Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eτρεξα μονο στα 4.3 γιατι αυτο ειχε το πιο πολυ νοημα. Οι μνημες ειναι σταθερες σε αυτα τα timings και voltages.


 

Spoiler

Screenshot_6.jpg.db233a623ac0a7d921c019ba5c2e39d2.jpgScreenshot_5.jpg.81de11215174af65e525fbac1259b5eb.jpg

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Eτρεξα μονο στα 4.3 γιατι αυτο ειχε το πιο πολυ νοημα. Οι μνημες ειναι σταθερες σε αυτα τα timings και voltages.


 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_6.jpg.db233a623ac0a7d921c019ba5c2e39d2.jpgScreenshot_5.jpg.81de11215174af65e525fbac1259b5eb.jpg

μπόμπα!
με τι τάση είπαμε οι μνήμες; λογικά αφού έχουμε τις ίδιες θα πηγαίνουν και μένα εκεί
ο cpu με τι τάση στα 4.3; είναι σταθερός εκεί; ή μόνο για bench;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

μπόμπα!
με τι τάση είπαμε οι μνήμες; λογικά αφού έχουμε τις ίδιες θα πηγαίνουν και μένα εκεί
ο cpu με τι τάση στα 4.3; είναι σταθερός εκεί; ή μόνο για bench;

1.51 για 4.3 και δεν ειμαι καν σιγουρος αν βγαζει stress test. Οι μνημες στα 1.435V. Κανονικα τον τρεχω σε οτι μου δινει το PBO και τις μνημες οπως βλεπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

1.51 για 4.3 και δεν ειμαι καν σιγουρος αν βγαζει stress test. Οι μνημες στα 1.435V. Κανονικα τον τρεχω σε οτι μου δινει το PBO και τις μνημες οπως βλεπεις.

Δεν είναι πολύ για 24/7 το 1.435v; Αν και νομίζω έχω δει να αναφέρουν ότι δεν πολυ χαμπαριάζουν αυτά τα τσιπάκια αν είναι οκ οι θερμοκρασίες και παίζεις μέχρι 1.45v
Παρατήρησα χτες πάντως με τις δοκιμές ότι το manual oc με all cores στα 4.xghz (ίσως και με συνδυασμό τα χαμηλότερα timings στις μνήμες), κάνει το σύστημα πολύ πιο snappy.

@akoinonitos στο manual oc όταν η τάση στο hwinfo φαίνεται ότι δεν μεταβάλλεται έχει σημασία εφόσον μεταβάλλεται το ρεύμα; Αν θυμάμαι καλά οι τιμή των ampere μικραίνει σε idle.
Νομίζω ότι το sweet spot είναι manual oc @ 4.2ghz με τις μνήμες 3466 (τουλάχιστον με c14). Χάνω λίγο βέβαια λίγο από το single core αλλά μου αρέσει περισσότερο η αντίδραση σε κάθε κλικ (οι ψυχαναγκαστικοί με καταλαβαίνουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Δεν είναι πολύ για 24/7 το 1.435v; Αν και νομίζω έχω δει να αναφέρουν ότι δεν πολυ χαμπαριάζουν αυτά τα τσιπάκια αν είναι οκ οι θερμοκρασίες και παίζεις μέχρι 1.45v
Παρατήρησα χτες πάντως με τις δοκιμές ότι το manual oc με all cores στα 4.xghz (ίσως και με συνδυασμό τα χαμηλότερα timings στις μνήμες), κάνει το σύστημα πολύ πιο snappy.

@akoinonitos στο manual oc όταν η τάση στο hwinfo φαίνεται ότι δεν μεταβάλλεται έχει σημασία εφόσον μεταβάλλεται το ρεύμα; Αν θυμάμαι καλά οι τιμή των ampere μικραίνει σε idle.
Νομίζω ότι το sweet spot είναι manual oc @ 4.2ghz με τις μνήμες 3466 (τουλάχιστον με c14). Χάνω λίγο βέβαια λίγο από το single core αλλά μου αρέσει περισσότερο η αντίδραση σε κάθε κλικ (οι ψυχαναγκαστικοί με καταλαβαίνουν)

καπως ετσι είναι ,δεν θα εχεις θεμα ,τι ταση δινεις για 4.2ghz ,1.35v-1.375v ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, godslayerxp είπε

Δεν είναι πολύ για 24/7 το 1.435v; Αν και νομίζω έχω δει να αναφέρουν ότι δεν πολυ χαμπαριάζουν αυτά τα τσιπάκια αν είναι οκ οι θερμοκρασίες και παίζεις μέχρι 1.45v
Παρατήρησα χτες πάντως με τις δοκιμές ότι το manual oc με all cores στα 4.xghz (ίσως και με συνδυασμό τα χαμηλότερα timings στις μνήμες), κάνει το σύστημα πολύ πιο snappy.

B-dies τρεχεις ανετα εως 1.475V με εγγυηση απο εμενα. Αν υπολογιζεις να αλλαξεις σε κατι χρονια δινεις και 1.5-1.525V και ακομα μπορει να σου βγαλουν 20ετια πχ.
Τις δικες μου τις τρεχω 8 μηνες στα 1.455V χωρις κανενα απολυτως θεμα. Θερμοκρασιες κομπλε απο αποψη οτι πανω απο 35-36 δεν εχουν παει ποτε. Οι θερμοκρασιες δημιουργουν θεμα απο αποψη instabillity, οχι degradation (τουλαχιστον οχι τοσο εμφανες σε σχεση με πχ CPU's)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

καπως ετσι είναι ,δεν θα εχεις θεμα ,τι ταση δινεις για 4.2ghz ,1.35v-1.375v ?

Δεν έχω κάνει όλα τα stress που πρέπει ακόμα, μάλλον στο 1.375v θα κάτσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, godslayerxp said:

Παρατήρησα χτες πάντως με τις δοκιμές ότι το manual oc με all cores στα 4.xghz (ίσως και με συνδυασμό τα χαμηλότερα timings στις μνήμες), κάνει το σύστημα πολύ πιο snappy.

Τι θερμοκρασίες έχεις με all cores στα 4.3?

p.s  Εχω την εντύπωση ότι το prochot είναι disabled όταν κάνεις manual OC, οπότε λογικά θέλει προσοχή.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Τι θερμοκρασίες έχεις με all cores στα 4.3?

p.s  Εχω την εντύπωση ότι το prochot είναι disabled όταν κάνεις manual OC, οπότε λογικά θέλει προσοχή.

Τους μπερδεψες αυτος ειναι νορμαλ τυπος ,ο πιο πανω ειναι καψοκαλυβας :lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luciddream είπε

Τι θερμοκρασίες έχεις με all cores στα 4.3?

Δεν ειναι disabled, αν και μπορεις να το βαλεις ετσι απο τα NBIO settings αν θυμαμαι καλα? Στους 95 βαραει throttle. Τεσταρισμενο στα 1.51V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kostas_anes said:

Δεν ειναι disabled, αν και μπορεις να το βαλεις ετσι απο τα NBIO settings αν θυμαμαι καλα? Στους 95 βαραει throttle. Τεσταρισμενο στα 1.51V.

Το PROCHOT αν θυμάμαι καλά είναι 85, οπότε θα έπρεπε απο τους 85 να κάνει throttle. Εκτός και αν μιλάμε για το ίδιο temp με το offset. Το θέμα είναι πόσο γρήγορα φτάνει σε αυτήν την θερμοκρασία όταν τρέχει στα 4.3 σταθερά, και τι επιπτώσεις έχει στο performance?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LionHurt1982 είπε

Msi m7 ac

Tridentz 3600c15

Μεσα επεσα ;)
Οι MSI ειναι σε αλλο επιπεδο στο mem OC. Βεβαια σχεδον επιασα τοσα σταθερα σε Taichi με 3600 C16 κιτακι.. αυτο το ενα error στις 5 ωρες memtest μου την δινει...

Κανα bench θα δουμε :P ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...