεν θα βρεις στο qlv της 3600Mhz ram oυτε cjr. Δεν ποσταρει καν με 3600Mhz ? To παιδι  που σου ειπα ποσταρε κανονικα με τα settings που βαζει με xmp η asus αλλα απο κει και περα δεν ξερω αν ηταν stable. Nομιζω ηταν με το τελευταιο bios. Δοκιμασε να δωσεις παραπανω vdram

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, kostas_anes said:

Eρωτηση κρισεως και παρακαλω αν εχετε εστω και λιγο χρονο απαντηστε γιατι το βιαζομαι πολυ. 

Πηρα μια X470 Taichi μαζι με εναν 2700X για review. Ο 2700Χ ειναι σαπιδι bin, παμε παρακατω. Η μητρικη τι φασεις περναει με τα BIOS? 1.0.0.2 AGESA οι μνημες 3600 CL16 δεν πανε ουτε 3400 CL16. Παω σε AGESA 1.0.0.6 οι μνημες πιανουν μαξ (παιζει να φταιει και ο σαπιδης 2700Χ) 3400 CL14 (και πανω απο 3400 δεν....). Το PBO αφαντο μαζι με κατι αλλα πραγματα. Η μονη διαφορα πλεον του BIOS της Taichi με το BIOS της X370 Gaming X μου ειναι το γεγονος οτι η Taichi εχει και LLC...  Και οχι, δεν υπερβαλω..

Ενδιαμεσα BIOS με AGESA 1.0.0.4 ειναι πιο μπαγκαρισμενα και απο PUBG σε Pre-Alpha. Καμια ιδεα πριν ριξω τελειως μαυρο στο bios support της? Την μητρικη την κραταω για 2 μερες ακομα και μετα πρεπει να την ξαναγυρισω FYI, γι αυτο η βιασυνη.

Το ότι βιάζεσαι πολύ φαίνεται πάντως, ένα απλό Google να έκανες θα τα έβλεπες τα προβλήματα της Taichi στο official forum της. Δεν ξέρω τι περιμένεις να καταφέρεις τώρα, σίγουρα πάνε και παραπάνω οι μνήμες αλλά με ψάξιμο. Οι 2700x επίσης δεν κάνουν θαύματα, τα ίδια προβλήματα με τις μνήμες έχουν με την πρώτη γεννιά πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Βασικα οι taichi βαζουν περιεργα rtt values απο default ,δεν ξερω τι παιζει. Eπισης δεν θα βρεις στο qlv της 3600Mhz ram oυτε cjr. Δεν ποσταρει καν με 3600Mhz ? To παιδι  που σου ειπα ποσταρε κανονικα με τα settings που βαζει με xmp η asus αλλα απο κει και περα δεν ξερω αν ηταν stable. Nομιζω ηταν με το τελευταιο bios. Δοκιμασε να δωσεις παραπανω vdram

Σου λεω πανω απο 3400 ουτε με 1.9V, και απο μνημες πιστεψε με, ξερω τι κανω. Τι να πω.... Τα timings ολα mannually set (εχω κρατησει σημειωσεις για διαφορες πιθανες νορμες που δουλευουν out of the box), μπορει ομως να φταιει και ο κακος CPU. Δεν εχω και ξηρο παγο προχειρο να εβαζα μια γρηγορη το CPU για να δω αν ειναι οντως εκει το θεμα. 

Το PBO που πηγε ειναι η μεγαλη απορεια μου. Μεταξυ αλλων, αλλα κλαιν μαιν τα αλλα, δεν κανω review για LN2 OC'ing... Το PBO ειναι ψωμοτυρι αμα εχεις X επεξεργαστη.

2 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Το ότι βιάζεσαι πολύ φαίνεται πάντως, ένα απλό Google να έκανες θα τα έβλεπες τα προβλήματα της Taichi στο official forum της. Δεν ξέρω τι περιμένεις να καταφέρεις τώρα, σίγουρα πάνε και παραπάνω οι μνήμες αλλά με ψάξιμο. Οι 2700x επίσης δεν κάνουν θαύματα, τα ίδια προβλήματα με τις μνήμες έχουν με την πρώτη γεννιά πάνω κάτω.

Το google το εκανα και τα ειδα. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω τον χρονο να χτενισω τα φορουμ για πιθανες λυσεις. Γι αυτο απευθυνομαι στους παιδες απο εδω οπου σιγουρα ξερω οτι εχουν Taichi μερικοι και μπορει να εχουν λυσεις στα προβληματα αυτα ;) . 

Πιστεψε με αν ειχα τον χρονο λυση θα εβρισκα και μονος μου.... Οσο περι 2700Χ, πιστεψε με απο τον 1400 με τον meh IMC κατι καλυτερο κανουν. Απλως παλι μου ετυχε τσιπακι απο τα "καλα" απο οτι φαινεται... εκτος και αν ολοι οι 2700Χ θελουν απο 1.45-1.46V για να ειναι σταθεροι στα 4.2 :P

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, kostas_anes said:

Το PBO που πηγε ειναι η μεγαλη απορεια μου. Μεταξυ αλλων, αλλα κλαιν μαιν τα αλλα, δεν κανω review για LN2 OC'ing... Το PBO ειναι ψωμοτυρι αμα εχεις X επεξεργαστη.

Οι ρυθμίσεις του PBO (scalar, κτλπ) έχουν αφαιρεθεί στο Agesa 1.0.0.6 απο την AMD - Ίσως το επαναφέρουν αργότερα αλλά προς το παρόν η Asus π.χ το δίνει μέσω του Performance Enhance feature της. Κακώς βέβαια το βγάλαν αλλά δεν είναι κάτι που φταίει η Taichi.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Luciddream είπε

Οι ρυθμίσεις του PBO (scalar, κτλπ) έχουν αφαιρεθεί στο Agesa 1.0.0.6 απο την AMD - Ίσως το επαναφέρουν αργότερα αλλά προς το παρόν η Asus π.χ το δίνει μέσω του Performance Enhance feature της. Κακώς βέβαια το βγάλαν αλλά δεν είναι κάτι που φταίει η Taichi.

Μαλιστα να και κατι που δεν ειδα λοιπον. Σε ευχαριστω παρα πολυ που μου το ανεφερες γιατι αλλιως με την απορεια θα εμενα :P .

Τωρα με τις μνημες θα τα βρω με τα αλλα παιδια που μου ειπαν οι απο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, kostas_anes said:

Μαλιστα να και κατι που δεν ειδα λοιπον. Σε ευχαριστω παρα πολυ που μου το ανεφερες γιατι αλλιως με την απορεια θα εμενα :P .

Τωρα με τις μνημες θα τα βρω με τα αλλα παιδια που μου ειπαν οι απο πανω.

Για τις μνήμες δεν είδα ποιες έχεις αλλά εγώ έχω έναν συνδιασμό (νομίζω απτον akoinonito τον είδα πρώτα) που τον έχω προτείνει και γενικά παίζει σε κάποιους άλλους 3400 @ 14-14-14-14-34-48 με 1.41v voltage για RAM. Μπορεί βέβαια να είναι μόνο για την μητρική μου 😛

edit: Α τώρα διάβασα ότι με το νέο agesa σου παίζουν εκεί, οπότε ναι πρέπει να περιμένεις κάποιον πιο σχετικό 😛

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Luciddream είπε

Για τις μνήμες δεν είδα ποιες έχεις αλλά εγώ έχω έναν συνδιασμό που τον έχω προτείνει και γενικά παίζει σε κάποιους άλλους 3400 @ 14-14-14-14-34-48 με 1.41v voltage για RAM. Μπορεί βέβαια να είναι μόνο για την μητρική μου 😛

Τις τρεχω 3400 14-13-13-13-26-38 με 1.43V οποτε δεν εχω εκει θεμα. Το θεμα ειναι οτι ενω παιρνουν (εμφανως, απο τα timings και subs που ειναι τερμα χαμηλα), πανω απο 3400 δεν :)
Kαι το γεγονος οτι η μητρικη δεν "θελει", δεν θελω εγω να το δεχτω. Τεσπα ισως να μου ερθει καμια ιδεα στον υπνο μου αφου στον ξυπνιο μου και το μυαλο μου "δεν"... 

Καληνυχτιζω και νεοτερα απο αυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...